Jump to content

To 80Λιτρο Reefaki Μου.


teoxan

Recommended Posts

Με συμπληρωμένους 6 μηνες λειτουργίας, ας κανω κι εγω μια "επίσημη" παρουσίαση του ενυδρείου μου.

 

Σε αυτη τη μορφή τρεχει 4 μηνες και συνολικά 6 αφου σχεδον ολο το υλικο προέρχεται απο το παλιο 30αρι μου.

 

Περασε διάφορες φάσεις, κι εγω διάφορες ταλαιπωρίες και πολυ κόπο για να το στρώσω και να το φερω στη σημερινή του μορφή αφου το εστησα κυριολεκτικά σε μια νυχτα...

 

Εχει πολυ δρόμο ακόμα και σιγουρα εχουν γινει πολλά λάθη, αλλα ενας απο τους λόγους της παρουσίασης ειναι και να με βοηθήσετε να το κάνω καλύτερο με γνώμες και ιδέες!

 

 

Θαλασσινό ενυδρείο
Nano reef

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x35x50
Λίτρα: 95 μικτά - 80 περίπου καθαρά
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): -
Λίτρα Sump: -

Οργανισμοί
Κοράλλια: Διαφορα zoanthus, μανιτάρια, caulastrea, xenia δυο ειδη, sinularias, 2 ειδη euphylia, 1 trachyphylia, bubble coral, wellsophylia, σαρκόφυτο, palythoa, μια ακροπόρα, 2 σεριατοπόρες, poccilopora, montipora plate, pavona frondifera, montipora ultra και ενα sea fan.
Ψάρια: 2 ocellaris, 1 chromis, 1 six-line wrasse, 1 scooter blenny, 1 cardinal.
Ασπόνδυλα: 3 nassarius, 4 ερημιτες, 1 trochus, 1 αχινός, 1 αστερίας, 1 γαρίδα cleaner, 1 καβουράκι mitrax και μια ανεμώνη bta.

Βράχος (είδος κιλά):  Περίπου 10 κιλά ζωντανός.
Άμμος (είδος κιλά): Περίπου 8 κιλά αραγωνίτης.

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 Fluval 2 x 24 Watt ( μια JBL marine day 14Κ και μια ΑΤΙ Coral Plus ) και μια λαμπα LED με 9 x 3 Watt bridgelux ( συνολο 27 Watt).
Διάρκεια φωτισμού: 9 ωρες ( ανοιγει πρωτα και κλείνει τελευταία η LED και στο ενδιάμεσο και οι T5).

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Bράχος και ενα μικρό refugium με chaeto
Θέρμανση/ Ψύξη: Ενας απλος θερμαντήρας 150Watt / Ψύξη οχι ακόμη ( παμε για ανεμιστηράκια προς το παρόν )
Skimmer: Red Sea Prism Deluxe με ανθρακα και αντιφώσφορο
C.R.:
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 2 κινεζικες αντλίες / 3.000 και 1.000
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: Flakes omega one με σκορδο, mysis, rotiferts και brine shrimp κατεψυγμένα, φυτοπλαγκτόν μια φορα την εβδομάδα.

Παράμετροι
pH:  8.2 με 8.4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7 με 8 περιπου
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10 το ανωτερο σπάνια
Ασβέστιο (Ca) : 450 -480
Μαγνήσιο (Mg) : 1450 - 1500
Φωσφορικά (Po4) : 0 αλλα εχω λίγη άλγη που και που
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Καθε εβδομάδα 15-20 λιτρα
Νερό (Όσμωση - βρύση): Όσμωση
Αλλαγή Άνθρακα: Καθε μηνα
Αλλαγή Αντιφώσφορο: Καθε 3-4 μηνες
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Δυο φορές την εβδομάδα Seachem Trace, λιγα μικρόβια special blend μια φορά το μηνα και σκονη για Kh.

Φωτογραφίες: http://s1373.photobucket.com/user/teoxan1/library/?sort=3&page=1

Τον άλλο μηνα θα παραγγειλω αυτοματη αναπλήρωση και ψάχνομαι για δοσομετρικές.

