Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Εδω και κιγο καιρο παρατηρησα πως τα γκαπακια ξυνονται στην αμμο και στα φυλα απο τα φυτα.

Εκανα θεραπεια με omnipur και τωρα που τελειωσε αλλαξα νερο >60% και εβαλα ενεργο ανθρακα να τραβηξει τα υπολοιματα.

Ναι μεν τα γκαπακια σταματησαν να ξυνονται αλλα βλεπω τη μια γκαπινα να ειναι ακινητη στο βυθο ενω καποια αλλα ειναι μονιμως κρυμενα πισω απο το φιλτρο.

Επεισης χτες που τα παρατηρουσα ειδα στη γκαπινα ενα λευκο σημαδι σα σκονη στο πτερυγιο της ραχης. Σαν ich αλλα δεν ειμαι σιγουρος μια και δε βλεπω αλλου στο σωμα της.

Να ξανακανω θεραπεια με omnipur, να κανω για ich η κατι αλλο;

Το ενυδρειο εχει 2 γκαπι μεγαλα (αρσενικο-θυλικο) και γενες ( οι αλλες γκαπινες ψωφισαν διαδοχικα αμεσωσ μετα τις γεννες)

Επεισης εχει 3 helena και 2 amano

Φυτα: anubias - cryptocoryna wendi green

Θερμοκρασια πρωσπαθω να διατηρω μεταξυ 24-27 λογο ζεστης.

Μετρησεις αλλες ειναι οκ μιας και αλλαξα το νερο πριν 2 μερες οποτε δε φαινετε τιποτα να ειναι ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μετρησεις αμωνια ειναι στο ελαχιστο. Μετραω με το υγρο "ΝΗ4" της JBL

Το φιλτρο ειναι το biobox2 και εχει siporax mini και aquaclay

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εδω και κιγο καιρο παρατηρησα πως τα γκαπακια ξυνονται στην αμμο και στα φυλα απο τα φυτα.

Εκανα θεραπεια με omnipur και τωρα που τελειωσε αλλαξα νερο >60% και εβαλα ενεργο ανθρακα να τραβηξει τα υπολοιματα.

Ναι μεν τα γκαπακια σταματησαν να ξυνονται αλλα βλεπω τη μια γκαπινα να ειναι ακινητη στο βυθο ενω καποια αλλα ειναι μονιμως κρυμενα πισω απο το φιλτρο.

Επεισης χτες που τα παρατηρουσα ειδα στη γκαπινα ενα λευκο σημαδι σα σκονη στο πτερυγιο της ραχης. Σαν ich αλλα δεν ειμαι σιγουρος μια και δε βλεπω αλλου στο σωμα της.

Να ξανακανω θεραπεια με omnipur, να κανω για ich η κατι αλλο;

Το ενυδρειο εχει 2 γκαπι μεγαλα (αρσενικο-θυλικο) και γενες ( οι αλλες γκαπινες ψωφισαν διαδοχικα αμεσωσ μετα τις γεννες)

Επεισης εχει 3 helena και 2 amano

Φυτα: anubias - cryptocoryna wendi green

Θερμοκρασια πρωσπαθω να διατηρω μεταξυ 24-27 λογο ζεστης.

Μετρησεις αλλες ειναι οκ μιας και αλλαξα το νερο πριν 2 μερες οποτε δε φαινετε τιποτα να ειναι ψηλα.

Με ποιον τρόπο ρυθμίζεις την θερμοκρασία ; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλό είναι να μην έχουμε απότομες μεταβολές στην θερμοκρασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μετρησεις αμωνια ειναι στο ελαχιστο. Μετραω με το υγρο "ΝΗ4" της JBL

Το φιλτρο ειναι το biobox2 και εχει siporax mini και aquaclay

Η αμμωνια δεν πρεπει να ειναι στο ελαχιστο αλλα στο μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Λεω ελαχιστες γιατι η μικροτερη ενδειξη στο τεστ ειναι 0.05 αν θυμαμαι καλα. Δεν εχει ενδειξη 0.

