Jump to content

Νέα στον χώρο


noni

Recommended Posts

Γεια σε όλους και συγχαρητήρια για το site σας.

Είμαι εντελώς άσχετη όσον αφορά τον κόσμο του ενυδρείου.

Μόλις πριν λίγες ημέρες έκανα το δικό μου ενυδρείο.

Είμαι ακόμη στην αρχή.

Μένω Ισπανία και πλήρωσα κάποιον ισπανό απο ένα μαχαζί να μου κάνει

ένα ενυδρείο fresh water.

οι διαστάσεις του είναι 242χ105χ36.5

Για αρχή έχει βάλει μέσα 2 colisa lalia Blue, 16 Guppys, 10 Iatherina Werner, 2 Besulon Ballon,

5 Molly Lira, 10 Molly ballon, 2 cebritas, 5 Palo Golf, και ένα Πλεκόστομους.

Aγόρασα και εγώ 3 Δίσκους (ενα πορτοκκαλί, ενα μπλέ και ενα χρυσό Φαντασμα).

Επίσης αγόρασα και 4 μικρά σκαλάρια.

Με περιμένει σύντομα να περάσω απο το μαχαζί του και να διαλέξω ωραία ψάρια για να βάλω μέσα.

Τι μου συστήνετε να κάνω.

Τι ψάρια θα ήταν καλά να έχω?

Μου άρεσαν πολυ οι δίσκοι. πρέπει να έχω μόνο δίσκους?

Και τι φυτά πρέπει να έχω?

Μου έβαλε μερικά μικρά φυτά. Έχω ξοδέψει πολλές εκατοντάδες ευρώ μέχρι σήμερα.

Τουλάχιστον να γίνει καλή δουλεια...

Αγόρασα ένα φίλτρο ¨οσμωσης.

¨εχω βάλει εξωτερικό φίλτρο EXeim 2260,λάμπες Aqua medic T5 Sunbeam 2x80W,

1 Aqua medic electronic tempeture Controller 230V/50hz (2 θερμάστρες Aqua medic titanium 220-240V)

1 Exeim αυτόματο σύστημα ταίσματος 2 φορές την ημέρα και 2 πόμπες μετακίνησης του νερού Ocean Runner PH 2000 της Aqua Medic.

Σε 2-3 ημέρες θα φέρει και ένα σύστημα CO2.

Επειδή μερικά απο τα φυτά που φύτεψε άρχισαν να χαλούν είπε ότι χρειάζομαι CO2.

ποια είναι η γνώμη σας για όλα αυτά?

Είναι καλό το όλο σύστημα?

Είναι κάτι που πρέπει να κάνω?

Απο την ημέρα που άρχισα το ενυδρείο έχω γίνει μανιακή με το να ενημερώνομαι για ότι έχει σχέση με το ενυδρείο.

Σας Ευχαριστώ.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό το όλο σύστημα?

Είναι κάτι που πρέπει να κάνω?

Απο την ημέρα που άρχισα το ενυδρείο έχω γίνει μανιακή με το να ενημερώνομαι για ότι έχει σχέση με το ενυδρείο.

Σας Ευχαριστώ.

Όχι το σύστημα δεν είναι καλό. Αστιεύομαι!!! :thaman: και σε καλοσορίζω στο φόρουμ. Απλά σε απασχολεί και εσένα ότι απασχολούσε και εμάς πριν και μετά την αγορά του ενυδρείου μας και του εξοπλισμού του.

Δεν είναι απλά καλό το σύστημα που έχεις αλλά είναι και εντελώ πλήρης και με καλά αξιόπιστα αξεσουάρ!

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάζεις αδιάκοπα σε αυτό το φόρουμ μιας και μας ήρθες και για ότι άλλο σε απασχολεί εμείς όλοι είμαστε εδώ. Κάποιος θα σε βοηθήσει.

Όλοι ξεκινήσαμε με μια ιδέα για ενυδρείο και καταντίσαμε μανιακοί και συμφωνώ με ένα φίλο που λέει στο προφίλ του "Ένα ενυδρείο ίσον κανένα".

Link to comment
Share on other sites

Α! και πέρνουμε σαν δεδομένο, ότι έγινε το στρώσιμο του ενυδρείου σου, πριν βάλεις ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ Βασίλη για το μύνημα σου.

