Jump to content

Βοηθηστε Στο Ονειρο!


Recommended Posts

Καλημερα!ειμαι χομπιστας αρκετα χρονια στον χωρο του ενυδρειο αλλα παντα στο γλυκο νερο!μιας κ λατρης της θαλασσας κ ψαροντουφεκας παντα ειχα το ονειρο να βαλω ενα κομματι θαλασσας στον χωρο μ!αυτη την στιγμη διαθετω ενα 240 λιτρο με 2 εξωτερικα φιλτρα 1000/h,αεραντλια,θερμοστατη 300w κ ενα 60λιτρο ενυδρειο παροπλησμενο!θα ηθελα την υπομωνη κ τα φωτα σας να με βοηθησετε στην δημιουργια ενος μεσωγειακου!εχω προσβαση στη θαλασσα κ στα υλικα της !δυστηχως οχι τοσο κοντα ωστε να μεταφερω θαλασσινο νερο!

Περημενω την βοηθεια σας για την πραγματοποιηση ενος ονειρου!

Ευχαριστω

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη σου ευχόμαι στο όνειρο σου!!! Εχεις ενα σημαντικό μέρος του εξοπλισμού που χρειαζετε, θα χρειαστείς ομως ενα σκιμμερ κατάλληλο για τα λιτρα σου και κατα πάσα πιθανότητα ενα καλο ψυκτικο διοτι οι θερμοκρασίες ειναι διαφορετικές.

Τι εχεις κατα νου λοιπον; Ενα fish-only η ενα ενυδρειο με φωτοσυνθετικους οργανισμούς απο την θάλλασα μας και καποια επιλεγμένα ψαρακια;

Καλα να αρχίσεις Νίκο! :)

Link to comment
Share on other sites

Σκιμερ που θα πει??θα ηθελα να ξεκινησω με απλα πραγματακια χωρις τρελες απαιτησεις!αστεριες,αχινους λιγα ψαρακια κ ισως καποιες ανεμωνες!γινεται??

Ευχαριστω!μονο με την βοηθεια σας θα πραγματοποιηθει!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει αρκετα κ θα ηθελα να δοκιμασω με ενα χταποδακι μεσα!ξερω τις δυσκολιες του αλλα μ αρεσουν οι προκλησεις!ας ξεκινησουμε απ τον εξοπλισμο ομως πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει αρκετα κ θα ηθελα να δοκιμασω με ενα χταποδακι μεσα!ξερω τις δυσκολιες του αλλα μ αρεσουν οι προκλησεις!ας ξεκινησουμε απ τον εξοπλισμο ομως πρωτα!

Αν βαλεις χταποδι θα εχεις μονο χταποδι και τιποτα αλλο φιλε μου.Απο εκει και περα θα χρειαστείς πολυ καλο χημικό φιλτράρισμα με μπόλικο άνθρακα και καλο skimmer.Επίσης θα πρεπει το ενυδρειο να ειναι ερμητικά κλειστό απο πανω διοτι και με την παραμικρή χαραμάδα θα μπορέσει να στην κάνει εκτός ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω για το σφραγισμα!το σκιμερ τι δουλεια κανει ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer αφαιρει ενα μερος απο τα οργανικα που εχουμε στο ενυδρειο μας και ετσι μας βοηθαει να εχουμε υπο ελεγχο καποιες βασικες τιμες.

Ελπιζω να κανεις τ'ονειρο σου πραγματικοτητα φιλε μου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

θαλασσινο νερο πως δημιουργουμε ομως?>

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι το αγοράζεις απο ενυδρειακοι μαγαζιά. Εχουμε άρθρα τα οποια μπορούν να σε βοηθήσουν να μπεις οσο ποιο ανώδυνα και ευχάριστα στο κοσμο του θαλασσινού νερου. Εδω το πρώτο αρθρο μας απο τα τρία που εχουμε για τους αρχάριους στο θαλασσινό.

 

Καλο διάβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...