Jump to content

Πόσα Ψάρια Χωράει?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας

Είμαι καινουριος fun και ήθελα να ρωτήσω για χωρητικότητα ψαριών στο ενυδρείο μου.

Μου χαρισαν ενα 120 λιτρων και αφου με βοήθησε να το στήσω αυτό που μου το χάρισε αποφάσισα μετά από 2 μήνε που είχα μόνο 3 ψαρια (χρυσόψαρο, κονγκολέζο και red cap) να βάλω και άλλα ψαράκια. έχω λιπόν τώρα σύνολο 19.

1 χρυσόψαρο

1 red cap

1 κονγκολέζο

1 μονομάχο

1 γλύφτη

1 σερπα

2 αρλεκίνους (μικρούς)

2 γκαπυ

9 νεον

τα 14 βέβαια είναι πολύ μικρα, με παίρνει να βάλω ακομα 2 γκαπυ?

ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχάριος και εγω θα σου πω 2 πράγματα,

1) ποτε μα ποτέ μην βάζεις ψάρια διαφορετικών ειδών οπως ειναι το χρυσόψαρο και τα τροπικά που εχεις βαλει

2) ο μονομάχος παει ΜΟΝΟΣ του και ποτέ με αλλα ψάρια, ο μονομάχος ειναι ενα πολυ ομορφο ψάρι, αλλα εχει διάφορες παραξενιές και ποτέ δεν ξερεις τι να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου! για την χωριητικοτητα πρεπει να λαβουμε υποψην μας και τι φιλτρανση εχεις στο ενυδρειο σου.... αλλα περαν του πλυθησμου η ψαροσυνθεση σου ειναι τελειως λαθος και πολυ συντομα αν οχι ηδη θα εχεις προβληματα και απωλειες!

Link to comment
Share on other sites

με τα 3 που ειχες μια χαρα ητανε...τι τα ηθελες τα υπολοιπα?

δεν ταιριαζουν ολα αυτα μαζι...δυστυχως καποια θα πρεπει να τα αποχωριστεις...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό ζουν όλα αυτά τα ψαράκια μαζί; Να έχεις υπόψη σου ότι αυτό δεν είναι ενυδρείο αλλά δειγματολόγιο ψαριών. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω θέλεις πολύ διάβασμα και είδη έχεις υπερβολικό αριθμό ψαριών. Συνήθως επιλέγουμε τα ψάρια που θα μπουν στο ενυδρείο μας σύμφωνα με το προφίλ τους και τις ανάγκες τους. Καλύτερα να αποφασίσεις πιο είδος σου αρέσει περισσότερο και να περιοριστείς σε αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό ζουν όλα αυτά τα ψαράκια μαζί; Να έχεις υπόψη σου ότι αυτό δεν είναι ενυδρείο αλλά δειγματολόγιο ψαριών. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω θέλεις πολύ διάβασμα και είδη έχεις υπερβολικό αριθμό ψαριών. Συνήθως επιλέγουμε τα ψάρια που θα μπουν στο ενυδρείο μας σύμφωνα με το προφίλ τους και τις ανάγκες τους. Καλύτερα να αποφασίσεις πιο είδος σου αρέσει περισσότερο και να περιοριστείς σε αυτό .

3 μέρες... αλλά δεν παρατήρησα κάτι δυσάρεστο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου! για την χωριητικοτητα πρεπει να λαβουμε υποψην μας και τι φιλτρανση εχεις στο ενυδρειο σου.... αλλα περαν του πλυθησμου η ψαροσυνθεση σου ειναι τελειως λαθος και πολυ συντομα αν οχι ηδη θα εχεις προβληματα και απωλειες!

απώλεις γιατί θα φαγωθούν μεταξύ τους ή από ασθένειεσ που θα προκύψουν από τον μεγάλο αριθμό ψαριών?

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχάριος και εγω θα σου πω 2 πράγματα,

1) ποτε μα ποτέ μην βάζεις ψάρια διαφορετικών ειδών οπως ειναι το χρυσόψαρο και τα τροπικά που εχεις βαλει

2) ο μονομάχος παει ΜΟΝΟΣ του και ποτέ με αλλα ψάρια, ο μονομάχος ειναι ενα πολυ ομορφο ψάρι, αλλα εχει διάφορες παραξενιές και ποτέ δεν ξερεις τι να περιμένεις.