 

Οπως ειπα και παραπάνω, κριτική με ιδεες και γνώμες για να το καλυτερέψω ειναι ευπρόσδεκτες! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

σαν συνολο πολυ καλα τα εχεις παει στην θεση σου σαρκοφυτο και ανεμωνη θα τα εβγαζα το πρωτο γινεται πολυ μεγαλο και ειναι πολυ τοξικο και την ανεμωνη για αρχη σε αυτη την θεση και μεγεθος ακομα δεν θα εχεις προβλημα στην πορεια ομως αν ξεκινησει τις βολτες θα εχεις θεμα,γενικα τωρα πρεπει να περασει ο καιρος να ωριμάσει και να δειξουν ποιο πολυ χρωμα τα κοραλια σου

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κυκλοφορια δεν εχεις;; Τα κοραλακια ανοιγαν κανονικα;; Εχω την ιδια και εχω θεμα ειδηκα με τις εφυλιες...

Link to comment
Share on other sites

σαν συνολο πολυ καλα τα εχεις παει στην θεση σου σαρκοφυτο και ανεμωνη θα τα εβγαζα το πρωτο γινεται πολυ μεγαλο και ειναι πολυ τοξικο και την ανεμωνη για αρχη σε αυτη την θεση και μεγεθος ακομα δεν θα εχεις προβλημα στην πορεια ομως αν ξεκινησει τις βολτες θα εχεις θεμα,γενικα τωρα πρεπει να περασει ο καιρος να ωριμάσει και να δειξουν ποιο πολυ χρωμα τα κοραλια σου

Για την ανεμώνη το εχω υπ'όψιν, δεν θα την κρατήσω πολυ ακόμα αν και το κλοουν θα παθει ενα μικρο σοκ που θα την ψάχνει..Το ιδιο και για το σαρκόφυτο, μολις μεγαλώσει αρκετά ωστε να προκαλει προβλήματα στα διπλανα, θα φύγει κι αυτο. Εκτος κι αν παω σε μεγαλύτερο ενυδρείο με περισότερο χώρο.. ^_^

Πολυ κυκλοφορια δεν εχεις;; Τα κοραλακια ανοιγαν κανονικα;; Εχω την ιδια και εχω θεμα ειδηκα με τις εφυλιες...

Άγγελε θεωρητικά πολυ εχω αλλα στην πράξη παιδεύομαι πολυ να τη ρυθμίσω γιατι φαίνεται λιγη. Δεν ξερω, ισως ειναι και το aquascape που εχω κανει ή οι διαστάσεις του ενυδρείου. Τα κοράλια πάντως ανοιγουν κανονικά, και δυο φραγκάκια εφυλίες που εχω δεν εχουν πρόβλημα.

Πολυ θα ήθελα βεβαια καμια jebao ή vortech, αλλα αυτο παει πολυ μελλοντικά.

Αυτο που με εχει ψιλο απογοητεύσει ειναι η λάμπα LED. Την περίμενα πιο δυνατή, περισσότερο φως. Ας πουμε, οι λεντοταινίες που ειχα στην αρχή ηταν 28Watt σύνολο και φωτιζε ολο το δωμάτιο..

Την εχω ανεβασμένη στους 30 πόντους απο το νερό και οι άκρες ειναι ακομα σκοτεινές οταν φωτίζει χωρις τις Τ5.

Τελος πάντων...

Ευχαριστω παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δείχνουν τα Κοραλια φίλε teoxan...

Το σαρκοφυτο θα συμφωνήσω με τα παιδιά καλό είναι στην πορεία να το βγάλεις...

H gorgonia σου ανοίγει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στους 30 ποντους;;

Τι να σου πω, οι διαδτασης σου ειναι κοντα με τις δικες μου και εχουμε την ιδια κυκλοφορια, αλλα εγω εχω θεμα, τα sps καποια καλα καποια οχι, τα lps δεν ανοιγουν πληρως και τα μ****α "πετανε"!

Τωρα το εχω μονη με τον 1000ρι και την επιστροφη απ το σαμπ.... Πειραματηκα και για να δω εαν παω σε αγορα αλλων κυκλοφορητων(jebao mp10/ tein controller)....

Link to comment
Share on other sites

Με συμπληρωμένους 6 μηνες λειτουργίας, ας κανω κι εγω μια "επίσημη" παρουσίαση του ενυδρείου μου.

Σε αυτη τη μορφή τρεχει 4 μηνες και συνολικά 6 αφου σχεδον ολο το υλικο προέρχεται απο το παλιο 30αρι μου.

Περασε διάφορες φάσεις, κι εγω διάφορες ταλαιπωρίες και πολυ κόπο για να το στρώσω και να το φερω στη σημερινή του μορφή αφου το εστησα κυριολεκτικά σε μια νυχτα...

