Jump to content

To 80Λιτρο Reefaki Μου.


teoxan

Recommended Posts

Θελω για τα sps ;)

Επισης λιγο παραπανω δεν κανει κακο....

Δηλαδή να φυλάξω και το 30βατο diy μήπως χρειαστεί αργότερα;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βεβαια θα το κρατηαεις, ποτε δεν ξερεις τι γινεται,

Αγγελε οταν με το καλο το παρεις περιμενουμε φωτο και εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχες του μηνα θα κανω παραγκελια και μολις ερθει θα κανω παρουσιαση...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι λάμπες αυτές e27 δεν κάνουν δουλειά μόνες τους.χθες ξέχασα την ψύξη των λέντ κλειστή με αποτέλεσμα να καούν και αναγκαστικά πήγα σήμερα και πήρα μία 27 άρα από εδώ.Το σημείο το οποίο φωτίζει είναι μετά βίας 20 πόντοι ενώ με το diy φωτιστικό φωτιζοταν σχεδόν όλο το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι λάμπες αυτές e27 δεν κάνουν δουλειά μόνες τους.χθες ξέχασα την ψύξη των λέντ κλειστή με αποτέλεσμα να καούν και αναγκαστικά πήγα σήμερα και πήρα μία 27 άρα από εδώ.Το σημείο το οποίο φωτίζει είναι μετά βίας 20 πόντοι ενώ με το diy φωτιστικό φωτιζοταν σχεδόν όλο το ενυδρείο

Γι αυτο κι εγω εκανα συνδυασμό με τις Τ5, αυτες οι λάμπες λογω γωνιας των φακων τους ειναι σαν σποτ. Ανάλογα πως εχεις στήσει το βράχο σου πρέπει να δεις ποσες θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Με 10€ (κοστος υλικων, οχι για εμενα) περιπου μπορω να δωσω σχεδιο για σταντ, αλλα δεν ξερω εαν θα σας αρεσει οπτικα, το εχω σκευτη για εμενα εαν παρω κρεμαστο φωτιστηκο....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ευκολο στην κατασκευη και σαν σκεψη...

Υλικα: 2 ταφ pvc φ32, 2 γωνιες φ32 και σωληνα pvc φ32 αναλογα τις διαστασης του ενυδρειου...

Στελνω φωτο σε 5 λεπτα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετραμε το υψος του ενυδρειο και υπολογιζουμε και 20-30 ποντους ακομα για το hanging kit του φωτιστηκου και κοβουμε δυο κομματια απ την σωληνα...

Μετραμε το μηκος του ενυδρειου και υπολογιζουμε και 5 ποντους ακομα να εχουμε λιγο μποσικα για αριστερα-δεξια και κοβουμε ενα κομματι...

Μετραμε το πλατο του ενυδρειου και αφαιρουμε 5 ποντους λογο των Ταφ και κοβουμε δυο κομματια και αυτα τα μετραμε και τα κοβουμε στα δυο και εχουμε 4 κομματια....

Συνδεση...

Στην ευθεια των ταφ βαζουμε απο δυο κομματια απ το πλατος του ενυδρειου, στην μεση βαζουμε τα κομματια στο υψος του ενυδρειου και με τος γωνιες ενωνουμε τα κομματια με το μηκος του ενυδρειο....

Δοκιμαζουμε για να δουμε εαν ειναι ιδια και οπως πρεπει και τα εφοσον ειναι οκ τα κολαμε με κολλα pvc...

Αφηνουμε να στεγνωση καλα, κανα 24ωρο θα ειναι οτι πρεπει... Και κρεμαμε το φωτιστηκο...

Σημειωσης...

Η σωληνα βγαινει σε δυο χρωμματα(γκρι-λευκο)...

Θα χρειαστη να κανουμε καποια "κεφαλια" για να μπουνε οι "αρσενικες" μεριες των εξαρτιματων, με ενα φλογοστρο ή ακομα και με ενα κερι μπορουμε να κανουμε δουλεια...

Μετα μπορουμε να το βαψουμε σε οτι χρωμα θελουμε αρκει να το αφησουμε να στεγνωση καλα και να ειναι φιλικο προς το ενυδρειο αλλα και το περιβαλον ( ;) )

Η σωληνα σε διασταση Φ32 ειναι απλα μια προταση, για πιο βαρια φωτιστηκα οσως χρειαζεται πιο μεγαλη διασταση ή αλλο σχεδιο...

Ολα τα παραπανω με καθε επιφυλαξη...

Φιλε τεο σορυ για το μεγαλο και τελειως οφ Τοπικ μυνημα μου.. Το σκευτηκα προσφατο αυτο το σχεδιο για οποιον δεν θελει να τρυπησει το ταβανι....

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό φαίνεται Άγγελε απλά για σαλόνι τώρα με εμφανείς σωλήνες pic είναι κάπως.Έχεις φτιάξει εσύ δικό σου να δούμε πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι(ακομα) γιατι το δικο μου ειναι πανω στα φλαπς....

Για αυτο αναφερα οτι ειναι καπως στο ματι...

Το ιδιο γινεται και με χαλκοσωληνα, αλλα θελει βαψιμο οπως και διποτε μετα και το κοστος φτανει ταβανι!

Στο μελλον εαν αλληξω φωτισμο και παω σε κρεμαστο συγουρα θα φτιαξω κατι τετοιο...

Γλυτωνης τρυπημα στο ταβανι, χαμηλο κοστος κατασκευης, ελαφρη για μεταφορα και βαφεται σε οτι χρωμα θελει ο καθενας....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο γωνιες κατασκευη απο σιδερα βαμενες μαυρες με χαραγμενες θεσεις για να μπει το hang kit του φωτιστικου και κατω στην βαση στηριξης υπαρχουν τρυπες για να βαλεις ξυλοβιδες,δωρο εαν το θες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις λίγο μπορείς να σου φτιάξουν σταντ , οικονομικό και ΄΄μουράτο΄΄.

Προχθές για το νέο φωτιστικό που φτιάχνω (το ενυδρείο βρίσκεται στο κεντρικότερο σημείο του σαλονιού) μου έφτιαξε ένα μαγαζί , δύο σωλήνες 1,80 ύψος , στο τελείωμα κάνουν καμπύλη και ενώνονται τα τελέιωματα των καμπυλών με ένα πλατύ σίδερο ( με τρύπες για να μπορεί να δένεται το συρματόσχοινο του φωτιστικού ) . Στο πάτωμα υπάρχουν δύο πλατιές σιδερένιες βάσεις στις οποίες σε κάθε μία υπάρχει κολλημένο ένα μακρόστενο ( όρθιο σίδερο ) μέσα στα οποία μπαίνουν οι άκρες των σωλήνων , βαμένο στο χρώμα το ενυδρείου μου στοίχισε 35 ευρώ.

Και κρατάει άνετα φωτιστικό βάρους 7,5 κιλά

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκαναμε το θεμα του φιλου...

Καλα υπαρχουν λυσης για καθε γουστο δεν λεω.... Ολα βεβαια ειναι μια ιδεα, το καλητερο ειναι τρυπημα ταβανι και τελος, αλλα εαν για οποιοδιποτε λογο αυτο δεν ειναι εφικτο τοτε αναλογα το μπατζετ παει ο καθενας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...