Jump to content

Τι Συμβαινει?


Recommended Posts

καλησπερα παλικαρια σαν αρχαριος και εγω δεν γνωριζω τι παθαινουν τα χρυσοψαρα μου και μου εχουν ψοφησει 3 και παμε για το τεταρτο,τα ψαρια εχουν μπει σταδιακα δεν το εχω βαλει και τα 4 μαζι καθως διαθετω 60 λιτρα ενυδρειο,θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος ,εχουν μια λευκη ίνα επανω τους.ολα εχουν γινει οπως με καθοδηγησε το pet shop,αν γνωριζει καποιος τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σταδιακά, πες μας πόσα ψαράκια και τι μεγέθους συνυπηρχαν ταυτόχρονα στα 60 λίτρα;

Συμπλήρωσε την φόρμα: http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/

Διάβασε για τις ανάγκες που έχουν τα χρυσόψαρα: http://www.aquazone.gr/forums/topic/36771-carassius-auratus-auratus-linnaeus-1758/#entry323424

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77238-noouoeana/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα στοιχεια που μου ζηταει η φορμα δεν τα εχω αλλα πηγα το νερο στο pet και μου το μετρησε και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα,επειδη δεν ειμαι και τοπ στους υπολογιστες ψαχνω να βρω να ανεβασω την φωτο για να σας διευκολυνω

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου πε και ο theodor ...

Αλλα και τι σε καθοδηγησε το petshop...?

Link to comment
Share on other sites

μου λεει οτι ειναι πολυ μεγαλο το αρχειο για να ανεβασω την φωτο,με print screen μπορω?

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα στοιχεια που μου ζηταει η φορμα δεν τα εχω αλλα πηγα το νερο στο pet και μου το μετρησε και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα,επειδη δεν ειμαι και τοπ στους υπολογιστες ψαχνω να βρω να ανεβασω την φωτο για να σας διευκολυνω

Καλώς ήρθες,

δεν πειράζει, συμπλήρωσε τη φόρμα όπως μπορείς για να πάρουμε μια πρώτη εικόνα και να σε βοηθήσουμε. Για ο,τι δεν καταλαβαίνεις ρώτα μας.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60 λιτρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):HAILEA HL-BT400

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):30 μερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 χρυσοψαρο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):1 φορα την ημερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:στο pet

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:χρυσοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):εχει μια λευκη ίνα στο σωμα του και αυτο ειχε μεγαλη φουντωτη ουρα και τωρα ειναι λες και εχει μπει(εχει μικρινει)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. http://prntscr.com/414f7m

2. http://prntscr.com/414gec

Έγινε επεξεργασία - ζηθοs
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο το χρυσόψαρακι σου, αλλά φαίνεται να έχει πάθει fin rot το καημένο, μάλλον από ακατάλληλες συνθήκες. Μέχρι να βεβαιωθούμε ότι είναι οκ οι συνθήκες του νερού σου μην πάρεις άλλο ψάρι. Αρχικά μπορείς να του κάνεις θεραπεία με melafix για το fin rot. Επίσης πρέπει να βεβαιωθούμε ότι είναι στρωμένο το ενυδρείο και αν χρειαστεί να το στρώσεις. Μπορείς να μας πεις τι υλικα έχει μέσα το φίλτρο σου; Έπειτα χρειάζεσαι μετρήσεις για αμμωνία, νιτρωδη και νιτρικα. Το οκ του πετ σοπ δεν μας λέει κάτι, χρειάζονται νούμερα. :-)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλωσ ηρθεσ.το ενυδρειο το εχεισ στρωσει με καποιο τροπο?εχεισ βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου?γραφεισ οτι κανεισ αλλαγη νερου καθε μερα,ποσο νερο αλλαζεισ?ριξε και μια ματια εδω Χρυσόψαρα και εδω Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο εχει μεσα ανθρακα και ενα σφουγγαρι που στην αλλαγη του νερου μου εχουν πει να το ξεπλενω με το νερο που βγαζω απο το ενυδρειο(αλλαζω και τον ανθρακα),το στρωσιμο το εκανα με τις συμβουλες του πετ,τι μου προτινεις για τις μετρησεις να το κανω αμεσα μπας και το προλαβω?α στα προηγουμενα χρυσοψαρα μου ειχαν δωσει ενα φαρμακο να ριξω μεσα στο ενυδρειο και εχει ονομασια -GOLDY- ειναι για τα χρυσοψαρα και οπως λεει στις οδηγιες καθαριζει και ανανεωνει το νερο,αυξανει την ποσοτητα του οξυγονου και προστατευει τα βραγχια

