Jump to content

Juwel Που Με Προβληματίζει...


iliasandro

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω προβλήματα σχετικά με τη συντήρηση του ενυδρείου (εσωτερικό φίλτρο με μόλις 15 εκατοστά χώρο απο πάνω για εργασίες αν δεν διώξω το καπάκι). Αρχικά σκέφτηκα να καταργήσω το καπάκι και να βάλω τον φωτισμό πιο ψηλα κάτι που τελικά δε μπορεί να γίνει. Επειτά είπα να βάλω overtank φωτισμό. Ένας φίλος μου πρότεινε να μήν πειράξω το φωτισμό αλλά να αλλάξω το εσωτερικό φίλτρο με εξωτερικό. Ποια είναι η γνώμη σας; Καλύτερα σκεπασμένο με άλλο φίλτρο ή ανοιχτό με το μαμά φίλτρο της juwel;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σιγουρα το εξωτερικο φιλτρο εχει πολλα υπερ αλλα οι εργασιες ενος ενυδρειου δεν ειναι μονο το φιλτρο.

Επεισης για να ξηλωσεις το εσωτερικο φιλτρο,πρεπει να ξηλωσεις τα παντα απο μεσα και μετα να γινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω jwel με εσωτερικο φιλτρο και μαλιστα ειναι θαλασσινο δεν θα δοκιμαζα να το ξηλοσω για κανενα λογο ακομα και αν το ενυδριο μου ηταν τελειως αδειο δεν ξερεις τι μπορει να σημβει αν δοκιμασεις να το ξεκολησεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω jwel με εσωτερικο φιλτρο και μαλιστα ειναι θαλασσινο δεν θα δοκιμαζα να το ξηλοσω για κανενα λογο ακομα και αν το ενυδριο μου ηταν τελειως αδειο δεν ξερεις τι μπορει να σημβει αν δοκιμασεις να το ξεκολησεις

Τιποτα δεν θα συμβει..εχω juwel και εχω βγαλει το εσωτερικο φιλτρο..τιποτα δεν επαθε το ενυδρειο.Απλα,αν το βγαλεις χανεις αυτοματα και την εγγυηση που δινει η εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι αυτό. Το φίλτρο νομίζω βγαίνει εύκολα με μια λεπίδα. Δε νομίζω οτι χρειάζεται να αδειάσω το ενυδρείο. Η πρόσβαση είναι εύκολη...νομίζω

Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι οτι δε χωράει σκούπα μέσα στο φίλτρο για να το καθαρίσω (στο σημείο που είναι το φίλτρο βάζω χέρι και καίγομαι από τις λάμπες). Την τελευταία φορά μετέφερα τα πάντα σε ενυδρείο καραντίνα μετακίνησα το juwel έξω από το ντουλάπι το ξαναγέμισα με το νερό του και έκανα σκούπα στο φίλτρο. Το τι έβγαλε δεν περιγράφεται. Δεν γίνεται δουλειά έτσι όμως...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Λαθος νομιζεις..το φιλτρο δεν βγαινει τοσο ευκολα.Πρεπει να το αδειασεις ολο για να δουλεψεις και να καταφερεις να το ξεκολλησεις.Εγω ζεστανα λιγο τις σιληκονες με ενα πιστολακι απ εξω και μετα με ενα κοπιδι τις εκοψα σιγα σιγα.Ακομα και με το ζεσταμα δεν κοβοντουσαν ευκολα και με αδειο ενυδρειο εννοειτε..

Σκουπα στο φιλτρο γιατι κανεις?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι αυτό. Το φίλτρο νομίζω βγαίνει εύκολα με μια λεπίδα. Δε νομίζω οτι χρειάζεται να αδειάσω το ενυδρείο. Η πρόσβαση είναι εύκολη...νομίζω

Μας παραπέμπεις στην αρχή του παρόντος θέματος. Πόσα λίτρα ειναι το ενυδρειο σου;
Link to comment
Share on other sites

Είναι 60 λίτρα

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σκούπα γιατί μετά απο τια αλλαγες νερού γινόταν χαμός από το φίλτρο. Το τι λάσπη έβγαζε δεν περιγράφεται. Όλα τα φυτά γίνονται καφέ για μια δυο μερες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,ποτε δεν κανουμε σκουπα μεσα στο φιλτρο..γενικα το φιλτρο δεν το καθαριζουμε για να γινει γυαλι.Πλενουμε τα σφουγγαρια του φιλτρου με νερο απο το ενυδρειο και αν χρειαστει να πλυνουμε τα βιολογικα υλικα,το κανουμε απλα για να φυγουν τα χοντρα και παλι με νερο απο το ενυδρειο.

