Jump to content

Force

Recommended Posts

Ένα ψάρι που μου άρεσε και κάποια στιγμή ήθελα να μεγαλώσω ένα, είναι πλέον μέσα στο ενυδρείο μου, είναι ένα πολύ ιδιαίτερο ψάρι με έντονο χαρακτήρα και πολύ καλός θηρευτής από ότι έχω διαβάσει, τώρα για λεπτομέρειες συμπεριφοράς αυτές θα τις δούμε μεγαλώνοντας το.

Για αρχή θα έχει όλο το ενυδρείο για πάρτι του 500lt αργότερα θα μπει σε ένα 700 lt.

Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξή του

2014-07-05154239_zps5ae867f3.jpg

2014-07-05154229_zpsdf3674bc.jpg

2014-07-05154215_zps693b8667.jpg

και ένα μικρό Video

https://www.youtube.com/watch?v=r6q41oILXlc

Link to comment
Share on other sites

Το βρισκω πολυ ενδιαφερον το ολο εγχειρημα σου.Να προσεχεις τα δαχτυλα σου οταν μεγαλωσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη εύχομαι να πανε ολα καλα περιμένουμε τα επόμενα νεα σου!

Τι άλλα ψαρια εχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Θα μεγαλώσει και θα συγκατοίκησει με ένα Fire eel μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

κόστη να το χαίρεσαι το τέρας :bow: αλλά πρέπη να βγει το χέλι και το ξερης είναι φoνiας δεν είναι σaν τα oscar αυτο !!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - beast
Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα φαει ποιον?το ντοβιι κυνδυνευει ή το χελι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς ακόμα να κάνω οτιδήποτε, είναι πολύ μικρό, το χέλι είναι περίπου 65 εκατοστά τώρα και πολύ θαρραλέο πλέον βγαίνει συνέχεια έξω και όταν τρώει βγαίνει και κάθετε όρθιο κάτι που δεν το έκανε ποτέ, το Dovii έχει κάνει την φωλιά του στον ίδιο βράχο με το χέλι, αυτό είναι καλό.

Θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να δούμε συμπεριφορές το ένα είδος απέναντι στο άλλο, γιατί και με τα Oscar λέγετε ότι τρώνε ότι χωράει στο στόμα τους και εγώ δεν έχασα ποτέ μικρό ψάρι από αυτά, άλλο τι λένε τα προφίλ και άλλο τι ψάρι θα μεγαλώσει μέσα στο ενυδρείο.

Το καλό είναι ότι είναι μικρό και θα μεγαλώσει σε ένα κοινωνικό ενυδρείο και θα δούμε τι συμπεριφορά θα αναπτύξει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ψάρι

Τι μέγεθος φτάνει?

Και τι το ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθός του θα πρέπει να φτάσει κοντά στα 60 εκ, τώρα που είναι μικρό τρώει ταμπλέτες της Sera, ολόκληρες :D και γεωσκώληκα που και που.

Τα δοντάκια του πάντως φαίνονται λίγο εάν το δεις από μπροστά ακόμα και σε αυτό το μέγεθος :D :D

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ζωντανο να το χαιρεσαι.

Δεν ξερω γιατι αλλα απο μπροστα μου θυμιζει αυγομενη αφρικανα

Link to comment
Share on other sites

Καθώς μεγαλώνει

τι τροφές θα του δίνεις?

Τι μέγεθος έχει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα μεγαλώσει με ξηρά τροφή και γεωσκώληκες όπως μεγάλωσαν και τα Oscar για να μην έχω πρόβλημα στο να του βρω φαγητό, το μόνο λάθος που έκανα με τα Oscar ήταν ότι έτρωγαν μόνο 1 συγκεκριμένη τροφή, επειδή τους άρεσε από την αρχή δεν ασχολήθηκα να τους δώσω άλλη και όταν μεγάλωσαν και προσπάθησα να τους δώσω άλλη μάρκα τροφή και δεν την έτρωγαν, σε αυτό θα του δώσω ποικιλία από τροφές από μικρό έτσι να μπορεί να τρώει τα πάντα όταν μεγαλώσει με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά στα 10 εκατοστά τώρα

Link to comment
Share on other sites

Βιντεακι με το χελι που στεκεται ορθιο οταν τρωει μπορεις να μας ανεβασεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω ένα, στο θέμα που έχω ανοίξει με το συγκεκριμένο ψάρι το Σαββατοκύριακο, μεγαλώνει ραγδαία πάντως και αυτό πλέον μετά από έναν χρόνο και που είναι στην κατοχή μου, εάν ήταν λίγο πιο δραστήριο την ημέρα και όχι την νύχτα θα ήταν υπέροχο θέαμα να το χαζεύεις μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ζευγαρι δεν θα μπορουσε να μπει μεσα? Η θα φαει ακι την γυναικα του :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολλά λίτρα ένα ζευγάρι από τέτοια ψάρια και εγώ μπορώ να φτάσω μέχρι 700 lt και 1,80 μήκος σε ενυδρείο λόγω χώρου.

Πάντως μεγαλώνει γρήγορα σαν να το είδα λίγο μεγαλύτερο χτες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεγαλώσαμε λίγο :) :)

2014-08-23171115_zpsa2c21ba4.jpg

2014-08-23171152_zps652fe24e.jpg

2014-08-23171038_zps2c883bcb.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=YtJGqFI5zFc

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Λιγο?Χαχα!Που κ να μεγαλωνε πολυ...Ωραιος ο παιχταρας!Φτουφτουφτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...