Νάσε καλά.

Τώρα σταμάτησα να ανησυχώ.

και καλώς σε βρήκα και εσένα.

Νονη

Link to comment
Share on other sites

Καλωστην ... :thaman:

Καλη διαμονη ... :thaman:

Μου κανουν λιγο εντυπωση οι διαστασεις και συγκεκριμενα το 36,5 υψος ... υπηρχε καποιος λογος που εγινε τοσο χαμηλο ?

Φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Dartman .

Tο ενυδρείο έγινε για Bar στο σαλόνι μου.

εχει ύψος 105cm

έχει μάκρος 242 cm

και πλάτος 36.5cm

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και απο εμένα... και καλά κουράγια.. θα αρρωστήσεις όπως όλοι μας... :thaman:

Μου κανουν λιγο εντυπωση οι διαστασεις και συγκεκριμενα το 36,5 υψος ... υπηρχε καποιος λογος που εγινε τοσο χαμηλο ?

Μαλλον το 242 ειναι η φάτσα 105 το ύψος και 36.5 το βαθος... :thaman:

ε??? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Dodo!!

Πολύ όμορφοι οι δίσκοι σου

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες και από εμένα. Ομολογώ πως η διαστάσεις του ενυδρείου είναι λίγο παράξενες. Και έχω μια μικρή ένσταση όσο αφορά την σύνθεση των ψαριών σου. Όπως αναφέρεις τα αγαπημένα σου ψάρια είναι οι δίσκοι. Τα ψάρια αυτά έχουν πολλές ιδιαιτερότητες δεν είναι ψάρια για αρχάριούς, θέλουνε ιδικές συνθήκες νερού και θερμοκρασίας και γενικά λίγα ψάρια είναι συμβατά με τους δίσκούς. Προτού λοιπόν πας να αγοράσεις και άλλα ψάρια όπως λες από το μαγαζί αποφάσισε τη ψάρια θες να έχεις μέσα και μετά τα συζητάμε άμα είναι συμβατά. Άνοιξε λοιπόν ένα ανάλογο θέμα στην ανάλογη κατηγορία και ρώτα εκεί ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Dodo!!

Πολύ όμορφοι οι δίσκοι σου

Νόνη

Thanks noni.... Θα τους το διαβιβάσω.. :wootwoot:

Θα συμφωνήσω με τον Χρηστο, οτι οι Δίσκοι ειναι ιδιαίτερα ψάρια και θελουν αρκετη προσοχή στα νερά σου, οσον αφορα ομως το αν ειναι ψάρια για αρχαριους δεν θα συμφωνήσω μαζί του εκτος και αν ειμαι απο τις σπανιες περιπτώσεις.... οι Δισκοι μου ήταν τα πρώτα μου ψάρια και μπήκαν στο ενυδρίο μετα την 3η εβδομάδα... :thaman:

Απλα πρεπει να εισαι προσεκτικός... οπως στα παιδια σου... :thaman:(αν και δεν εχω... )

Link to comment
Share on other sites

Buenas tardes & :thaman:

