Jump to content

Ερωτηση Για Οζον


Recommended Posts

Νομιζω οτι η μαρκα για το συγκεκριμενο θεμα παιζει μεγαλο ρολο γιατι αν κατι δεν παει καλα τοτε τα χασεςολα

Μπα, δε το νομίζω. Διοτι οζον βάζεις μονο με redox controler. Αν κατι παει λαθος ο controler θα κλείσει την παροχή. Μια συσκευή οζον δεν ειναι κατι δύσκολο αν το δεις ηλεκτρολογικά οποτε δεν νομίζω να εχει θεμα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα παρελαβα τ ηλεκτροδιο αυριο πρωτα ο θεος θα γινουν οι πρωτες δοκιμες

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα. Στην αρχη καλιμπραρε τη συσκευή σου και απλα βάλτη στο νερο. Θα παρει καποιο χρονο να σου δείξει την πραγματική τιμή. Πρεπει πρώτα το probe να μουλιασει καλα. Παράδειγμα βάλτο το βραδυ και το πρωί η τιμή θα ειναι η σωστη.

Αφου το δεις και τσεκαρεις τι redox εχεις, μας λες και θα ειναι χαρα μου να σε καθοδιγησουμε στα επόμενα αρχικά σου βήματα. Α, κατι τελευταίο. Οταν παρει μπροστά το οζον ο άνθρακας πρεπει να ειναι στην έξοδο του σκιμμερ. Ετοιμάσου και για αυτο στο ολο concept σου. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να βαλω στην εξοδο του σκιμερ το οζον η μηπος ειναι καλυτερα να το βαλω στην αντλια;

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να βαλω στην εξοδο του σκιμερ το οζον η μηπος ειναι καλυτερα να το βαλω στην αντλια;

Το οζον το βάζεις στην είσοδο του αέρα στο σκιμμερ, στην έξοδο του σκιμμερ που βγαίνει το νερο βάζεις άνθρακα για να τραβαει ολες τις ανεπιθύμητες ουσίες και να εχεις μονο τα πλεονεκτήματα και κανένα απο τα μείων του οζον. Προσοχη οταν το αρχίσεις στην δοσολογία.
Link to comment
Share on other sites

Το οζον το βάζεις στην είσοδο του αέρα στο σκιμμερ, στην έξοδο του σκιμμερ που βγαίνει το νερο βάζεις άνθρακα για να τραβαει ολες τις ανεπιθύμητες ουσίες και να εχεις μονο τα πλεονεκτήματα και κανένα απο τα μείων του οζον. Προσοχη οταν το αρχίσεις στην δοσολογία.

Οκ θα σε ζαλισω λιγο αλλα πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι καλο
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα σε ζαλισω λιγο αλλα πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι καλο

Αν γνωρίζεις γιατι θες να χρησιμοποίησης οζον, ναι. Το αποτέλεσμα θα σου αρεσει πολυ :) . Απλα να ξέρεις οτι εγω ειμαι υπέρ τις αρκετα μειωμένης δοσολογίας σε σχεση με το τι επικρατεί γενικα. Θεωρώ οτι το οζον κανει θαυματα και μειώνεις καποια απο τα αρνητικά του χωρις να σοκαρες τα ζωντανα σου με αυτο το τροπο.
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις γιατι θες να χρησιμοποίησης οζον, ναι. Το αποτέλεσμα θα σου αρεσει πολυ :) . Απλα να ξέρεις οτι εγω ειμαι υπέρ τις αρκετα μειωμένης δοσολογίας σε σχεση με το τι επικρατεί γενικα. Θεωρώ οτι το οζον κανει θαυματα και μειώνεις καποια απο τα αρνητικά του χωρις να σοκαρες τα ζωντανα σου με αυτο το τροπο.

