Jump to content

3D Background


NikolasB

Recommended Posts

Αφου βρηκα κατι πλακες dow ειπα να τις εκμεταλλευτω...2 ωρες το παλευα και ακομα εχει δουλεια...Πως σας φαινεται??

post-56445-0-09686300-1403972887_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ασχημο αλλα σκοπευεις να το βαλεις ετσι σκετο; Θα σου σκορπισει μεσα στο ενυδρειο νομιζω!

Και για τι μεγεθος ενυδρειου μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

κ.Θοδωρη οχι δεν θα μπει ετσι σκετο...οπως λεω παραπανω εχει ακομα δουλεια...φλογιστρο,τσιμεντο...το ενυδρειο ειναι 60λιτρα

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι με τι κολαει το dow

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα φας λιτρα τσαμπα απο το ενυδρειακι σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι με τι κολαει το dow

σιλικονη ενυδρειακη

Νομιζω θα φας λιτρα τσαμπα απο το ενυδρειακι σου!

γιατι το λες αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λεει ο Θοδωρης εχει δικιο, κριμα να χαρακισεις τοσο χωρο.

Αν ηταν μεγαλο ( πανω απο 120 λιτρα ) κατι θα γινοταν.

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο?

Φνατασου ποσο χωρο πιανει μεσα στο ενυδρειο και τι εκτοπισμα εχει!

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει πολύ χοντροκομμένο Για την βάση που θα κόλλαγες όλα τα κομμάτια θα έπρεπε να πάρεις ένα φελιζόλ των 5 mm για να μην χάσεις λίτρα ή ακόμα καλύτερα ένα κομμάτι τζάμι των 2 mm. Με τι θα το επενδύσεις; Θα βάλεις τσιμέντο ή θα το βάψεις; Πάντος θέλει αρκετή δουλειά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει πολύ χοντροκομμένο Για την βάση που θα κόλλαγες όλα τα κομμάτια θα έπρεπε να πάρεις ένα φελιζόλ των 5 mm για να μην χάσεις λίτρα ή ακόμα καλύτερα ένα κομμάτι τζάμι των 2 mm. Με τι θα το επενδύσεις; Θα βάλεις τσιμέντο ή θα το βάψεις; Πάντος θέλει αρκετή δουλειά ακόμα.

το οτι θελει δουλεια το ξερω...σημερα θα παρω φλογιστρο και τσιμεντο

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψη σου ότι το τσιμέντο ανεβάζει την σκληρότητα του νερού και θα κάνει πάνω από χρόνο για να γίνει ουδέτερο.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει οτι το γεμιζουν και το αδειαζουν καπου στις 10φορες και γινετε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο λέω γιατί έχω φτιάξει κάμποσα. Τώρα αν νομίζεις πως με καμιά δεκαριά φορές που θα το αλλάξεις το νερό θα είσαι οκ, τότε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Σταματη επειδη εχω δει post σου και σε αλλα θεματα τα οποια ητανε πολυ βοηθητικα μην νομιζεις οτι αυτο που ειπα αυτο συμβαινει...εγω ειπα αυτο που εχω δει..εσυ μου λες εμπειρικα...Μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να γινει ουδετερο??Επισης προμηθευτικα τροχο ωστε να ΄΄φαω ΄΄ το πολυ dow και να μεινει πιο λιγο...Αλλο: οταν περασω τσιμεντο ( 3 φορες) πρεπει να το βρεχω?? αν ναι καθε ποση ωρα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα.δεν υπαρχει αλλο υλικο να το περασει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το διαμορφώσεις με ένα κολλητήρι που έχουν οι ηλεκτρονικοί ή πυρώνοντας ένα κατσαβίδι θα του δώσεις το σχέδιο που θες. Δεν θα σου πρότεινα τσιμέντο. Μπορείς να πάρεις υδατοδιάλυτα χρώματα μοντελισμού και αφού το χρωματίσεις όπως σου αρέσει θα το περάσεις δυο χέρια με εποξική ρητίνη. Επίσης χρώματα θα βρεις και στο πλαίσιο που κάνουν μια χαρά.

