Jump to content

Απειλουν Με Μπλακ Οι Συνδικαλιστες Της Δεη


Recommended Posts

οποιος ειναι απο τον νομο κοζανης καταλαβαινει απολυτα γιατι θα γινει διακοπη ρευματος.........................δεν εχω να πω τιποτα αλλο για τους αθηναιους δεητζηδες που ειναι στο γραφειακι στους με κλιματισμο (ενω επρεπε να ειναι εδω να δουνε τη γλυκα....)και εμεις εδω παλευουμε με τα ορυχεια και την σκονη για 586 ευρω..........................για να μην μιλησω που οι μισοι συνταξιουχοι (εφαπαξ που λετε τα δινουνε στους γιατρους και σε φαρμακα για χημειοθερεπειες)..........

το διαιρει και βασιλευε μας εχει καταστρεψει. η πολιτικη των κυβερνησεων ευθυνεται γιατι εξυπηρετουν συμφαιρωντα επιχειρηματικων ομιλων και οχι το καλο της κοινωνιας

Link to comment
Share on other sites

Το τι εχει κανει και τι δεν εχει κανει καθε κυβερνηση ειναι γνωστο. Αυτο δεν δικαιολογει, οπως προανεφερα, μερικους κλαδους, να απεργουν και να κανουν οτι τους καπνισει εις βαρος καποιον αλλων!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ειναι συμφαιρων ολων μας η ενεργεια να παραμεινει στο δημοσιο γιατι ειναι κοινωνικο αγαθο. εχει γινει με τα λεφτα μας, πηγε ρευμα μεχρι και στο τελευταιο απομακρυσμενο σπιτι κατι που ο ιδιωτης δεν θα το εκανε γιατι δεν θα ειχε κερδος. εκτος απο αυτο θα πουληθει μονο το υγιες κομματι αυτο που θα βγαζουν χρηματα γιατι η συντηρηση του δικτυου θα παραμεινει στο δημοσιο. θα πληρωνουμε εμεις για να κονομανε καποιοι. σκεφτειτε λιγο το μελλον οταν με μισθους εξαθλιωσης θα εχεις να αντιμετωπισεις και καταστασεις οπου η ενεργεια, η υγεια, το νερο η διατροφη θα ειναι στον ελεγχο καποιων ιδιωτων. ας δουμε αναλογα παραδειγματα οπως νοτια ασια, χιλη αλλα και αλλα κρατη πως ζει ο λαος.

Εφόσον είναι κοινωνικό αγαθό, με ποιο δικαίωμα κάποιοι μας το στερούν;

Αν δεν έχει κολώνα της ΔΕΗ για να ηλεκτροδοτηθεί το σπίτι σου, πληρώνεις από τη τσέπη σου το κόστος της, το οποίο δεν είναι καθόλου μικρό.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο ιδιώτης είναι απαραίτητα κακός;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει ανταγωνισμος και η ΔΕΗ εχει το μονοπωλιο! Κατι τετοιες μαγκιες εκανε κι ο ΟΤΕ παλιοτερα και τωρα σου κανει τεμεναδες για να βαλεις γραμμη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη είναι και πολύ μάλιστα. Ο ιδιώτης αν είναι να βγάλει θα σου δώσει αν οχι δεν μπορείς να του πεις και τίποτα και αν χρωστας σου παίρνει το σπίτι και λες και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη είναι και πολύ μάλιστα. Ο ιδιώτης αν είναι να βγάλει θα σου δώσει αν οχι δεν μπορείς να του πεις και τίποτα και αν χρωστας σου παίρνει το σπίτι και λες και ευχαριστώ.

Γιατι η ΔΕΗ δεν σου κοβει το ρευμα; Λες δεν λες ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει ανταγωνισμος και η ΔΕΗ εχει το μονοπωλιο! Κατι τετοιες μαγκιες εκανε κι ο ΟΤΕ παλιοτερα και τωρα σου κανει τεμεναδες για να βαλεις γραμμη!

Απαπα τι λόγια είναι αυτά για τον ΟΤΕ?? Ψεύδη αισχρά ψεύδη!! :Ρ (άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει)

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη είναι και πολύ μάλιστα. Ο ιδιώτης αν είναι να βγάλει θα σου δώσει αν οχι δεν μπορείς να του πεις και τίποτα και αν χρωστας σου παίρνει το σπίτι και λες και ευχαριστώ.

Μα λογικό δεν είναι; Επιχειρηματίας είναι, όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Αν δίνεις, παίρνεις. Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με το κράτος. Δεν γεννάει τα λεφτά το κράτος, πρέπει να τα βγάλει. Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή.

Link to comment
Share on other sites

Απαπα τι λόγια είναι αυτά για τον ΟΤΕ?? Ψεύδη αισχρά ψεύδη!! :Ρ (άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει)

Σημερα με πηραν και με ρωτησαν αν με καλουν αλλες εταιρειες και με ενοχλουν και πως θα με με βαλουν δωρεαν σε καποιο συστημα για να μην με ενοχλουν!

