Jump to content

Ερωτηση Για Οζον


Recommended Posts

Πανω απο 360 καλο ειναι να μην το πας. Δωσε στο συστημα σου χρονο να ωριμάσει και μετα απο καιρο βλέπουμε για να το ανεβάσεις. Στο μεταξυ κανε μια χάρη σε παρακαλώ, κανε τις απαραίτητες κινήσεις για να καλιμπραρης το ηλεκτρόδιο εσυ. Ποτε δεν εμπιστευομουνα άλλους οταν ηταν η ωρα των ρυθμίσεων. Μην περνεις ρίσκο, αρκετό πήρες.

Παντως οπως σε ειχα ρωτήσει και στο θεμα σου, πρεπει να μάθουμε οι λάμπες τι θερμοκρασια χρώματος ειναι. Γνωρίζεις να μας πεις; Μετράει πολυ αυτο, ειδικα σε ΜΗ ειναι απο τα ποιο βασικά πραγματα να ξέρουμε για να ξέρουμε τι θα περιμένουμε. Ο φωτισμός δεν ειναι απλα τον βάζουμε και τέρμα, ειναι ενας πολύπλοκος οργανισμός που επειρεαζει ολο το φάσμα του ενυδρειου μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα

Μετα απο ενα μηνα περιπου χρησης οζον στο reef ενυδριο μου και με την καθοδηγηση των παιδιων απο το φορουμ θελω να πω καταρχην ενα μεγαλω ευχαριστω στο φιλο Μαριο που με τις συμβουλες του εχω καταφερει με παρα πολυ αργα βηματα και χωρις κανενα απολυτος προβλημα να εχω αυτη τη στιγμη redox σταθερα 350 αν και νομιζω οτι με παιρνει να το ανεβασω λιγο ακομα αυτο βεβαια θα μας το πουν με σιγουρια οι πιο εμπειροι

Μαριε τωρα καταλαβενω τι ενοουσες οταν ελεγες τελικο γυαλισμα, και παλι ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολυ που πήγαν ολα καλα και οπως σου αρεσανε :)

Το αίσθημα του νερου σου να ειναι τοσο καθαρο σα να μην υπαρχει τζαμί και τα ζωντανα να "πετάνε" ειναι μοναδικό.

Γνωμη μου ειναι να το αφήσεις στο 350 για κανα δημηνο και μετα βλέπουμε. Σταθερότητα ισούται υπομονη και η υπομονη σχεδον παντα μας δικαιώνει ειδικα σε τετοια θεματα.

Αυτο το διάστημα μπορεις να μελέτης αλλους τρόπους να ανεβάσεις το redox σου με άλλους τρόπους (φυσικούς τρόπους οχι χημικά). Παράδειγμα να φτιάξεις καλυτερα τις ροές σου, να βελτιώσεις το νερο σου, την αποδοση του σκιμμερ σου, περισσότερος βράχος εκτεθημενος στην κυκλοφορία κτλ.

Ειναι ωραια διαδιακασια και στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Μαθαίνεις και το ενυδρειο σου ετσι οπως σου εχω πει ήδη. Περιμενω νεα για αυτο σε δυο μηνες :)

Link to comment
Share on other sites

Μαριε ενω εχω τοredox να κοβει στο 350 σημερα το πρωι ηταν 390 νομιζω αρχισε να στρωνει η κατασταση η δεν ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Μαριε ενω εχω τοredox να κοβει στο 350 σημερα το πρωι ηταν 390 νομιζω αρχισε να στρωνει η κατασταση η δεν ειναι φυσιολογικο;

Οτι ειναι υποσχόμενη κατάσταση ναι, αλλα τιποτα δεν γινεται γρηγορα. Άστο να ωριμάσει οπώς είπαμε. Αρκετα θετικό παντως σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μαριε μεχρι τωρα δουλευε το ενυδριο χωρις σαμπ με και το redox επαιζε αναμεσα στο 350 με 400

Μεσα σε τεσσερις μερες απο τοτε που εβαλα το σαμπακι το reedox εχει παει 500 απο μονο του τυχαιο; η επαιξε ρολο το σαμπ;

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίο δεν ειναι, αλλα σίγουρα το probe θελει καλιμπραρισμα. Δεν πρεπει να δειχνει σωστα. Μην το αφήσεις, καλιμπραρε το probe οπως και να εχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα και χρονια πολλα με υγεια

Μια ερωτησουλα

Το οζον μου δουλευει εδω και μηνες σταθερα και το redox μου ειναι στο 350 με παιρνει να το ανεβασω κιαλο η να το αφησω εκειπου ειναι; ξερει κανεις παιδια να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και θα ηθελα την γνωμη και αλλων παιδιών σε αυτο το θεμα, γιατι το οζον ειναι τεράστιο εργαλείο και παντα θα εχει χρησιμότητα.

Δικη μου γνωμη, αφου εισαι σίγουρος οτι εχεις κανει οτι μπορεις να ανεβάσεις το redox με αλλα μεσα που εχουμε πει αλλες φορες, τοτε ναι ανέβασε το μεχρι το 380 για κανα μηνα και μετα πήγαινε 400. Προσοχη, οχι παραπανω για πολλους λογους.

Καλες γιορτες :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...