ετσι είχα ακούσει και εγώ αλλά αυτός από το pet shop μου είπε οτι δεν κάνει με άλλον μονομάχο. όλα τα ψαράκια τα πείρα από τον ίδιο δεν θα έπρεπε να μου πεί κατι?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις το οτι δεν ειδες ακομα ειναι θεου εργο...... συντομα το πρωτο προβλημα θα ειναι ο μονομαχος που θα αρχισει να επιτιθεται σε οτι βρισκει μπροστα του...... μετα το προβλημα θα ειναι η αμμωνια που θα φτασει στα υψη..... με τοση ιχθυοφορτιση..... δεν μας ειπες και τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα..... και τελος τα ψαρια που εχεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους απο πλευρας συνθηκων του νερου αλλα θελουν σκληρο αλλα μαλακο και ετσι καποια θα εχουν προβλημα......

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες... αλλά δεν παρατήρησα κάτι δυσάρεστο...

Τρεις μέρες δεν είναι τίποτα.

ετσι είχα ακούσει και εγώ αλλά αυτός από το pet shop μου είπε οτι δεν κάνει με άλλον μονομάχο. όλα τα ψαράκια τα πείρα από τον ίδιο δεν θα έπρεπε να μου πεί κατι?

Αν σου πει δεν θα σου πουλήσει. Όταν φτάσεις στο σημείο να τον ρωτάς τι έχουν τα έρημα και ψοφούν, εκεί θα έχει μεγαλύτερη κονόμα.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα... μετρησεις εχεις απο το ενυδρειο σου...?? και πες μας και τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα..... ο πετσοπας θα επρεπε να σου εχει πει πολλα...... αλλα δυστηχως ειναι το συστημα τετοιο..... μην ψαχνεις γτ ακρη δεν θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα!

Η ψαροσύνθεσή σου αυτή τη στιγμή είναι χειρότερη κ από την δική μου όταν πήρα το ενυδρείο.. :D

Είναι η γνωστή "ψαρόσουπα" που ξεκινήσαμε σχεδόν όλοι..

Με τα 120 λίτρα που έχεις μπορείς να κάνεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο που θα το χαίρεσαι κ εσύ κ τα ψαράκια σου!

Αν ακούσεις τις συμβουλές των έμπειρων του φόρουμ (εγώ είμαι "νιάτο" ακόμα).. θα γίνει κουκλί!!!

Για αρχή πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις ζωοτόκα πχ γκάπι ή ωοτόκα πχ αρλεκίνοι ή χρυσόψαρα..

Μετά θα πρέπει να δεις τα προφίλ των ψαριών, να δεις τι σου αρέσει πιο πολύ κ τι ταιριάζει στο σύστημά σου!

Μονομάχο κ γλύφτη(plecostomus).. τα ξεχνάς!

Περιμένουμε να μας πεις λεπτομέρειες για το ενυδρείο.. διαστάσεις, μετρήσεις, φίλτρανση, τρόπο στρωσίματος κλπ

Μην αγχώνεσαι.. σε λίγο καιρό θα το κοιτάς κ θα το καμαρώνεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλωσήρθες:)

Εχεις φτιάξει ενυδρείο που θέλει διορθώσεις. Πηγαινε τα ψάρια πίσω σε αυτόν που σου τα έδωσε και πρώτα απ' όλα τα χρυσόψαρα και τον μονομάχο.

Διάβασε και μετά διάλεξε δυο είδη ψαριών που σου αρέσουν πιο πολύ και κράτα μόνο αυτά.

Σε 120 λίτρα μπορείς να κάνεις όμορφα πράγματα. Καλή τύχη σου εύχομαι και διάβασμα γιατί δυστυχώς οι πετσοπάδες θέλουν απεγνωσμένα να πουλήσουν, ειδικά τέτοιες εποχές...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα!

Στα είπαν όλα τα παιδιά. Εφόσον θέλεις πολλά ψάρια, τότε τα χρυσόψαρα δεν είναι καλή ιδέα, γιατί αν θέλεις να τα κρατήσεις, θα πρέπει να είναι μόνο αυτά στο ενυδρείο και όχι περισσότερα. Αυτό επειδή τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ και λερώνουν πολύ.