Χχαχαχαχαχαχαχ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι η ΔΕΗ δεν σου κοβει το ρευμα; Λες δεν λες ευχαριστω!

Φίλε μου δεν διαφωνώ αλλά με τον ιδιώτη είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Είναι μεγάλη η κουβέντα και το πρωί δουλεύω απλά δεν είναι η λύση στο πρόβλημα είναι μόνο ένα μπάλωμα η ιδιωτικοποιηση.
Link to comment
Share on other sites

Οχι η ιδιωτικοποιηση. Εγω ειμαι απο τους πρωτους που λεει πως καποιες υπηρεσιες οπως συγκοινωνιες, επικοινωνιες, υγεια κτλ πρεπει να ειναι κρατικες! Αλλα να μην υπαρχει μονοπωλιο απο αυτες!

Επισης απο την στιγμη που ειναι κρατικες θα πρεπει να απαγορευεται και η απεργια για να επανελθουμε! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι η ιδιωτικοποιηση. Εγω ειμαι απο τους πρωτους που λεει πως καποιες υπηρεσιες οπως συγκοινωνιες, επικοινωνιες, υγεια κτλ πρεπει να ειναι κρατικες! Αλλα να μην υπαρχει μονοπωλιο απο αυτες!

Επισης απο την στιγμη που ειναι κρατικες θα πρεπει να απαγορευεται και η απεργια για να επανελθουμε! :D

με τις απεργιες ειχαν κατακτηθει οτι δικαιωματα ειχαν οι εργαζομενοι, οπως και με αιμα

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι μεγάλη και περίπλοκη η κουβέντα είναι γεγονός. Εμένα ως πολίτης και ως πελάτης με ενδιαφέρει η εξυπηρέτησή μου και δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς θα ωφεληθώ εγώ από την ταλαιπωρία που θα μου προξενήσει ένα ενδεχόμενο μπλακ αουτ λόγω της απεργίας τους. Μια ζωή βλέπω ανθρώπους να "αγωνίζονται" για το "καλό μου" και να ζητάνε την κατανόηση και ακόμα και την στήριξή μου, ενώ τα οφέλη από τον "αγώνα" τους τα απολαμβάνουν μόνο εκείνοι και οι τσέπες τους.

Link to comment
Share on other sites

με τις απεργιες ειχαν κατακτηθει οτι δικαιωματα ειχαν οι εργαζομενοι, οπως και με αιμα

Αυτό είναι γεγονός. Αλλά πλέον έχει καταντήσει να τις χρησιμοποιούν ως μέσο πίεσης κάποιοι οι οποίοι θέλουν εκβιαστικά να διατηρήσουν προνόμια εις βάρος των υπολοίπων, όπως προανέφερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με τις απεργιες ειχαν κατακτηθει οτι δικαιωματα ειχαν οι εργαζομενοι, οπως και με αιμα

Το ιδιο και τα κοινωνικα αγαθα οπως ελευθερη μετακινηση, υγεια, ισοτητα προς παροχες αγαθων, ασφαλεια κτλ!

Με ποιο δικαιωμα λοιπον καποιοι μου τα στερουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακομα και για τα ενυδρεια να κανω εξοδα ενος ακομα μισθου για να καλυφθω απο τυχον διακοπη ρευματος το οποιο χρυσοπληρωνω για να το εχω?τα παιδια ποιος θα τα ταισει το ινβερτερ η το ups.τουλαχιστον ο ιδιωτης θα ειναι υπολογος απεναντι μου σε οτι κανει λαθος και γινει οτιδηποτε και τον πας και δικαστικα.το κρατος που να το πας?μηπως να κανω αγωγη στη δεη για την απωλεια ζωντανων η τον θανατο τους?λες να γινει ποτε κατι τετοιο????????????

Έγινε επεξεργασία - tdinosauros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα λογικό δεν είναι; Επιχειρηματίας είναι, όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Αν δίνεις, παίρνεις. Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με το κράτος. Δεν γεννάει τα λεφτά το κράτος, πρέπει να τα βγάλει. Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή.

το κρατος ειναι μηχανισμος εξουσιας και καταπιεσης της κυριαρχης ταξης. τα χρηματα που μας φορολογει ειναι πλουτος βγαλμενος απο τον ιδρωτα μας που πηγαινει σε επιδοτησεις των ομιλων και σε φοροαπαλλαγες στο κεφαλαιο. την ωρα που αυξανει την τιμη στο το ρευμα σε εμας στις επιχειρησεις το μειωνει.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και για τα ενυδρεια να κανω εξοδα ενος ακομα μισθου για να καλυφθω απο τυχον διακοπη ρευματος το οποιο χρυσοπληρωνω για να το εχω?τα παιδια ποιος θα τα ταισει το ινβερτερ η το ups.τουλαχιστον ο ιδιωτης θα ειναι υπολογος απεναντι μου σε οτι κανει λαθος και γινει οτιδηποτε και τον πας και δικαστικα.το κρατος που να το πας?μηπως να κανω αγωγη στη δεη για την απωλεια ζωντανων η τον θανατο τους?λες να γινει ποτε κατι τετοιο????????????

