Jump to content

Ψάρια Για Ενυδρειο Χωρίς Φυτα


Recommended Posts

Καλησπέρα επισης

Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία διότι εκεί που μένω έχει 35βαθμους το καλοκαίρι και επειδή φεύγω περίπου μισό μήνα κάθε χρόνο ( έχοντας αυτόματη ταιστρα και ρυθμιστή λαμπας) μάλλον θα βρω τα φυτα δάσος της πεντέλης.

Και τα ψάρια σούπα...δυστυχώς

Η καλύτερη λύση ειναι σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια το οποίο θα ελέγχεται από controller

Επειδή η εξάτμιση θα ειναι μεγάλη, θα πρέπει να βρεθεί κάποιος να κάνει συχνές αλλαγές νερού ή να αναπληρώνεις το νερό με νερό από Αντίστροφη Όσμωση (ΑΟ) μέσω αυτόματης αναπλήρωσης.

Σκέψου ότι εγώ συντηρώ ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο και κυριολεκτικά δεν χαμπαριάζει τπτ! 43 βαθμούς θερμοκρασία αέρα, αλλά στο ενυδρείο δεν ξεπερνά τους 26!Αν λείψω για διακοπες (πάνω απο 10 μέρες), υπαρχει κάποιος να αλλάζει το νερό

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει κάποιος να αναπληρώνει λίγο νερό αλλιώς όπως είπες θα γίνονται ολα ψαροσουπα ( και να έλεγες οτι ήταν και βρωσιμη)

Link to comment
Share on other sites

φανατικός μεν με τα φυτά αλλά όχι απόλυτος.

υπάρχουν ποιοτικά φυτά χωρίς να βλάπτουν στο παραμικρό το ενυδρείο μας.

υπάρχουν ψάρια που τα φυτά τα θέλουν μόνο σαν τόπο διαφυγής αν παρουσιαστή κίνδυνος, εν ολίγοις αισθάνονται άνετα αν έχουν φυτά και βγάζουν προς τα εξ την φυσιολογική τους συμπεριφορά και χρώματα.

δεν τα απασχολεί καθόλου αν τα φυτά είναι αληθινά ή ψεύτικα. Τα αληθινά φυτά δεν προσφέρουν άμεσα τίποτα στα ψάρια μας αλλά μόνο έμμεσα βελτιώνοντας την βιολογία του ενυδρείου, κάτι που μπορούμε με τα σύγχρονα μέσα που διαθέτουμε να το κάνουμε και χωρίς φυτά. Αν αυτό δεν γινόταν δεν θα υπήρχαν τότε σήμερα που μιλάμε τα αφρικάνικα ενυδρεία.

Αν κάποιος λοιπόν δεν θέλει για πολλούς και διάφορους λόγους να βάλει αληθινά φυτά μπορεί άνετα να βάλει ψεύτικα, αν δεν μας αρέσει αυτό εμάς δεν πρέπει άθελα μας ή εσκεμμένα να τον αποτρέψουμε από τα ψεύτικα φυτά εκφράζοντας απόλυτες απόψης χωρίς να στηρίζονται πουθενά.

σόρυ για τα αυστηρά λόγια αλλά καμιά φορά δεν μπορώ να τα βγάλω προς τα έξω ποιο ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος λοιπόν δεν θέλει για πολλούς και διάφορους λόγους να βάλει αληθινά φυτά μπορεί άνετα να βάλει ψεύτικα, αν δεν μας αρέσει αυτό εμάς δεν πρέπει άθελα μας ή εσκεμμένα να τον αποτρέψουμε από τα ψεύτικα φυτά εκφράζοντας απόλυτες απόψης χωρίς να στηρίζονται πουθενά.