Θερμοκρασια κλεινω πατζουρια και ανοιγω καπακι. Με ανοιχτα πατζουρια και κλειστο καπακι χτυπαει 30αρια.

Το βραδυ πεφτει στα 24-25. Ποιο κατω δε παει λογο θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο τα ψαρακια ειναι στρεσαρισμενα. Ειτε ειναι η ποιοτητα νερου, ειτε ειναι η εντονη ζεστη ειτε καποιος αλλος παραγοντας οπως το οτι η θυληκια δεχετε εντονη πιεση απο τον αρσενικο.

Αυτα πρεπει να κοιταξεις και θα διορθωσεις το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα νερού δεν έχει αλλάξει. Τουλάχιστον δεν έχει αλλάξει κάτι στις διαδικασίες που κάνω. Τώρα αν η ΕΥΔΑΠ αλλαξε το νερό δε ξέρω...

Η εντονη ζέστη και η διαφορά θερμοκρασίας απο τη μέρα στη νύχτα είναι σίγουρα πρόβλημα αλλά τι μπορώ να κάνω?

Φυσικά και το γεργονός ότι η θυληκιά είναι μόνη της στρεσάρετε (εξού και το πιθανό ich) αλλά αν πάρω και άλλα θυληκά απο pet shop φοβάμαι πως θα είναι άρρωστα (ως συνήθος) και θα επιβαρύνω το ενυδρείο και με άλλα προβλήματα που θα πρέπει να θεραπέυσω.

Το πρόβλημα είναι ότι δε ξέρω απο που να αρχήσω:

Να πάρω ψαρίνες και αν έιναι άρρωστες να κάνω θεραπεία?

Να κάνω θεραπεία για ich της ψαρίνας που ήδη έχω?

Σκέφτομαι και μια γυάλα (Old time classic) ως ενυδρείο για θεραπείες αντί να κάνω σε όλο το ενυδρείο. Είναι οκ αυτό σαν ιδέα?

Απο εξοπλισμό θα πρέπει να είναι σαν ένα κανονικό ενυδρείο ή κάποια πράγματα μπορούν να λοίπουν (για οικονομικούς λόγους αλλά και λόγο μεγέθους της γυάλας). Π.Χ. χριάζετε αντλία?

Link to comment
Share on other sites

Λεω ελαχιστες γιατι η μικροτερη ενδειξη στο τεστ ειναι 0.05 αν θυμαμαι καλα. Δεν εχει ενδειξη 0.

Θερμοκρασια κλεινω πατζουρια και ανοιγω καπακι. Με ανοιχτα πατζουρια και κλειστο καπακι χτυπαει 30αρια.

Το βραδυ πεφτει στα 24-25. Ποιο κατω δε παει λογο θερμοστατης

Ο θερμοστατης αυτην την εποχη δεν εχει σχεση με την αυξηση της θερμοκρασιας γιατι με αυτες

τις θερμοκρασιες δεν αναβει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας βάλεις μιά φωτό από τα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα νερού δεν έχει αλλάξει. Τουλάχιστον δεν έχει αλλάξει κάτι στις διαδικασίες που κάνω. Τώρα αν η ΕΥΔΑΠ αλλαξε το νερό δε ξέρω... Η εντονη ζέστη και η διαφορά θερμοκρασίας απο τη μέρα στη νύχτα είναι σίγουρα πρόβλημα αλλά τι μπορώ να κάνω? Φυσικά και το γεργονός ότι η θυληκιά είναι μόνη της στρεσάρετε (εξού και το πιθανό ich) αλλά αν πάρω και άλλα θυληκά απο pet shop φοβάμαι πως θα είναι άρρωστα (ως συνήθος) και θα επιβαρύνω το ενυδρείο και με άλλα προβλήματα που θα πρέπει να θεραπέυσω. Το πρόβλημα είναι ότι δε ξέρω απο που να αρχήσω: Να πάρω ψαρίνες και αν έιναι άρρωστες να κάνω θεραπεία? Να κάνω θεραπεία για ich της ψαρίνας που ήδη έχω? Σκέφτομαι και μια γυάλα (Old time classic) ως ενυδρείο για θεραπείες αντί να κάνω σε όλο το ενυδρείο. Είναι οκ αυτό σαν ιδέα? Απο εξοπλισμό θα πρέπει να είναι σαν ένα κανονικό ενυδρείο ή κάποια πράγματα μπορούν να λοίπουν (για οικονομικούς λόγους αλλά και λόγο μεγέθους της γυάλας). Π.Χ. χριάζετε αντλία?

