Jump to content

Φωτισμός Ανοιχτού Ενυδρείου.


iliasandro

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω παλαιότερα αναφερθεί στο ενυδρείο μου (http://www.aquazone.gr/forums/topic/78320-60-essona-dhnthoc-oiaanth-dhniodhueaaea/?pid=697054#entry697054) το οποίο τρέχει με μια t5 24 watt μαι μια t8 15 watt. Τελευταία σκέφτομαι να αφαιρέσω το καπάκι και να βιδώσω τον φωτισμό στο ντουλάπι που βρίσκεται 25 εκατοστά πάνω από την επιφάνεια (60 εκ από το βυθό). Πόσες απώλειες πιστεύετε οτι θα έχω; Πόσα watt θα χρειαστώ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Σε 60εκ απο το βυθο θα εχεις απολειες στο φωτισμο σου.Εγω θα εβαζα αλλη μια λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα εφοσον θα βγαλεις το καπακι φτιαξε ενα φωτιστηκο καινουργιο που θα σε καληπτει πληρως...

Σαν υλικα ειναι μικρο το ποσο... Ενα-δυο ηλεκτρονικα μπαλαστ θελεις και τα αναλογα ζευγαρια ακροφυσια και λιγο καλωδιο....

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα εφοσον θα βγαλεις το καπακι φτιαξε ενα φωτιστηκο καινουργιο που θα σε καληπτει πληρως...

Σαν υλικα ειναι μικρο το ποσο... Ενα-δυο ηλεκτρονικα μπαλαστ θελεις και τα αναλογα ζευγαρια ακροφυσια και λιγο καλωδιο....

Αγγελε.το ιδιο πραγμα ειναι μ αυτο που θελει να κανει,παλι θα θελει περισσοτερο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα, αλλα επειδη θα χανει οπως ειπες λογο υψους και επειδη εχει μια Τ5 και μια Τ8, προτηνα να το φτιαξει απ την αρχη και να το κανει μεγαλητερο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα, αλλα επειδη θα χανει οπως ειπες λογο υψους και επειδη εχει μια Τ5 και μια Τ8, προτηνα να το φτιαξει απ την αρχη και να το κανει μεγαλητερο....

Το ιδιο ειναι ρε συ Αγγελε,τι βαλει αυτο που εχει συν μια λαμπα ακομα,τι να φτιαξει αλλο με 3 λαμπες.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει η οικονομικη ευχερεια θα προτεινα την χρηση ετοιμου φωτιστικου τυπου glo. Στερεωνεται στο τζαμι του ενυδρειου και δεν ανεβαινει ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λόγω του ντουλαπιού δυσκολεύομαι στις εργασίες του ενυδρείου γιατί το καπάκι βρίσκει επάνω. Οπότε δε θέλω καπάκι. Το έχω σκεφτεί για overtank φωτιστικό αλλά πάλι θα μου δεσμεύει χώρο. Αντίθετα ο κρυφός φωτισμός θα είναι αρκετά ψηλά ώστε να μπορώ να δουλέψω άνετα, χωράει μεγαλύτερες λάμπες και οι λάμπες μου θα είναι ανεξάρτητες ώστε να ανάβουν σε διαφορετικό χρόνο. Αυτά... Να βάλω 2x24watt ή 3x24watt;

Link to comment
Share on other sites

Για εκεί το σκέφτομαι. Άσχετο με το θέμα αλλά αξίζουν οι led ή να πάω στο σίγουρο t5;

Link to comment
Share on other sites

Αξιζουν αλλα θελουν δοκιμες ακομα στα φυτεμενα... Πηγαινε σε Τ5 για πιο συγουρα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα στο μυαλό μου κάτι σαν αυτό ή σαν αυτό.

Συνδυασμό kelvin, όχι όλες στα 6000.

;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω αυτα που εβαλες να ειναιβκαταληλα για ενυδρεια, εαν θελεις να ψαχτεις για λεντ ψαξε για ενυδρειακη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα λεντ και πηγαινε σε κλασσικες τ5 λαμπες.Δοκιμασα λεντ ενυδρειακα και γεμισα αλγες,μολις τα αλλαξα η αλγη αρχισε να φευγει..

Βαλε 3χ24 σε συνδιασμο 1χ6500Κ,1χ4500Κ και 1χ8500 (sylvania).

Αν δεν βρεις sylvania βαλε 2χ6500 και 1χ4500

Link to comment
Share on other sites

Τόσα kelvin για 60αρι ε;;;; Σε τ5 θα πάω λοιπόν και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μη μετρας μονο το λιτρα αλλα και το υψος που θα ειναι το φωτιστικο απο τον βυθο.Αν ειχες λιγοτερο υψος,θα μπορουσες να βαλεις και 2χ24

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από Καυκά. Μου είπαν οτι δεν υπάρχουν έτοιμα φωτιστικά για t5 24 watt στα 60 εκατοστά, μόνο diy. Οπότε με βλέπω για κρεμαστό. Αν το βάλω στην πίσω πλευρά του ενυδρείου με μικρή κλίση προς τα φυτά θα είμαι οκ;;; Φαντάζομαι πως το φως δε χρειάζεται να πέφτει κάθετα....

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο καθετα,τοσο καλυτερα.Αν το φως δεν πεφτει σε ολο το ενυδρειο,τα φυτα δεν θα σου αναπτυσσονται ευθεια προς τα πανω αλλα θα παιρνουν κληση προς το φως.Καλυτερα να βαλεις το φωτιστικο στο κεντρο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...