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, δύο ερωτήσεις :

1. Ποιος εγγυάται ότι η εξωτερική βαφή των συγκεκριμένων υλικών είναι ασφαλής για τα ψάρια? Και ποιος "κινέζος" (στην χώρα κατασκευής αναφέρομαι) εγγυάται ότι με την πάροδο του χρόνου δεν θα υπάρχει αλλοίωση στο χρώμα τους? (το ότι πωλούνται από ενυδρειακά καταστήματα, δεν αποτελεί εγγυήση ποιότητας)

2. Γιατί να προτιμήσει κάποιος να βάλει ψεύτικα φυτά - τα οποία κοστίζουν το ίδιο ακριβά με τα αληθινά - και να μην επιλέξει κάποιο είδος εύκολου αληθινού φυτού? (την περίπτωση να μην θέλει κάποιος καθόλου φυτά, οκ την καταλαβαίνω)

Προσωπικά έχω διαβάσει για τοξικές ουσίες που απελευθερώνονται και για τραυματισμούς ψαριών από ψεύτικα φυτά

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση, φίλε μου αν η αντιπαράθεση γίνετε κόσμια τότε είναι άκρος επιθυμητή γιατί τότε από της αντιπαλόμενες πλευρές βγαίνουν πολλά θετικά. Δεν πρέπει να αποφεύγουμε την αντιπαράθεση ούτε να το θεωρούμε κάτι το κακό απλά εμείς οι Έλληνες δεν μάθαμε να το κάνουμε σωστά και κόσμια, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνεί με όλους και με όλα.

Στο θέμα τώρα

1 Αυτό μπορεί να το εγγυηθεί μόνο η εταιρία που τα κατασκευάζει και όταν γράφει πάνω ''χωρίς ουσίες που επηρεάζουν το νερό και χωρίς τοξικές ουσίες που επηρεάζουν τα ψάρια τότε οφείλουμε να το πιστέψουμε δεν έχουμε άλλη επιλογή. Δεν θα πάρεις φυτά από εταιρίες που είναι άγνωστες στο χώρο και ούτε φυτά που κοστίζουν 2-3 ευρώ και έρχονται από την Κίνα με το κιλό.

Τα καλά ποιοτικά πλαστικά φυτά που είναι μαλακά για να μην τραυματίζουν τα ψάρια και κινούνται σαν φυσικά μέσα στο νερό ανάλογα με το ρεύμα του νερού είναι πολλές φορές ποιο ακριβά από τα αληθινά δεν είναι βαμμένα αλλά το χρώμα είναι ενσωματωμένο στο πλαστικό.

2. Τώρα γιατί κάποιος θέλει να βάλει πλαστικά θα σου πω κάποιους λόγους.

α. Μπορεί να μην θέλει να αγοράσει λίπασμα και co2 και όλα τα συναφή που χρειάζονταν τα φυτά

β. Μπορεί να μην κατέχει την συντήρηση των φυτών ή να μην θέλει να μπει σε αυτήν την διαδικασία

γ. Μπορεί να βάλει πλαστικά φυτά τα οποία αν ήταν αληθινά θα ήταν δύσκολοσηντύρητα η δεν θα το επέτρεπε η θερμοκρασία του ενυδρείου του.

δ. Αν πιάσουν αλγες που θα πιάσουν σε κάποια φάση τότες εύκολα καθαρίζονται αφού τα βγάζουμε και τα πλένουμε πολύ άνετα.

ε. Δεν θέλουν κλάδεμα οπότε το σεταπ του ενυδρείου παραμένει στους μήνες πάντοτε ίδιο, αυτό για εμένα λόγο γούστου μπορεί να είναι μειονέκτημα, αλλά κάποιος μπορεί να θέλει αυτό το σταθερό σεταπ.