ξεχνας οτι το κρατος και τα δικαστηρια ελεγχονται απο αυτους

Link to comment
Share on other sites

το κρατος ειναι μηχανισμος εξουσιας και καταπιεσης της κυριαρχης ταξης. τα χρηματα που μας φορολογει ειναι πλουτος βγαλμενος απο τον ιδρωτα μας που πηγαινει σε επιδοτησεις των ομιλων και σε φοροαπαλλαγες στο κεφαλαιο. την ωρα που αυξανει την τιμη στο το ρευμα σε εμας στις επιχειρησεις το μειωνει.

Θα ήθελα πολύ να σε ρωτήσω "και ποια ακριβώς είναι η κυρίαρχη τάξη;" και "ποιο είναι το περίφημο κεφάλαιο;" αλλά νομίζω ότι η κουβέντα έχει γίνει ήδη πολιτική και πρέπει να την μαζέψουμε λίγο. Γιατί "κυρίαρχη τάξη" γίνονται κατά κάποιο τρόπο και αυτοί που απειλούν με τις διακοπές ρεύματος και "κεφάλαιο" είναι και ένας δημόσιος υπάλληλος που αμοίβεται αδρά ενώ η εργασία που παράγει δεν μπορεί να καλύψει το κόστος μισθοδοσίας του και τον πληρώνουμε εμείς οι φορολογούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι γεγονός. Αλλά πλέον έχει καταντήσει να τις χρησιμοποιούν ως μέσο πίεσης κάποιοι οι οποίοι θέλουν εκβιαστικά να διατηρήσουν προνόμια εις βάρος των υπολοίπων, όπως προανέφερα.

δεν αγωνιζονται μονο για τις τσεπες τους αλλα για ολοκληρη την κοινωνια. δεν καταλαβαινεις οτι οι κυβερνησεις μας στρεφουν να βγαζουμε τα ματια μεταξυ μας για να περνανε τα μετρα ανενοχλητοι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να σε ρωτήσω "και ποια ακριβώς είναι η κυρίαρχη τάξη;" και "ποιο είναι το περίφημο κεφάλαιο;" αλλά νομίζω ότι η κουβέντα έχει γίνει ήδη πολιτική και πρέπει να την μαζέψουμε λίγο. Γιατί "κυρίαρχη τάξη" γίνονται κατά κάποιο τρόπο και αυτοί που απειλούν με τις διακοπές ρεύματος και "κεφάλαιο" είναι και ένας δημόσιος υπάλληλος που αμοίβεται αδρά ενώ η εργασία που παράγει δεν μπορεί να καλύψει το κόστος μισθοδοσίας του και τον πληρώνουμε εμείς οι φορολογούμενοι.

κυριαρχη ταξη ειναι αυτη που ελεγχει την παραγωγη και κατα συνεπεια την οικονομια

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και τα κοινωνικα αγαθα οπως ελευθερη μετακινηση, υγεια, ισοτητα προς παροχες αγαθων, ασφαλεια κτλ!

Με ποιο δικαιωμα λοιπον καποιοι μου τα στερουν;

συμφωνω σ αυτα που λες. αυτοι που μας τα στερουν ειναι αυτοι που θελουν να παραγουμε πλουτο χωρις να εχουμε αμοιβη. τα κερδη απο αυτα που γλυτωνουν θα πανε στις επιχειρησεις ως συνηθως με τη μορφη ενισχυσεων δηθεν επενδυσεων κτλ. χρονια τα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

δεν αγωνιζονται μονο για τις τσεπες τους αλλα για ολοκληρη την κοινωνια. δεν καταλαβαινεις οτι οι κυβερνησεις μας στρεφουν να βγαζουμε τα ματια μεταξυ μας για να περνανε τα μετρα ανενοχλητοι?

Εγώ πως ακριβώς ωφελούμαι από τα μπλακ αουτ που προκαλούν με την απεργία τους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πως ακριβώς ωφελούμαι από τα μπλακ αουτ που προκαλούν με την απεργία τους;

εχεις οφελος η δεη να παραμεινει σε δημοσιο ελεγχο γιατι εχει γινει με τα λεφτα και τα δικα σου και οχι να χαρηστει σε ιδιωτη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τώρα, πιστεύετε ότι θα βγάλετε συμπέρασμα από αυτή την συζήτηση ή θα πείσετε κάποιον για τις απόψεις σας πίσω από το πληκτρολόγιο;

Τα λόγια είναι εύκολα και ανέξοδα, στην πράξη τα χαλάμε και στο τέλος κοιτάμε όλοι το συμφέρον μας. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...