Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Δεν θα πάρεις τον πιο φθηνό

Πάντως εγώ έχω πάρει ένα ωραίο

πραγματάκι το οποίο είναι 50 εκατοστά

νομίζω

Και μπροστά μπορείς να βάλεις ξυστρα

ή αλλα δύο σαν σφουγγαρακια

Είναι πολύ καλό

Περίμενε να σου βάλω λινκ

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κανω αποπιρα να τα καθαρισω και ελπιζω να μην αφησει γρατσουνιες.

Εχω σκεφτει να παρω ξιραφια που ειναι για να καθαριζεις τα τζαμια απο σιληκονες και κολες θα κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσαι, με εναν απλο μαγνητη ή με μοα ξυστρα ενυδρειου(υπαρχουν και τετοιες) θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου χωρις γρατζουνιες...

Και για να σου φυγει π φοβος, γρατζουνιες θα γινουν εαν ειναι τελεις μαπα το ξυραφι, ακαταληλο για ενυδρειο ή σκουριασμενο και δεν το εχεις δει, ειδηκα η ακουρια στην λεπιδα κανει τρελη ζημια....

Αμα παρεις μαγνητη θελει λιγο ωρα, με υπομονη και ηρεμες κινησεις ομως γινεται λαμπικο!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις δικαιο φιλε αλλα σκεψου οτι ειναι απο τους χιμα και δεν τους αλλαζω και τους δυο μαζι.

κανω αλλαγι καθε 15 μερες σε εναν απο τους δυο.

Εισαι ωραίος, κανεις την καλυτερη δουλεια για το ενυδρειο σου.

Για τα σημαδιακά που στην πορεια θα γίνουν ποιο σκληρές κοραλινικες αλγες, προσεκτικό τριψημο με μια καλη ξύστρες και στα πολυ προβληματικά μια ξύστρες με ξυράφι καθαρο, κανει θαυματα. :)

Να σε ρωτήσω, στο ATS τι σητα εχεις βάλει; Απλή απο καποιο κατάστημα και την έπιασες με tire-up η κατι αλλο;

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ φιλος προσπαθω να μην κανω τσαπτσουλιες αν και τον τελυεταιο καιρο με κυριαχρει μια γκαντεμια!

το ATS το ξεκινησα με απλη σιτα ,νομιζω αυτη που βαζουν στα παραθυρα. https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.286138271554295&type=1

αν και η κατασκευη αλλαξε λογο αλλαγης ενυδρειου-χορου. δουλευει περιπου το ειδιο.

Έγινε επεξεργασία - Sakisdraminos
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να σταματησει η γκαντεμια σακη :thumbsu:

Καλη αρχη με το ats.

Ελπιζω να σου κανει δουλιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!! Το ATS ειδή δουλεύει και παρόλο που ταΐζω το ίδιο υπερβολικά οι αλγες στο ενυδρείο άρχισαν να ασπρίζουν-πεθαίνουν και η κοράλλινη αρχίζει να αναπτύσσεται παντού με γρήγορους ρυθμούς.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστω βοηθεια μιας που θελω να βαλω μερικα ψαρακια ακομα.

λεω να βαλω :

1-2 Chrysiptera hemicyanea

1 Halichoeres Chrysus

1-2 Dascyllus Trimaculatus

1 Labroides dimidiatus

1Pterapogon kauderni γιατι εχω ενα ακομα να μην ειναι μονο του.

1Pseudocheilinus Hexataenia

θελω βοηθεια ειδι δυο ψαρια εχουν απομονωθεί γιατι μου πειραζαν κοραλια!

Link to comment
Share on other sites

1.Πολυ ομορφο ψαρακι.Δεν θα σου πειραξει κοραλια αλλα μπορει να γινει πολυυυυ επιθετικο απεναντι σε αλλα σακη.

2.Ομορφο,και σαν wrasse πολυ χρησιμο ψαρακι.

3.Ωραιο ψαρακι

4.Αστο προς το παρων σακη.Δυσκολο και ιδιαιτερο

5.Αν εχεις ακομα ενα,σιγουρα ειναι μια καλη επιλογη να βαλεις ακομα ενα :thumbsu:

6.Επισης πολυ χρησιμο wrasse αλλα πραγματικα μπορει να γινει μεγααααααλος "τσαμπουκαλης" απεναντι στα υπολοιπα.

Προσωπικα κανενα απο τα παραπανω δεν μου πειραξε κοραλια σακη,οποτε απο αυτη την αποψη μπορεις να τα βαλεις ολα.

Το θεμα ειναι ομως αυτο του χωρου.

Εχεις περιορισμο στο ποσα απο τα παραπανω θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω σκεφτει πιο απο ολα αν οχι ολα θα βαλω... :angel::angel::angel:

πλακα κανω το ενυδρειο μου ειναι αδειο και επιδι ενας φιλος θα κανει παραγκελια μπορω να βαλω μερικα απο αυτα αλλα δεν ξερω ποσα και πια γιαυτο και ροταω.

με νιτρικα σιγουρα εχω κατω απο 5.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μoυ αποψη και γουστο σακη,θα εβαζα το chrysus και ακομα ενα pterapogon να γινουν ζευγαρι,οπως ειπες.

Μπορει να δεις και τη διαδικασια που κανουν "μωρακια",η οποια εχει πολυ ενδιαφερον :thumbsu:

Αν μπορω να σου προετεινω κατι εκτος λιστα θα σου προτεινα και ενα ζευγαρακι απο τα παρακατω firefish,τα οποια ειναι πολυ ευκολα και ηρεμα ψαρακια

p-71133-firefish.jpgp-71146-purple-firefish.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο βέβαια καλό είναι να είναι κλειστό από πάνω... Εμένα έκανα και τα 2 jump προς τον έξω κόσμο και τα έχασα..
Άμα τα κυνηγήσει κάποιο ψάρι δυστυχώς κάνουν μεγάλα άλματα εκτός νερού τα παραπάνω ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια αυτα ειναι στην λιστα με τα ψαρια που θελω να βαλω αλλα μαλλον θα βαλω τα magnifica.

Επισις σημερα ειδα στο ενυδρειο ενα μικρο σαλιγκαρακι παιζει να ειχα γενιτουργια;

Link to comment
Share on other sites

εγιναν μερικες μετρησης να αλλαξω κατι???

SG 1025

mg 1380

KH 9.3

CA 385

Μια χαρα εισαι λιγο να ριξεις το KH σου προς 8 μερια....

Ν03?PO4?

Link to comment
Share on other sites

Po4 0

No3 λιγοτερο απο 5

Ειδικα τωρα που πηρε τα πανω της το ATS αυριο και φωτο απο κοραλια και ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

η ανοχη στο KH δεν ειναι 8-11?

ποιος ο λογος να κατεβασω το KH?

Αυτο που λες ισχύει και για πολλά χρόνια τα περισσότερα Ενυδρεια έπαιζαν με υψηλές τιμές σε KH..

Η γραμμή που ακολουθητε σχεδόν από όλους όσους κρατάνε θαλασσινά Ενυδρεια τα τελευταία χρόνια είναι στο να διατηρούμε το KH σε επίπεδα πολύ κοντινά με αυτά που συναντάμε στην τροπική θαλασσών και συγκεκριμένα 7.7 με 8 KH...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...