Jump to content

Seachem Purigen


magman

Recommended Posts

Τρεχω σε ενα φιλτρο εδω και 4 ωρες το Purigen. Το εχει χρησιμοποιησει κανεις αλλος; Σκεφτομαι να το τρεχω 24 ωρες και να το χρησιμοποιω οταν ανεβουν παλι νιτρικα και φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω σε ενα φιλτρο εδω και 4 ωρες το Purigen. Το εχει χρησιμοποιησει κανεις αλλος; Σκεφτομαι να το τρεχω 24 ωρες και να το χρησιμοποιω οταν ανεβουν παλι νιτρικα και φωσφορικα.

Ίσως να θυμαμε λαθος, αλλα το purigen δεν τραβαει ολο ουσιαστικά τον κύκλο του αζώτου;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω. Γιαυτο δεν θελω να τρεχει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να θυμαμε λαθος, αλλα το purigen δεν τραβαει ολο ουσιαστικά τον κύκλο του αζώτο

εισαι σιγουρος για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Purigen.html

"Purigen® controls ammonia, nitrites and nitrates by removing nitrogenous organic waste that would otherwise release these harmful compounds"

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ τις μεταφρασμένες οδηγίες

post-13206-0-70389200-1404980681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις παραπομπες. Δηλαδη εγω που εχω υψιλα νιτρικα θα πρεπει να τα εξουδετερώσει ο βράχος; Ουσιαστικα η δουλειά γίνεται πριν την δημηουργια τους!

Υπάρχει φόβος να αποροφάει τοσους ρύπους που να μου χαλασει τον κύκλο του αζώτου; Οι οξειδοαναγωγές τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις παραπομπες. Δηλαδη εγω που εχω υψιλα νιτρικα θα πρεπει να τα εξουδετερώσει ο βράχος; Ουσιαστικα η δουλειά γίνεται πριν την δημηουργια τους!

Υπάρχει φόβος να αποροφάει τοσους ρύπους που να μου χαλασει τον κύκλο του αζώτου; Οι οξειδοαναγωγές τι είναι;

χημικές διαδικασίες/αντιδράσεις

Link to comment
Share on other sites

Εχουν να κανουν με την ποιοτητα του νερου και την υγεια κοραλιων και ψαριων;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχουν να κάνουν με την ποιότητα του νερού, ως βασικό πλεονέκτημα, και κατά συνέπεια για τους ίδιους τους οργανισμούς αφού εξαρτώνται από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις παραπομπες. Δηλαδη εγω που εχω υψιλα νιτρικα θα πρεπει να τα εξουδετερώσει ο βράχος; Ουσιαστικα η δουλειά γίνεται πριν την δημηουργια τους!

Υπάρχει φόβος να αποροφάει τοσους ρύπους που να μου χαλασει τον κύκλο του αζώτου; Οι οξειδοαναγωγές τι είναι;

γιατί το ενυδρείο σου βρίσκεται στο κύκλο του αζώτου;

Το purigen ελέγχει τις τιμές των αμμωνία, νιτρωδών και νιτρικών δεσμεύοντας τα νιτρογενή οργανικά απόβλητα που σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα απελευθέρωναν αυτές τις ουσίες με συνέπεια την αύξηση των τιμών τους.

Χρησιμοποιώ το purigen από το καιρό του "Νώε" και το θεωρώ ένα από τα καλύτερα απορροφητικά υλικά που σίγουρα όμως δεν δεσμεύει φωσφωρικά!

Αν το χρησιμοποιείς θα σου το πρότεινα για 24 ώρη χρήση και όχι για περιοδική!

Link to comment
Share on other sites

γιατί το ενυδρείο σου βρίσκεται στο κύκλο του αζώτου;

Το purigen ελέγχει τις τιμές των αμμωνία, νιτρωδών και νιτρικών δεσμεύοντας τα νιτρογενή οργανικά απόβλητα που σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα απελευθέρωναν αυτές τις ουσίες με συνέπεια την αύξηση των τιμών τους.

Χρησιμοποιώ το purigen από το καιρό του "Νώε" και το θεωρώ ένα από τα καλύτερα απορροφητικά υλικά που σίγουρα όμως δεν δεσμεύει φωσφωρικά!

Αν το χρησιμοποιείς θα σου το πρότεινα για 24 ώρη χρήση και όχι για περιοδική!

