Jump to content

Diy Σχαρακι Για Ενυδρειο Γενηστρα!


karatasis

Recommended Posts

καλημερα στο φορουμ! Εφτιαξα ενα diy ενυδρειο 24 λιτρων που θα το χρησιμοποιω σαν γενηστρα αυτο που θελω να ρωτησω επειδη θα παω στον τζαμα σε λιγο...... ειναι στη σχαρα που θα ειναι στη μεση στο ενυδρειο ωστε να πεφτουν τα μικρα στον βυθο οι χαραμαδες της τι διακενο να εχουν ωστε να χωρανε τα μικρα? μισο ποντο ειναι καλα η θελει παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

κανενας ''εκτροφεας'' ρε παιδια....... να μου πει τι διακενο εχουν οι γενηστρες η ποσο πλατος εχουν τα νεογενητα?

Link to comment
Share on other sites

Τα πλατυ ειναι ζωοτοκα,εχω την εντυπωση οτι η σχαρα που λες εχει νοημα στα ωοτοκα ωστε να πεφτουν τα αυγα και να προφυλασονται.Στα ζωοτοκα γιατι να χρειαζεται η σχαρα?Ασε που σπανια ειδα νεογεννητα πλατυ να πηγαινουν στο βυθο ,συνηθως αναζητουσαν προστασια στα φυτα επιφανειας.Βαλε μια μπαλα κερατοφυλλο και θα τη βρουν την ακρη..Σε καθε περιπτωση και δυο χιλιοστα χαραμαδα να βρουν περνανε..

Link to comment
Share on other sites

Τα πλατυ ειναι ζωοτοκα,εχω την εντυπωση οτι η σχαρα που λες εχει νοημα στα ωοτοκα ωστε να πεφτουν τα αυγα και να προφυλασονται.Στα ζωοτοκα γιατι να χρειαζεται η σχαρα?Ασε που σπανια ειδα νεογεννητα πλατυ να πηγαινουν στο βυθο ,συνηθως αναζητουσαν προστασια στα φυτα επιφανειας.Βαλε μια μπαλα κερατοφυλλο και θα τη βρουν την ακρη..Σε καθε περιπτωση και δυο χιλιοστα χαραμαδα να βρουν περνανε..

Τη σχαρα τη θελω για να πεφτουν τα μικρα ωστε να μην τα τρωει η μανα τους.... στο ιντερνετ που κοιτουσα βιντεακια που τα ειχαν μεσα σε γενηστρες επεφταν στο βυθο! οποτε μισο εκατοστο φανταζομαι θα ειναι οκ...... κερατοφυλλο εχω αλλα δεν εχει αναπτυχθει αρκετα ακομα ωστε να μπορουν να κρυφτουν.....

Link to comment
Share on other sites

Μισο εκατοστο ειναι πολυ,ισως σφηνωσει η μανα,καντο μικροτερο...αλλα ποιος λεει οτι τα μικρα θα περνουν μονο προς τα κατω?Και οτι θα περασουν αμεσως?Το κερατοφυλλο,η μος,πιστια,λευκοκεφαλα και εγκερια να επιπλεει παντως ειναι πολυ πιο χρησιμα.μην ξεχνας οτι τα μικρα θελουν 4 και 5 φορες τη μερα ταισμα και σε τοσο λιγα λιτρα τα φυτα θα βοηθησουν να μεινει λιγο πιο καθαρο το νερο.παντως ετσι κι αλλιως θα θες μερα παρα μερα αλλαγη..

Link to comment
Share on other sites

ασε την φυση να κανει την δουλεια της..με μπολικα φυτα θα ζουν τα περισσοτερα..

αν θελεις παλι γεννηστρα, κανε 2-3 χιλιοστα τα ανοιγματα, τα μικρα θα πεφτουν αμεσως μετα την γεννα μεχρι και λιγη ωρα θα βρισκονται κατω...

εσυ θα πρεπει να εισαι παρων εκει για να βγαλεις την μανα , καθως αν περασουν 1-2 ωρες θα αρχισει το φαγοποτι καθως κανουν αποπειρες τα μικρα να ανεβουν προς τα πανω

Link to comment
Share on other sites

ασε την φυση να κανει την δουλεια της..με μπολικα φυτα θα ζουν τα περισσοτερα..

αν θελεις παλι γεννηστρα, κανε 2-3 χιλιοστα τα ανοιγματα, τα μικρα θα πεφτουν αμεσως μετα την γεννα μεχρι και λιγη ωρα θα βρισκονται κατω...

