Jump to content

Mountain -Tree Aquascape


nicpapa

Recommended Posts

Δεν προλαβαινει για emersed Δημητρη,χρειαζεται χρονια αυτη η μεθοδος.

Νικο τι εγινε ρε συ,φυτεψες τιποτα? :P

Το διορθωσα λιγάκι...

Οχι ρε συ ειπαμε σιγα σιγα....

Βλεπω ακομη αρκετες αλλαγες...

Φυτα, εχω κατι λίγα στην ακρη.. :P

Και ομως θα κανω emersed, οχι ακριβως σαν την δική σου...

Πιο πολυ για να πιασουν οι μοςς επανω στα ξυλα , γιατι με την καμια δεν καθομαι να τα δενω...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Νικο , υπεροχο θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

Το διορθωσα λιγάκι...

Οχι ρε συ ειπαμε σιγα σιγα....

Βλεπω ακομη αρκετες αλλαγες...

Φυτα, εχω κατι λίγα στην ακρη.. :P

Και ομως θα κανω emersed, οχι ακριβως σαν την δική σου...

Πιο πολυ για να πιασουν οι μοςς επανω στα ξυλα , γιατι με την καμια δεν καθομαι να τα δενω...

αχαχαχαχαχαχ :P

Ναι,εχεις κατι λιγα φυτα στην ακρη...αχαχαχαχχχ :P

Να σου πω ρε συ Νικο,θα προλαβουν να πιασουν οι μοςς τοσο γρηγορα σαν emersed η θα το γεμισεις μετα και θα επιπλεουν ολα?Ποτε υπολογιζεις να το γεμισεις νερο και ποτε πρεπει να στειλεις φωτογραφιες για τον διαγωνισμο?

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο το emerserd τα κλαδακια ειναι μικρα, και δεν μου καθεται η fisidens.

Ετσι ξεκινησα μισινα , και εδενα εκανα τα μισα αλλα μου πηρε ενα διωρο.

Αλλη μερα πάλι....

Ασε που ολα αυτα τα κλαδακια θελουν ζεστη σιλικονη για να κάτσουν στου κορμους....

Ανοιγα τρυπες με το dremel και εβαζα κλαδακια...

Ετριψα και μοςς πανω στις πέτρες,,, λογικά κατι θα πιάσει.,,,

Ενα μηνα θα το αφησω Κώστα, ετσι και αλλιως το καλοκαιρι με την θερμοκρασια δεν θα προκοψουν τα φυτα...

Αν θυμαμαι καλα μεχρι το Νοέμβρη ειναι οι συμμετοχές...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το τσεκαρα ειναι μεχρι 31 Οκτωβρη Νικο,εγω νομιζα οτι ηταν νωρητερα.:P

Πολυ δουλεια ρε φιλε με τα κλαδακια..αλλα αξιζει τον κοπο.

Στο γαριδαδικο που αρχισα τα φυτα emersed,τα αφησα ενα μηνα μονο,ειχα βαλει λιγη fissidens που ειχα πανω σε μια πετρα λαβας χωρις να τη δεσω και οταν ηρθε η ωρα να το γεμισω το φοβομουν λιγο να σου πω την αληθεια γιατι δεν ηξερα αν ειχε πιασει καλα.Ομως,η fissidens ειχε πιασει αρκετα καλα και με το γεμισμα εμεινε στη θεση της,ακομα και οταν εβαλα τις γαριδες,παλι δεν εφυγε παρολο που την σκαλιζαν.Οπωτε με ενα μηνα αν το αφησεις οι μοςς θα σου πιασουν μια χαρα πιστευω.

Δεν βαζει και καμια φωτο να δουμε τι εκανες? :P

Link to comment
Share on other sites

Οταν πιασω και τα πισω ξυλα θα βάλω φωτο.,..

εσυ δεν μας βάζεις μια φωτο απο to emersed μετι γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Οταν πιασω και τα πισω ξυλα θα βάλω φωτο.,..

εσυ δεν μας βάζεις μια φωτο απο to emersed μετι γαρίδες?

αχαχαχαχαχα θα βαλω θα βαλω,αν και οπως σου ειπα με χαιρετησαν αρκετα φυτα και καποια αλλα ειναι στασιμα.Ξηλωσα και ολη τη riccia γιατι μου εσπασε τα νευρα.

Εχεις δυσκολη δουλεια ρε φιλε,οταν ειναι στημενα τα ξυλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να δεσεις τη μοςς πανω τους,δεν βολευει..

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχα θα βαλω θα βαλω,αν και οπως σου ειπα με χαιρετησαν αρκετα φυτα και καποια αλλα ειναι στασιμα.Ξηλωσα και ολη τη riccia γιατι μου εσπασε τα νευρα.