Ο μονομάχος μπαίνει σε ενυδρείο μόνος του γιατί επιτίθεται όχι μόνο σε άλλους μονομάχους, αλλά και σε όλα τα άλλα ψάρια που έχουν μακριά ουρά και μοιάζουν με το είδος του. Τα χρυσόψαρα και τα γκάπυ κινδυνεύουν.

Ο πλεκόστομος και τα νέον θέλουν μαλακό νερό, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να το προετοιμάζεις με τύρφη ή να χρησιμοποιείς νερό από αντίστροφη όσμωση. Αν δε θέλεις να το κάνεις αυτό τότε μπορείς να κρατήσεις τα γκάπυ που θέλουν σκληρό νερό.

Τα πράγματα που επείγουν να κάνεις είναι:

1. να επιλέξεις ποια ψάρια θα κρατήσεις και να δώσεις πίσω τα υπόλοιπα προτού αρχίσουν τα προβλήματα

2. να κάνεις τεστ στο νερό για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά για να δεις αν είναι στρωμένο το ενυδρείο

3. αν δεν έχεις, να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου

Για ό,τι απορίες έχεις ρώτα μας και προτού κάνεις ό,τι σου πούνε στο πετ σοπ τσέκαρέ το κι εδώ για να μην πετάς τα χρήματά σου.

Καλή αρχή σου εύχομαι! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που έχω είναι το resun magi-700 (60-150lt)

http://www.amazon.co.uk/Aquarline-Resun-Magi-700-Internal-Filter/dp/B007QBFTQ6

και δεν εβαλα τιποτα μεσα στο φίλτρο μονο το σφουγκαράκι που είχε μεσα. Ένας φίλος με βοήθησε να το στησω και "εστειψε" το σφουγκαράκι από το δικό του ενυδρείο σε ένα μπολάκι και ρίξαμε αυτό το νερό στο ενυδρείο μου. Μετά απο 2 μέρες με το φιλτρο μου σε λειτουργία φυσικά έβαλα ένα χρυσόψαρο που είχα σε γυάλα 1 χρόνο. ύστερα απο 2 εβδομάδες έβαλα ένα red cap και ένα κογκολέζο. Το ενυδρείο λειτούργησε με 3 ψάρια για 1 μήνα και στη συνέχεια έβαλα τα υπόλοιπα. Δεν έχω μετρήσεις για τίποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα!

Στα είπαν όλα τα παιδιά. Εφόσον θέλεις πολλά ψάρια, τότε τα χρυσόψαρα δεν είναι καλή ιδέα, γιατί αν θέλεις να τα κρατήσεις, θα πρέπει να είναι μόνο αυτά στο ενυδρείο και όχι περισσότερα. Αυτό επειδή τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ και λερώνουν πολύ.

Ο μονομάχος μπαίνει σε ενυδρείο μόνος του γιατί επιτίθεται όχι μόνο σε άλλους μονομάχους, αλλά και σε όλα τα άλλα ψάρια που έχουν μακριά ουρά και μοιάζουν με το είδος του. Τα χρυσόψαρα και τα γκάπυ κινδυνεύουν.

Ο πλεκόστομος και τα νέον θέλουν μαλακό νερό, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να το προετοιμάζεις με τύρφη ή να χρησιμοποιείς νερό από αντίστροφη όσμωση. Αν δε θέλεις να το κάνεις αυτό τότε μπορείς να κρατήσεις τα γκάπυ που θέλουν σκληρό νερό.

Τα πράγματα που επείγουν να κάνεις είναι:

1. να επιλέξεις ποια ψάρια θα κρατήσεις και να δώσεις πίσω τα υπόλοιπα προτού αρχίσουν τα προβλήματα

2. να κάνεις τεστ στο νερό για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά για να δεις αν είναι στρωμένο το ενυδρείο

3. αν δεν έχεις, να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου

Για ό,τι απορίες έχεις ρώτα μας και προτού κάνεις ό,τι σου πούνε στο πετ σοπ τσέκαρέ το κι εδώ για να μην πετάς τα χρήματά σου.