Η ποιοτητα νερου εχει πολλους παραμετρους! Πχ το οτι επεσε φαρμακο μεσα το επιβαρυνει.

Να θεραπευσεις την γκαπινα προτου βαλεις αλλα ψαρια μεσα! Αυξησε θερμοκρασια μεχρι να δεις οτι τα ψαρια αρχιζουν και την ακουνε και εκει σταματα. Μην ταισεις για μερικες μερες.

Πρεπει να καθαριστει και το ενυδρειο και γιαυτο καλυτερα να κανεις τη θεραπεια στο κεντρικο.

Τωρα για τα ψαρια απο το πετ, αν βλεπεις οτι ολο αρρωστα ψαρια εχει, τι να σου ρε φιλαρακι, εγω δεν θα ξαναπηγαινα εκει. Τοσα πετ εχει με καλα ψαρια. Θα διαλεξεις και θα παρεις καλα.

Παντως σιγουρα θελει κι αλλα θυληκα.

Η γυαλα καραντινα, θελει απαραιτητα φιλτρο και θερμοστατη τον χειμωνα. Ολα τα αλλα ειναι εξτρα και στη ευχερεια σου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για το πετ σοπ, όταν τα αγοράζω φαίνονται μια χαρά. Απλα ενω στο ενυδρείο όλα είναι οκ, όταν βάζω νέα ψαρακια, μετα απο 1-2 βδομάδες αρχίζουν και ψωφάνε τα παλιά.

Σαν τα καινούρια να φέρνουν αρρώστιες μαζί τους.

Βάζω και 1-2 φωτο της θυληκιάς...

Αυτο στο πάνω πτερύγιο είναι ich? μπορει να καταλάβει κανείς?

post-58292-0-15555400-1405662371_thumb.jpg

post-58292-0-91528800-1405662380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στην 1η φωτο φαινονται τα βραγχια κοκκινα!! μηπως εχεις αμμωνια??.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία <0.05mg/lit σύμφωνα με το τεστ.

Πάντα κόκκινα ήταν τα βραγχια της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται για ick! Σαν σπυρακι μου φαινεται! Το ick ειναι σαν σκονη!

Link to comment
Share on other sites

ασε την θερμοκρασια να ανεβει για 3-4 μερες στο 30 και αν ειναι ich θα υποχωρησει! και μετα βλεπεις... παντως να ξερεις οτι το ομνιπουρ ειναι βαρυ φαρμακο και οτι επηρεαζει την βιολογια απο οσο ξερω..... το νου σου στις μετρησεις.......

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες βλέπω ότι η κινητηκότητα της ψαρίνας έχει ανέβει λιγάκι και δεν είναι μόνιμα στο βυθό.

Παρόλα αυτά όμως κατα το ταίσμα παρατηρώ το εξής:

Ρίχνω φαΐ, όλα τα ψαράκια τρέχουν, μαζί και η ψαρίνα, αλλά κανένα δεν τρώει. Περνάνε τα κομματάκια δίπλα τους αλλά αυτά αδιάφορα...

Αν φάνε κάποιο κομματάκι, βλέπω ότι αμέσως το βγάζουν.

Και γενικά ενω σε δευτερόλεπτα θα έπρεπε να το έχουν εξαφανίσει (όπως παλιά), τώρα η τροφή μουλιάζει και πεφτει. Ευτυχώς υπάρχουν οι amano και τα helena και σκουπίζουν.