Εχεις δυσκολη δουλεια ρε φιλε,οταν ειναι στημενα τα ξυλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να δεσεις τη μοςς πανω τους,δεν βολευει..

Ε και τι επειδη δεν εκατσαν καποια φυτα ντρεπεσαι να το βάλεις:)

τα βγάζεις εκτος ενυδρειου ρε συ...

Αλλιως δεν μπορεις να δουλεψεις...

Αλλα ειναι ταλαιπωρια...

Αν τα δεις απο πάνω τα εχω πιασει με ταινια για να μην πέφτουν ,.,, θα βγαλω και μια απο επάνω να δειτε.. (οταν εσυ βάλεις το ενυδρειο με τις γαρίδες :) )

Link to comment
Share on other sites

Ε και τι επειδη δεν εκατσαν καποια φυτα ντρεπεσαι να το βάλεις :)

τα βγάζεις εκτος ενυδρειου ρε συ...

Αλλιως δεν μπορεις να δουλεψεις...

Αλλα ειναι ταλαιπωρια...

Αν τα δεις απο πάνω τα εχω πιασει με ταινια για να μην πέφτουν ,.,, θα βγαλω και μια απο επάνω να δειτε.. (οταν εσυ βάλεις το ενυδρειο με τις γαρίδες :) )

Σιγα μη ντραπω ρε συ! :P

Περιμενω να περασει το καλοκαιρι για να παραγγειλω καποια απο ebay γιατι εδω δυσκολο να τα βρω.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω φωτογραφικη της προκοπης και χανει πολυ αλλα θα δω τι θα κανω.

Αυτο λεω,οτι μεσα εκει δεν γινετε δουλεια,πρεπει να τα βγαζεις και να τα ξαναστηνεις μετα.:)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη ντραπω ρε συ! :P

Περιμενω να περασει το καλοκαιρι για να παραγγειλω καποια απο ebay γιατι εδω δυσκολο να τα βρω.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω φωτογραφικη της προκοπης και χανει πολυ αλλα θα δω τι θα κανω.

Αυτο λεω,οτι μεσα εκει δεν γινετε δουλεια,πρεπει να τα βγαζεις και να τα ξαναστηνεις μετα. :)

Ti φυτά ψάχνεις?

Ε ναι ρε συ δεν χανεις και την θεση τους σιγα το πραγμα...

Το θέμα ειναι οτι βγάζω το κορμο και βγαζω και τα παραλάδια.. ειναι απλα σφηνωμένα... μετα πρεπει να θυμαμαι πιο πηγναινει που...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που δεν νομιζω να τα βρω εδω,στην Αθηνα τουλαχιστον,ειναι fissidens fontanus και mini pelia.Εχω καμποση fissidens αλλα ακομα δεν ειναι αρκετη για να κλαδεψω και να ντυσω το ξυλο,οπωτε μαλλον θα παραγγειλω απο το ebay μια μικρη ποσοτητα και μετα θα την μεγαλωσω.Αν και η fissidens θεωρειτε δυσκολο φυτο,σε μενα παει μια χαρα με το εξελ που ριχνω αλλα ειναι κατω απο την λαμπα και παιρνει αρκετο φως.Τωρα τα αλλα που ψαχνω,θα τα βρω εδω σιγουρα καποια στιγμη,ειναι φυτα διαδεδομενα και τα εχουν πολλοι.

Καταλαβα..ειναι μπερδεμα με τα παρακλαδια,θα πρεπει να θυμασαι ποιο παει που αλλα και ο κορμος που παει και πως..

Link to comment
Share on other sites

Για αφηστε και οι δυο τιςντροπες και τα "θα βαλω φωτο οταν βαλεις εσυ" κτλ.....

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όλο project μου είσαι :angel:

Τώρα είδα το θέμα σου... και μου άρεσε το θέμα!!


DSC_8173_zps8f9f8998.jpg

Νίκο νομίζω ότι η παραπάνω φώτο σου είναι η πιο καλή ιδέα ως προς το aquascape.

Θέλει λίγο προσοχή με το πάχος των κλαδιών. Αν τα βάλεις με την σειρά πάχους από μπροστά προς τα πίσω και το ίδιο ανάλογα και η moss νομίζω πως θα πετύχεις πολύ καλύ προοπτική βάθους. Ίσως και στις πέτρες το ίδιο.

Καλή συνέχεια!


Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλα Γιαννη...

Θελει καποιες μετακινησεις ακομη, αυτες θα γινουν σιγα σιγα πριν μπουν τα φυτα...

Να κατι προχειρο σιγα σιγα με τις μοςς..