Καλή αρχή σου εύχομαι! :)

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές... οπότε λες να μην παρω και γεννίστρα γιατι ενα γκαπυ ειναι αυγομένο. Μάλλον αρκετά λάθη έκανα. όμως τα λυπάμαι να τα δώσω. Υπάρχει περίπτωση να συμβιώσουν όλα μαζί χωρί ιδιαίτερα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι φιλε μου ... Θα τα λυπηθεις ακομα περισσοτερο οταν αρχισουν να σου πεθαινουν .... ακου τωρα τη δικη μου ψαροσουπα πριν απο κανα μηνα

μονομαχος, γκαπις, πλατυς, αρλεκινοι, νεον τετρα, glow light tetras, γαριδες, γλυφτες

Συντομα αρχισα να εχω τις πρωτες απωλειες (περιπου 15 μερες μετα το στησιμο του ενυδρειου). Έχανα περιπου 3-4 ψαρακια καθε μερα για 10 μερες περιπου ... τα ψαρια ξαφνικα αρχιζανε να κολυμπανε λοξα (τα τετρας και οι αρλεκινοι γιατι το νερο μου ηταν καταλληλο για τα αλλα) ξαφνικα σπαρταρουσανε και πεθαινανε. Και τοτε στραφικα εδω. Και βρηκα καλα παιδια, εμπειρα παιδια τα οποια δεν εχουν τιποτα να χασουν απ' το να μου πουν πραγματα σωστα. Σε αντιθεση με το πετ σοπ που οταν τον ρωτησα αν τα τετρα ειναι καταλληλα για το ενυδρειο μου μου απαντησε: "εχεις αλκαλικο pH!! Αψογα!".

Και μπηκα εδω αρχισα να διαβαζω λιγο και ειδα ποσα λαθη εκανα.

Και περασα στο δικο σου σταδιο. Στο σταδιο που λυπομουν να τα δωσω. Αλλα τελικα αποφασισα οτι η ποιοτητα της ζωης τους ειναι δικη μου ευθυνη κι οτι δεν εχω κανενα δικαιωμα να τα φιλοξενω σε ενα περιβαλλον εχθρικο ... ειναι σα να σε βαλουν εσενα σε μια γυάλα που δεν εχει 21% οξυγονο οπως ο αερας αλλα 18% ... αργα η γρηγορα θα πεθανεις. Θα ζησεις καποιους μηνες τελικα ομως θα πεθανεις... Αυτο δε σημαινει οτι εζησες... σημαινει οτι επιβιωσες απλως για ενα χρονικο διαστημα. Τα εδωσα λοιπον σε ενα παιδικο μου φιλο που εχει ενυδρειο με μαλακο νερο κι ανακουφιστηκα οσο δε φανταζεσαι.

Απο τοτε το ενυδρειο εχει στρωσει. Απωλειες δεν υπαρχουν.

Παρτο αποφαση λοιπον οτι πεταξες λιγα χρηματακια και δωσε τα λαθος ψαρακια σου σε καποιον που να του ταιριαζουν. Δε θα το μετανιωσεις !!!!

Σιγουρα δε φταις εσυ .. ειναι σα να πας σε ενα γιατρο με αμυγδαλιτιδα, να σου δωσει αντιβιωση για ουρολοιμωξη και μετα να κατηγορουμε εσενα που δε σου περασε η αμυγδαλιτιδα. Αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν εισαι υπευθυνος για τα ψαρακια που αυτη τη στιγμη εχεις μεσα στη γυαλα σου :)

Πάντα φιλικα, Κώστας

Έγινε επεξεργασία - DrEng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ρε παιδιά όλους αλλά ποια να κρατήσω και ποια να δώσω? Από τη μία το χρυσόψαρο το έχω πάνω από ένα χρόνο και από την άλλα μου αρέσουν πάρα πολύ τα neon και τα guppys. Άσε που δεν έχω και που να τα δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ρε παιδιά όλους αλλά ποια να κρατήσω και ποια να δώσω? Από τη μία το χρυσόψαρο το έχω πάνω από ένα χρόνο και από την άλλα μου αρέσουν πάρα πολύ τα neon και τα guppys. Άσε που δεν έχω και που να τα δώσω...

κοιταξε .... αμα αυτο το χρυσοψαρο το αγαπας τοσο πολυ (και γιατι να μην το αγαπας δηλαδη), μπορεις να αγορασεις ενα μικροτερο ενυδρειο για να το κρατησεις κι αυτο .... εγω που προσφατα αρχισα να πειραματιζομαι με το θαλασσινο πηρα ενα ενυδρειο 60 λιτρων απο τα pet shop 58 ευρω με δωρο το φιλτρο .....