Μαριε καλησπερα εβαλα το ηλεκτροδιο μεσα απο χθες βραδη και μου δειχνει rebox 115

Το οζον ειναι ρυθμισμενο πολυ χαμηλα στο ποσο πρεπει να ρυθμησω το redox

Επισης και εγω ειμαι της αποψης οτι πρεπει να δουλευει πολυ χαμηλα και σηνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω βαλει το οζον να πεφτει στην αντλια του σκιμερ και στην εξοδο εχω βαλει τον ανθρακα το αντιφωσφορω παραμεινε μεσα στο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Μαριε καλησπερα εβαλα το ηλεκτροδιο μεσα απο χθες βραδη και μου δειχνει rebox 115

Το οζον ειναι ρυθμισμενο πολυ χαμηλα στο ποσο πρεπει να ρυθμησω το redox

Επισης και εγω ειμαι της αποψης οτι πρεπει να δουλευει πολυ χαμηλα και σηνεχεια

Redox 115; Εισαι σίγουρος οτι ειναι καλιμπραρίσμενο το probe? Οχι πως δεν γινεται αλλα θες πολυ δουλεια ακομα στο ενυδρειο σου για να δωσει τα μέγιστα. Για 450λιτρα ενυδρειο η δοσολογία σου κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να ειναι οχι πανω απο 10-15mg απο οζον.

Το χαμηλό redox δειχνει οτι το ενυδρειο σου θελει αλλαγές για να καθαρίσει και αλλο το νερο σου. Εμπειρικά αυτο που πρόχειρα θυμάμαι, θελει αύξηση των ροών σου, προσοχη και αφαίρεση detritus, καλυτερο skimming κτλ. Πρεπει να εχεις τυφλά σημεια και εκει μαζεύετε βρώμα και αυτο πειράζει το redox.

To redox ειναι μια εκπληκτική μέθοδος να δει κάποιος οτι το ενυδρειο θελει δουλεια και να βλέπει έμπρακτα τις βελτιώσεις του μερα με την μερα μεσω κάποιας γενικής μέτρησης.

Επισης εχω βαλει το οζον να πεφτει στην αντλια του σκιμερ και στην εξοδο εχω βαλει τον ανθρακα το αντιφωσφορω παραμεινε μεσα στο φιλτρο

Μια χαρα τα εχεις βάλει. :)

Αν το probe εχει καλιμπραριστει σωστα, τοτε η τιμή λογικά ειναι σωστη και θα πρεπει να ανεβάσεις το redox πριν ακομα βάλεις το οζον. Διοτι ναι μεν το οζον θα σου ανεβάσει το redox, αλλα κατα την δικη μου γνωμη πρεπει να φτάσεις ενα 250-300 τουλαχιστον πριν το βάλεις σε λειτουργία. Ειναι πολυ ποιο φυσικός τρόπος αυτος και ουσιαστικά σου προσφέρει το τελευταιο "γυάλισμα" που θα κανει την διαφορα.

Αν σώνει και καλα θες να το βάλεις να δουλέψει που δεν θα στο πρότεινα, μην περάσεις το 400 με τιποτα, μην σου πω πήγαινε σταδιακά μεχρι το 300 σε βαθος χρονου, ισως σε 10 μέρες.

Και μπαμ γινεται, αλλα εμπειρικά το καλυτερο για το ενυδρειο σου ειναι, ανεβάζεις το redox με το να συμαζεψεις το ενυδρειο σου σε τομείς που δεν εχεις προσέξει ακομα. Μόλις παει σε ενα αξιοπρεπές νούμερο, δίνεις σιγα σιγα και σταδιακά. Οταν γίνουν αυτα κάτσε πίσω και απόλαυσε το τέρας σταθερότητας που θα εχεις δημιουργήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα θα βαλω ακομα ενα κυκλοφοριτη χαμηλα να καθαρισω τα νεκρα σημεια και προχοραμε

Link to comment
Share on other sites

Τι εξελίξεις εχουμε με το οζον Παρη;

