Jump to content

Tropheus Moori Ikola


Recommended Posts

Διάβασε διάβασε για Μαλάβι με γυρίσατε τα μυαλά και σκοπεύω να κάνω στο μέλλων και εγώ ένα Τανγκανίκα ενυδρείο. Όχι ότι με κουράσανε τα φυτεμένα αλλά θέλω να κάνω κάτι που δεν το έκανα ποτέ.

Αφού έψαξα και διάβασα κατέληξα στο εξής ψάρι που θέλω να είναι ως αποκλειστικό στο ενυδρείο μου

Tropheus Moori Ikola Το έχει κανείς ώστε να μοιραστή της εμπειρίες του μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αυτό το είδος?

Έχω την εντύπωση ότι ένα είδος είναι το Moorii και άλλο το Tropheus sp. Ikola

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κοίτα εδώ (αγγλικά)

http://66.102.9.104/search?q=cache:YtxdBF9...&lr=lang_en

και εδώ με με φωτογραφία η 5 από το τέλος (Γερμανικά)

http://www.vda-online.de/asp/nachzucht.asp...f=Tanganjikasee

Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων άλλοι το γράφουν Tropheus sp. "Ikola", άλλοι πάλη Tropheus Moori Ikola και άλλοι Tropheus Moori Ikola keiser

πάντως είναι το ίδιο ψάρι και περί αυτού πρόκειται που θα ήθελα να αποκτήσω με τα βυζαντινά χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα tropheus για μένα είναι φοβερά ψάρια και ένα από τα αγαπημένα μου είδη.

Σε γενικές γραμμές εκτός από το κατάλληλο set up του ενυδρείου (πέτρες πολλές), οι σωστές παράμετροι του νερού (πολύ σκληρό νερό, υψηλό ph), πάρα πολύ βασικό για την υγεία τους είναι η διατροφή. Μόνο και μόνο φυτική διατροφή και προσοχή στην ποσότητα (το malawi bloat θερίζει).

Εκτός των άλλων, αν και το κόστος μπορεί να είναι μεγάλο, πρέπει όλα τα ψάρια να μπουν μαζί στο ενυδρείο.

Μπορεί να είναι σχετικά αδιάφορα για τα άλλα ψάρια, αλλά μεταξύ τους είναι εξαιρετικά άγρια. Ένας νεοεισερχόμενος στην αποικία, δεν έχει και πολλές πιθανότητες επιβίωσης.

Τέλος, καλό θα είναι να είναι μόνα τους στο ενυδρείο ώστε να δεις την πραγματική τους συμπεριφορά και να αναπτύξουν τα φοβερά χρώματά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασε διάβασε για Μαλάβι με γυρίσατε τα μυαλά και σκοπεύω να κάνω στο μέλλων και εγώ ένα Τανγκανίκα ενυδρείο. Όχι ότι με κουράσανε τα φυτεμένα αλλά θέλω να κάνω κάτι που δεν το έκανα ποτέ.

Αφού έψαξα και διάβασα κατέληξα στο εξής ψάρι που θέλω να είναι ως αποκλειστικό στο ενυδρείο μου

Tropheus Moori Ikola Το έχει κανείς ώστε να μοιραστή της εμπειρίες του μαζί μου.

Φίλε μοδεράτορα εγώ έχω tropheus kaiser ikola εδώ και ένα 6μηνο και δεν το έχω μετανοίωσει.

Είναι πιο επιθετικά από τα dubuisi αλλά δεν είναι απαγορευτικό αυτό...

Ίσως κακώς αλλά τα έχω σε ομάδα των 5 και μαζί και μερικά dubuisi και moorii.

Αυτήν την στιγμή που γράφω μία θυληκιά μου είναι 'μπουκωμένη' για 2η φορά από τότε που τα πήρα.

Την 1η φορά δεν τα κράτησε και δεν το περίμενα άλλωστε.

Είναι μικρή ακόμα και δεν τρέφω ελπίδες ούτε και τώρα,αν και περάσανε 10 μέρες που είναι έγκυος,.

Την 1η φορά στην βδομάδα τα έχασε.

Είναι από τα πρώτα post που κάνω μιας και σήμερα γράφτηκα.

Όταν βρω χρόνο θα κάνω μία παρουσίαση του ενυδρείου μου μαζί με μερικές φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρω χρόνο θα κάνω μία παρουσίαση του ενυδρείου μου μαζί με μερικές φωτο.

:)

Εγώ έφαγα τον κόσμο να τα βρω και τελικά δεν τα βρήκα πουθενά τουλάχιστον τον καιρό που τα έψαχνα. Τώρα είναι το ενυδρείο υπερφορτωμένο με κριπενζακιαααα :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...