εσυ θα πρεπει να εισαι παρων εκει για να βγαλεις την μανα , καθως αν περασουν 1-2 ωρες θα αρχισει το φαγοποτι καθως κανουν αποπειρες τα μικρα να ανεβουν προς τα πανω

Συν πολλά από εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και γω μαζι σας ειμαι υπερ του φυσικου.... αλλα επειδη τα φυτα μου δεν ειναι ακομα πολυ ανεπτυγμενα και ειδικα το κερατοφυλλο δεν θελω να τα αφησω και να πανε σαν προβατα στη σφαγη.....το κερατοφυλλο φανταστειτε οτι ειναι ενα κλαδεμα 35 ποντους..... γι αυτο εφτιαξα το ενυδρειακι..... αν αργοτερα φουντωσουν τα φυτακια μου εννοειται οτι θα τα αφησω στο μεγαλο και απο κει και περα εχει να κανει η φυση! :)

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τη μανα αφου γεννησει. Παντως κι εγω θα λεγα πως η γεννηστρα ειναι περιττη.

Link to comment
Share on other sites

Την μανα εννοειται οτι θα την βγαλω! Αυτο που θελω να κανω βασικα ειναι να βαζω την μανα στο 20λιτρο να γενναει.... να πεφτουν τα μικρα μεσα απο αυτη τη σχαρα στον βυθο.... μολις τελειωνει τη γεννα να την ριχνω στο 120λιτρο βγαζοντας και τη σχαρα να μενουν στο 20λιτρο μονο τα μικρα και μετα απο 15-20 μερες να ριχνω και τα μικρα στο 120λιτρο! ουσιαστικα να τα γλυτωνω απο το να γινουν μεζε για τα μεγαλα θελω!

Link to comment
Share on other sites

Η όλη διαδικασία θα στρεσάρει πολύ το ψάρι. Πρόσθεσε φυτά όπως σου είπαν οι φίλοι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

λες?? καλα θα δω τι θα κανω ακομα δεν εχω παρατηρησει καποιο εγκυος.... πιστευω να εχει φουντωσει και το κερατοφυλλο μεχρι να γενησει καποιο αλλιως θα προσπαθησω με το 20λιτρο!

Link to comment
Share on other sites

Την μανα εννοειται οτι θα την βγαλω! Αυτο που θελω να κανω βασικα ειναι να βαζω την μανα στο 20λιτρο να γενναει.... να πεφτουν τα μικρα μεσα απο αυτη τη σχαρα στον βυθο.... μολις τελειωνει τη γεννα να την ριχνω στο 120λιτρο βγαζοντας και τη σχαρα να μενουν στο 20λιτρο μονο τα μικρα και μετα απο 15-20 μερες να ριχνω και τα μικρα στο 120λιτρο! ουσιαστικα να τα γλυτωνω απο το να γινουν μεζε για τα μεγαλα θελω!

Δεν μπορεις να τα σωζεις ολα! Ασε τη φυση να δουλεψει. Τα πιο δυνατα θα επιβιωσουν. Ετσι ελεγχει η φυση και τον πλυθησμο οτυς!

Link to comment
Share on other sites

σε φυτεμενο που ειχα μεχρι προτεινως πλατυ, δεν εχανα πανω απο 5 ψαρια, καθως εβλεπα-μετρουσα 20-25 απο καθε γεννα..

θα στρεσσαρεις το ψαρι ετσι πως το σκεφτεσαι..

αρχισε να φυτευεις σιγα σιγα και μεχρι να γεννησει καποιο να εχεις καποιες κρυψωνες..

δεν χρειαζεται να κανεις τοσα πολλα , με φυτα θα ζουν πολλα, θα το δεις.. κι αν χασεις και μερικα , δεν τρεχει κατι.. ισως ειναι και καλυτερα (ισως δεν ζουσαν αργοτερα)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα......! Απλα και στο ταισμα ρε παιδια δεν θα ειναι πιο ευκολο αν ηταν σε ενυδρειο ξεχωριστο...? γτ αντε και γλυτωνουν απο τη γεννα επειδη κρυβονται σε φυτα...... φαγητο πως θα τρωνε? που θα πεφτουν τα μεγαλα επανω και δεν θα μενει ''ψιχουλο'' συν του οτι θα τρωνε και κανενα οταν θα βγαινουν για φαι....

Link to comment
Share on other sites

Θα τρίβεις την τροφή που δίνεις στα μεγάλα. Μια χαρά θα καταφέρουν να φάνε , μην ανησυχείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως!

εγω ετριβα την τροφη (για ολα) , η τροφη παει παντου.. ετσι βρισκουν να φανε.. καμια 10ρια μερες ειναι κρυμμενα.. μετα αρχιζουν και βγαινουν σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια θα το κανω ετσι..... γτ εγω αλλιως το ειχα στο μυαλο μου και βλεπωντας κατι βιντεακια στο youtube εβλεπα οτι μολις γενουσε ενα γυρναγε επιτοπου και το ετρωγε η μανα..... η σε μεγαλα ενυδρεια που επεφταν τα αλλα αμεσως με το που εβγαινε απο την κοιλια της και το ετρωγαν και σκεφτηκα οτι ετσι δεν θα επιβιωσει κανενα....!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...