ζ. μπορεί η αρχική αγορά των πλαστικών φυτών να είναι ακριβότερη αλλά στην πάροδο του χρόνου κάνουμε απόσβεση, αφού ούτε co2 θέλουν, ούτε κάποιο ιδικό υπόστρωμα, ούτε ταμπλέτες, ούτε λίπασμα και δεν έχει τον κίνδυνο για τον χψ λόγο να χάσει τα φυτά του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να κάνεις αμερικάνικο βιοτοπικό με άμμο , φύλλα catappa, πολλές ρίζες ξύλου (πχ Redmoor) και blackwater. Μπορείς να βάλεις ένα χαρεμάκι Apistogramma (διάλεξε από τα εύκολα είδη αν είσαι αρχάριος και κατα προτίμηση τα Cacatuoides που από όσο θυμάμαι αντέχουν σε αρκετά υψηλές θερμοκρασίες) ή ένα χαρεμάκι Corydoras (πάλι που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες πχ Sterbai) μαζί με κάποιο μικρό κοπάδι από μικρόψαρα.

Φιλικά

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα ήθελα ένα ενυδρειο όπου να είναι εύκολο στην συντήρηση και να έχει ανθεκτικα ψάρια που να μην είναι απαιτιτικα και να μην βρομιζουν πολυ τι ενυδρειο και φυσικά να μην σκοτώνονται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με αυτα θα έμπαινε και κανένα ραμ ή pulcher?

Οχι δεν μπορεις να τα βαλεις ολα αυτα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον Βασιλη!

μπορεις να το κανεις black water με καταπα, ριζες και τυρφη ,με ενα ειδος κοπαδοψαρων (π.χ αρλεκινους) και ενα κοπαδακι corrydoras.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση, φίλε μου αν η αντιπαράθεση γίνετε κόσμια τότε είναι άκρος επιθυμητή γιατί τότε από της αντιπαλόμενες πλευρές βγαίνουν πολλά θετικά. Δεν πρέπει να αποφεύγουμε την αντιπαράθεση ούτε να το θεωρούμε κάτι το κακό απλά εμείς οι Έλληνες δεν μάθαμε να το κάνουμε σωστά και κόσμια, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνεί με όλους και με όλα.

Στο θέμα τώρα

1 Αυτό μπορεί να το εγγυηθεί μόνο η εταιρία που τα κατασκευάζει και όταν γράφει πάνω ''χωρίς ουσίες που επηρεάζουν το νερό και χωρίς τοξικές ουσίες που επηρεάζουν τα ψάρια τότε οφείλουμε να το πιστέψουμε δεν έχουμε άλλη επιλογή. Δεν θα πάρεις φυτά από εταιρίες που είναι άγνωστες στο χώρο και ούτε φυτά που κοστίζουν 2-3 ευρώ και έρχονται από την Κίνα με το κιλό.

Τα καλά ποιοτικά πλαστικά φυτά που είναι μαλακά για να μην τραυματίζουν τα ψάρια και κινούνται σαν φυσικά μέσα στο νερό ανάλογα με το ρεύμα του νερού είναι πολλές φορές ποιο ακριβά από τα αληθινά δεν είναι βαμμένα αλλά το χρώμα είναι ενσωματωμένο στο πλαστικό.

2. Τώρα γιατί κάποιος θέλει να βάλει πλαστικά θα σου πω κάποιους λόγους.

α. Μπορεί να μην θέλει να αγοράσει λίπασμα και co2 και όλα τα συναφή που χρειάζονταν τα φυτά

β. Μπορεί να μην κατέχει την συντήρηση των φυτών ή να μην θέλει να μπει σε αυτήν την διαδικασία

γ. Μπορεί να βάλει πλαστικά φυτά τα οποία αν ήταν αληθινά θα ήταν δύσκολοσηντύρητα η δεν θα το επέτρεπε η θερμοκρασία του ενυδρείου του.

δ. Αν πιάσουν αλγες που θα πιάσουν σε κάποια φάση τότες εύκολα καθαρίζονται αφού τα βγάζουμε και τα πλένουμε πολύ άνετα.

ε. Δεν θέλουν κλάδεμα οπότε το σεταπ του ενυδρείου παραμένει στους μήνες πάντοτε ίδιο, αυτό για εμένα λόγο γούστου μπορεί να είναι μειονέκτημα, αλλά κάποιος μπορεί να θέλει αυτό το σταθερό σεταπ.