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εναν ακομα κυκλοφοριτη περιτο να σου πω τι εγινε μεσα το redox επεσε στο 90 εχω το οζον να ριχνει παρα πολυ λιγο και μερα με τη μερα ανεβαινει τωρα ειμαι στο 120

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εναν ακομα κυκλοφοριτη περιτο να σου πω τι εγινε μεσα το redox επεσε στο 90 εχω το οζον να ριχνει παρα πολυ λιγο και μερα με τη μερα ανεβαινει τωρα ειμαι στο 120

Ναι, λογικό ειναι. Πρωτα καθαρίζει σιγα σιγα και δειλά δειλά αρχιζει να ανεβαίνει. Τι εγινε τωρα.. Νεκρά σημεια και βρωμια που υπήρχε άρχισε να αιωρείται. Το συστημα αρχιζει να την αντιμετωπίζει αργα αλλα σταθερα. Οταν τελειώσει αυτη η διαδικασία το redox απο μονο του θα παει απο 120 που ηταν πριν παραπανω. Π.χ. 150. Μετα θα ακολουθήσει αλλη βελτίωση και εχει τον ίδιο κυκλο.

Αργα αλλα σταθερα το redox θα βελτιώνεται. Μόλις φτάσει σε ενα καλο νούμερο μετα το οζον γυαλίζει το νερο σου. Ωραια διαδικασία και πανω απο ολα μαθαίνεις πραγματα για το ενυδρειο σου που πριν απλα αγνοουσες οτι έπαιζαν ρόλο. Εισαι σε ενα πολυ ωραιο στάδιο, απόλαυσε το!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Μαριε ευτηχως που εχω και σενα να με καθοδηγεις γιατι επειδη διαβασα τι μπορει να κανει το οζον το ηθελα πολυ απο την αλλη παλι ετρεμε η ψηχη μου

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα, χαρα μου ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικό ειναι. Πρωτα καθαρίζει σιγα σιγα και δειλά δειλά αρχιζει να ανεβαίνει. Τι εγινε τωρα.. Νεκρά σημεια και βρωμια που υπήρχε άρχισε να αιωρείται. Το συστημα αρχιζει να την αντιμετωπίζει αργα αλλα σταθερα. Οταν τελειώσει αυτη η διαδικασία το redox απο μονο του θα παει απο 120 που ηταν πριν παραπανω. Π.χ. 150. Μετα θα ακολουθήσει αλλη βελτίωση και εχει τον ίδιο κυκλο.

Αργα αλλα σταθερα το redox θα βελτιώνεται. Μόλις φτάσει σε ενα καλο νούμερο μετα το οζον γυαλίζει το νερο σου. Ωραια διαδικασία και πανω απο ολα μαθαίνεις πραγματα για το ενυδρειο σου που πριν απλα αγνοουσες οτι έπαιζαν ρόλο. Εισαι σε ενα πολυ ωραιο στάδιο, απόλαυσε το!! :)

Εισαι τεραστιος μαριοοοοο :jig:

Link to comment
Share on other sites

Μαριε το redox μου δειχνει απο 100 μεχρι 130 δεν ανεβαινει αλλο ξερεις τι μπορει να φταιει μηπος πρεπει να ανεβασω λιγο ακομα το οζον;

Επισης να σου πω οτι πεφτει οταν ταιζω

Μηπος δεν εχει καλιμπραριστει σωστα το ηλεκτροδιο;

Link to comment
Share on other sites

Μαριε το redox μου δειχνει απο 100 μεχρι 130 δεν ανεβαινει αλλο ξερεις τι μπορει να φταιει μηπος πρεπει να ανεβασω λιγο ακομα το οζον;

Επισης να σου πω οτι πεφτει οταν ταιζω

Μηπος δεν εχει καλιμπραριστει σωστα το ηλεκτροδιο;

Δεν γνωριζω τι οζον controler εχεις, ουτε ποιο ειναι το ηλεκτρόδια που χρησιμοποιης πια διαδικασία θελει για να ειναι καλιμπραρισμενο σωστα. Εγω θεωρω οτι αυτα ειναι σεταρισμενα και απο εκει προσπαθώ να σου δείξω την σωστη πορεια.