επειδη εγω εχω προβλημα με νιτρικα και μαλιστα υψηλα το προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό στο reef μου μην φοβάσαι ότι θα χαλάσει τον κύκλο του αζώτου σου δεν είναι ικανό να αφαιρέσει όλα τα νιτρικά-νιτρώδη-αμμωνία τόσο γρήγορα ωστε να σου δημιουργήσει προβλημα. Καλύτερα να το χρησιμοποιεις 24 ωρες το 24ωρο για να εχει τα αποτελεσματα που θες! Υπερδοσολογια δεν προκαλει απολυτως τιποτα. Αν εχεις πολυ σημαντικο προβλημα αυτη την στιγμη τοτε ασε το να δουλεψει 2-3 εβδομαδες και κανε μετρησεις. Αν το προβλημα σου εχει διορθωθει ελεγξε το χρωμα του και αν ειναι αρκετα σκουρο τοτε κανε του ενα regeneration(δες οδηγιες) και χρησιμοποιησε το παλι. Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομίζω οτι ειναι λαθος να χρησιμοποιης ενα τέτοιο προϊόν 24/7 στο ενυδρειο σου; Κύκλο του αζώτου εχουν ολα τα ενυδρεια, με το να δουλευει αυτο το υλικό συνέχεια μειώνονται οι αποικίες που εχουν τον έλεγχο του κύκλου του αζώτου κατι που μονο καλο δεν ειναι σε μια οποιαδηπωτε αλλαγή.

Θεωρητικά αλλα και πρακτικά αυτο κανει και το skimmer που αφαιρεί πολλα οργανικά απο τη στήλη του νερου μας πριν μπουν στο κύκλο του αζώτου και επιβαρύνουν το ενυδρειο. Το skimmer ομως προσομοίωνη μια φυσική διαδικασία και εχει αποδείξει την χρησιμότητα του. Το purigen εχει λεει ελάχιστη επίδραση στα ιχνοστοιχεία του ενυδρειου, αλλα το ίδιο ακριβώς λεει και το άνθρακας που αποδεδειγμένα αν τον βάλεις απότομα σε μη σωστη δοσολογία σοκάρει τα ευαίσθητα κοραλια.

Αν το πρόβλημα σου ειναι τα νιτρικά υπαρχει μια πολυ ποιο εύκολη λυση, λεγετε καλυτερο skimmer ενω το υπεροπλο λέγετε chaeto που τραβαει και τρέλα φωσφωρικα με φυσικό τροπο. Εγω διαφωνώ να αφήσω το ενυδρειο μου να στηρίζετε σε ενα τροπο που απέχει τοσο πολυ απο το φυσικό στυλ που τοσο σκληρά προσπαθούμε να πετύχουμε στα reef μας και να το εκθέσω σε τοσα ρίσκα.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα προσπαθω να σταματισα και το σκιμμερ! αμα ειναι πολυ δυνατο μπορει να σου στεγνωση το ενυδρειο!!! θα προτημουσα να δοκιμασεις αυτο που λεει ο φιλος χαετο πολυ καλη λυση και αμα θελεις μπορω να σου στείλω!!!!

δωρεαν φυσικα!

Αλλαξα το ρεεφ μου σε μαγαλυτερο ενυδρειο εβαλα νερο απο θαλασσα ετρεξε το ενυδρειο χορις σκιμμερ με χαετο και ανθρακα και μετα απο δυο εβδομαδες που εβαλα απο περιεργια το σκιμμερ εβγαζε πολυ λιγο οποτε και το ξανα εβγαλα και το εχω στην αποθήκη.

παλια οποτε εκανα αλλαγη το σκιμμερ για μια μερα εβγαζε πολυ βρομα....Σε ολο αυτο το διαστημα ειχε καθημερινα ταισματα και γενναιόδωρα ταισματα....

παντος να πω την αληθεια σε εναν φιλο που ειχε θεμα με την αμωνια σε κυβο της εχειμ με φιλτρο 2217 φουλ στο βιολογικο.

μολις βαλαμε το πουριτσεν εστρωσε πολυ και ψαρια και φυτα ειχαν καλητερη αναπτηξη και το νερο πεντακαθαρο. χαθηκε και η αλγη που εβγαινε απο αμωνια!

