Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Σακη καλοριζικα τωρα ο στιχος ο μεγαλος ειναι να την κανεις να φαει που το ευχομαι ολοψυχα,τρομερο ψαρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι τσιμπαει απο τον βραχο τωρα εχω παρει πολλες κατεψυγμενες και θα βαλω στο σαμπ και στον ενυδρειο μισιδες να γενιουνται γιανα μπορει να ειναι τοουμπανο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως το δεχτηκες!!

ειναι πανεμορφο , αλλα με την τροφη

μας τα χαλαει λιγο

δεν ανησυχω πολι γιατι ειναι 1η μερα και ειδι τσιμπαει απο τον βραχο.

Σκεφτομαι να παρω μισιδες ζωντανες και να ριξω στο σαμπ και στο ενυδρειο μπας και μπορεσω να εχω ζωντανη μισιδα που θα ειναι καλύτερο δόλωμα....

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ψάρι και η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να το κάνεις να φάει.

Εγώ σου εύχομαι να το μεγαλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ψάρι και η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να το κάνεις να φάει.

Εγώ σου εύχομαι να το μεγαλώσεις.

Σ ευχαριστω πολυ φιλε. πιστευω οτι εχω απο της καλυτερες συνθηκες που μπορω να του δωσω!

Link to comment
Share on other sites

όμορφα ζωντανά! να τα χαίρεσαι!

Ευχαριστω Πανο!

Η πεταλουδα εφαγε μισιδα και μαλλον τσιμπισε και φλειξ! μου το ειχε πει ο υπάλληλός απο το μαγαζι που το πηρα αλλα δεν το πιστευα!

Απο χθες το απογευμα δουλευει και το φωτιστικο!!!

Εκ πρωτης αποψεως δεν υστερεί σε τπτ απο τ5 να μην πω οτι τα χρωματα ειναι και καλυτερα!

Εχω ενα θεματακι με την διάχυση του γιατι δεν εχω χορο να το σηκώσω κιαλο μιας που απο πανω περναει καδρόνι απο την σκεπη.

τωρα το δουλευεω χορις φακους γιατι δεν μου αρεσε με 60 μοιρες και θα παρω 90μοιρες και θα ειναι πολι κομπλε!

μεχρι την δευτερα θα εχει τελιωσει και το arduino που θα ελενχει το φωτιστικο και το υπολοιπο ενυδρειο.

post-56939-0-44554500-1416063308_thumb.jpg

post-56939-0-84955500-1416063354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα ζωντανα σου, φαινονται υγιεστατα! Να τα χαιρεσε και ολα καλα να σου πανε σε αυτο που έτοιμαζεις, μην συγκρίνεις παντως Τ5 με τα led ενω ακομα δεν τα εχεις δει καλα καλα, ειναι πολυ βιαστικό. Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα ζωντανα σου, φαινονται υγιεστατα! Να τα χαιρεσε και ολα καλα να σου πανε σε αυτο που έτοιμαζεις, μην συγκρίνεις παντως Τ5 με τα led ενω ακομα δεν τα εχεις δει καλα καλα, ειναι πολυ βιαστικό. Καλη συνεχεια :)

Ευχαριστω πολι φιλε!

ξερω οτι ειναι πολι νορις σημερα θα κανω μετρησης και θα δω πος θα παει και σε μια εβδομα.

σιγουρα ειναι πολι νορις για να λεω αποτελεσματα.

μερικες φωτο απο τα λεντ!

post-56939-0-16103700-1416073120_thumb.jpg

post-56939-0-21765900-1416073128_thumb.jpg

post-56939-0-60714800-1416073139_thumb.jpg

post-56939-0-52402500-1416073147_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαινονται. Για δωσε και αλλες πληροφοριες. Παντα οι diy κατασκευές με συναρπάζουν και μου αρεσει που το χομπι μας εχει τετοια δημιουργική επέκταση ;)

Τι θερμοκρασιες χρωματος εχεις βαλει, αν θα το πας με κανάλια και ντιμαρισμα ολο ή ανα 5αδες σε εκαστο που μπορει να γινει. Εξαρτάται πως το παραγγειλες και τι σχεδιο εχεις βεβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλος το φωτιστικο γινεται πολι απλα με με μερικες λεπτομεριες στα λεντ!

