Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Βαζω σιγα σιγα το μαγνησιο στο μπουκαλακι το με λιγο νερο οσμοσις ανακατευω μολις ριξω ολο το υλικο γεμιζω και το νερο μεχρι πανω!

Link to comment
Share on other sites

Σάκη και εγώ από εκεί παίρνω όλα τα υλικά για τη δοσομετρικη, η σωστή δοσολογία σε 1 λίτρο νερού όσμωσης είναι 200 γραμμάρια χλωριούχο μαγνήσιο και 50 γραμμάρια θειούχο, για να διαλυθεί καλύτερα πρέπει να το ανακατέψεις με ζεστό νερό και αν έχεις και τα πρόσθετα balling της fauna να βάλεις και 10 ml απο το μπουκαλάκι με το ιώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σάκη και εγώ από εκεί παίρνω όλα τα υλικά για τη δοσομετρικη, η σωστή δοσολογία σε 1 λίτρο νερού όσμωσης είναι 200 γραμμάρια χλωριούχο μαγνήσιο και 50 γραμμάρια θειούχο, για να διαλυθεί καλύτερα πρέπει να το ανακατέψεις με ζεστό νερό και αν έχεις και τα πρόσθετα balling της fauna να βάλεις και 10 ml απο το μπουκαλάκι με το ιώδιο.

Δλδ εκανα λαθος στο διαλημα;

Επισις εγω που πηρα τα υγρα της φαουνα ελεγε οτι το 1 και 2 μπαινουν στο ασβεστιο και το 3 στο ΚΗ και σε αυτο λαθος ειμαι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την δοσολογία χρησιμοποιώ από τότε που ξεκίνησα την μέθοδο με την δοσομετρική, διάβασε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/80985-dhnuoeaaoa-mg-ca-kh/?hl=balling να πάρεις μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχατε δικαιο μαλλον ηταν πολυ δυνατη η δοσολογια που εκανα.

εκανα δοσολογιο 300γρ σε 1,5λτ οσμοσι και φενεται να ειναι κομπλε δεν εχει αφησει τπτ θα το κρατησω κανενα δυημερο και μετα θα το βαλω στο δοχειο.

κατι αλλο με τι μπορω να σουρωνω τα υλικα γιανα μην μενουν υπολοιματα στο δοχειο?

Link to comment
Share on other sites

Σάκη αν ανακατέψεις το ΚΗ και το Μαγνήσιο με ζεστό νερό διαλύεται εύκολα, το Ασβέστιο που αφήνει κάποιο κατακάθι θα πάρεις ένα καλσόν θα το κόψεις και θα σουρώσεις εκεί το μείγμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυριο θα κανω και τα υπολοιπα απο την αρχη και θα τα βαλω στο δοχειο που εκανα!!!!!

ποσο καιρο πρεπει να μενουν τα υγρα?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να χρειαστεί να τα ξαναγεμίσεις, δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ζουμια κομπλε σουροθηκαν το ασβεστιο την 1η μερα και την επομενη το kh και ειμαστε κομπλε.....

Αυριο θα γινει παραγγελια απο leds-global.com αμα καποιο φιλος θελει κατι ας με παρει τηλ γιατι η παραγγελια δεν θα καθηστερηση αλλο..

δεν υπαρχει σωστο φωτιστικο στο ενυδρειο και βιαζομαι...

Το τηλ μμου 6974535032

Link to comment
Share on other sites

Τα ζουμια κομπλε σουροθηκαν το ασβεστιο την 1η μερα και την επομενη το kh και ειμαστε κομπλε.....

Αυριο θα γινει παραγγελια απο leds-global.com αμα καποιο φιλος θελει κατι ας με παρει τηλ γιατι η παραγγελια δεν θα καθηστερηση αλλο..

δεν υπαρχει σωστο φωτιστικο στο ενυδρειο και βιαζομαι...

Το τηλ μμου 6974535032

Μια χαρα αλλα προσεχε πια μπουκαλάκια fauna εριξες και που.Δεν φταίει κανεις αλλα μονο η fauna ενω στις πρώτες παρτίδες πρότεινε να βαζουμε υγρα και στο μαγνησιο εδω και αρκετο καιρο με τα νεα μπουκαλάκια το εχει αλλαξει και δεν βαζει στο μαγνησιο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατηρησα!

Το 1 και 2 στο ασβεστιο και το 3 στο Kh.....

To vitalaizer tis korallen zuch κανει δουλεια σκεφτομαι να το παρω μαζι με τα αμινοξεα της ιδια εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατηρησα!

Το 1 και 2 στο ασβεστιο και το 3 στο Kh.....

To vitalaizer tis korallen zuch κανει δουλεια σκεφτομαι να το παρω μαζι με τα αμινοξεα της ιδια εταιριας.

για το πρωτο θα σου ελεγα να το παρεις το ριχνω αρκετο καιρο τα αμινοξεα τουλαχιστον σε εμενα δεν εκαναν τιποτα μακαρι να ησουν κοντα να στα χαριζα να σου εφευγαν οι αποριες

Link to comment
Share on other sites

ενα τετοιο φωτιστικο δεν γινεται να μην εχει και ενα αναλογο κοντρολερ οποτε ξεκινησα να κανω και αυτο Jarduino

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97287-arduino-help/

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλισπερα σκεφτομαι να βαλω τα εξης ψαρακια.

1 ζευγαρι Pseudanthias Squamipinnis
1 Pseudocheilinus Hexataenia
1 Nemateleotris magnifica
4-5 Chromis Viridis


τι λετε θα εχω θεμα με κανενα απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι με κανένα πιστεύω.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλισπερα σκεφτομαι να βαλω τα εξης ψαρακια.

1 ζευγαρι Pseudanthias Squamipinnis

1 Pseudocheilinus Hexataenia

1 Nemateleotris magnifica

4-5 Chromis Viridis

τι λετε θα εχω θεμα με κανενα απο αυτα?

μια χαρά σύνθεση μου φαίνεται. Με μια μικρή επιφύλαξη για το six line.. σε μένα βέβαια έχει βγεί παναγία αλλα γενικά εχω ακούσει και άλλες γνώμες.. όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ ειρηνικά

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σύνθεση μου φαίνεται. Με μια μικρή επιφύλαξη για το six line.. σε μένα βέβαια έχει βγεί παναγία αλλα γενικά εχω ακούσει και άλλες γνώμες.. όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ ειρηνικά

τι προβλημα ειχες με το six line?

Link to comment
Share on other sites

εγώ κανένα! ισα-ίσα :) γενικά λένε οτι είναι λίγο διαόλια.. όμορφο ψαράκι και με ωραία κίνηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκινησαν οι μελετες για το φοτιστικο και χρειαζομαι βοηθεια.

φοστιτικο 3* 50w costum multichip τα λεντ


το ενυδρειο ειναι 95 εκ μηκος και 65εκ πλατος 50εκ υψος 47 υψος νερου.


το φοτιστικο θα μπει περιπου 18 εκ απο την σταθμη του νερου.


τα sps ειναι περιπου 15-20εκ κατω απο την σταθμη του νερου.


τι αποσταση να εχει καθε λεντ απο λεντ?

δεξια και αριστερα υπαρχει ενα κενα 15εκ περιπου και μετα ξεκινανε τα sps


σκεφτηκα να βαλω λεντ απο λεντ και απο της ακρες καθε 23-24εκ


παρακαλω αν καποιος ξερει ας με βοηθησει.

μαλλον θα μπουν 60 ή 90 φακοι.

post-56939-0-93925400-1412273682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...