Έγινε επεξεργασία - Sakisdraminos
Link to comment
Share on other sites

To purigen θα σε βοηθησει να ριξεις τα νιτρικα σου. Σε περιπτωση που εχεις σκιμμερ τοτε αυτο θα σε βοηθησει να τα κρατησεις χαμηλα. Το σκιμμερ αφαιρει τα αποβλητα πριν γινουν αμμωνια και τα βακτηρια του βραχου σου ή της βιολογιας σου γενικα την μετατρεψουν σε νιτρωδη και νιτρικα . Απο την στιγμη που γινουν νιτρικα το σκιμμερ δεν μπορει να κανει κατι οποτε πρεπει να στραφεις σε αλλες λυσεις (ats, cheato, purigen+antiphos). Οποτε το να συνδιαζεις το σκιμμερ με τετοια υλικα ειναι η μονη λυση για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Το να χρησιμοποιεις το ενα δεν αναιρει το αλλο ο συνδιασμος και των δυο ειναι αυτο που κανει την διαφορα. Προσωπικη μου αποψη παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To purigen θα σε βοηθησει να ριξεις τα νιτρικα σου. Σε περιπτωση που εχεις σκιμμερ τοτε αυτο θα σε βοηθησει να τα κρατησεις χαμηλα. Το σκιμμερ αφαιρει τα αποβλητα πριν γινουν αμμωνια και τα βακτηρια του βραχου σου ή της βιολογιας σου γενικα την μετατρεψουν σε νιτρωδη και νιτρικα . Απο την στιγμη που γινουν νιτρικα το σκιμμερ δεν μπορει να κανει κατι οποτε πρεπει να στραφεις σε αλλες λυσεις (ats, cheato, purigen+antiphos). Οποτε το να συνδιαζεις το σκιμμερ με τετοια υλικα ειναι η μονη λυση για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Το να χρησιμοποιεις το ενα δεν αναιρει το αλλο ο συνδιασμος και των δυο ειναι αυτο που κανει την διαφορα. Προσωπικη μου αποψη παντα.

Στη θεωρία το ίδιο κανει και το skimmer, αλλα με τροπο οπως στη φύση. Δεν μπορεις να χρησιμοποιης το συγκεκριμενο χημικό και να εχεις ολο το στησιμο του ενυδρειου πανω σε αυτο. Αν το κανεις αυτο, συμαινει οτι κατι αλλο παει λαθος και εσυ απλα "μπαλωνεις" πραγματα με τη χρήση του. Δείξετε μου ενα κορυφαίο ενυδρειο reef παγκόσμια με μόνιμη χρήση purigen. Ίσως να υπαρχει, εγω δεν εχω δει ούτε ενα.

Ενα καλοστημένο ενυδρειο δεν εχει τιποτα να φοβηθεί, τωρα αν περιμένεις απο το purigen να σου ισορροπήσει το ενυδρειο κατι η καποια πραγματα ειναι λαθος και πρεπει αυτα να διορθωθούν, το ενυδρειο μας μιλάει, ας το ακούσουμε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε μονο ενας τροπος να φτιαξεις ενα ενυδρειο και αυτο ηταν μονο με σκιμμερ πετρα και φως τοτε ποιος ο λογος υπαρξεις αυτων των προιοντων. Δεν θα συμφωνησω οτι υπαρχει μονο ενας τροπος να στησεις ενα καλο reef και αυτος ειναι μονο η χρηση σκιμμερ. Απο την στιγμη που ο φιλος εχει προβλημα με τα νιτρικα του μεχρι να βρει αυτο που παει λαθος στο συστημα του ας χρησιμοποιησει το purigen για να αποφυγει τις ζημιες. Εγω προσωπικα εχω δει παρα πολλα setup σε ξενα κυριως site πολυ επιτυχημενων reef με χρηση purigen+antiphos+carbon με και χωρις σκιμμερ. Δεν θα μπω ομως στην διαδικασια να ποσταρω λινκ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε μονο ενας τροπος να φτιαξεις ενα ενυδρειο και αυτο ηταν μονο με σκιμμερ πετρα και φως τοτε ποιος ο λογος υπαρξεις αυτων των προιοντων. Δεν θα συμφωνησω οτι υπαρχει μονο ενας τροπος να στησεις ενα καλο reef και αυτος ειναι μονο η χρηση σκιμμερ. Απο την στιγμη που ο φιλος εχει προβλημα με τα νιτρικα του μεχρι να βρει αυτο που παει λαθος στο συστημα του ας χρησιμοποιησει το purigen για να αποφυγει τις ζημιες. Εγω προσωπικα εχω δει παρα πολλα setup σε ξενα κυριως site πολυ επιτυχημενων reef με χρηση purigen+antiphos+carbon με και χωρις σκιμμερ. Δεν θα μπω ομως στην διαδικασια να ποσταρω λινκ κλπ.