Εχει πολυ δρόμο ακόμα και σιγουρα εχουν γινει πολλά λάθη, αλλα ενας απο τους λόγους της παρουσίασης ειναι και να με βοηθήσετε να το κάνω καλύτερο με γνώμες και ιδέες!

Θαλασσινό ενυδρείο

Nano reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x35x50

Λίτρα: 95 μικτά - 80 περίπου καθαρά

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): -

Λίτρα Sump: -

Οργανισμοί

Κοράλλια: Διαφορα zoanthus, μανιτάρια, caulastrea, xenia δυο ειδη[προσεχετες], sinularias, 2 ειδη euphylia, 1 trachyphylia, bubble coral, wellsophylia, σαρκόφυτο, palythoa, μια ακροπόρα, 2 σεριατοπόρες, poccilopora, montipora plate, pavona frondifera, montipora ultra και ενα sea fan.

Ψάρια: 2 ocellaris, 1 chromis, 1 six-line wrasse, 1 scooter blenny, 1 cardinal.

Ασπόνδυλα: 3 nassarius, 4 ερημιτες, 1 trochus, 1 αχινός, 1 αστερίας, 1 γαρίδα cleaner, 1 καβουράκι mitrax και μια ανεμώνη bta.

Βράχος (είδος κιλά): Περίπου 10 κιλά ζωντανός.

Άμμος (είδος κιλά): Περίπου 8 κιλά αραγωνίτης.

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 Fluval 2 x 24 Watt ( μια JBL marine day 14Κ και μια ΑΤΙ Coral Plus ) και μια λαμπα LED με 9 x 3 Watt bridgelux ( συνολο 27 Watt).

Διάρκεια φωτισμού: 9 ωρες ( ανοιγει πρωτα και κλείνει τελευταία η LED και στο ενδιάμεσο και οι T5).

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Bράχος και ενα μικρό refugium με chaeto

Θέρμανση/ Ψύξη: Ενας απλος θερμαντήρας 150Watt / Ψύξη οχι ακόμη ( παμε για ανεμιστηράκια προς το παρόν )

Skimmer: Red Sea Prism Deluxe με ανθρακα και αντιφώσφορο

C.R.:

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 2 κινεζικες αντλίες / 3.000 και 1.000

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Flakes omega one με σκορδο, mysis, rotiferts και brine shrimp κατεψυγμένα, φυτοπλαγκτόν μια φορα την εβδομάδα.

Παράμετροι

pH: 8.2 με 8.4

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7 με 8 περιπου

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10 το ανωτερο σπάνια

Ασβέστιο (Ca) : 450 -480 κατεβασετω στο 420 και μεινε εκει

Μαγνήσιο (Mg) : 1450 - 1500 1350-1380 εισαι οκ

Φωσφορικά (Po4) : 0 αλλα εχω λίγη άλγη που και που

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Καθε εβδομάδα 15-20 λιτρα

Νερό (Όσμωση - βρύση): Όσμωση

Αλλαγή Άνθρακα: Καθε μηνα

Αλλαγή Αντιφώσφορο: Καθε 3-4 μηνες θα σου πρωτεινα νωριτερα

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Δυο φορές την εβδομάδα Seachem Trace, λιγα μικρόβια special blend μια φορά το μηνα και σκονη για Kh.

Φωτογραφίες: http://s1373.photobucket.com/user/teoxan1/library/?sort=3&page=1

Τον άλλο μηνα θα παραγγειλω αυτοματη αναπλήρωση και ψάχνομαι για δοσομετρικές.

Οπως ειπα και παραπάνω, κριτική με ιδεες και γνώμες για να το καλυτερέψω ειναι ευπρόσδεκτες! :)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω nik,

το ασβέστιο και το μαγνήσιο πως κατεβαίνει;

( οι xenies ειναι χαμηλά στον αραγωνίτη και η μια πεταμένη πισω στο τζάμι)..αλλα μου αρέσουν ετσι οπως λικνίζονται.. :D

Link to comment
Share on other sites

εαν ριχνεις προσθετα τα σταματας και με αλλαγες νερου πεφτει αφου μετρησεις παντα,

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δείχνουν τα Κοραλια φίλε teoxan...

Το σαρκοφυτο θα συμφωνήσω με τα παιδιά καλό είναι στην πορεία να το βγάλεις...