ζ. μπορεί η αρχική αγορά των πλαστικών φυτών να είναι ακριβότερη αλλά στην πάροδο του χρόνου κάνουμε απόσβεση, αφού ούτε co2 θέλουν, ούτε κάποιο ιδικό υπόστρωμα, ούτε ταμπλέτες, ούτε λίπασμα και δεν έχει τον κίνδυνο για τον χψ λόγο να χάσει τα φυτά του.

Θαυμαζω την δομημενη "αιρετικη" σκεψη σου φιλε Σταματη.... ετσι οπως αναλυεις το θεμα φαινεται να εχει δικιο και τα αληθινα φυτα να μην εχουν ουσιαστικο λογο υπαρξης στο ενυδρειο αφου λειτουργουν υποστηρικτικα μονο και σημερα μπορει η τεχνολογια να και η εμπειρια μας να προσδωσει σε ενα ενυδρειο αυτα που θα προσεφεραν τα αληθινα φυτα.... δλδ την ενδυναμωση της βιολογιας, την οξυγονωση του νερου κτλ.

Θελω ομως να θεσω ενα ερωτημα, θα μπορουσε καποιος ανθρωπος να ζησει σε ενα περιβαλλον με τεχνιτη φυση; Οσο πιστη αντιγραφη και αν ειναι της πραγματικης και οσο και αν ομοιαζουν οι συνθηκες ζωης.....

Η μαλλον καλυτερα, θα μπορουσε να ζησει το ιδιο ευχαριστα σαν να ζουσε περικυκλωμενος απο αληθινη φυση.

Χωρις καμια μα καμια διαθεση αντιπαραθεσης φυσικα....

Τροφη για σκεψη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο άνθρωπος όχι τα ψάρια όμως δεν είναι άνθρωποι, δεν παρατηρήθηκε κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς στα ψάρια με πλαστικά φυτά. Αν το δούμε όμως τόσο ηθικά το θέμα κάποια ψάρια και ιδιαίτερα τα άγρια ίσος να αναρωτιούνται γιατί ο κόσμος τους είναι τόσο μικρός; η αν είχαν την λογική θα σκέφτονταν πίσω από αυτό το διάφανο πράγμα (το τσάμι) γιατί ο κόσμος είναι διαφορετικός και γιατί δεν μπορώ να πάω.

Δεν ξέρουμε καν αν τα ψάρια είναι ης θέση να αναγνωρίζουν τα ψεύτικα από τα αληθινά, η αντιλαμβάνονται ότι είναι στο ενυδρείο και όχι στην φύση κοκ πολλά τα ηθικά ζητήματα.

Αν το δούμε το θέμα πολύ πολύ αυστηρά θα πρέπει τότε όλοι μας να ξεστίσουμε άμεσα τα ενυδρεία μας.

Εγώ προσωπικά τα ψεύτικα φυτά δεν τα θέλω ούτε ζωγραφιστά αυτό όμως δεν με εμποδίζει να είναι η γνώμη μου αντικειμενική και ορθή απέναντι στα ψεύτικα φυτά.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αδελφε σαφως και η σκεψη σου ειναι αντικειμενικη. Τωρα το οτι ειναι και ορθη; Πως το εννοεις. Ο καθεις απο εμας θα μπορουσε να πει οτι η σκεψη του ειναι ορθη=σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο. Σαφως και τα ψαρια δεν ειναι ανθρωποι και μαλλιστα τα περισσοτερα δεν ειναι καν αγρια, αλλα προερχονται απο εκτροφεια η φαρμες παραγωγης κοκ. Και συμφωνω μαζι σου οτι αν το δουμε τοοοσο ηθικα το θεμα πρεπει αμεσα ολοι να ξεστησουμε τα ενυδρεια μας....