Το όλο σύστημα που έχεις φτιάξει έχει αρκετά καλό εξοπλισμό και αξιόπιστο. Όσον αφορά την επιλογή των ψαριών σου μέχρι στιγμής θα διαφωνήσω ελαφρώς. Τα ζωοτόκα δυστυχώς δεν ταιριάζουν με δίσκους και σκαλάρια. Οι κιχλίδες και ιδιαίτερα οι δίσκοι όπως είπαν και οι προλαλήσαντες είναι ψάρια ιδιαίτερα (δεν θα τα έλεγα δύσκολα). Αυτό σημαίνει ότι θέλουν πολύ καλές συνθήκες νερού (όσον αφορά την καθαρότητα), υψηλότερες θερμοκρασίες από άλλα ψάρια και γενικώς θα έλεγα ότι είναι λίγο απαιτητικά στις παραμέτρους του νερού (όπως και όλα τα είδη ψαριών άλλωστε). Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο δίσκος είναι κοπαδόψαρο. Δηλ. όσο περισσότεροι δίσκοι τόσο καλύτερη και πιο σωστή συμπεριφορά δείχνουν στο ενυδρείο. Το ενυδρείο σου είναι αρκετά ψηλό για να τους φιλοξενήσει αν κι εγώ θα προτιμούσα ακόμα λίγο περισσότερο φάρδος. Όπως είπαν και οι υπόλοιποι διάβασε στις αντίστοιχες κατηγορίες του forum όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς και θέσε μας τις απορίες σου πριν αγοράσεις άλλα ψάρια. Επίσης, επειδή το ενυδρείο σου είναι αρκετά ψηλό θα πρέπει να προσέξεις την σωστή τοποθέτηση των φυτών σου ώστε να μπορούν να λαμβάνουν την απαραίτητη ποσότητα φωτός που χρειάζονται. Χρειάζεσαι σίγουρα εκτός από το CO2, κάποια σκευάσματα ιχνοστοιχείων για τα φυτά καθώς και κάποια λιπάσματα. Όλα αυτά όμως σιγά-σιγά. Διάβασε κι εδώ είμαστε για οποιαδήποτε απορία σου.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι αρχάριοι λόγο της απειρίας τους δεν δείχνουν την δέουσα προσοχή στα ψάρια αυτά μιας και τους λείπουν η γνώσης. διακρίνουν συνήθως αργά ενδεχόμενες ασθένειες, το νερό είναι συνήθως από την βρύση και πολλή σκληρό κ.τ.λ. Δεν είναι ο κανόνας όμως, πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μακάρι να αλλάξανε οι καιροί και να βγω ψεύτης το εύχομαι.

Υ.Γ.

Εάν ενημερωθούμε σωστά προτού κάνουμε οποιαδήποτε βήμα και έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό και δώσουμε την δέουσα προσοχή τότε και αρχάριοι να ήμαστε θα κάνουμε καλή δουλιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, καλή συνέχεια! :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!!!

Καλώς σας βρήκα όλους.

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!!!

Καλώς σας βρήκα όλους.

Νόνη

να'σαι καλα!!

κ απο μενα λοιπον :thaman: και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από εμένα.

Καλή περιήγηση στο forum μας.

Link to comment
Share on other sites

:thaman: ανεβασε φωτο να δουμε το ενυδρειο σου. :thaman:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τελειώσει ακόμη.. αλλά θα σας στείλω μια σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τελειώσει ακόμη... το καπάκι δεν είναι έτοιμο...

και θέλει πολλή δουλειά..

συγίρισμα τα σύρματα , κρύψιμο φίλτρων, διακόσμηση, φυτά κλπ

έχετε καμιά εισήγηση πως να το κάνω πιο όμορφο?

Περιμένω τους πελεκάνους να μου τελειώσουν το bar

Νόνη

post-3744-1174734493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τελειώσει ακόμη... το καπάκι δεν είναι έτοιμο...

και θέλει πολλή δουλειά..

συγίρισμα τα σύρματα , κρύψιμο φίλτρων, διακόσμηση, φυτά κλπ

έχετε καμιά εισήγηση πως να το κάνω πιο όμορφο?

Περιμένω τους πελεκάνους να μου τελειώσουν το bar

Νόνη

Καλώς όρισες και από εμένα. :thaman:

Είμαι από την Κύπρο.

Σαν ιδέα φαίνετε καταπληκτική.

Από εξοπλισμό δεν ξέρω να σου πω γιατί εγώ είμαι του θαλασσινού.

Από λειτουργικότητα σίγουρα θα έχεις πρόβλημα με το ύψος του ενυδρείου.

Το ποιο λειτουργικό ύψος θα ήταν 70 εκατοστά.

Ο λόγος είναι για να μπορείς να βάζεις το χέρι σου στο ενυδρείο και να μπορείς να ακουμπάς στο υπόστρωμα. Έχεις σκεφτεί πόση ταλαίπωρα θα είναι τώρα?

Θα το διαπιστώσεις στην συνέχεια.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω.

Στο λέω γιατί πολλά παθήματα μου έγιναν μαθήματα. :thaman:

Εισηγούμαι να κάνεις κάτι τώρα που είναι νωρίς.

Δύσκολα τα πρόβατα αλλά μην το αφήσεις έτσι.

Κάτι που μπορώ να σκεφτώ τώρα είναι ένας άλλος πάτος στα 30 εκατοστά από το πάτωμα. :wootwoot:

Αυτή είναι η άποψη μου χωρείς να θέλω να σε επηρεάσω. :thumbup:

Ας μας πουν και τα άλλα τα παιδία τη γνώμη έχουν και αποφασίζεις. ;)

Νασε καλά

Σε χαιρετώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

NONH πολύ όμορφο το μπαρ-ενυδρείο σου.

