Jump to content

Τι Συμβαινει?


Recommended Posts

Νο2,νο3 και αμμωνιας ειναι τα βασικα.Απο κει και περα πρεπει να εχεις και ph,kh,gh αναλογα τα ψαρια που εχεις βεβαια.

αμαν χαχαχαχαχα βρηκα απο ποιον θα παρω μπολι χαχαχαχα απο σενα rastafarian αφου εισαι στο μενιδι χαχααχαχ,συνορα μενιδι καματερο μενω εγω μια χαρα μου εκατσε χαχαχα(πλακα κανω ),θα προσπαθησω να βρω παντως

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παλικαρια το ενυδρειο μπηκε στην διαδικασια στρωσιματος,το χρυσοψαρο ειναι εκτος ενυδριου και αναρωνει και απο οτι φαινεται μερα με την μερα παει καλυτερα,η ουρα του ειναι καλυτερα και μεγαλωνει και βγαζει και καινουργια πτερυγια στην ουρα του

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να μεινει εκει το ψαρι,πηγαινε το πισω στο πετσοπ μεχρι να ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου η βρες μπολι και ξαναβαλτο στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαινω αυτο και ειναι σωστο,το θεμα ειναι θα το δεχτει το πετ να μου το κρατησει και πως ειναι δυνατον να εχει αυτη την τρελη αλλαγη στην υγεια του το ψαρι μεσα στο λεκανακι μεσα σε 2 μερες,μου φαινεται τρελο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,παντως τι ψαρι δεν μπορει να μεινει εκει.

Βρες μπολι και ξαναβαλτο στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παλικαρια το χρυσοψαρο μερα με την μερα ειναι καλυτερα,ειναι η δευτερη μερα που εχει μπει στο ενυδρειο και τα παει μια χαρα,οι μετρησεις ειναι μια χαρα και δεν καθεται σε μια μερια,μια χαρα ολα

http://prntscr.com/43w0xq

http://prntscr.com/43w3yt

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ευχάριστα νέα!

Να γίνει γρήγορα εντελώς καλά!

Τί νούμερα σου έδειξαν οι μετρήσεις σου;

Τελικά πήρες υγρά τεστ;

:)

Link to comment
Share on other sites

θελει αλλαγμα το χαλικι σου.. αποφευγουμε τα χρωματιστα..

καθως επησεις και βγαλσιμο ολα τα ψευτικα διακοσμητικα..

βαλε καποια ανουμπια και χαλαζιακη αμμο ή χαλικι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τα υγρα τεστ δεν τα εχω παρει ακομη,το πηγαινω το νερο και το μετραω εκει(πετσοπ),εγω ειχα παρει τα στικς για να εχω μια ιδεα περιπου,θα τα παρω ομως τα υγρα τεστ σιγα σιγα.το χαλικι ειναι διχρωμο(ασπρο κ καφε σκουρο) στο φορπυμ εχω διαβασει οτι δεν επιτρεπονται τα πολυχρωμα και ειμαι λιγο χαλια στα οικονομικα για να κανω αυτες τις αλλαγες και κατι ακομα για να αλλαξω αυτα που λες θα πρεπει να αδειασω ολο το νερο για να βαλω την αμμο κτλ. θα πρεπει να ξανακανω τις ενεργειες στρωσιματος?

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι σου δεν το βλεπω για φυσικο, γι αυτο στο ειπα, για να μην εχεις προβλημα..

σε μαντρες θα βρεις χαλαζιακη αμμο ή χαλικι σε καλες τιμες..

βγαλε τα διακοσμητικα να εχει χωρο το ψαρακι .

οταν βρεις αμμο ή χαλικι , βαζεις το ψαρι σε μια λεκανη και βγαζεις το παλιο χαλικι και βαζεις το νεο..

οταν ξεθολωσει αρκετα , μετα απο 1-2 ωρες ,επιστρεφεις πισω το ψαρι.. δεν χρειαζεται στρωσιμο απο την αρχη..

λιγο μπελας ειναι το βγαλε - βαλε.. κατι αλλο δεν χρειαζεται να κανεις ομως..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες παλικαρι,σιγα σιγα θα το φτιαξω και εγω ουτως η αλλως τωρα ξεκινησα εχω μελλον ακομα χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ετσι σιγα σιγα.. με ψαξιμο βρισκεις πραγματα οικονομικα... κι εμεις ανεργοι ειμαστε..

