Jump to content

Ερωτηση Για Οζον


Recommended Posts

Παδια σημερα μου εδωσε ενας φιλος τιν παρακατω συσκευη για οζον και επιμενει οτι αν την χρησημοποιησω στο θαλασσινο θα κανει καλο στο νερο μου δεν εχω ξαναδουλεψει κατι τετοιο και την φοβαμε να την χρησημοποιησω οι πιο εμπειροι τι λενε;post-58762-0-09965000-1404481486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανει μια αναζητησει με την μηχανη αναζητησεις του φορουμ θα βρεις πολλα ενδιαφερον θεματα για το οζον και την χρηξ του σε ρηγ ενυδρεια....

Και λογικα θα περασει λιγο και η ωρα μεχρι να απαντησουν και οι πιο εμπειροι για το θεμα σου... :)

Ειναι και μεσημερι τωρα, να φανε-να κανουν ενα ντους- να αραξουνιγο απ την δουλεια κτλπ :P

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ακριδα εχω διαβασει τα ποστ στο φορουμ αλλα πιο πολυ μπερδευτικα παρα με βοηθησαν

Link to comment
Share on other sites

δες και ενα αρθρο του μαριου http://www.aquazone.gr/forums/topic/2965-icii/

Λυκο σε ευχαριστω πολυ καλο ρο αρθρο του μαριου εχω ομως καποιες αποριες, θα πρεπει να αφαορεσω το αντιφωσ και και ανθρακα; και πως μπορω να μετρησω την ποσοτητα που θα παραγει η συσκευη μου στο νερο ;
Link to comment
Share on other sites

Λυκο σε ευχαριστω πολυ καλο ρο αρθρο του μαριου εχω ομως καποιες αποριες, θα πρεπει να αφαορεσω το αντιφωσ και και ανθρακα; και πως μπορω να μετρησω την ποσοτητα που θα παραγει η συσκευη μου στο νερο ;

φιλε δεν ειχα ποτε οζον και δεν ξερω πως δουλευει περιμενε τον μαριο η καποιο αλλο μελος που το εχει δουλεψει να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Παδια σημερα μου εδωσε ενας φιλος τιν παρακατω συσκευη για οζον και επιμενει οτι αν την χρησημοποιησω στο θαλασσινο θα κανει καλο στο νερο μου δεν εχω ξαναδουλεψει κατι τετοιο και την φοβαμε να την χρησημοποιησω οι πιο εμπειροι τι λενε;attachicon.gifIMG_20140704_164412.JPG

Όζον χωρίς μετρητή redox δεν θα έβαζε ποτέ διότι μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά..

Link to comment
Share on other sites

Όζον χωρίς μετρητή redox δεν θα έβαζε ποτέ διότι μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά..

Ταν που μπορω να βρω μετρητη;
Link to comment
Share on other sites

Κοντρόλερ για αυτόματη ή μετρητή για χειροκίνητη χρήση ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ

Δες και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/78197-iea-aaayoc-adhu-zcii/?hl=%2B%EC%E9%E1+%2B%E3%E5%FD%F3%E7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα redox αλλα λειπει το ηλεκτροδιο ξερει κανεις που μπορω να βρω;

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σε αρκετά καταστήματα στην Ελλάδα (e-shop και κανονικά) ή και από το ίντερνετ.

Βρήκες κοντρόλερ ή μόνιτορ (μετρητή μόνο) ?

Link to comment
Share on other sites

Λυκο σε ευχαριστω πολυ καλο ρο αρθρο του μαριου εχω ομως καποιες αποριες, θα πρεπει να αφαορεσω το αντιφωσ και και ανθρακα; και πως μπορω να μετρησω την ποσοτητα που θα παραγει η συσκευη μου στο νερο ;

Γεια σου Παρη :) .

Το οζον ειναι ενα εξαιρετικό εργαλείο που με σωστη χρήση μπορει να κανει θαυματα, αλλα με λαθος χρήση κανει μεγαλες ζημιές. Το όριο σε αυτο ειναι συνήθως η ένδειξη redox που σου προσφέρει το redox controller και το σωστό και ευλαβικά τηρούμενο κινήσεων που πρεπει να κανεις.

Καταρχήν επειδη ρωτήσεις σε αλλο θεμα για uv, δεν κανει να εχουμε uv και οζον ταυτόχρονα. Θα γεμίσεις το ενυδρειο σου τοξικές ενώσεις. Αλλα κατα την δικη μου γνωμη το οζον κανει και την δουλεια της uv λάμπας προσφέροντας σου ακομα περισοτερα πλεονεκτήματα.

Πριν ανοίξεις το οζον, βάλε το redox controler να δουλέψει και δες τι τιμή εχεις. Αφου το κανεις αυτο γράψε μας εδω να σε καθοδήγησουμε. Οπως αναφέρω στο αρθρο ο άνθρακας μπαίνει στην έξοδο του σκιμμερ. Το νερο που εχει μπει οζον αφου φεύγει απο το σκιμμερ πρεπει να περνάει απο άνθρακα. Ειναι θεμελιώδες να γινεται αυτο αν θες να εχεις τα καλα του οζον και οχι τα κακά του στο ενυδρειο σου. Το αντίφώσφορο μένει αφου δουλευει ανεξάρτητα με το οζον.