Μερικές φωτογραφίες από τα δικά μου που δυστυχώς δεν φαίνονται καλά οι λεπτομέρειες.

post-32655-0-74804900-1404149604_thumb.jpg

post-32655-0-41618700-1404149658_thumb.jpg

post-32655-0-89108600-1404149686_thumb.jpg

post-32655-0-01030100-1404149742_thumb.jpg

post-32655-0-00532200-1404149764_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν το περάσεις με τσιμέντο θα περάσεις το πρώτο χέρι αρκετά αραιό. Θα προσπαθήσεις όλο το βράδυ να μείνει υγρό. Για να το πετύχεις αυτό όταν περάσεις το κάθε χέρι θα το σκεπάσεις με πολλά βρεγμένα πανιά και θα το κλείσεις μέσα σε μια σακούλα σκουπιδιών όσο πιο καλά μπορείς. Το κάθε χέρι θα το περνάς ανά 24 ώρες. Τα υπόλοιπα χέρια θα τα κάνεις αρκετά πυκνά. Μετά από την σκλήρυνση του θα πρέπει να μείνει βυθισμένο σε νερό αρκετές ημέρες Κάθε μέρα θα αλλάζεις όλο το νερό. Αν το βάλεις μέσα στο ενυδρείο σε κάθε αλλαγή που θα κάνεις, καλό θα ήταν να καθαρίζεις τα τζάμια πολύ καλά με ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις σκληρυνση?? ποσες μερες πρεπει να το αφησω μεσα σε νερο?

Link to comment
Share on other sites

Στο νερό θα το βάλεις όταν πλέον έχει στεγνώσει το τσιμέντο για τα καλά. Μετά κάθε μέρα αλλαγή στο νερό.

Θα πρέπει να μείνει μέσα στο νερό μέχρι να σταματήσει να << ξερνάει>> σκόνη. Θα το καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη ωραία δουλεια εχεις κανει. Δεν ειχα σκεφτεί την εποχική ρητίνη εξωτερικά, ωραια ιδεα :)

Link to comment
Share on other sites

την εποξικη ρητινη την ζηταμε ετσι στο χρωματοπωλειο ή εχει καποια αλλη ονομασια;

Τιμη στο περιπου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε εξελιξεις...κολληθηκαν τα κομματια με σιλικονη ενυδρειου,περαστηκαν με το φλογιστρο,περαστηκαν αραιο τσιμεντο και τωρα ειναι τυλιγμενα σε ενα βρεγμενο τσουβαλι μεσα σε μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων....Παντως οταν εριχνα το τσιμεντο ητανε σαν να μην επιανε πανω στο dow..μετα απο λογη ωρα σαν να ρουφηξε λιγο...Δυστυχως δεν εχω φωτο

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη ωραία δουλεια εχεις κανει. Δεν ειχα σκεφτεί την εποχική ρητίνη εξωτερικά, ωραια ιδεα :)

Η ρητίνη μπαίνει για να αδιαβροχοποιήσει τα χρώματα και τα κάνει ουδέτερα. Επίσης σκληραίνει όλη η κατασκευή. Δεν χρειάζεται να έχει πιστοποίηση για τρόφιμα. Όταν στεγνώσει γίνεται 100% ακίνδυνη, αυτό μου το επιβεβαίωσε και η Fiber max και η Durostick και η Isomat Καλό θα ήταν να περνιέται το κάθε χέρι μετά από 24 + ώρες, και να γίνετε στέγνωμα στους 60 βαθμούς για πάνω από 6 ώρες. Μια καλή λύση αυτήν την εποχή είναι το πορπαγκάζ του αυτοκινήτου.

την εποξικη ρητινη την ζηταμε ετσι στο χρωματοπωλειο ή εχει καποια αλλη ονομασια;

Τιμη στο περιπου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κανονικά εποξική ρητίνη. Υπάρχει σε αρκετούς τύπους ανάλογα την χρήση της. Στα χρωματοπωλεία θα βρούμε γενικής χρήσης που μας κάνει μια χαρά. Τιμή έχει περίπου 30 ευρό το κιλό

λοιπον εχουμε εξελιξεις...κολληθηκαν τα κομματια με σιλικονη ενυδρειου,περαστηκαν με το φλογιστρο,περαστηκαν αραιο τσιμεντο και τωρα ειναι τυλιγμενα σε ενα βρεγμενο τσουβαλι μεσα σε μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων....Παντως οταν εριχνα το τσιμεντο ητανε σαν να μην επιανε πανω στο dow..μετα απο λογη ωρα σαν να ρουφηξε λιγο...Δυστυχως δεν εχω φωτο

Καλή επιτυχία και περιμένουμε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...αυριο το πρωι εχεουμε το επομενο χερι τσιμεντο

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα λιτρα του ενυδρειου ειναι λιγα αλλα απο την αλλη ειναι μια ομορφη δημιουργικη εμπειρια η κατασκευη του background....

Ριξε μια ματια και στο δικο μου για ιδεες εαν σε ενδιαφερει, καλη συνεχεια..... ;)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/40736-eaetho-thneaoaa-eae-ooci-dhanioossaoc-iio/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...