Jump to content

Νο3


Recommended Posts

Έκανα τις προγραμματισμένες μετρήσεις που κάνω κάθε Κυριακή στο ενυδρείο μου γλυκού νερού των 300 lt ...

Εχθές για πρώτη φορά ήταν ελαφρώς ανεβασμένα τα ΝΟ3, στα 5 mg/l ...

Παραμένουν εντός φυσιολογικών ορίων βεβαια αλλά στις προηγούμενες μετρήσεις μου ήταν γύρω στο 1 mg/lt ... Αμμωνία, ΝΟ2 παρέμειναν στα κατώτατα όρια ....

Είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχεί?

Στο ενυδρείο κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές περίπου 20-30%

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι στην φαση στρωσηματος?

Δεν υπαρχουν κατωτατα ορια σε αμμωνια και νιτρωδη.Μονο το μηδεν (0) ειναι το ανεκτο οριο στα ενυδρεια μας

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι στην φαση στρωσηματος?

Δεν υπαρχουν κατωτατα ορια σε αμμωνια και νιτρωδη.Μονο το μηδεν (0) ειναι το ανεκτο οριο στα ενυδρεια μας

To ενυδρειο τρεχει απο αρχες Μαιου ... οποτε ισως μπορεις να πεις οτι ειναι σε φαση στρωσιματος ... και ναι αμμωνια και ΝΟ2 ηταν στο 0

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι ανοριμο θα ελεγα,εχει στρωσει .Αναλογα με την ιχθυοφορτωση και μεχρι 30 ειναι ανεκτο.Τα δικασου ειναι πολυ λιγα παντος.Εχεις μεσα ψαρια,τι και ποσα?

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι ανοριμο θα ελεγα,εχει στρωσει .Αναλογα με την ιχθυοφορτωση και μεχρι 30 ειναι ανεκτο.Τα δικασου ειναι πολυ λιγα παντος.Εχεις μεσα ψαρια,τι και ποσα?

guppies εχω καμια 20αρια γιατι εκανα λαθος με το χαλικι κι αποτι κατλααβα ειναι ασβεστολιθικο κι ανεβαζει τη σκληροτητα ... :( Ηθελα μαλακο νερο ...

επισης καμια δεκαρια ξιφοφορους και 20 περιπου πλατυς ....

και 8 γαριδουλες εχω ριξει κατω ...

Ειχα και καμια 40αρια τετρας αλλα μετα απο πληροφορηση των φιλων εδω τα χαρισα σε ενα γνωστο μου που εχει μαλακο νερο στο ενυδρει του ... εκτος απο 2 που εχουν μεινει μεσα γιατι απλα δε πιανονται

Link to comment
Share on other sites

guppies εχω καμια 20αρια γιατι εκανα λαθος με το χαλικι κι αποτι κατλααβα ειναι ασβεστολιθικο κι ανεβαζει τη σκληροτητα ... :( Ηθελα μαλακο νερο ...Αναποδα τα λες

επισης καμια δεκαρια ξιφοφορους και 20 περιπου πλατυς ....

και 8 γαριδουλες εχω ριξει κατω ...

Ειχα και καμια 40αρια τετρας αλλα μετα απο πληροφορηση των φιλων εδω τα χαρισα σε ενα γνωστο μου που εχει μαλακο νερο στο ενυδρει του ... εκτος απο 2 που εχουν μεινει μεσα γιατι απλα δε πιανονται

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις αναποδα ... το ασβεστολιθικο χαλικι ανεβαζει το pH και τη σκληροτητα ετσι δεν ειναι ? Το οξινο pH δε σημαινει μαλακο νερο ?

Link to comment
Share on other sites

Οι ξυφοφοροι και τα γκαπακια θελουν υψηλο ΡΗ,οποτε δεν εχεις προβλημα με τις ασβεστολιθικες πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Οι ξυφοφοροι και τα γκαπακια θελουν υψηλο ΡΗ,οποτε δεν εχεις προβλημα με τις ασβεστολιθικες πετρες.