Καλη αρχη με αυτο το υπεροχο εργαλείο :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παρη :) .

Το οζον ειναι ενα εξαιρετικό εργαλείο που με σωστη χρήση μπορει να κανει θαυματα, αλλα με λαθος χρήση κανει μεγαλες ζημιές. Το όριο σε αυτο ειναι συνήθως η ένδειξη redox που σου προσφέρει το redox controller και το σωστό και ευλαβικά τηρούμενο κινήσεων που πρεπει να κανεις.

Καταρχήν επειδη ρωτήσεις σε αλλο θεμα για uv, δεν κανει να εχουμε uv και οζον ταυτόχρονα. Θα γεμίσεις το ενυδρειο σου τοξικές ενώσεις. Αλλα κατα την δικη μου γνωμη το οζον κανει και την δουλεια της uv λάμπας προσφέροντας σου ακομα περισοτερα πλεονεκτήματα.

Πριν ανοίξεις το οζον, βάλε το redox controler να δουλέψει και δες τι τιμή εχεις. Αφου το κανεις αυτο γράψε μας εδω να σε καθοδήγησουμε. Οπως αναφέρω στο αρθρο ο άνθρακας μπαίνει στην έξοδο του σκιμμερ. Το νερο που εχει μπει οζον αφου φεύγει απο το σκιμμερ πρεπει να περνάει απο άνθρακα. Ειναι θεμελιώδες να γινεται αυτο αν θες να εχεις τα καλα του οζον και οχι τα κακά του στο ενυδρειο σου. Το αντίφώσφορο μένει αφου δουλευει ανεξάρτητα με το οζον.

Καλη αρχη με αυτο το υπεροχο εργαλείο :)

Σε ευχαριστω μολις παραλαβω το ηλεκτροδιο θα ενημεροσω
Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σε αρκετά καταστήματα στην Ελλάδα (e-shop και κανονικά) ή και από το ίντερνετ.

Βρήκες κοντρόλερ ή μόνιτορ (μετρητή μόνο) ?

Αιολε κοντρολερ βρηκα
Link to comment
Share on other sites

Αιολε κοντρολερ βρηκα

Ακόμη καλύτερα... έτσι είναι το σωστό.

Μόλις πιάσει τα επίπεδα που τον έχεις ρυθμίσει, θα κλείνει η γεννήτρια παραγωγής όζοντος.

Εφ όσον όλα θα είναι ελεγχόμενα και η δόση θα είναι μέσα στα όρια (συν όλες τις άλλες προφυλάξεις) όλα θα πάνε καλά και χωρίς οσμές... καταιγίδας !!!

Εσύ πάλι συχνά πυκνά έχε ανοιχτό κάποιο παράθυρο να αερίζεται ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν επειδη ρωτήσεις σε αλλο θεμα για uv, δεν κανει να εχουμε uv και οζον ταυτόχρονα. Θα γεμίσεις το ενυδρειο σου τοξικές ενώσεις. Αλλα κατα την δικη μου γνωμη το οζον κανει και την δουλεια της uv λάμπας προσφέροντας σου ακομα περισοτερα πλεονεκτήματα.

Μάριε, δεν γνώριζα για την ταυτόχρονη χρήση UV και όζον.

Είχα την εντύπωση ότι ναι μεν το όζον είναι καλύτερο απ ότι η UV, αλλά αυτή κάνει και κάποια άλλα πράγματα (μάλλον με άλλον τρόπο) που δεν κάνει το όζον και ότι ο συνδυασμός τους "καλύπτει όλο το φάσμα"

Φίλος ιχθυολόγος που είχε επισκεφθεί ευρωπαϊκό (δημόσιο ενυδρείο) για εκπαιδευτικούς σκοπούς, στην ενημέρωση που είχαν τους είπαν ότι χρησιμοποιούν ταυτόχρονα και τα δυο.... φυσικά με τα ποσοστά που χρειάζονται για τα λίτρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη καλύτερα... έτσι είναι το σωστό.

Μόλις πιάσει τα επίπεδα που τον έχεις ρυθμίσει, θα κλείνει η γεννήτρια παραγωγής όζοντος.

Εφ όσον όλα θα είναι ελεγχόμενα και η δόση θα είναι μέσα στα όρια (συν όλες τις άλλες προφυλάξεις) όλα θα πάνε καλά και χωρίς οσμές... καταιγίδας !!!

Εσύ πάλι συχνά πυκνά έχε ανοιχτό κάποιο παράθυρο να αερίζεται ο χώρος.

Δεν χρειαζετε ούτε παράθυρο να ανοίγει, ούτε τιποτα. Αν χρειαστεί να ανοίγει παράθυρα αυτο σημαίνει οτι ολο το στησιμο ειναι λαθος. Μην τρομαζουμε το κόσμο.
Link to comment
Share on other sites

Μάριε, δεν γνώριζα για την ταυτόχρονη χρήση UV και όζον.

