Jump to content

Πλακόστομος


damgtc

Recommended Posts

καλησπέρα στην παρέα μπορείτε να με ενημερώσετε ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες για έναν πλακόστομο;

εχω τρελό προβλημα έχω (χάσει) περιπου 7 εδώ και 3 μήνες ίσως να φταίει η θερμοκρασία 24-26 τωρα!!!

2 ενυδρεία α' 125 λίτρα 6 ροδόστομα 4 ινδιανάκια

β' 45 λίτρα μια γέννα 1 εβδομάδα γκάπυ 11

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Μεταφορά στην σωστή κατηγορία
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε την φορμα,γιατι σιγουρα δεν ειναι απο θερμοκρασια.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα κανω πάλι σήμερα τις μετρήσεις και μέχρι το βραδυ θα σου τις γραψω τουλάχιστον απο όσα τεστ έχω..

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.
πεθαίνουν πλακόστομα και κατα καιρο 3 γκαπυ
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:EHEIM 2213
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):EHEIM substrat, μακαρόνι sera, άνθρακας sera.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 γκαπυ, 3 γατόψαρα 6 ροδόστομα 4 ινδιανάκια. και ακόμα 2 γλύφτεσ 3 anubies
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):1 φορα την ημέρα τάισμα το μεσημέρι. 2 φορες την εβδομάδα απο 1 ταμλετακι για τα γατόψαρα. 40% ανα μήνα αλαγή νερου , και άνθρακα. και κάθε 15 ημέρς microbe-lift special blend

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:8
- KH:3
- GH:5
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):25mg/l
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:sera
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:πλακόστομα
- Ιστορικό Ψαριού: δεν προλαβαίνει να αποκτήσει εχω αλάξει 3 καταστήματα γιατι πιστευα οτι απο εκει κάτι γινόταν
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):δεν έχουν διάθεση να κινηθούν.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:καμία

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: μετά τις μετρήσεις μαλον κάτι γίνεται με το νερό τί να κανω χρησιμοποιώ βρόχινο( το ίδιο νερό χρισημοποιεί και ένας φίλος και είναι όλα οκ.. μήπως φταίει τα δόχεία ποθ το μετεφερα είχαν κάτι δεν ξέρω!!! και κάτι ακομα το γυαλι του ενυδρείου εχει κανει μικρα μπιμπικακια αλγης!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε damgtc, θα πρέπει να ταίζει τα πλεκόστομα με ταμπλέτες καθημερινά και όχι 2 φορές την εβδομάδα, επίσης ανέβασε κάποια φωτογραφία για να δούμε τι είδος είναι τα βυθόψαρα, το 8 ph, αν είναι πράγματι τόσο, δεν ενδεικνυται για την πλειονότητα αυτών των ψαριών και τέλος το βρόχινο νερό εγκυμονεί κινδύνους... καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ οι επιλογες νερού που έχω είναι η βροχινο από καθαρή δεξαμενή η του δίκτύου που είναι αφαλάτωση!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν μπορείς να αλλάξεις το νερό σου, τότε θα πρέπει να δεις τι ψάρια μπορείς να έχεις που είναι κατάλληλα για αυτό το νερό. Επειδή δεν έχω τις γνώσεις για να σου προτείνω ψάρια, ψάξε στο φόρουμ για πληροφορίες και ρώτα τους πιο έμπειρους. :)

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγές καλύτερα είναι να τις κάνεις κάθε εβδομάδα 30% ώστε να ανανεώνεται το νερό και τα συστατικά του για τα φυτά καθώς και να φεύγουν τα νιτρικά.

Τον άνθρακα βγάλε τον από το φίλτρο σου και βάλε βιολογικό υλικό στη θέση του. Συνήθως βάζουμε άνθρακα σε νέο ενυδρείο να τραβήξει τυχόν χημικές ουσίες ή μετά απο θεραπεία για να τραβήξει τα φάρμακα. Όπως και νά 'χει θέλει αντικατάσταση κάθε μήνα.

Δοκίμασε να τα ταίζεις κάθε μέρα με ταμπλετα φαγήτού και ίσως να βάλεις λίγο prime παραπάνω για να δεσμεύσει τυχών αμμωνία που μπορεί να έχει το ενυδρείο.

Εγώ από περιέργια θα έκανα τεστ και στο νερό του δικτύου και στο βρόχινο για να δω ποιό είναι καλύτερο.

Το βρόχινο νερό είναι στάσιμο στην δεξαμενή ή υπαρχει αντλια που το κινεί για να μην μαζεύει παθογόνους μικροοργανισμούς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγές καλύτερα είναι να τις κάνεις κάθε εβδομάδα 30% ώστε να ανανεώνεται το νερό και τα συστατικά του για τα φυτά καθώς και να φεύγουν τα νιτρικά.

Τον άνθρακα βγάλε τον από το φίλτρο σου και βάλε βιολογικό υλικό στη θέση του. Συνήθως βάζουμε άνθρακα σε νέο ενυδρείο να τραβήξει τυχόν χημικές ουσίες ή μετά απο θεραπεία για να τραβήξει τα φάρμακα. Όπως και νά 'χει θέλει αντικατάσταση κάθε μήνα.

Δοκίμασε να τα ταίζεις κάθε μέρα με ταμπλετα φαγήτού και ίσως να βάλεις λίγο prime παραπάνω για να δεσμεύσει τυχών αμμωνία που μπορεί να έχει το ενυδρείο.

Εγώ από περιέργια θα έκανα τεστ και στο νερό του δικτύου και στο βρόχινο για να δω ποιό είναι καλύτερο.

Το βρόχινο νερό είναι στάσιμο στην δεξαμενή ή υπαρχει αντλια που το κινεί για να μην μαζεύει παθογόνους μικροοργανισμούς?

Άλαξα το νερο χτες και οπτικά είναι πολύ καλύτερα το ph είναι στο 7,5 με 7. το βροχινο νερο στην δεξαμενή που είναι εχει αντλια και το χρησιμοποιω συχνά..

Link to comment
Share on other sites

To νερό από το αιρ κοντίσιον είναι το χειρότερο απ΄ όλα... Το βρόχινο νερό εφ' όσον είναι καθαρή η δεξαμενή και έχει αντλία και κινείται μάλλον είναι το πιό κατάλληλο.

Μην ξεχνάς να κάνεις αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα το 30%. Πάντως 8 ph με kh=3 gh=5 είναι πολύ δύσκολο μάλλον προς το 7 κινείσαι....

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω και εγω τον πλεκο τον ειχες μονο του με τα αλλα ψαρια η ειχες και αλλου πλεκο ?

Επιδη εγω ειχα παλιοτερα πλεκο σε πολυ δυσκολες συνθικες επιδη δεν γνωριζα και δεν μου πεθανε...αλλα ψαρι με ψαρι διαφερι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...