H gorgonia σου ανοίγει;

Η gorgonia ανοίγει, κυρίως με τα φωτα κλειστά ειναι συνέχεια ανοιχτή που την ταίζω κιόλας. με τα φωτα ανοιχτά ανοίγει 3-4 ωρες. Αλλα δεντην εχω σε καλη θεση, θελει λιγότερο φως αλλα δεν εχω χώρο..

Γιατι στους 30 ποντους;;

Τι να σου πω, οι διαδτασης σου ειναι κοντα με τις δικες μου και εχουμε την ιδια κυκλοφορια, αλλα εγω εχω θεμα, τα sps καποια καλα καποια οχι, τα lps δεν ανοιγουν πληρως και τα μ****α "πετανε"!

Τωρα το εχω μονη με τον 1000ρι και την επιστροφη απ το σαμπ.... Πειραματηκα και για να δω εαν παω σε αγορα αλλων κυκλοφορητων(jebao mp10/ tein controller)....

Το έβαλα στους 30 πόντους για να πιάσω καλή γωνία, αλλα δεν ξερω...Να το χαμηλώσω;; Mε εχει απογοητεύσει λιγο, απορω μαλιστα που κάποιοι σε 80αρι βάζουν την aqualum στα 18 Watt κι ειναι ευχαριστημενοι..Τι λάθος κάνω;

Με τα κοράλια δεν εχω θεμα ανοίγουν ολα, ακομα και τα sps. Αλλα εχω παιδευτεί πολυ να βρω την κατάλληλη θεση. Για ψαξ'το κι εσυ, με αλλαγες στη θεση θα το βρεις πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

εαν ριχνεις προσθετα τα σταματας και με αλλαγες νερου πεφτει αφου μετρησεις παντα,

Πρόσθετα ριχνω μονο για το Kh και δυο φορές την εβδομάδα Reef Trace.

Link to comment
Share on other sites

ποιο αλατι εχεις και μετρησετο τι τιμη δινει πριν μπει στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

αλάτι βαζω το απλό Red Sea, νομιζω μαγνήσιο δινει 1200 και ασβεστιο 430, δεν ειμαι σιγουρος ομως γιατι τωρα δεν εχω. Οταν παρω παλι θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το κατεβαζει, ειτε ψαχνεις για αντικατασταση, ειτε βαζει αλλη μια...

Εχω κατι στο νου μμ για αναβαθμισει αλλα θελω να το δοκιμασω πρωτα πριν το προτηνω, θα σου πω εαν ειναι, ισως κανω και παρουσιαση οταν το παρω με το καλο....

Εχεις καπακι;;

Αλλαξα πολλες φορες θεσης, τωρα πια πρεπει να αλλαξω κυκλοφοριτες να τελειωνω....

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το κατεβαζει, ειτε ψαχνεις για αντικατασταση, ειτε βαζει αλλη μια...

Εχω κατι στο νου μμ για αναβαθμισει αλλα θελω να το δοκιμασω πρωτα πριν το προτηνω, θα σου πω εαν ειναι, ισως κανω και παρουσιαση οταν το παρω με το καλο....

Εχεις καπακι;;

Αλλαξα πολλες φορες θεσης, τωρα πια πρεπει να αλλαξω κυκλοφοριτες να τελειωνω....

Εχω και το φωτιστικο Τ5 συμπληρωματικά..Iσως πάρω αλλη μια, και μαζι με το Τ5 εχω καλυψη.

Oταν κανεις αυτο που λες για αναβάθμιση, πες μου!

Καπάκι δεν εχω γι αυτο πηγα σε αυτη τη λύση...Αλλιως πεταγα 4 10βατα και γινοταν solarium.. :D Χωρις καπάκι όμως ειναι σπαζοκεφαλιά να το στηρίξω..

Τελικά η λύση με τους κυκλοφορητές ειναι jebao ή vortek..Μονο ετσι μου φαίνεται καλυπτόμαστε απο κυκλοφορία..

Link to comment
Share on other sites

Απο κυκλοφορια πια ναι, καλοι και χρυσοι ολοι οι κυκλοφοριτες, αλλα γινονται σπαζοκεφαλια επειδη δεν εχουν κοντρολερς....

Ποσο πηγε η λαμπα;;

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα πηγε 32 ευρω.

Αλλα βρήκα την ίδια απο ebay στα 54Watt με 18 led, 40 ευρω...και με τρωει...

