Jump to content

Πειθαρχειο Για Εκπαιδευση Puffer!


Sakisdraminos

Recommended Posts

παιδες καλισπερα θελω την βοηθεια σας.

θελω στο ρεεφ ενυδρειο που εχω να βαλω το αγαπημενο μου ψαρι Canthigaster valentini....

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+39+250&pcatid=250

το κακο ειναι οτι στην 1η προσπαθεια που εκανα αποτυχα και τωρα το ψαρι ειναι στην απομονοση Sump.

Σκεφτηκα και εκανα μια καραντινα 25λιτρα που θα εχω λιγο βραχο, να το εχω εκει αρκετο καιρο (6μηνες)....

στο διαστημα αυτο θα το ταιζω μονο flakes μπας και ξεχασει τι σημαίνει πολιποδες .

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θεωρείται reef safe πέρασαν 3 από το ενυδρείο μου ... κανένα μα κανένα δεν που πείραξε ποτέ κοράλλια, είχα όμως ενοχλήσεις σε σαλιγκάρια.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να "εκπαιδευτεί" ένα ψάρι, πάντως το δικό μου τρώει μετά μανίας τόσο τις νυφάδες όσο και τους κόκκους.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι αν τα ψάρια είναι χορτάτα μειώνεται το ποσοστό επίθεσης σε άλλους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θεωρείται reef safe πέρασαν 3 από το ενυδρείο μου ... κανένα μα κανένα δεν που πείραξε ποτέ κοράλλια, είχα όμως ενοχλήσεις σε σαλιγκάρια.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να "εκπαιδευτεί" ένα ψάρι, πάντως το δικό μου τρώει μετά μανίας τόσο τις νυφάδες όσο και τους κόκκους.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι αν τα ψάρια είναι χορτάτα μειώνεται το ποσοστό επίθεσης σε άλλους οργανισμούς.

δεν μου αρεσει αυτο που θα κανω αλλα ειναι ενα απο τα ψαρια που ειχα στο 1o θαλασσινο ενυδρειο και εχω κολησει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον χτυπησε πρωτη φορα λυπαμαι αλλα δεν θα σταματησει.μακαρι να το καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον χτυπησε πρωτη φορα λυπαμαι αλλα δεν θα σταματησει.μακαρι να το καταφερεις.

το ξερω οτι οι πιθανοτητες ειναι εναντιον μου αλλα δεν εχω αλλη επιλογη.

δεν υπαρχει καποιο fish only στην περιοχη μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ένστικτο ειναι ένστικτο και ποτέ δεν φεύγει. Αν εισαι τυχερός και βρεις καποιο να μην τσιμπάει τα κοραλακια σου, και παλι δεν θα εισαι ποτέ σίγουρος οτι δεν θα "ξυπνήσει" μια μερα και θα κανει αυτο που φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πολλες ελπιδες και οτι το ψαρι σε ρεεφ εχει πολλα αρνιτικα..

εκτος οτι μπορει να κανει ζιμια δεν με αφηνει να βαλω και αλλους οργανισμους!

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα είναι από τα ψαράκια που αρέσουν και σε μένα....και όπως σου είπα και παραπάνω πέρασαν 3 από το ενυδρείο και κανένα δεν μου πείραξε τίποτα.

Από την άλλη και εκεί που το έχεις τώρα δεν θα του κάτσει άσχημα εφ όσον οι συνθήκες διατροφής και χώρου του επαρκούν

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα είναι από τα ψαράκια που αρέσουν και σε μένα....και όπως σου είπα και παραπάνω πέρασαν 3 από το ενυδρείο και κανένα δεν μου πείραξε τίποτα.

Από την άλλη και εκεί που το έχεις τώρα δεν θα του κάτσει άσχημα εφ όσον οι συνθήκες διατροφής και χώρου του επαρκούν

εχω φροντισει να μην υπαρχουν κοπιποδα και αλλα και να μαθει μονο σε φλεικξ

Link to comment
Share on other sites

εχω φροντισει να μην υπαρχουν κοπιποδα και αλλα και να μαθει μονο σε φλεικξ

Το εννοείς το πειθαρχειο!! Άντε να δουμε, μου εχεις κίνηση την περιέργεια για το αποτέλεσμα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ποσο καιρο λετε να κρατησω των φιλακισμενο παφερ στο πειθαρχειο???

λεω αυριο να τον βαλω για δοκιμη στο ρεεφ μιας που εχω αδεια.....τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον λογο δεν το ξερω αλλα παιζει να ηταν απο θερμοκρασια.

Στο ενυδρειο ειχα βαλει στο καπακι ενα 10βατο παουερ λεντ με ψυχτρα απο επεξεργαστη μαζι με ανεμιστηρα και μαλλον μαζι με τον καυσωνα που εκανε θα ανεβασε παραπανω θερμοκρασια!

Μετρισης δεν εκανα αλλα προσφατα ειχα αλλαξει φοσφορο και ανθρακα!

Link to comment
Share on other sites

Τα λεντ δεν βγαζουν θερμοτητα προς το νερο... Ειχες καποιο ανεμιστηρακι για το νερο;;

Link to comment
Share on other sites

οχι εκει την πατησα και ελειπα σε αδεια οταν εγινε το μοιραίο............

το βλεπω να το κανω μεσογειακό γαριδαδικο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...