Jump to content

Τι Γνωμη Εχετε?? :)


NikolasB

Recommended Posts

Παιδια αγορασα 2 τετοια ανεμιστηρακια..!! Τι λετε?? κανουν ησυχια ??(οχι οτι με ενοχλει αλλα λεμε τωρα) Σε 60λιτρα θα εχω πολυ εξατμιση?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και 2000RPM ο ήχος που παράγουν είναι πολύ λίγος. Για εξάτμιση.... εγώ έχω 2 x 2000RPM και απλά συμπληρώνω 500ml σε 33x33 επιφάνεια, απλά η εξάτμιση εξαρτάται όμως από την επιφάνεια και την θερμοκρασία και όχι από τα λίτρα. ;)

Για το χρώμα δεν ξέρω πάντως! :)

Link to comment
Share on other sites

60χ30 και θερμοκρασια...Αστο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

για το χρωμα....χρησιμευει ως moonlight

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις χαλαρά 1 λίτρο την ημέρα απώλεια...! Για το moonlight αν και δεν είμαι ειδικός (καλύτερα να βασιστείς και στα λεγόμενα κάποιου πιο expert ;) ) νομίζω πως δεν πρέπει να το έχεις όλη την νύχτα ανοιχτό. Και μερικές φορές σε καύσωνα ακόμα και το βράδυ έχουμε 27+ βαθμούς. Βέβαια με 1-2 μέρες αν υπάρχει έστω αυτό το μικρό φωτάκι δεν νομίζω να στρεσαριστούν τόσο, ίσα ίσα μπορεί να το παίξουν πιο ρομαντικά τα χρυσοψαράκια σου! ><

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο σπιτι εχει δροσια οποτε το βραδυ θα κλεινουν....ισως μενουν για μιση-μια ωρα αφου σβησουν τα φωτα

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλέψεις τους ανεμιστήρες χωρίς κοντρόλερ και με τον τρόπο που λες πιθανότατα να έχεις μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία σου

και δεν νομίζω αυτό να είναι πολύ καλό για τα ζωντανά σου.

Link to comment
Share on other sites

μεσα θα βαλω εναν θερμοστατη ο οποιος αναβει μονος του οταν πεφτει η θερμοκρασια οποτε θα δουλευουν σαν να υπαρχει controller...Δοκιμασμενη πατεντα

Link to comment
Share on other sites

Να δουλεύουν όπως θα δούλευαν με τον controller δεν υπάρχει περίπτωση καμία. Όπως λέει και ο Βασίλης, θα έχεις σκαμπανεβάσματα στη θερμοκρασία και δε θα ειναι οτι καλυτερο κάτι τέτοιο. Ενας controller ειναι φθηνός και αν βάλεις και αγγελία οτι ζητάς μπορείς να τον βρεις και ακόμα φθηνότερα. Θα έλεγα να πας σε μια τέτοια λύση.

Link to comment
Share on other sites

οκ συμφωνω οτι αποκλειεται να ειναι ιδιο ΑΛΛΑ στο μονομαχοενυδρειο εχω ενα ανεμιστηρακι και εναν θερμοστατη μονο και η θερμοκρασια ειναι σταθερα στους 26 δεν εχω σκαμπανευασματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χωρίς controller, δυστυχως δεν μπορείς να κρατήσεις σταθερές θερμοκρασίες, ότι πατέντα κι αν γίνει

Επιπλέον δεν ξέρω πόσο θα αρέσει στα ψάρια τα βλέπουν φώτα - λόγω ανεμιστήρων - στο άσχετο (και εννοώ τις ώρες που θα έπρεπε να είναι στο απόλυτο σκοτάδι)

ΥΓ : Τον μονομάχο τον έχεις σε χαμηλή σχετικά θερμοκρασία. Μέσα στο καλοκαίρι μπορείς άνετα μέχρι 28 (και 29 στις μεγάλες ζέστες). Αρκεί να μην υπάρχουν άλλα ζωντανά που θα επηρεαστούν από τη θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φωτα είναι το πρόβλημα μπορώ να τα βγάλω...Για τον μονομαχο πήγα βαση το προφίλ του...Αφου μου λέτε ότι μπορώ μέχρι και 28 το αφήνω χωρίς ανεμιστηρακια