Για κοντρολερ θα μπει το Arduino με λογισμικο jarduino v1,2 με καποιες αλλαγες!

το φωτιστικο ειναι 3 λεντ 50βατ το καθενα. Ειναι costum γιανα μπορει το καθενα να καλυψη ολο το φασμα απο μονο του.

τα λεντ που επανδρωσαν το καθε λεντ.

10 x 10k
10 x 18k
10 x 450nm
5 x 440nm
3 x 410nm
2 x 420nm
3 x 430nm
1 x 460nm
1 x 470nm
1 x 590nm
2 x 630nm
2 x 660nm.

post-56939-0-50615000-1416084098_thumb.jpg

post-56939-0-78705500-1416084127_thumb.jpg

post-56939-0-28970000-1416084177_thumb.jpg

post-56939-0-69478900-1416084224_thumb.jpg

post-56939-0-89384500-1416084262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο θα το πω και περιμενω να δω το αποτελεσμα με χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ψυξη πηρα :

http://ac-rc.net/catalog/product_info.php?cPath=24&products_id=60&osCsid=6l9oa6974veonge1hgqr952107

Για την αγωγημοτητα επιδι ηθελα να ειναι μεγαλη σε μικρες θερμοκρασιες πηρα με ασήμι:

http://www.e-shop.gr/arctic-silver-5-thermal-compound-12g-p-PER.641206

Η μεγαλυτερη βαρυτητα επεσε πανω στα λεντ τα οποια βγηκαν με παρα πολυ καλο αποτελεσμα:

http://www.leds-global.com/customized-50w-multichips-led-for-aquarium-p-301.html

Για την ασφαλια των λεντ μπηκαν ασφαλιες θερμοκρασιας με μεγιστη τους 65

http://ac-rc.net/catalog/product_info.php?cPath=27&products_id=70&osCsid=6l9oa6974veonge1hgqr952107

Την δουλεια θα την ολοκληρωση το jarduino που θα ειναι ο υπεύθυνος για ολο το ενυδρειο με βαση το φωτστικο,

1Ντιμαρισμα των led του φωτιστικου, moon light,chaeto,ats

2Στο καθε ενα θα μου δινει και τιμες απο θερμοκρασιες τους ξεκοχιστα και σε περιπτοση που καποια ξεφυγει απο την επιτρεπομενη θα χαμηλωνει την αποδοση τους μεχρι να πεσει παλι στα επιτρεπομενα.

3 Ντιμαριζονται μεχρι και τα ανεμιστιρακια απο φωτιστικο και της ψυξης του ενυδρειου γιανα μην δουλευουν αδικα και να κανουν φασαρια!

4 Αυτοματη σεληνη

6 Ενδηξη για την θερμοκρασια του νερου και ψυξη η θερμανση αναλογα με το τι χρειαζεται!

7 ειδοποιηση για οταν κατι βγει εκτος των προτινώμενων με ηχητική ειδοποιηση

και αλλες ειτουργιες που θα μπουν σιγα σιγα!

Έγινε επεξεργασία - Sakisdraminos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα!

Περιμένω το τελικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μελετήσει το ολο θεμα της κατασκευής και μου αρεσει αυτο. Τα θερμικά ωραια ιδεα, δεν το ειχα σκεφτεί ετσι απλα, μπράβο. Εγω ειχα σκεφτει να εβαζα ellitech stc1000 σαν έλεγχο, αλλα ναι, δεν εχω ασχοληθεί ακομα με jarduino για να ξερω πως δουλευει οποτε λογικο.

Τέρας και η ψυχτρας, αλλα νόμιζα οτι θα έβαζες κοινή ψυχτρα κατα μηκος. Ωραιο touch, περιμενω να δω πως θα ειναι το αισθητικό αποτέλεσμα ενω ειμαι πολυ περίεργος να δω τι θερμοκρασιες θα βαράει το 50w led.