Link to comment
Share on other sites

καλωσ ηρθεσ.το ενυδρειο το εχεισ στρωσει με καποιο τροπο?εχεισ βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου?γραφεισ οτι κανεισ αλλαγη νερου καθε μερα,ποσο νερο αλλαζεισ?ριξε και μια ματια εδω Χρυσόψαρα και εδω Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα

το ταιζω μια φορα την ημερα στο νερο κανω αλλαγες καθε 15 μερες και αδειαζω το 1/3 του νερου και σε καθε αλλαγη βαζω αντιχλωριο και παρασιτα τις αναλογιες που μου εχει δωσει το πετ

Link to comment
Share on other sites

ισωσ το ενυδρειο σου να μην ειναι στρωμενο γιατι δεν βλεπω να εχεισ βιολογικο υλικο.ο ανθρακασ δενχρειαζεται μπορεισ να τον βγαλεισ και στη θεση του να βαλεισ βιολογικο υλικο.για να δουμε αν ενα ενυδρειο εναι στρωμενο πρεπει να εχουμε τεστ αμωνιασ.τεστ για νιτρωδη και τεστ για νιτρικα.η αμωνια πρεπει να ειναι μηδεν και τα νιτρωδη επισησ.και τα νιτρικα μεχρι 20.

Link to comment
Share on other sites

ισωσ το ενυδρειο σου να μην ειναι στρωμενο γιατι δεν βλεπω να εχεισ βιολογικο υλικο.ο ανθρακασ δενχρειαζεται μπορεισ να τον βγαλεισ και στη θεση του να βαλεισ βιολογικο υλικο.για να δουμε αν ενα ενυδρειο εναι στρωμενο πρεπει να εχουμε τεστ αμωνιασ.τεστ για νιτρωδη και τεστ για νιτρικα.η αμωνια πρεπει να ειναι μηδεν και τα νιτρωδη επισησ.και τα νιτρικα μεχρι 20.

ωραια θα φροντισω αυριο να κανω τις μετρησεις και θα ενημερωσω,σας ευχαριστω για την ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αν μπορείς ριξε μια ματιά στα link που σου έδωσαν, έχουν χρήσιμες πληροφορίες για τα χρυσόψαρα ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60 λιτρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):HAILEA HL-BT400

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):30 μερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 χρυσοψαρο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Τάϊσμα 1 φορα την ημερα,αλλαγη νερου καθε 15 μερες το 1/3 και αφαιρεσα τον ανθρακα και εβαλα βιολογικο υλικο και σφουγγαρι

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6,8

- KH:20

- GH:3

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0,6

- ΝΟ2 (νιτρώδη):5

- ΝΟ3 (νιτρικά):50

- Θερμοκρασία:25

-Χλωριο:0

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:στο pet και αγορασα JBL Easy test

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:χρυσοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):εχει μια λευκη ίνα στο σωμα του και αυτο ειχε μεγαλη φουντωτη ουρα και τωρα ειναι λες και εχει μπει(εχει μικρινει)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-GOLDY-

-Δοσολογία:30 σταγονες στα 60 λιτρα

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. http://prntscr.com/414f7m

παλικαρια μετα απο πολυωρη συζητηση με το υπευθυνο του πετ μου προτεινε να βγαλω το ψαρι απο το ενυδρειο και να αλλαξω ολο το νερο και να το ξαναστρωσω με αντιχλωριο και βακτηρια,αν εχετε να μου προτεινεται κατι ωστε να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμων

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το ψαρι και του το δινεις πισω μεχρι να στρωσεις το ενυδρειο σου σωστα και χωρις ψαρι μεσα.

Βαζεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου γιατι με σφουγγαρι δεν προκειτε ποτε να στρωσει και να ειναι ασφαλες για το ψαρι.

Παιρνεις υγρα τεστ για να μετρας το νερο σου και να ξερεις σε τι κατασταση βρησκετε.