Ναι ναι συμφωνω απλα θελω να σου πω οτι το ενυδρειο πηγαινε για πιο οξινα pH αλλα ο πετσοπας ηταν λιγο ασχετος και μου εδωσε λαθος χαλικι

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λιτρα που πολλα παδια εδω μεσα θα τα <<ζηλευαν>>.Δεν βγαζεις τα γκαπακια και τα υπολοιπα,και να σε κανουμε εναν μαου μαου αφρικανο? :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις λιτρα που πολλα παδια εδω μεσα θα τα <<ζηλευαν>>.Δεν βγαζεις τα γκαπακια και τα υπολοιπα,και να σε κανουμε εναν μαου μαου αφρικανο? :D

χαχαχα ... αυτο μου το εχεις ξαναπει .... εχεις αρχισει και με ψηνεις για να ειμαι ειλικρινης ... θα πρεπει να χαλασω τη ζουγκλα μου ομως :)

καπως ετσι ειναι τωρα

http://postimg.org/image/nxpe5intb/

για να το κανω ουγκα μπουγκα κιχλιδοενυδρειο πρεπει να ξυλωσω ξυλα και φυτα ... :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξερεις,εχω πραγμα καλο και δεν παρακαλω :D

Αμα βλεπω 300αρια + :bigemo_harabe_net-79: δεν κρατιεμαι

Και στην αφρικη μπορεις να βαλεις καποια φυτα

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι τα τρωνε οι κιχλιδες ...

Link to comment
Share on other sites

Τα σκληροφυλλα φυτα (ανουβιες ,βαλισνεριες κτλ) τις δεχονται.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ... αυτο μου το εχεις ξαναπει .... εχεις αρχισει και με ψηνεις για να ειμαι ειλικρινης ... θα πρεπει να χαλασω τη ζουγκλα μου ομως :)

καπως ετσι ειναι τωρα

http://postimg.org/image/nxpe5intb/

για να το κανω ουγκα μπουγκα κιχλιδοενυδρειο πρεπει να ξυλωσω ξυλα και φυτα ... :bigemo_harabe_net-99:

Ασχετο με το θεμα που συζητατε αλλα :Μπραβο φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο ,μου αρεσαν πολυ τα πολυχρωμα πολλα ψαρακια που εχεις,πολυ ωραια εικονα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θεμα που συζητατε αλλα :Μπραβο φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο ,μου αρεσαν πολυ τα πολυχρωμα πολλα ψαρακια που εχεις,πολυ ωραια εικονα!!!!

Ναι αλλα με αυτα που λες θα χασω τον πελατη :rasp:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ασε την Αφρικη και αφου θελεις οξινα νερα και φυτακια ελα στην Αμερικη να βαλεις τα ψαρια που θελεις. Στο χομπυ μας δεν πρεπει να υπαρχουν ημιμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θεμα που συζητατε αλλα :Μπραβο φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο ,μου αρεσαν πολυ τα πολυχρωμα πολλα ψαρακια που εχεις,πολυ ωραια εικονα!!!!

Ευχαριστω παρα πολυ!!! Κατι τετοιο ηθελα βασικα... ενα μεγαλο κοινωνικο ενυδρειο με πολλα πολυχρωμα ψαρακια... ηθελα να υπαρχει πολυ κινηση ...

Σχετικα καλα παει ευχαριστημενος ειμαι .... εχει σταθεροποιηθει καπως κι οι απωλειες ειναι πλεον μηδαμηνες ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!!! Κατι τετοιο ηθελα βασικα... ενα μεγαλο κοινωνικο ενυδρειο με πολλα πολυχρωμα ψαρακια... ηθελα να υπαρχει πολυ κινηση ...

Σχετικα καλα παει ευχαριστημενος ειμαι .... εχει σταθεροποιηθει καπως κι οι απωλειες ειναι πλεον μηδαμηνες ...

Μπράβο για την προσπάθεια!!

(πανδεσια χρωμάτων το αποτέλεσμα!)

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα σου ειναι μια χαρα,απο 5-25 ειναι καλα,απο κει και πανω εχεις θεμα.Αλλα και 0 να ειναι δεν ειναι καλο.

Το ενυδρειο σου εχει στρωσει μετα απο τοσο καιρο λειτουργιας.

Ασε την Αφρικη και αφου θελεις οξινα νερα και φυτακια ελα στην Αμερικη να βαλεις τα ψαρια που θελεις. Στο χομπυ μας δεν πρεπει να υπαρχουν ημιμετρα.