Λογικό να πέφτει οταν ταΐζεις. Το σκιμμερ εχει ανεβάσει καθολου αποδοση η οχι; Αλλα πραγματα που εχεις προσέξει στο ενυδρειο σου απο την στιγμη που το έβαλες;

Θα στο ξαναπώ, το οζον ειναι για να "γυαλίζει" το νερο σου, εσυ χρησιμοποιης την ένδειξη redox για να βελτιώσεις το ενυδρειο σου μεχρι εκει που μπορεις και μετα του δίνεις.

Καλιμπραρε ξανά το probe με τη σωστη διαδικασία που αναφέρετε στο manual και πες μας τι εξελίξεις θα υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν απο κει που πηρα το ηλεκτροδιο οτι ειναι καλιμπραρισμενο και δεν χρειαζετε να κανω κατι μανουαλ δεν ειχε μεσα αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι οτι στο κατω μερος στο γυαλι του ηλεκτροδιου εχει εχει ενα σιλικονουχο προστατευτικο καλυμα αυτο πρεπει να το βγαλω η να το αφησω ως εχει;

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν απο κει που πηρα το ηλεκτροδιο οτι ειναι καλιμπραρισμενο και δεν χρειαζετε να κανω κατι μανουαλ δεν ειχε μεσα αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι οτι στο κατω μερος στο γυαλι του ηλεκτροδιου εχει εχει ενα σιλικονουχο προστατευτικο καλυμα αυτο πρεπει να το βγαλω η να το αφησω ως εχει;

Tα παντα θέλουν καλιμπραρίσμα. Το καπάκι το βγάζεις. Υποθέτω το εχεις βγάλει ήδη.

Επειδη ολα καλιμπραρονται και πρεπει να γινεται αυτο. Εδω το υλικο που καλιμπραρα το δικο μου redox controler της pinpoint

http://americanmarineusa.com/products/pinpoint-orp-redox-calibration-fluid

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μαριε μολις εβγαλα το πλαστικο αμεσως η ενδειξη πηγε στο 250

Εχω ρυθμισει το rebox να μου κοβει το οζον οταν παει 300 να το ανεβασω κιαλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ειχες το καπάκι πανω του; Πως το καλιμπραρισες τοτε; Εχω την εντυπωση οτι πας λιγο στα τυφλά. Αν δεν το καλιμπραρης σωστα μην το συνεχίσεις αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ειχες το καπάκι πανω του; Πως το καλιμπραρισες τοτε; Εχω την εντυπωση οτι πας λιγο στα τυφλά. Αν δεν το καλιμπραρης σωστα μην το συνεχίσεις αλλο.

Οχι δε καταλαβες μου ειπαν απο το μαγαζι οτι ειναι καλιμπραρισμενο και δεν χρειαζετε τιποτα

Τωρα που εβγαλα το καλυμα μου δειχνει σωστα και εχω παει 325

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλων ειμουν πολυ τυχερος που δεν επαθα καμια ζημια, το ολο συστημα αρχισε να ρολαρει το νερο μπηκε στο αυλακι

Απο προχθες που αφαιρεσα το καλιμα το redox δουλευει τελεια παιζει απο 300 εως 320 και εχει ανεβει κατα πολυ η αποδοση του σκιμερ

Το ενυδριο εχει αρχισει να καθαριζει οπως δεν το ειχα δει ποτε

Εχω βεβαια λιγες καφε αλγες λογο αλλαγης φωτιστικου αλλα νομιζω θα κανουν τον κυκλο τους και θα φυγουν

Μεχρι ποσο μπορει να φτασει η τιμη τουredox ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...