Μιας και δεν έχεις φτιάξει ακόμα το καπάκι… τι θα έλεγες για κρυστάλλινο?

Έτσι θα βλέπεις το ενυδρείο και τα ψάρια του ακόμα και όταν κάθεσαι σε σκαμπό στην μπάρα.

Το ύψος των μπαρ είναι κλασσικά στο 1,2 μέτρα από το πάτωμα, τα δε σκαμπό-μπαρ έχουν ύψος 0,8 μέτρα. Επειδή έχεις ήδη φωτιστικό σύστημα (θα σου πρότεινα κρεμαστό φωτισμό) κάλυψε το επάνω μέρος του με μαύρη ή ανοξείδωτη επένδυση, ώστε να μην ενοχλεί στα μάτια αυτόν που βλέπει το ενυδρείο πάνω από την γυάλινη μπάρα.

Το κρύσταλλο του καπακιού θα είναι τροχισμένο-γυαλισμένο και κατά συμβουλή μου για ασφάλεια αλεξίσφαιρο (5/5/5=1,5 πόντους ή 8/8/8=2,4 πόντους) και θα πατάει επάνω σε λάστιχα που θα είναι κολλημένα στο ενυδρείο σου.

Βέβαια αν προσέχεις στο μπαρ της φωτο ACD-WATERBAR 1991, θα παρατηρήσεις ότι η εσωτερική πλευρά του ενυδρείου μου είναι κατά 20 πόντους κοντύτερη, ώστε να έχω εύκολη πρόσβαση στο εσωτερικό του. Σωστή η παρατήρηση κάποιου φίλου περί βάθους και δύσκολης συντήρησης από εσένα λόγω του ότι δεν θα φτάνεις στον πάτο το χέρι σου… όμως υπάρχουν εργαλεία να το κάνεις, όπως τσιμπίδες, λαβίδες, μακριές απόχες, μαγνήτες καθαρισμού άλγης που δεν βουλιάζουν… κλπ. Σε μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να ζητήσης από τον τεχνίτη που στο κατασκεύασε τη γνώμη του για αντικατάσταση του κεντρικού τζανιού της πλάτης με κοντύτερο... άρα θα φτάνεις και τον πάτο.

Σχετικά με την διακόσμηση θα είναι καλύτερα αν πίσω από τα ψάρια δεν θα φαίνονται πόδια, μπουκάλια, κλπ. Θα σου πρότεινα αποξηραμένα κοράλλια φτέρες όπως στο ACD-WATERBAR 1984, η κάποιο άλλο φυσικό διακοσμητικό που θα καλύπτει την πλάτη.

Ελπίζω να σε βοήθησα στην κατασκευή σου

Φιλικά

:thaman: Ν.Σ

www.aquaclubdesign.gr

post-3562-1174910466_thumb.jpg

post-3562-1174910496_thumb.jpg

post-3562-1174910524_thumb.jpg

post-3562-1174910552_thumb.jpg

post-3562-1174910583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Νίκο,

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και τις συμβουλές σου.

Πάρα πολύ όμορφα και τα δικά σου ενυδρεία .

Τώρα προβληματίστηκα για το καππάκι. Σκεφτόμουν να το κάνω ξύλινο ιρόκκο. ¨εκανα πιο παλλιά την σκέψη για γυαλλινο ..όμως προβληματιζόμουν τι θα έκανα με τον φωτισμό.... που θα στερέωνα τις λάμπες...(δεν κατάλαβα καλά αυτο που μου εγραψες για τον φωτισμό)

Στο πίσω μέρος άφησα το γυαλλί πιο χαμηλό περίπου 12πόντους.

Είναι λίγο δύσκολο λόγω του ύψους να έχω εύκολη πρόσβαση στο εσωτερικό του(ευτυχώς είμαι πολύ ψηλή και φτάνουν τα χέρια μου ως κάτω)..αλλιώς θα ήταν πιο δύσκολο.

Τελικά θα σκεφτώ με πιο πολλή σύνεση τι θα ήταν καλύτερο και σωστότερο να κάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...