εννοειτε οτι δεν υπαρχει ενας τροπος να στίσεις ενα ρεεφ! απλα δεν ειναι οτι καλύτερο να χρησιμοποιείς πολλα χημικά. οσο τον δυνατων πιο φυσικα. τα νιτρικα μπορει να τα ριξει με πολλους τροπους.

ειναι υπερ να δουλευει ενα ενυδρειο χορις σκιμμερ. ακομα και χορις φοσφορο. αλλα το θεμα ειναι τι θελει ο καθενας.

εχω παρατηρησει οτι δυνατο σκιμμερ αμα κανεις ταισματα τραβαει και τα ζουμια(φυτοπλακτον ζοοπλακτον και αλλα) οποτε δεν μου αρεσε αυτο και το εβγαλα.

το πουριτσεν εγω θα το επερνα αλλα γιανα το εχω στην αποθηκη αμα χρειαστει να δουλεψει για λιγες μερες αμα πηγαινα καποιο ταξιδη.

δεν θα το εβαζα ομος να δουλευει συνεχια!

εγω ειχα θεμα με νιτρικα και φοσφορικα και σώθηκα με χαετο. βεβαια γλυκάθηκα και τωρα δοκιμαζω ATS που και γιαυτο εχω ακουσει καλα λογια.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε μονο ενας τροπος να φτιαξεις ενα ενυδρειο και αυτο ηταν μονο με σκιμμερ πετρα και φως τοτε ποιος ο λογος υπαρξεις αυτων των προιοντων. Δεν θα συμφωνησω οτι υπαρχει μονο ενας τροπος να στησεις ενα καλο reef και αυτος ειναι μονο η χρηση σκιμμερ. Απο την στιγμη που ο φιλος εχει προβλημα με τα νιτρικα του μεχρι να βρει αυτο που παει λαθος στο συστημα του ας χρησιμοποιησει το purigen για να αποφυγει τις ζημιες. Εγω προσωπικα εχω δει παρα πολλα setup σε ξενα κυριως site πολυ επιτυχημενων reef με χρηση purigen+antiphos+carbon με και χωρις σκιμμερ. Δεν θα μπω ομως στην διαδικασια να ποσταρω λινκ κλπ.

Ο καθένας εχει το δικαίωμα να κανει στο ενυδρειο του οτι θελει. Αυτός το χαίρετε καλο η κακό, αυτός τρέχει, αυτός πληρώνει, αυτος το βλέπει. Ομως ο λόγος που συνεχίζω ειναι οτι φοβαμε οτι με τις γενικές κουβέντες υπέρ αυτού του υλικού, χωρις ομως να γνωρίζουν τον ουσιαστικό λόγο θα προκαλέσει ποιο πολλα προβλήματα μακροπρόθεσμα απο οτι ενδεχόμενος θα μπορούσε να φτιάξει.

Δεν βλεπω καπου να λεγετε οτι ο μόνος τρόπος ειναι με σκιμμερ, πέτρα και φως. Ίσα ίσα αναφέρθηκαν αρκετές επιλογες για τα νιτρικά γιατι απο οτι κατάλαβα αυτός ειναι ο λόγος που προτείνεις αυτο το υλικο άσχετα αν αυτο ειναι λαθος στο ολο σύστημα και ετσι απλα το μπαλωνουμε.

Απορώ πραγματικα πως μπορούμε να εχουμε σαν ουσιαστική βιολογία ενα υλικο το οποίο απλα απορροφάει τις ουσίες που προκαλούν το κύκλο του αζώτου, κατι το οποίο προκαλεί τεράστια μείωση των βακτιριδιων στο ενυδρειο μας, και αν οτιδηπωτε παει στραβά θα σηκώσουμε αμμωνία για πλάκα καθότι θα ειναι σαν να στρώσουμε το ενυδρειο απο την αρχη! Και ολα αυτα ενω υπαρχουν τόσοι τρόποι ελέγχου των νιτρικών, απο άλγη, ATS, μακροαλγες, pellets κτλ.