Ρε Θοδωρα,τι οξινα του λες,αφου εχει ασβεστολυθικο χαλικι.:P

Link to comment
Share on other sites

Εννοει να το ξιλωσω και να το φτιαξω απο την αρχη νομιζω ... πραγμα που εχει περασει απο το μυαλο μου ουκ ολιγες φορες αλλα εχω ξοδεψει τοσα χρηματα οποτε λεω να μεινω οπως ειμαι τωρα και στο μελλον σιγουρα θα κανω μια αλλαγη προς τη "μαλακοτερη" κατευθυνση :)

Ευχαριστω παρα πολυ χαιρομαι που σας αρεσει :) Ειναι σημαντικο να ακουω τετοια λογια απο τα εμπειρα μελη του φορουμ ...

Ακολουθησα τις συμβουλες σας κι εβγαλα τα τετρα ... μονο τους αρλεκινους δε μπορεσα να βγαλω ακομα ...δε πιανονται με τιποτα μιλαμε :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μήπως μετρήσειςοτου ph και της σκληρότητας του νερού σου;

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Πανδεσία χρωμάτων και υγιή φυτά!

Να γνωρίζει μόνο πως τα πλατυ και οι ξιφοφόροι μπορεί να διασταυρωθούν και να παράγουν υβρίδια! Οι περισσότεροι χομπιστες το αποφεύγουν αυτό. Όχι όμως και οι εκτροφείς, που το εφαρμόζουν συχνά πυκνά για να παράγουν "νέες" ποικιλίες ψαριών. Μήπως οι περισσότεροι ξιφοφόροι ή τα πλάτυ που φιλοξενούμε δεν είναι και αυτά υβρίδια; Δεν το έχω ψάξει ακόμα πιο προσεκτικά το θέμα. Αν κάποιος το έχει κάνει ας μας ενημερώσει...

Και εγώ ξιφοφόρους έχω!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μήπως μετρήσειςοτου ph και της σκληρότητας του νερού σου;

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Πανδεσία χρωμάτων και υγιή φυτά!

Να γνωρίζει μόνο πως τα πλατυ και οι ξιφοφόροι μπορεί να διασταυρωθούν και να παράγουν υβρίδια! Οι περισσότεροι χομπιστες το αποφεύγουν αυτό. Όχι όμως και οι εκτροφείς, που το εφαρμόζουν συχνά πυκνά για να παράγουν "νέες" ποικιλίες ψαριών. Μήπως οι περισσότεροι ξιφοφόροι ή τα πλάτυ που φιλοξενούμε δεν είναι και αυτά υβρίδια; Δεν το έχω ψάξει ακόμα πιο προσεκτικά το θέμα. Αν κάποιος το έχει κάνει ας μας ενημερώσει...

Και εγώ ξιφοφόρους έχω!

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου... το pH με υγρα test της JBL ειναι απο 7,4-7,6 ... τα χρωματα στο τεστ μοιαζουν παρα πολυ μεταξυ τους σε αυτες τις βαθμιδες και δε μπορω να σου πω ακριβως ποσο ειναι .... οσο για τη σκληροτητα επειδη γιαυτην δεν εχω υγρα τεστ αλλα τη μετραω με στικ δε θυμαμαι ακριβως για να σε πληροφορησω τωρα. Το απογευμα που θα γυρισω απο τη δουλεια θα σε ενημερωσω.

Απο μακρυα ειναι πιο ωραιο. Το τραβηξα απο κοντα κι οταν με βλεπουν νομιζουν οτι θα φανε κι ερχονται ολα στην επιφανεια. Απο μακρυα κολυμπανε ολα ομοιομορφα μεσα στο νερο ...

Οσο για τους υβριδισμους ειμαι πλεον ενημερος... απλα τωρα ειναι πολυ δυσκολο να τα αφαιρεσω.... ηδη οταν αφαιρεσα τα περιπου 20 τετρας ππυ λανθασμενα ειχαν μπει μεσα παραλιγο να διαλυσω το ενυδρειο για να τα πιασω...

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφο μην το πειραζεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις πολύ ωραίο ενυδρείο με φοβερά χρώματα τα φυτά κάνουν καλή δουλειά με τα νιτρικά,το 5 που έχεις είναι ελάχιστο με τόσα ψάρια.Μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...