Σαν φωτισμος ομως τα LED ειναι εντυπωσιακά..

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν στο ebay καποια φωτιστηκα με 25€ 30βατ... Αυτο θελω να δοκιμασω, εαν πεσεις πανω του καταλαθος σκεψου το...

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανενα link;

Παντως αυτες οι λάμπες στο ebay βγαίνουν σε διάφορα Watt κι αν θελεις τις παραγγέλνεις και με custom led, σε διαφορα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανενα link;

Παντως αυτες οι λάμπες στο ebay βγαίνουν σε διάφορα Watt κι αν θελεις τις παραγγέλνεις και με custom led, σε διαφορα χρώματα.

Εγώ έχω παραγγείλει από το eBay 2 27 βατες από αυτές που λες για 96 λίτρα αλλα δεν έβρισκα lamp clamp και αγόρασα της aqualum που τα είχε σε προσφορά στο frag

swap.Τώρα τις περιμένω να δω αποτελέσματα.Το σκεφτόμουν κι εγώ για μια μεγαλύτερη αλλά λένε ότι Η γωνία που πιάνουν είναι 60 μοίρες γι'αυτό πήρα 2 μικρές

;

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγγείλει από το eBay 2 27 βατες από αυτές που λες για 96 λίτρα αλλα δεν έβρισκα lamp clamp και αγόρασα της aqualum που τα είχε σε προσφορά στο frag swap.Τώρα τις περιμένω να δω αποτελέσματα.Το σκεφτόμουν κι εγώ για μια μεγαλύτερη αλλά λένε ότι Η γωνία που πιάνουν είναι 60 μοίρες γι'αυτό πήρα 2 μικρές ;

Εγω την εχω σε μια απλη βαση φωτιστικου γραφείου της πλάκας, ισως γι αυτο να μην εχει καλα αποτελέσματα.

Και τελικά μου φαίνεται οτι το lamp clamp της aqualum ειναι το μονο που μπορει να τη φωτίσει σωστά.

Παντως σαν φωτισμός ειναι εντυπωσιακός, το βράδι οταν θα φωτιζει μονη της θα ανεβάσω φωτο να δεις ποσο ευρος πιάνει περίπου.

Παιζει ρολο ομως και πως ειναι το aquascape σου και σε ποσο ύψος θα τη βάλεις, εμενα ειναι απλωτό σε ολο το μήκος, ισως γι αυτο να μην εχω αποτελέσματα οπως το φανταζόμουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω την εχω σε μια απλη βαση φωτιστικου γραφείου της πλάκας, ισως γι αυτο να μην εχει καλα αποτελέσματα.

 

Και τελικά μου φαίνεται οτι το lamp clamp της aqualum ειναι το μονο που μπορει να τη φωτίσει σωστά.

 

Παντως σαν φωτισμός ειναι εντυπωσιακός, το βράδι οταν θα φωτιζει μονη της θα ανεβάσω φωτο να δεις ποσο ευρος πιάνει περίπου.

 

Παιζει ρολο ομως και πως ειναι το aquascape σου και σε ποσο ύψος θα τη βάλεις, εμενα ειναι απλωτό σε ολο το μήκος, ισως γι αυτο να μην εχω αποτελέσματα οπως το φανταζόμουν.

Ναι αλλα πονάνε κάπως τα aqualum clamp.Στα μαγαζιά τα έχω δει γύρω στα 35-39 ευρώ το ένα!Εγώ ευτυχώς με την προσφορά τα πήρα στα 24 το ένα.Τώρα μένει να έρθουν οι λάμπες να το δούμε σαν σύνολο τι αποδίδει.Προς το παρών είμαι με diy φωτιστικό 30w led
Link to comment
Share on other sites

ε, γι αυτο κι εγω πηρα βαση γραφείου, αλλα ειναι βαριά λάμπα και δεν κανει.

Και γιατι δεν εφτιαχνες αλλο ενα diy led; Πως το εχεις φτιάξει;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι αυτό που έλεγες κι εσύ.Η στήριξη του φωτιστικου.Προς το παρών το στηρίζω με δύο σιδεράκια πάνω στο ενυδρείοpost-49179-1403881771,3957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο κι εγω πηγα στις λάμπες. με βλέπω να παραγγέλνω αλλη μια.

Θα φορτώσω το βράδι φωτο να δεις πως φαινονται τα 27 Watt.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...