Αυτο που βλεπω, ειναι η αναφορα οτι η μόνιμη χρήση αυτού του υλικού θεωρείται λαθος γιατι ουσιαστικά καλυπτη αλλα κενά που εχει ενα σύστημα με αποτέλεσμα να ειναι πολυ ποιο ευπαθές αν κατι παει στραβά.

Τωρα άμα δεν εχεις διαθεση να συνησφερεις στην συζήτηση γιατι πιστεύεις οτι ειναι πολυ καλη λυση με επιχειρήματα, ειτε να μας δείξεις καποια πετυχημένα παραδείγματα για να συνεχίσουμε την κουβέντα μας και αυτο δικαίωμα σου ειναι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πραγματικα πως μπορούμε να εχουμε σαν ουσιαστική βιολογία ενα υλικο το οποίο απλα απορροφάει τις ουσίες που προκαλούν το κύκλο του αζώτου, κατι το οποίο προκαλεί τεράστια μείωση των βακτιριδιων στο ενυδρειο μας, και αν οτιδηπωτε παει στραβά θα σηκώσουμε αμμωνία για πλάκα καθότι θα ειναι σαν να στρώσουμε το ενυδρειο απο την αρχη! Και ολα αυτα ενω υπαρχουν τόσοι τρόποι ελέγχου των νιτρικών, απο άλγη, ATS, μακροαλγες, pellets κτλ.

Αυτο που βλεπω, ειναι η αναφορα οτι η μόνιμη χρήση αυτού του υλικού θεωρείται λαθος γιατι ουσιαστικά καλυπτη αλλα κενά που εχει ενα σύστημα με αποτέλεσμα να ειναι πολυ ποιο ευπαθές αν κατι παει στραβά.

+1000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην sakisdraminos σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σογ για chaeto. Ομως δεν εχω sump!! Το προβλημα μου ειναι τα νιτρικα και αυτο γιατι ΤΑΙΖΩ... πολυ...

Το συγκεκριμενω συστημα δεν εχει πολυ ζωη ακομη καθως μετακομιζω εγω και ο υφαλος σε 2 μηνες. Αρα δεν τιθετε λογος αναβαθμισης του συστηματος οσων αφορα sump skimmers κλπ. Βρεθηκα σε ενα μαγαζι λοιπων και πανω στη συζητηση μου προτειναν το εν λογω προιον για να κανω τη δουλεια μου ως τοτε.

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι τετοια προιοντα πρεπει να ειναι για ωρα αναγκης οπως προαναφερθηκε. Οταν ομως δεν εχεις αλλη επιλογη για μειωση των ριπων και κατ'επεκταση των νιτρικον τι κανεις; Το χρησιμοποιεις; Η υπαρχει κινδυνος να σου αποδεκατισει τη βιλογια;

Απο χθες παντως που το εβαλα δεν ειδα σημαντικη μειωση στα νιτρικα, ειναι ακομη ψηλα. Οσων αφορα τη διαβγεια του νερου εκει του βγαζω το καπελο.... Κρυσταλο!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην sakisdraminos σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σογ για chaeto. Ομως δεν εχω sump!! Το προβλημα μου ειναι τα νιτρικα και αυτο γιατι ΤΑΙΖΩ... πολυ...

Το συγκεκριμενω συστημα δεν εχει πολυ ζωη ακομη καθως μετακομιζω εγω και ο υφαλος σε 2 μηνες. Αρα δεν τιθετε λογος αναβαθμισης του συστηματος οσων αφορα sump skimmers κλπ. Βρεθηκα σε ενα μαγαζι λοιπων και πανω στη συζητηση μου προτειναν το εν λογω προιον για να κανω τη δουλεια μου ως τοτε.