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φωτα είναι το πρόβλημα μπορώ να τα βγάλω...Για τον μονομαχο πήγα βαση το προφίλ του...Αφου μου λέτε ότι μπορώ μέχρι και 28 το αφήνω χωρίς ανεμιστηρακια

Και πάλι χρειάζεται controller. Δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες και σε ένα μικρό σχετικά ενυδρείο η θερμοκρασία ανεβαίνει πιο εύκολα απ ότι σε μεγαλύτερα ενυδρεία

Ο controller σου λύνει στην κυριολεξία τα χέρια. Μεσω ebay μπορείς να βρεις με 12-15 ευρώ. Αν τον βιάζεσαι μπορείς να βρεις μέσω UK αλλά θα τον πληρώσεις λίγο πιο ακριβα

Link to comment
Share on other sites

παιδια οκ ο controller ειναι στα αμεσα σχεδια μου...οταν μπορεσω θα παρω γιατι χρειαζομαι 2 controller

Link to comment
Share on other sites

μεσα θα βαλω εναν θερμοστατη ο οποιος αναβει μονος του οταν πεφτει η θερμοκρασια οποτε θα δουλευουν σαν να υπαρχει controller...Δοκιμασμενη πατεντα

Και γω έτσι το έχω αλλά οι ανεμιστήρες δουλεύουν 24/7. Δεν υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Αν πέσει πολύ η θερμοκρασία αναλαμβάνει ο θερμοστάτης. Το κακό μ'αυτή τη μέθοδο είναι η εξάτμιση και ίσως λίγο παραπάνω κατανάλωση ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι το έχω αλλά οι ανεμιστήρες δουλεύουν 24/7. Δεν υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Αν πέσει πολύ η θερμοκρασία αναλαμβάνει ο θερμοστάτης. Το κακό μ'αυτή τη μέθοδο είναι η εξάτμιση και ίσως λίγο παραπάνω κατανάλωση ρεύματος.

ακριβως αυτο!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι το έχω αλλά οι ανεμιστήρες δουλεύουν 24/7. Δεν υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Αν πέσει πολύ η θερμοκρασία αναλαμβάνει ο θερμοστάτης. Το κακό μ'αυτή τη μέθοδο είναι η εξάτμιση και ίσως λίγο παραπάνω κατανάλωση ρεύματος.

Έχει κι άλλα "κακά"

1ο τα ανεμιστηράκια μπορεί αν μην αντέξουν να δουλευουν τόσες ώρες

2ο Ιούλιο μήνα να ανάβεις θερμαντήρα???? (ειδικά με μονομάχο...)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κι άλλα "κακά"

1ο τα ανεμιστηράκια μπορεί αν μην αντέξουν να δουλευουν τόσες ώρες

2ο Ιούλιο μήνα να ανάβεις θερμαντήρα???? (ειδικά με μονομάχο...)

δεν αναβει παντα...λιγες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι το έχω αλλά οι ανεμιστήρες δουλεύουν 24/7. Δεν υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Αν πέσει πολύ η θερμοκρασία αναλαμβάνει ο θερμοστάτης. Το κακό μ'αυτή τη μέθοδο είναι η εξάτμιση και ίσως λίγο παραπάνω κατανάλωση ρεύματος.

Πως γίνεται να μην υπάρχουν σκαμπανεβάσματα; Και στο κάτω κάτω γιατι να χρειαστει να πέσει πολυ η θερμοκρασία, σ' αυτη την περίπτωση δεν έχεις σκαμπανεβάσματα; Έχεις έναν controller, τον ρυθμίσεις στην επιθυμητή θερμοκρασία, αφήνεις ενα 0,2-0,3 διάφορα βαθμού πάνω κάτω και έχεις μόνιμα σταθερή θερμοκρασία και χαρούμενα ψάρια.
Link to comment
Share on other sites

safarpn εχεις σκαμπανευασματα ...απλα δεν ειναι αισθητα...ειναι η 0,2 -0,3 διαφορα που λες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην πράξη δεν υπάρχουν σκαμπανευάσματα. Όποιος το δοκιμάσει το βλέπει. Οι ανεμιστήρες είναι φτιαγμένοι για υπολογιστές και αντέχουν για χιλιάδες ώρες λειτουργίας. Ο θερμαντήρας ανάβει εάν τυχόν σε δροσερές μέρες οι ανεμιστήρες ρίξουν την θερμοκρασία κάτω από το επιθυμητό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...