δεν ξερω αν εισαι κοντα, αλλα εδω με 5 ευρω (10 κιλα) γεμιζεις το ενυδρειο σου με οτι χρωμα χαλαζιακη (καταληλη αμμο ή χαλικι) θες.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα τεστ, αφού έχεις χρυσόψαρα και δε χρειάζεται ή δεν έχεις σκοπό να μεταβάλεις σκληρότητες και ph, τα τεστ για gh, kh και ph δεν είναι απαραίτητα. Αν σου μετρήσει μια φορά τις τιμές τους το πετσοπ για να μην έχεις τίποτα υπερβολικές τιμές, αλλά και για να ξέρεις απλά που βρίσκεσαι, τότε είσαι ΟΚ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 μερες τωρα απο το ξεκινημα του στρωσιματος του ενυδρειου και ολα πανε μια χαρα και οι μετρησεις καλα ειναι,το χρυσοψαρο πεταει και χαιρομαι για αυτο,αφαιρεσα και καποια πραγματα για να εχει περισσοτερο χωρο και λογικα θα βγαλω και τα ψευτικα τα φυτα για να βαλω 1 αληθινο οπως μου προτεινε και ο φιλος,ολα καλα σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως έγινε το ψάρι καλά ;

Ποιά διαδικασία ακολούθησες ;

Link to comment
Share on other sites

απλα το εβγαλα απο το ενυδρειο για 12 μερες (μεχρι να το στρωσω) και το εβαλα σε ενα 5λιτρο λεκανακι,το παρακολουθουσα καθημερινα και ειδα οτι ξεκιναγε να ειναι υπερκινητικο και η ουρα ξαναφουντωσε και εβγαλε και κατι πτερυγια κατω στην κοιλια.αυτο μονο

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι το ψάρι ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παλικαρια θελω να κανω μια ερωτηση μετα το στρωσιμο του ενυδρειου και τις μετρησεις που ειναι μια χαρα μου δημιουργηθηκε αλλο προβλημα,το χαλικι που ηταν λευκο εχει γινει καφε,φωτο δεν μπορω να βαλω ειμαι διακοπες,και συνεχεια τα τζαμια του ενυδρειου λερωνονται με αυτην την ουσια,τα ψευτικα φυτα τα εχω βγαλει και το μονο που εχει ειναι ενα πλαστικο πυθαρακι,λετε να βγαζει αυτο την καφε ουσια,ειχα βαλει και 2ο χρυσοψαρο σε 60 λιτρα ενυδρειο και μου ψοφησε αυτο που εχω στις φωτο,το καινουργιο ειναι μια χαρα,τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παλικαρια θελω να κανω μια ερωτηση μετα το στρωσιμο του ενυδρειου και τις μετρησεις που ειναι μια χαρα μου δημιουργηθηκε αλλο προβλημα,το χαλικι που ηταν λευκο εχει γινει καφε,φωτο δεν μπορω να βαλω ειμαι διακοπες,και συνεχεια τα τζαμια του ενυδρειου λερωνονται με αυτην την ουσια,τα ψευτικα φυτα τα εχω βγαλει και το μονο που εχει ειναι ενα πλαστικο πυθαρακι,λετε να βγαζει αυτο την καφε ουσια,ειχα βαλει και 2ο χρυσοψαρο σε 60 λιτρα ενυδρειο και μου ψοφησε αυτο που εχω στις φωτο,το καινουργιο ειναι μια χαρα,τι κανω λαθος?

μηπως ειναι αυτο?

ΦΩΤΙΣΜΟΣ

Εάν έχετε ελλιπή φωτισμό συνήθως εμφανίζεται καφέ άλγη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το μοναδικό πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να αυξήσετε τον φωτισμό σας. Σε έρευνες έχει αποδειχτεί ότι όλα τα φυτά – άρα και αυτά του ενυδρείου μας- προτιμούν το φως σε κόκκινες αποχρώσεις. Σε αντίθεση με την άλγη που προτιμά τον μπλε φωτισμό και τις UV ακτίνες.

Εάν πάλι ο φωτισμός είναι πολύ αυξημένος μπορεί να παρουσιαστεί επίσης πρόβλημα άλγης. Γι’ αυτό τον λόγο καλό θα ήταν να μην υπερβούμε τις 10 ώρες ημερησίως φωτισμού του ενυδρείου μας. Αυτό συμβαίνει διότι μετά από περίπου 8 με 10 ώρες τα φυτά μας έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία της φωτοσύνθεσης και οι υπόλοιπες ώρες που φωτίζουμε το ενυδρείο μας είναι ευεργετικές μόνο για την άλγη. Σε περίπτωση αυτού του προβλήματος καλό θα ήταν να μην ανάψετε τα φώτα σας για 1-2 ημέρες και στην συνέχεια η φωτοπερίοδος σας να μην υπερβαίνει τις 8-9 ώρες ημερησίως.

Link to comment
Share on other sites

Στα νεοστημένα (και όχι μόνο :) ) ενυδρεία εμφανίζεται η άλγη που αναφέρεις. Καλό θα ήταν όταν μπορέσεις να βάλεις και μια φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Στα νεοστημένα (και όχι μόνο :) ) ενυδρεία εμφανίζεται η άλγη που αναφέρεις. Καλό θα ήταν όταν μπορέσεις να βάλεις και μια φωτογραφία.

ελα καλησπερα γυρισα απο διακοπες παλικαρια μου

http://prntscr.com/4f4gx7

πως την καθαριζω και ποιες ενεργειες θα πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...