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι τετοια προιοντα πρεπει να ειναι για ωρα αναγκης οπως προαναφερθηκε. Οταν ομως δεν εχεις αλλη επιλογη για μειωση των ριπων και κατ'επεκταση των νιτρικον τι κανεις; Το χρησιμοποιεις; Η υπαρχει κινδυνος να σου αποδεκατισει τη βιλογια;

Απο χθες παντως που το εβαλα δεν ειδα σημαντικη μειωση στα νιτρικα, ειναι ακομη ψηλα. Οσων αφορα τη διαβγεια του νερου εκει του βγαζω το καπελο.... Κρυσταλο!!

to χρησιοποιεις σε γλυκο ή αλμυρο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τόση ώρα και όλοι μιλάτε για κύκλο του αζώτου λες και το ενυδρείο βρίσκεται συνέχεια σε αυτόν! από τη στιγμή που ο κύκλος ολοκληρωθεί παύει να "εκτελείται" και αν κάποια στιγμή ανεβάσουμε αμμωνία(από οποιοδήποτε λόγο) δεν θα χρειαστεί ο ίδιο χρόνος για να επανέλθει στα επιθυμητά επίπεδα. Τώρα από την άλλη μιλάτε για επιτυχημένο ενυδρείο με χρήση purigen, -κατά αρχήν το purigen χρησιμοποιείται σαν τον άνθρακα με λίγο διαφορετικό τρόπο μιας και δεν δεσμεύει ακριβώς τα ίδια πράγματα- και αν υπάρχει κάποιο στην Ελλάδα ή στο Εξωτερικό. Εγώ χρησιμοποιώ το purigen χρόνια τώρα και μέχρι στιγμής δεν παρατήρησα κάτι να συμβαίνει(αρνητικό) από την χρήση του.(το ενυδρείο μου είναι μια χαρά)

Τα νιτρικά μου είναι μηδενισμένα ή απειροελάχιστα εδώ και χρόνια και ενώ διατηρώ παράλληλα caulerpa και chaeto(τα φυτάκαταναλώνουν νιτρικά και φωσφορικά σε συγκεκριμμένη ποσότητα - σχέση μεταξύ τους) στο refugium και ένα πολύ καλό σκίμμερ(αυτό τραβάει βακτήρια που καταναλώνουν πηγή άνθρακα-άζωτο-φοσφορικά σε σχέση μεταξύ τους), αν ξεχάσω να αλλάξω τον αντιφώσφορο, τα φωσφορικά πηδάνε στα ύψη και εκεί είναι, που "χάνω κάποιο κοράλλι". (ίσως εκεί που κάνει κακό είναι στο ότι ανταγωνίζεται τις άλγες που χρειάζονται και από τα δύο(νιτρικά-φωσφορικά)και αφού δεσμεύει νιτρικά αφήνει ανέπαφα τα φωσφορικά)

Το purigen δεν δεσμεύει βακτήρια απλά δεσμεύει τις ουσίες που τα βακτήρια τρέφονται με αυτές. Ίσως το μοναδικό κακό που μπορεί να προκαλέσει είναι μετά από την αναγέννησή του να μην χρησιμοποιήσεις αντιχλώριο και να το απελευθερώση στο ενυδρείο.(αλλά και πάλι δεν θα φταίει αυτό).

Κάτι ακόμα γενικής φύσεως!

Διαμαρτυρόμαστε για πολλά νιτρικά στα ενυδρεία μας και ψάχνουμε λύσεις πως θα τα μειώσουμε και διάφορα τέτοια! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση! σκέφτηκε κανείς πώς αντί να ψάξουμε τρόπο πως θα τα μειώσουμε, να ψάξουμε να βρούμε την αιτία που προκαλεί την αύξησή τους; Σκεφτόμουνα πως, οι "γλυκοί" έχουν περάσει το στάδιο που παράφορτώνουν τα ενυδρεία τους με ότι ψάρι βρούν δημιουργούντας βιοτοπικά ή species ενυδρεία, ενώ εμείς οι θαλασσινοί ότι ψάρι μας "καυλώσει"(να με συγχωρέσετε αν η λέξη που χρησιμοποίησα αποτελεί βρισιά) πάμε και το πέρνουμε και φορτώνουμε τα ενυδρεία μας ασφυκτικά και πολύ πιο σύντομα από όσο πρέπει, αφού το θαλασσινό χρειάζεται πολύ παραπάνω χρόνο για να ωριμάσει. Κύρια πηγή νιτρικών είναι η μεγάλη ιχθυοφόρτωση και το υπερβολικό τάισμα αν η "απληστία" συνεχίζει να μας κυριαρχεί τότε ο αγώνας με τα νιτρικά θα είναι άνισος και θα ψάχνουμε καινούριους τρόπους να τα εξαλείψουμε!

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη αν ακούγομαι κάπως, δεν θέλω να δημιουργήσω εντάσεις! :bigemo_harabe_net-58::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...