Σε 3-4 εβδομαδες νομιζω θα εχουν πιασει πανω στους κορμους και στις πέτρες.

DSC_8196_zps624f7433.jpg

DSC_8213_zps9b3a2242.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νικο καλα τα πας,προσπαθησε να βαλεις και λιγο μοςς πανω στους κορμους.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάθε φορά που βλέπω ενυδρείο σου καταλαβαίνω πόσα έχω να μάθω ακόμα στον χώρο του φυτεμένου…..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάθε φορά που βλέπω ενυδρείο σου καταλαβαίνω πόσα έχω να μάθω ακόμα στον χώρο του φυτεμένου…..

Εγω που μιλαω απο κοντα Σταματη με τον Νικο καθε φορα παντα κατι εχεις να μαθεις..το παλικαρι ειναι για πολυ ψηλα!Που να δεις κ τα ενυδρεια του απο κοντα,θα παθεις πλακα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με την καλη εννοια τον ζηλευω. Αληθεια θα ηθελα να δω απο κοντα τα ενυδρεια του.

Ρε σεις μηπω ς εχει σπουδασει τιποτα χρονια σε καμια σχολη καλων τεχνων η ασχολειτε με τιποτα ζωγραφικες η γενικοτερα καλλιτεχνηματα και το εχει ετσι; Βλεπεις οτι με δυο φωτο μας εδειξε το βαθος του τοπιου του.... παντως αν κανει σεμιναρια aquascape ειμαι μεσα;ρ

Link to comment
Share on other sites

Εγω που μιλαω απο κοντα Σταματη με τον Νικο καθε φορα παντα κατι εχεις να μαθεις..το παλικαρι ειναι για πολυ ψηλα!Που να δεις κ τα ενυδρεια του απο κοντα,θα παθεις πλακα!

Μιχάλη είσαι τυχερός που έχεις κοντά τον Νίκο για να σε καθοδηγήσει. Ο γκουρού του φυτεμένου !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη είσαι τυχερός που έχεις κοντά τον Νίκο για να σε καθοδηγήσει. Ο γκουρού του φυτεμένου !!!

Τον ακουω κ μεχρι στιγμης εχω φανταστικα αποτελεσματα στα φυτα μου,στο aquascape δεν εχω δοκιμασει ακομα..εκει πρεπει να το εχεις μεσα σου κ ο ιδιος..μακαρι..θα δουμε σε αυτο που ετοιμαζω τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάθε φορά που βλέπω ενυδρείο σου καταλαβαίνω πόσα έχω να μάθω ακόμα στον χώρο του φυτεμένου…..

Σιγα ρε συ,,,, διαβασμα και πάλι διαβασμα... Συνεχεια βγαινουν καινουρια πραγματακια ...

Εγω που μιλαω απο κοντα Σταματη με τον Νικο καθε φορα παντα κατι εχεις να μαθεις..το παλικαρι ειναι για πολυ ψηλα!Που να δεις κ τα ενυδρεια του απο κοντα,θα παθεις πλακα!

:lolu:

Παμε σιγα σιγα, φωτο βελτιωσεις και συνεχιζουμε..

Τα ξυλα θέλουν τακτοποιηση οπως και το μονοπάτι..

DSC_8229_zpsa17684f7.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο διάβασμα και να ρίξω Νίκο εσένα δεν σε φτάνω με τίποτα. Είναι να το έχεις ρε φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο εγινε!Βεβαια θελω να δω πως θα κατσει και η μοςς πανω στα ξυλα. :P

Α και κατι ακομα Νικο,μεσα στο ενυδρειο ασε οσο πιο λιγο νερο μπορεις τωρα που το κανεις emersed γιατι αν αφησεις πολυ θα πιασει αλγη η μπορει να σου πιασουν και fungus τα φυτα που ειναι σε εκεινο το σημειο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο εγινε!Βεβαια θελω να δω πως θα κατσει και η μοςς πανω στα ξυλα.

Α και κατι ακομα Νικο,μεσα στο ενυδρειο ασε οσο πιο λιγο νερο μπορεις τωρα που το κανεις emersed γιατι αν αφησεις πολυ θα πιασει αλγη η μπορει να σου πιασουν και fungus τα φυτα που ειναι σε εκεινο το σημειο. ;)

Ακυρο το emersed :P ....

Γεμισα με νερακι σημερα και εβαλα λιγα φυτακια...

Δεν εχω τελικά την υπομονη να περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το emersed :P ....

Γεμισα με νερακι σημερα και εβαλα λιγα φυτακια...

Δεν εχω τελικά την υπομονη να περιμένω...

αχαχαχαχαχαχααχαχ ειπα και εγω! :P

Για βαλε καμια φωτο να δουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...