Ομως προσωπικα τοποθετω τα ψευτικα φυτα στην ομαδα με ολα αυτα τα ψευτικα "ενυδρειακα" προιοντα που κυκλοφορουν (πλαστικα,αμφορεις, δυτες κτλ) τα οποια εξυπηρετουν μονο την ματαιοδοξια του ανθρωπου και δεν προσφερουν τιποτα, εστω και εμμεσα σε αυτη την κατασταση που λεγεται ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2. Τώρα γιατί κάποιος θέλει να βάλει πλαστικά θα σου πω κάποιους λόγους.

α. Μπορεί να μην θέλει να αγοράσει λίπασμα και co2 και όλα τα συναφή που χρειάζονταν τα φυτά

β. Μπορεί να μην κατέχει την συντήρηση των φυτών ή να μην θέλει να μπει σε αυτήν την διαδικασία

γ. Μπορεί να βάλει πλαστικά φυτά τα οποία αν ήταν αληθινά θα ήταν δύσκολοσηντύρητα η δεν θα το επέτρεπε η θερμοκρασία του ενυδρείου του.

δ. Αν πιάσουν αλγες που θα πιάσουν σε κάποια φάση τότες εύκολα καθαρίζονται αφού τα βγάζουμε και τα πλένουμε πολύ άνετα.

ε. Δεν θέλουν κλάδεμα οπότε το σεταπ του ενυδρείου παραμένει στους μήνες πάντοτε ίδιο, αυτό για εμένα λόγο γούστου μπορεί να είναι μειονέκτημα, αλλά κάποιος μπορεί να θέλει αυτό το σταθερό σεταπ.

ζ. μπορεί η αρχική αγορά των πλαστικών φυτών να είναι ακριβότερη αλλά στην πάροδο του χρόνου κάνουμε απόσβεση, αφού ούτε co2 θέλουν, ούτε κάποιο ιδικό υπόστρωμα, ούτε ταμπλέτες, ούτε λίπασμα και δεν έχει τον κίνδυνο για τον χψ λόγο να χάσει τα φυτά του.

Συμφωνώ με τα προηγούμενα...και απαντάω επί της "διαφωνίας" μου

Εγώ δεν ρώτησα γιαρτί κάποιος να βάλει πλαστικά φυτά. Ρωτησα γιατι κάποιος να βάλει πλαστικά και να μην επιλέξει κάποιο εύκολο φυτό (άρα τα α-β-γ δεν ισχύουν). Το δ στα αληθινά φυτά, το περιορίζεις. Το ε νομίζω το κάνει και ο πλέον αρχάριος. Με το Ζ συμφωνώ!

Επί του θέματος. Είμαι ενταντίον των "ψεύτικων" όπως αυτά κι αν εκφράζονται

Τα ψαρια όντως δεν είναι άνθρωποι, αλλά στους βιότοπους τους τα φυτά - όπου αυτά υπάρχουν - προσφέρουν πολλά περισσότερα από απλές κρυψώνες. Και δεν το λεω ως χομπίστας, το λεω ως γεωπόνος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως τα φυτα δεν προσφέρουν μόνο καταφύγιο για τα ψάρι (βελτιώνουν συνθήκες νερού,μερικές φορές δίνουν στο νερό άλλο χρωμα και αποτελούν χώρο για εναπόθεση αυγων κτλ) αλλα το θέμα είναι εάν θα επιζήσουν στις συνθήκες που περιέγραψα και αν θα είναι αρκετά εύκολα στη συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικές δεκάδες εύκολα φυτά τα οποία θέλουν ελάχιστη φροντίδα κι αντέχουν σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών

Προσωπικά στο πρώτο μου φυτεμένο, δεν έριξα ποτέ λίπασμα και δεν έβαλα ποτέ CO2. Μια χαρά πήγαιναν όλα