Για στρωσιμο προτεινω να βρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα για να τελειωνεις γρηγορα,ομως προεχει να αγορασεις βιολογικο υλικο για το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το ψαρι και του το δινεις πισω μεχρι να στρωσεις το ενυδρειο σου σωστα και χωρις ψαρι μεσα.

Βαζεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου γιατι με σφουγγαρι δεν προκειτε ποτε να στρωσει και να ειναι ασφαλες για το ψαρι.

Παιρνεις υγρα τεστ για να μετρας το νερο σου και να ξερεις σε τι κατασταση βρησκετε.

Για στρωσιμο προτεινω να βρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα για να τελειωνεις γρηγορα,ομως προεχει να αγορασεις βιολογικο υλικο για το φιλτρο σου.

βιολογικο υλικο εχω παρει φιλαρακι και το εχω βαλει μαζι με σφουγγαρι,εχω δει στο φορουμ οτι αυτο ειναι το ποιο καλο και επειδη ειμαι αρχαριος αυτο το μπολι δεν ξερω τι ειναι,ετσι δεν θα κανω τιποτα λες?το ανανεωσα ολο το νερο και βαζω αντιχλωριο και βακτηρια απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Οχι ετσι δε θα κανεις τιποτα,πρεπει να βρεις μπολι αμεσα.

Το μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο ενυδρειο συνχομπιστα που τρεχει πολυ καιρο και δεν εχει περασει αρρωστια,θα στο δωσει και θα το βαλεις στο δικο σου φιλτρο.

Πρεπει να παρεις ομως υγρα τεστ για να κανεις μετρησεις συχνα.

Αλλαγες νερου ολικες δεν κανουμε ποτε και για κανενα λογο!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ετσι δε θα κανεις τιποτα,πρεπει να βρεις μπολι αμεσα.

Το μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο ενυδρειο συνχομπιστα που τρεχει πολυ καιρο και δεν εχει περασει αρρωστια,θα στο δωσει και θα το βαλεις στο δικο σου φιλτρο.

Πρεπει να παρεις ομως υγρα τεστ για να κανεις μετρησεις συχνα.

Αλλαγες νερου ολικες δεν κανουμε ποτε και για κανενα λογο!

μπολι θα προσπαθησω να βρω οσο για τα υγρα τεστ για να τα παρω ολα μαζι θελει περιπου 100 ευρω και αυτη την στιγμη δεν διαθετω θα τα παρω σιγα σιγα τα υγρα τεστ.απο την στιγμη που εβαλα βιολογικο υλικο δεν ειναι σωστο να το στρωσω απο την αρχη ωστε να μην υπαρχουν στο νερο οι αρρωστιες απο τα προηγουμενα ψαρια που ψωφησανε?

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ δεν κανουν 100 ευρω..χρειαζεσαι αμμωνιας,νο2 και νο3 για τωρα,με 30-40 ευρω εχεις καθαρισει.

Μολις βαλεις μπολι,το ενυδρειο σου θα στρωσει πιο γρηγορα.Ομως μπολι μη παρεις απο πετσοπ αλλα απο χομπιστα.

Τα ψαρια σου ψωφισαν απο αστρωτο ενυδρειο και απο αμμωνια,οχι απο αρρωστιες.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ δεν κανουν 100 ευρω..χρειαζεσαι αμμωνιας,νο2 και νο3 για τωρα,με 30-40 ευρω εχεις καθαρισει.

Μολις βαλεις μπολι,το ενυδρειο σου θα στρωσει πιο γρηγορα.Ομως μπολι μη παρεις απο πετσοπ αλλα απο χομπιστα.

Τα ψαρια σου ψωφισαν απο αστρωτο ενυδρειο και απο αμμωνια,οχι απο αρρωστιες.

Επειδή και εγώ αρχάριος είμαι μπορείς να μας πείς ποιά τεστ πρέπει να πάρουμε.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ αρχάριος είμαι μπορείς να μας πείς ποιά τεστ πρέπει να πάρουμε.Ευχαριστώ.

Μα τα εγραψα στο παραπανω ποστ..:)

Link to comment
Share on other sites

Νο2,νο3 και αμμωνιας ειναι τα βασικα.Απο κει και περα πρεπει να εχεις και ph,kh,gh αναλογα τα ψαρια που εχεις βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...