Jump to content

Επιλογή Τροφοδοτικού Για Led


bouboulas

Recommended Posts

Να ρωτήσω πως επιλέγουμε τροφοδοτικό για led και πως θα πρέπει να συνδέονται μεταξύ τους, παράλληλα ή σε σειρά ή και σε συνδυασμό και των δύο τρόπων

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον τυπο των λεντ-τα βατ-τα αμπερ-τα χρωμματα/βολτ...

Τα βολτ συνηθος παιζουν στα κοκκινα και στα πρασινα, στα λευκα και μπλε ειναι 12 συνηθως...

Για συνδεση μπορεις ειτε παραληλα ειτε σε σειρα, δυμφωνα με τον τυπο τον λεντ και τα αμπερ/βατ/βολτ τους αλλα και συμφωνα με το τροφοδοτικο... Να μπορει με λιγα λογια να σηκωνει τα αμπερ σε συνολο, τα βατ εννοειτε και να βγαζει τα βολτ που χρειαζονται τα λεντ...

Δεν ξερω εαν καταλαβες, καπως ετσι παντως τα υπολογιζω εγω...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον τυπο των λεντ-τα βατ-τα αμπερ-τα χρωμματα/βολτ...

Τα βολτ συνηθος παιζουν στα κοκκινα και στα πρασινα, στα λευκα και μπλε ειναι 12 συνηθως...

Για συνδεση μπορεις ειτε παραληλα ειτε σε σειρα, δυμφωνα με τον τυπο τον λεντ και τα αμπερ/βατ/βολτ τους αλλα και συμφωνα με το τροφοδοτικο... Να μπορει με λιγα λογια να σηκωνει τα αμπερ σε συνολο, τα βατ εννοειτε και να βγαζει τα βολτ που χρειαζονται τα λεντ...

Δεν ξερω εαν καταλαβες, καπως ετσι παντως τα υπολογιζω εγω...

Σαν άθροισμα στο σύνολο εννοείς ; Είτε βολτ είτε βατ είτε αμπέρ ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ολα πρεπει να στο συνολο να καλυπτονται απ το τροφοδοτικο...

Με λιγα λογια...

Να ειναι ολα τα ιδια βολτ, η ισχυς του τροφοδοτικου να ειναι στα ιδια με τα λεντ στο συνολο(βατ), τα αμπερ των λεντ να ειναι στο συνολο οσα το τροφοδοτικο σηκωνει...

Τωρα για τα αμπερ αλλοι λενε να ειναι πιο πολλα το τροφοτικο και αλλοι να ειναι ισα ισα....

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος, απο διαβασμα και βιντεο στο youtube εμαθα πεντε πραγματα και εφτιαξα τα δικα μου, απλα εαν πας σε φωτιστηκο με χρωματα κτλπ θελει αρκετες γνωσεις για την συνδεσμολογια/λεντ/οδηγους....

Αλλα βγαινει πολυ φθηνα, εμενα πηγε κοντα στα 35€ χωρις τις ψυχτρες...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ολα πρεπει να στο συνολο να καλυπτονται απ το τροφοδοτικο...

Με λιγα λογια...

Να ειναι ολα τα ιδια βολτ, η ισχυς του τροφοδοτικου να ειναι στα ιδια με τα λεντ στο συνολο(βατ), τα αμπερ των λεντ να ειναι στο συνολο οσα το τροφοδοτικο σηκωνει...

Τωρα για τα αμπερ αλλοι λενε να ειναι πιο πολλα το τροφοτικο και αλλοι να ειναι ισα ισα....

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος, απο διαβασμα και βιντεο στο youtube εμαθα πεντε πραγματα και εφτιαξα τα δικα μου, απλα εαν πας σε φωτιστηκο με χρωματα κτλπ θελει αρκετες γνωσεις για την συνδεσμολογια/λεντ/οδηγους....

Αλλα βγαινει πολυ φθηνα, εμενα πηγε κοντα στα 35€ χωρις τις ψυχτρες...

Ναι σε όλα εννοώ αθροιστικά. Λογικά θα πρέπει να υπερκαλύπτει τα αμπέρ που θα τραβούν. Και εγώ με τα ηλεκτρονικά είμαι στου κασίδη το κεφάλι.

Πάντος αν μπορούν να συνδεθούν και με τους δυο τρόπους μαζί, μου λύνονται πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φωτιστικό για το γαριδάδικο

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις 2 λεντ σε σειρα τοτε διπλασιαζονται τα βολτ που χρειαζονται για να λειτουργησουν. Οταν βαζεις παραλληλα τον ιδιο τυπο λεντ τοτε εχεις στανταρ βολτ οσα και για ενα λεντ αλλα αυξανεται αθροιστικα το ρευμα που χρειαζεσαι. Τελος το τροφοδοτικο καλο ειναι να μπορει να δωσει παραπανω ρευμα απο αυτο που χρειαζεσαι, ενα 30% ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις 2 λεντ σε σειρα τοτε διπλασιαζονται τα βολτ που χρειαζονται για να λειτουργησουν. Οταν βαζεις παραλληλα τον ιδιο τυπο λεντ τοτε εχεις στανταρ βολτ οσα και για ενα λεντ αλλα αυξανεται αθροιστικα το ρευμα που χρειαζεσαι. Τελος το τροφοδοτικο καλο ειναι να μπορει να δωσει παραπανω ρευμα απο αυτο που χρειαζεσαι, ενα 30% ειναι καλο

Σε ευχαριστώ πολύ.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91084-diy-high-power-led-eae-iaecaio/page-6

διαβασε την απαντηση του kostasb

Καλύπτικα πλήρως σε ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Συνδέοντας παράλληλα έχουμε ίδια τάση(βολτ) και διαφορετικό ρεύμα (Amp) και σε σειρά έχουμε το ίδιο ρεύμα αλλά διαφορετικές τάσεις.

Όταν δηλαδή θέλουμε να τροφοδοτήσουμε 2 ή παραπάνω στοιχεία με 12V τα συνδέουμε παράλληλα γιατί αν τα συνδέσουμε σε σειρά έχουμε πτώση τάσης και στα άκρα τους δεν θα έχουν 12V. Το κάθε στοιχείο μπορεί να τραβάει περισσότερο ρεύμα απο το άλλο αλλά η τάση είναι ίδια. Καλό είναι το τροφοδοτικό να μπορεί να δώσει παραπάνω Amp για να είμαστε καλυμμένοι και να μην ζορίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...