Ταίζω:

Novo Guppy, (flakes)

Novo granomix,

Novo fill (bloodworms)

Sera spirulina (ταμπλέτες)

η συμπεριφορά είναι ίδια σε όλα τα ήδη τροφής.

Βαρεθήκαν να τρώνε τα ίδια?

Παίζει λόγο καλοκαιριού και θερμοκρασίας νερού να μην έχουν την ίδια όρεξη για φαΐ?

μήπως τελικά ανησυχώ τσάμπα που δεν τρώνε και τα ψαράκια είναι μια χαρά και δεν είναι άρρωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μερικές διευκρινήσεις

1. Πόσο καιρό είναι ανοιχτές οι τροφές που δίνεις?

2. Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο?

3. Η συμπεριφορά τους εκτός από την ώρα που ταίζεις, πως ειναι? Έχει θανάτους, τα βλέπεις κινητικά, κλπ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τροφες ειναι ανοιχτες απο τον Ιανουαριο. Μια σταλια ψαρακια ειναι, ποσο να φανε ποια...

Θερμοκρασια παιζει μεταξυ 24 το βραδι και 27-28 το πρωι.

Οι τελευταιες ψαρινες ψωφισαν αμεσως μετα τις γενες τους. Ολες οι ψαρινες ειχαν ενα κοκκινο σημαδι οταν τις εβγαλα (φωτο). Δε ξερω αν ειναι σχετικο η οχι αλλα απο τοτε δεν εχω αλλους θανατους.

Κινητικοτητα δεν ειναι ιδιαιτερη. Βασικα μονο ο αρσενικος ειναι υπερκινητικος. Τα υπολοιπα χαλαρα...

post-58292-0-30597300-1405758250_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως επικρατεί η άποψη, τις τροφές να τις αλλάζουμε μετά από 3 μηνες (απ την ώρα που θα ανοιχτούν). Ακόμη και να μην ισχύει απόλυτα, εφόσον τις έχεις ανοιχτές πάνω από 5μηνο, τότε σίγουρα θελουν αλλαγή (πρέπει να πεταχτούν και να αντικατασταθούν από νέες). Προτίμησε μικρές συσκευασίες για να προλαβαίνουν να καταναλώνονται

Για τη θερμοκρασία αγόρασε έναν controller και φρόντισε η θερμοκρασία να κρατιέται όσο το δυνατόν πιο σταθερή (με τη χρήση ανεμιστήρων το καλοκαίρι και θερμαντηρα τον χειμώνα). Σε περιόδους καύσωνα - εφόσον η θερμοκρασία ανέβει αρκετά - ίσως εμφανιστούν προβλήματα

Η σταδιακή αυξομείωση της θερμοκρασίας δεν προκαλεί προβλήματα, αρκεί να μην ξεπεραστούν για μεγάλο χρονικό διάστημα τα ανώτατα και κατώτατα όρια των οργανισμών

Για τη φωτό δεν μπορώ να πω πολλά. Δεν ξέρω αν φαγωθεί από άλλους οργανισμούς, αν είναι κάποιο εσωτερικό παράσιτο ή αν έχει αρχίσει η σήψη του σώματος

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω μια καινούρια τροφή αύριο να δοκιμάσω. Είναι γεγονός ότι το ντουλάπι που έχω τις τροφές, στις αρχές μύριζε. Τωρα είναι οκ. Αρα ίσως οι τροφές έχουν "ξεθυμάνει"

Για την ψώφια γκαπίνα της φωτό, το να έχει αρχίσει σήψη μέσα σε λίγες ώρες και να έχει τέτοια εμφανή σημάδια το βλέπω λίγο δύσκολο...

Επίσης το να φαγωθεί θεωρώ ότι δεν ισχύει λόγο του ότι δεν έχει εξωτερικές πληγές.