Σαφώς λογο κατασκευής δεν θα εχει disco effect (πιστευω), αλλα το μεγαλυτερο ζόρι εδω ειναι να βρεις το σωστο φωτισμο σε θεμα θερμοκρασιών χρωματος. Τα εχεις κανει με 5 κανάλια dim που μπορεις ή ολο μαζι θα ανοιγει και θα χαμηλώνει;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα!

Περιμένω το τελικό αποτέλεσμα.

Ευχαριστω φιλε!!

Αποτελεσματα θα δειτε μολις βρω μια σωστη μηχανη γιανα βγαλω και λεπτομεριες!

θα βαλω μαι φωτο σημερα αλλα δεν θα φενεται καθαρα μιας που θα ειναι απο sony exprian 10 mini!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μελετήσει το ολο θεμα της κατασκευής και μου αρεσει αυτο. Τα θερμικά ωραια ιδεα, δεν το ειχα σκεφτεί ετσι απλα, μπράβο. Εγω ειχα σκεφτει να εβαζα ellitech stc1000 σαν έλεγχο, αλλα ναι, δεν εχω ασχοληθεί ακομα με jarduino για να ξερω πως δουλευει οποτε λογικο.

Τέρας και η ψυχτρας, αλλα νόμιζα οτι θα έβαζες κοινή ψυχτρα κατα μηκος. Ωραιο touch, περιμενω να δω πως θα ειναι το αισθητικό αποτέλεσμα ενω ειμαι πολυ περίεργος να δω τι θερμοκρασιες θα βαράει το 50w led.

Σαφώς λογο κατασκευής δεν θα εχει disco effect (πιστευω), αλλα το μεγαλυτερο ζόρι εδω ειναι να βρεις το σωστο φωτισμο σε θεμα θερμοκρασιών χρωματος. Τα εχεις κανει με 5 κανάλια dim που μπορεις ή ολο μαζι θα ανοιγει και θα χαμηλώνει;

Διστυχως ο κοντρολερ θερμοκρασιας δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα!

Στην περιπτωση μου θα εχω ελενχο σε καθε λεντ ξεχοριστα,θερμοκρασια ενυδρειου και εσωτερικη θερμοκρασια ντουλαπιου!

ο jarduino θα μπορει να ανοιγωκλινει ντιμαριζομαινα και οχι on/off.

κοιτα για ραγα που κοιταξα ηθελα αρκετα μεγαλο ποσο για το μηκος μου. μετα ειδα την συγκεκριμενη να δουλευει ακομα και σε 100w χορις να εχει θεμα και εχει και ετοιμες τριπες!

θερμοκρασιες δεν πρεπει να ανεβαζει αλλα ακομα δεν εχω μετρηση με θερμομετρο αλλα πρεπει να ειναι αρκετα χαμηλα ακομα και στο 100%

κοιτα το φωτιστικο δεν εινι σαν αγορασμενο αλλα δεν με πηραζει το κουφαρι το ειχα και ετσι δεν χρειαστηκε καπο ποσο για αυτο! απο θεμα θερμοκρασιων νομιζω οτι ειμαι πολι κοντα σε αυτον το συνδιασμο που ειχα με της τ5. για τον συνδιασμο με βοηθησε παρα πολι ο Κωστας82 και των ευχαριστω πολι γιατι με απαλαξε απο πολι ανχος! το φασμα εβγαινε απο ολα τα λεντ και ετσι θα ηταν άχρηστο το να ειναι 5 καναλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αποτέλεσμα, οσο τουλαχιστον μας επιτρέπει η φωτογραφια. Στα άκρα σα να μην φτάνει καλα ο φωτισμος και ισως λιγο ποιο κόκκινος απο τα γούστα μου αλλα φαινετε πολλα υποσχόμενο.

Μπράβο για το κόπο σου και το μεράκι σου. Να μεγαλωσουν τα κοραλακια σου και να μην εχεις χωρο διαθέσιμο ουτε για δείγμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο!!

αλλα δεν φαινεται πολυ φωτεινο

ισως φταιει η καμερα που ειπες

:thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς κάμερα είναι πολύ καλό....

Να ξεστραβώσω ..και τα λέμε....

Link to comment
Share on other sites

μερικες φωτο απο το φωτιστικο?

Μπράβο σου φίλε μου, φαίνεται οτι έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...