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που έχω είναι το resun magi-700 (60-150lt)

http://www.amazon.co.uk/Aquarline-Resun-Magi-700-Internal-Filter/dp/B007QBFTQ6

και δεν εβαλα τιποτα μεσα στο φίλτρο μονο το σφουγκαράκι που είχε μεσα. Ένας φίλος με βοήθησε να το στησω και "εστειψε" το σφουγκαράκι από το δικό του ενυδρείο σε ένα μπολάκι και ρίξαμε αυτό το νερό στο ενυδρείο μου. Μετά απο 2 μέρες με το φιλτρο μου σε λειτουργία φυσικά έβαλα ένα χρυσόψαρο που είχα σε γυάλα 1 χρόνο. ύστερα απο 2 εβδομάδες έβαλα ένα red cap και ένα κογκολέζο. Το ενυδρείο λειτούργησε με 3 ψάρια για 1 μήνα και στη συνέχεια έβαλα τα υπόλοιπα. Δεν έχω μετρήσεις για τίποτα αλλο...

Απο οτι καταλαβαινω το φιλτρο σου δεν εχει καθολου βιολογικο υλικο οποτε τα ψαρια κινδυνευουν αμεσα γτ χωρις βιολογικο το ενυδρειο ειναι αστρωτο ουσιαστικα...... και με τοση ιχθυοφορτωση η αμμωνια πρεπει να ειναι στο θεο...... κοιταξε να δεις τι θα κανεις το συντομοτερο δυνατον αν θες να σωσεις τα ψαρακια σου... οσο για το ποια να κρατησεις και ποια να δωσεις ειναι στην κριση σου... οτι σ αρεσει εσενα! να τα κρατησεις ολα μαζι το ξεχνας δυστηχως! Αυτο που μπορεις τωρα να κανεις ειναι καθημερινες αλλαγες η ανα δευτερη και να ταιζεις με φειδω! Και τελος να παρεις τεστ για να μετρας τις συνθηκες του νερου..... καλο θα ειναι αν το σηκωνει η τσεπη σου να παρεις υγρα...... αν οχι ολα σιγουρα για αμμωνια, νιτρικα και νιτρωδη!

Αντε φτου και απο την αρχη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ο κογκολεζος οι αρλεκινοι και τα νεον πρεπει να βγουν επισης νομιζω αν εχεις σκληρο νερο

Link to comment
Share on other sites

ο κογκολεζος οι αρλεκινοι και τα νεον πρεπει να βγουν επισης νομιζω αν εχεις σκληρο νερο

:bigemo_harabe_net-117: ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/36968-dhnioesse-oeanethi-aeoeaacoeeu/ για να δεις τις απαιτησεις του καθε ψαριου και αποφασισε τι θες να κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα!

Τα ψάρια σου κινδυνεύουν άμεσα..

Πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου κ μάλιστα παλιό για να έχει έτοιμα βακτήρια πάνω του.

Κοινώς να βρεις "μπόλι".. (είναι αυτά τα ασπρα κομματάκια.. αυτό που λέμε μακαρόνι.. τα πιο γνωστά είναι τα siporax).

Δεν ξέρω πως αλλιώς να σου τα περιγράψω..

Το φίλτρο σου πρέπει να έχει βιολογικό υλικό, ενυδρειακό σφουγγάρι και ενυδριακό βαμβάκι!

Με το να στίψετε το σφουγγάρι από τον φίλο σου στο ενυδρείο.. δεν κάνατε τίποτα..

Το καλό θα ήταν να πάρεις μερικά κομματάκια βιολογικού υλικού από τον φίλο σου (ελπίζω να έχει) και να τα βάλεις κατευθείαν στο φίλτρο σου.

Προσοχή.. χωρίς να τα ξεπλύνεις γιατί θα σκοτώσεις τα βακτήρια.

Κ κάνεις μετρήσεις.. γιατί χωρίς αυτές δεν θα ξέρεις ποτέ αν το ενυδρείο σου είναι έτοιμο να δεχτεί ψαράκια αλλά κ τί έδος μπορείς να βάλεις σύμφωνα με τις μετρήσεις που θα έχεις..

Ελπίζω να μην σε κούρασα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...