Το θέμα είναι, να μην φτάνεις τα ψάρια και τα φυτά στα όρια τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αληθινά φυτά μπορούν να σε "σώσουν" σε κάποιες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση που είχα ανεβάσει πολλά νιτρικά στο ενυδρείο με τα μωρά χρυσόψαρα. Αν έκανα τακτικά μετρήσεις και αλλαγές νερού θα το είχα προλάβει, αλλά ευτυχώς είχα πολλά φυτά-ρουφήχτρες νιτρικών. Αν δεν τα είχα, τα νιτρικά μου θα ήταν πολύ πολύ περισσότερα και ίσως να είχα χάσει τα ψαράκια μου.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα με τα πλαστικά φυτά και όλοι την πλαστικούρα. Ποτέ δεν ήμουν φαν τους ως φανατικός χομπιστας των αληθινών φυτών αυτόν τον πλαστικών. Φυσικά θα προτείνω να μην βάλουν πλάστηκα φυτά στα ενυδρεία τους ούτε δύτες με θησαυρούς.

Αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για κάτι άκρος αρνητικά και να θάψω τα πλαστικά διακοσμητικά γιατί απλά εμένα δεν με αρέσουν.

να το πω λίγο ποιο χιουμοριστικά, ποτέ δεν άκουσα να αυτοκτονεί ψάρι γιατί είχε έναν δύτη στον χώρο του.

εν ολίγοις για να κλείσω, σαφώς τα φυτά προσφέρουν στο σύνολό τους κάτι παραπάνω από τα πλαστικά αλλά δεν είναι ότι αυτό που προσφέρουν δεν μπορούμε να το αντισταθμήσουμε με άλλους τρόπους. Όταν δίνουμε συμβουλές πρέπει να είμαστε αντικειμενική και όχι να λέμε μόνο αυτά που θα θέλαμε εμείς, και ούτε αυτά που μας φαίνονται εμάς λογικά. Τόσα χρόνια έχω δει πολλά περίεργα πράγματα και η λογική μας σκέψη δεν συμβαδίζει πάντοτε με τα πραγματικά γεγονότα.

να το ρωτήσω και αλλιώς αν στίσουμε ένα ενυδρείο με φουλ πλαστικά φυτά τοποθετημένα με τον σωστό τρόπο που αρμόζει στο περιβάλλων του ψαριού θα ήταν χειρότερα από έναν που βάζει μια ανουμπια εδώ μια βασιλερια εκεί και στην μέση μια ντοματιά.

που θα αισθάνονταν το ψάρι ποιο ασφαλές και πιο άνετα;

Βλέπω ακόμη και πρόσφατα ενυδρεία με φυτά το ένα στην δύση και το άλλο στην ανατολή και μέσα να έχουν ψάρια που θέλουν τουλάχιστον μια γωνία πηκνοφυτεμένει και πολλοί από ευγένεια να λένε μπράβο στο λάθος στήσιμο του ενυδρείου.

Η να λένε ότι όταν φουντώσουν θα στρώσουν τα πράγματα, να φουντώσει πια η ανούμπια, και μέχρι να φουντώσουν τα ψάρια τη θα κάνουν;

συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος αλλά βρήκα την ευκαιρία να πω και εγώ πέντε δέκα πράγματα.

φίλε μου εγώ το μόνο που έχω να σε πω είναι ότι η ομορφιά του ενυδρείου έρχεται σε δεύτερη μύρα σε πρώτη μύρα έρχεται το σωστό στήσιμο του ενυδρείου μας, είτε αυτά θα είναι αληθινά είτε ψεύτικα φυτά, είτε κλαδιά, είτε πέτρες.

ένα ενυδρείο το στήνουμε πάντοτε σύμφωνα με της ανάγκες των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα όμως είναι όσο ανθεκτικα όσο και τα ψάρια στην θερμοκρασία ή θα βρω καμία σαλάτα έτοιμη με τόνο μόλις γυρίσω?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τα φυτα αλλα ουτε και τα ψαρια αντεχουν σε υψηλες θερμοκρασιες για πολλες μερες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι πολλές μέρες μόνο το πολυ 3 βδομάδες και τότε θα υπάρχει άνθρωπος να αναπληρώνει νερό και να κλιματικές τον χώρο (εκτός απο τα ανεμιστιρακια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...