Είχα την εντύπωση ότι ναι μεν το όζον είναι καλύτερο απ ότι η UV, αλλά αυτή κάνει και κάποια άλλα πράγματα (μάλλον με άλλον τρόπο) που δεν κάνει το όζον και ότι ο συνδυασμός τους "καλύπτει όλο το φάσμα"

Φίλος ιχθυολόγος που είχε επισκεφθεί ευρωπαϊκό (δημόσιο ενυδρείο) για εκπαιδευτικούς σκοπούς, στην ενημέρωση που είχαν τους είπαν ότι χρησιμοποιούν ταυτόχρονα και τα δυο.... φυσικά με τα ποσοστά που χρειάζονται για τα λίτρα τους.

Ολα τα εχω γραμμένα στο αρθρο μου για το οζον. Ειχα χρονια οζον (οπως ειχα και uv), το εχω μελετήσει, εχω πειραματιστεί, εδω δοκιμάσει και αυτο που λεω εχω λόγο που το λεω και το βασίζω σε άπειρες ώρες μελέτης, διασταύρωσης αναφορών και προσωπικών δοκιμών. Ταυτόχρονη χρήση εχει καρκινογόνα δράση μέσο-μακροπρόθεσμα σε οτι οργανικό/ζωντανό υπαρχει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε ούτε παράθυρο να ανοίγει, ούτε τιποτα. Αν χρειαστεί να ανοίγει παράθυρα αυτο σημαίνει οτι ολο το στησιμο ειναι λαθος. Μην τρομαζουμε το κόσμο.

Ο σκοπός δεν ήταν να τρομάξω κόσμο, αλλά έτσι για το μ@μοτο που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα εχω γραμμένα στο αρθρο μου για το οζον. Ειχα χρονια οζον (οπως ειχα και uv), το εχω μελετήσει, εχω πειραματιστεί, εδω δοκιμάσει και αυτο που λεω εχω λόγο που το λεω και το βασίζω σε άπειρες ώρες μελέτης, διασταύρωσης αναφορών και προσωπικών δοκιμών. Ταυτόχρονη χρήση εχει καρκινογόνα δράση μέσο-μακροπρόθεσμα σε οτι οργανικό/ζωντανό υπαρχει στο ενυδρειο.

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση σχετικά με την εν λόγω συσκευή. Βλέπω ότι η τιμή της είναι λίγο πάνω από τα 200 ευρουλακια γυρω στα 230 για την ακριβεια. Τι διαφορά εκτός της μάρκας και της αρκετά χαμηλότερης τιμής έχει ο εν λόγω οζονιστήρας http://www.ebay.com/itm/DIGI-AQUARIUM-OZONE-GENERATOR-Salon-Pond-Fish-Tank-Koi-/221360513167?pt=UK_Home_Garden_Hearing_Cooling_Air&hash=item338a1d608f

Ο ανωτέρω δειχνει αρχικά ότι παράγει μεγαλύτερη τελική ποσότητα όζοντος/h αν και νομίζω είναι απαγορευτική τέτοια ποσότητα την ώρα.

Δε θα τον προτιμούσατε ας πούμε λόγω της μάρκας;;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση σχετικά με την εν λόγω συσκευή. Βλέπω ότι η τιμή της είναι λίγο πάνω από τα 200 ευρουλακια γυρω στα 230 για την ακριβεια. Τι διαφορά εκτός της μάρκας και της αρκετά χαμηλότερης τιμής έχει ο εν λόγω οζονιστήρας http://www.ebay.com/itm/DIGI-AQUARIUM-OZONE-GENERATOR-Salon-Pond-Fish-Tank-Koi-/221360513167?pt=UK_Home_Garden_Hearing_Cooling_Air&hash=item338a1d608f

Ο ανωτέρω δειχνει αρχικά ότι παράγει μεγαλύτερη τελική ποσότητα όζοντος/h αν και νομίζω είναι απαγορευτική τέτοια ποσότητα την ώρα.

Δε θα τον προτιμούσατε ας πούμε λόγω της μάρκας;;; :blink:

Κοιτα πως εχουν τα πραγματα

Δεν θα εμπαινα ποτε στη διαδικασια να αγορασω μια τετοια συσκευη εαν ηθελα να διθεσω χρηματα για κατι θα επαιρνα μια uv που και απο αυτην εχω απλα τη σηγκεκριμενη μου την χαρισαν και ετσι δεν εψαξα ποτε ουτε τι παραγει ουτε το κοστος της και αφου την εχω δωρεαν γιατι να μην τη δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά εννοείται την κρατάς αφού την βρήκες στο τζάμπα, δε το συζητάμε καν. Απλά το είπα ενημερωτικά για τον οποιονδήποτε θα ενδιαφερόταν να αγοράσει οζονιστηρα. Αν όντως έχει τόσο μεγάλη σημασία η μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η μαρκα για το συγκεκριμενο θεμα παιζει μεγαλο ρολο γιατι αν κατι δεν παει καλα τοτε τα χασεςολα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...