Άρα κάτι την έτρωγε απο μέσα. Βέβαια πριν γενήσει ΔΕΝ είχε σημάδια. Ίσως είναι λόγο τις γένας γιατι όπως είπα οι 3 τελευταίες γκαπίνες ψωφίσαν μετά τη γέννα (ενοώ ότι το βράδυ γενήσαν το πρωί τις βρήκα ψώφιες).

Anyway πίσω στη ζωντανή γκαπίνα:

Έκατσα και την παρατηρούσα πάλι τώρα και ξαφνικά σε μια πόζα βλέπω κάτι να κρέμετε στο πλευρό της. Πήρα τη φωτογραφική μηχανή και μετά απο καμια 100αριά φωτογραφίες καταφερα να βγάλω αυτες τις 2 που να ψιλοφαίνετε αυτο το πράμα...

Εξωτερικό παράσιτο?

πως το ξεφορτωνόμαστε?

p.s. Η θεραπεία με το omnipur τελείωσε την Δευτέρα. Σήμερα τα υπόλοιπα γκαπάκια αρχίσαν πάλι το ξύσημο στο βυθό... :(

post-58292-0-13901500-1405798374_thumb.jpg

post-58292-0-13767600-1405798385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στη φωτο δεν φαινεται καλα μηπως ειναι καμια ''πετσα''? δηλ μηπως γθαρθηκε πουθενα απο το ξυσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα νερού δεν έχει αλλάξει. Τουλάχιστον δεν έχει αλλάξει κάτι στις διαδικασίες που κάνω. Τώρα αν η ΕΥΔΑΠ αλλαξε το νερό δε ξέρω...Η εντονη ζέστη και η διαφορά θερμοκρασίας απο τη μέρα στη νύχτα είναι σίγουρα πρόβλημα αλλά τι μπορώ να κάνω?Φυσικά και το γεργονός ότι η θυληκιά είναι μόνη της στρεσάρετε (εξού και το πιθανό ich) αλλά αν πάρω και άλλα θυληκά απο pet shop φοβάμαι πως θα είναι άρρωστα (ως συνήθος) και θα επιβαρύνω το ενυδρείο και με άλλα προβλήματα που θα πρέπει να θεραπέυσω.Το πρόβλημα είναι ότι δε ξέρω απο που να αρχήσω:Να πάρω ψαρίνες και αν έιναι άρρωστες να κάνω θεραπεία?Να κάνω θεραπεία για ich της ψαρίνας που ήδη έχω?Σκέφτομαι και μια γυάλα (Old time classic) ως ενυδρείο για θεραπείες αντί να κάνω σε όλο το ενυδρείο. Είναι οκ αυτό σαν ιδέα?Απο εξοπλισμό θα πρέπει να είναι σαν ένα κανονικό ενυδρείο ή κάποια πράγματα μπορούν να λοίπουν (για οικονομικούς λόγους αλλά και λόγο μεγέθους της γυάλας). Π.Χ. χριάζετε αντλία?

Δεν εννοεις την στρογγυλη γυαλα; Σε αυτες δεν κανει να μπαινει κανενα ζωντανο. Καλυτερα παρε ενα πλαστικο δοχειο.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα μικρο 5lt ενυδρειακι, ενα φιλτρο hailea bt200 απο το οποιο εβγαλα τον ανθρακα και εβαλα siporax απο το κανονικο ενυδρειο. Εριξα και στο βυθο λιγο χαλικακι 0.8 που μου ειχε μεινει και ετοιμο το καραντινακι.

Η ψαρινα μπηκε μεσα αλλα τωρα ποιο το επομενο βημα;;

Αγορασα και καινουρια τροφη. Εριξα λιγο για δοκιμη αλλα τιποτα ιδιαιτερο. Γενικοτερα ριχνω λιγο παραπανω τροφη για να τρωνε τα helena και οι γαριδες. Μπας και τελικα βρισκουν τροφη ολη μερα και ειναι χορτασμενα; Θα αφησω μια- δυο μερες νυστικα να δω τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...