Jump to content

Αλήθεια ???


Recommended Posts

σημερα διαβασα κατι οπου μου φανηκε πολύ παραξενο ελεγε καποιοσ ότι μια πιθανη λυση για αρωστα ψαρια είναι το παγομα στην καταψηξη υσχιει

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω διαβασει οτι αυτο το κανεις για να σκοτωσεις ενα ψαρι...ειναι ενας ΄΄ανωδυνοσ΄΄΄ τροπος

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι λένε οτι ανώδυνος τρόπος δεν ειναι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφει ο Πάνος(safarpn)..

Νικόλα αυτόν τον τρόπο τον αναφέρουν συχνά σαν τον πιο ανώδυνο για ευθανασία..

Αλλά δεν είναι!

Ο πιο ανώδυνος τρόπος ευθανασίας είναι το χτύπημα στο κεφάλι.. αλλά πρέπει να έχεις κ το κουράγιο να το κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως και να το κανουμε δεν υπαρχει ανωδυνος τροπος...

Link to comment
Share on other sites

Τρολλαρετε?για ποιο λογο να σκοτωσουμε το ψαρι του ενυδρειου?

Διορθωστε τον τιτλο!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χρειαστεί φίλε μου η ευθανασία κάποια στιγμή καλώς ή κακώς. Οταν βλέπεις μη αναστρέψιμη κατάσταση του ψαριού και εκείνο απο την πάθηση να υποφέρει τότε τι θα κάνεις;

....Τι θα πεί "τρολλάρω";

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το γαριφαλελαιο Πανο τι εννοεις?Πως το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω δεν το ειχα σκεφτει σαν ενδεχομενο...θα προτιμουσα να παει φυσιολογικα δεν ξερω ισως εχω αδικο,παντως το να το πολτοποιησω δεν θα ειχα το κουραγιο οπως ειπε και η AGAPI7!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά διαλύεις 12 σταγόνες γαρυφαλέλαιο ανά 3,8 λίτρα νερού. Βάζεις το ψάρι σε ενα δοχείο ώστε να κολυμπά άνετα. Το γαρυφαλέλαιο δεν ανακατεύεται εύκολα στο νερο γι' αυτο το χτυπάμε με νερό σε ενα δοχειάκι (τύπου σέικερ). Αφου ρίξουμε το γαρυφαλέλαιο μέσα στο ενυδρειάκι που έχουμε το ψάρι βάζουμε και μια αεραντλία για να βοηθάει στο ανακάτεμα και απλα περιμένουμε. Το ψάρι χάνει ουσιαστικα τις αισθήσεις του. Το αφήνουμε περίπου κανά 10λεπτο αφου σταματήσει να αναπνέει (παρακολουθούμε βράγχια/στόμα) και το βγάζουμε απο μέσα νεκρό πλέον. Άλλοι αφου το δουν να γέρνει, προσθέτουν κι άλλες σταγόνες γαρυφαλέλαιο για να "σιγουρέψουν" το θάνατο και άλλοι μετα απο το θάνατο, το βάζουν και στην κατάψυξη αλλα προσωπικά δε βλέπω το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά διαλύεις 12 σταγόνες γαρυφαλέλαιο ανά 3,8 λίτρα νερού. Βάζεις το ψάρι σε ενα δοχείο ώστε να κολυμπά άνετα. Το γαρυφαλέλαιο δεν ανακατεύεται εύκολα στο νερο γι' αυτο το χτυπάμε με νερό σε ενα δοχειάκι (τύπου σέικερ). Αφου ρίξουμε το γαρυφαλέλαιο μέσα στο ενυδρειάκι που έχουμε το ψάρι βάζουμε και μια αεραντλία για να βοηθάει στο ανακάτεμα και απλα περιμένουμε. Το ψάρι χάνει ουσιαστικα τις αισθήσεις του. Το αφήνουμε περίπου κανά 10λεπτο αφου σταματήσει να αναπνέει (παρακολουθούμε βράγχια/στόμα) και το βγάζουμε απο μέσα νεκρό πλέον. Άλλοι αφου το δουν να γέρνει, προσθέτουν κι άλλες σταγόνες γαρυφαλέλαιο για να "σιγουρέψουν" το θάνατο και άλλοι μετα απο το θάνατο, το βάζουν και στην κατάψυξη αλλα προσωπικά δε βλέπω το λόγο.

Πανο με τρομαζεις... :devil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εφαρμόσει ποτε καμία μέθοδο ευθανασιας. Θεωρω κακό πράγμα ενας αρχάριος να καταφεύγει στην ευθανασία επειδη ίσως τις περισσότερες φορες υπάρχει θεραπεία. Για να κάνεις ευθανασία πρεπει να ΞΕΡΕΙΣ οτι η κατάσταση ειναι μη αναστρέψιμη και οτι το ψάρι πραγματικά υποφέρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σημερα διαβασα κατι οπου μου φανηκε πολύ παραξενο ελεγε καποιοσ ότι μια πιθανη λυση για αρωστα ψαρια είναι το παγομα στην καταψηξη υσχιει

Η αναλυση των παιδιων ειναι πολυ κατατοπιστικη.

Το ερωτημα το δικο σου δεν καταλαβαινω.

Ποιος ο λογος να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι μακάβριο θεμα είναι αυτό ? Eλπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να κάνω κάτι τέτοιο.......είναι πολύ σκληρό, και θέλει μεγάλη ψυχική δύναμη.....το έχω κάνει σε 2 σκυλάκια που είχα και δεν υπήρχε γιατρειά, και δεν μπορώ ούτε να το σκέφτομαι........αρρώστησα στην κυριολεξία. :bigemo_harabe_net-99:

Και για να αλάξω λίγο θέμα....τι είναι το τρολλάρω ? ^_^

Link to comment
Share on other sites

Εγω τουλάχιστον όχι, δε "τρολλάρω". Οποίος νομίζει οτι "τρολλάρω" μπορεί κάλιστα να μην απαντάει στα πόστ μου. Η ευθανασία στα ψάρια ειναι ενα θέμα που έχει συζητηθεί πολλές φορές και καλώς ή κακώς κάποιες φορες πρεπει να αποτελεί τη λύση. Αν σε κάποιον φαίνεται παράξενο ας διαβάσει λίγο τη σκοπιμότητά της, αν φαίνεται αστείο, δεν ειναι, αν φαίνεται υπερβολή, μπορει να αφήσει το ψάρι του να υποφέρει, ίσως αυτο τον ευχαριστεί περισσότερο, τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση των παιδιων ειναι πολυ κατατοπιστικη.

Το ερωτημα το δικο σου δεν καταλαβαινω.

Ποιος ο λογος να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...