Αυτο που εκανες εσυ ειναι οτι χειροτερο,η λασπη που λες ειναι οι αποικιες των βακτηριδιων,αυτο που κρατα το ενυδρειο σου βιοσιμο για τα ψαρια σου,Βγαζοντας το τα χαλας ολα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γυάλισα. Οι μετρήσεις μου για τις επόμενες 5 ημέρες ήταν μηδενικές... Στα εξωτερικά φίλτρα (πχ eheim) αφήνουμε τη λάσπη στον κάδο ή την αδειάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα φιλτρο δεν βγαζουμε τη λασπη,μονο τα υλικα καθαριζουμε λιγο και ειμαστε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,ποτε δεν κανουμε σκουπα μεσα στο φιλτρο..γενικα το φιλτρο δεν το καθαριζουμε για να γινει γυαλι.Πλενουμε τα σφουγγαρια του φιλτρου με νερο απο το ενυδρειο και αν χρειαστει να πλυνουμε τα βιολογικα υλικα,το κανουμε απλα για να φυγουν τα χοντρα και παλι με νερο απο το ενυδρειο.

Αυτο που εκανες εσυ ειναι οτι χειροτερο,η λασπη που λες ειναι οι αποικιες των βακτηριδιων,αυτο που κρατα το ενυδρειο σου βιοσιμο για τα ψαρια σου,Βγαζοντας το τα χαλας ολα.

Σε κανενα φιλτρο δεν βγαζουμε τη λασπη,μονο τα υλικα καθαριζουμε λιγο και ειμαστε οκ.

Κωστα στις δυο παραθεσεις που εχω θα διαφωνησω λιγο, γιατι?

Εχεις δικιο οτι ειναι η βιολογια του,αλλα οταν ειναι υπερβολικη και τη βγαζει μεσα, τι πρεπει να κανεις?

Στα εξωτερικα φιλτρα οταν βγαζουμε τους καδους, δεν τα καθαριζουμε μεσα?

Ομως ενας κυριος παραγοντας σε ολα αυτα ειναι το ενυδρειο να ειναι αρκετα στρωμενο!

Το ενυδρείο μου είναι αυτό. Το φίλτρο νομίζω βγαίνει εύκολα με μια λεπίδα. Δε νομίζω οτι χρειάζεται να αδειάσω το ενυδρείο. Η πρόσβαση είναι εύκολη...νομίζω

Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι οτι δε χωράει σκούπα μέσα στο φίλτρο για να το καθαρίσω (στο σημείο που είναι το φίλτρο βάζω χέρι και καίγομαι από τις λάμπες). Την τελευταία φορά μετέφερα τα πάντα σε ενυδρείο καραντίνα μετακίνησα το juwel έξω από το ντουλάπι το ξαναγέμισα με το νερό του και έκανα σκούπα στο φίλτρο. Το τι έβγαλε δεν περιγράφεται. Δεν γίνεται δουλειά έτσι όμως...

Δεν χρειαζεται να ειναι σκουπα, με ενα απλο λαστιχο μικρης διαμετρου γινεται.

Το φιλτρο αν θελεις να το βγαλεις, γινεται με μπετονια χωρις να υπαρχει προβλημα στα προαναφερομενα!

Link to comment
Share on other sites

Οταν θες να βγαλεις τα σφουγγαρια τι κανεις?

Εγω ας πουμε μετακινω το καπακι δεξια....

Οντως πιανει πολυ μπιχλα κατω αλλα εγω δεν το καθαριζω....και αν καμια φορα βαλω τα σφουγγαρια μεσα,μετα απο το καθαρισμα,με δυναμη,τοτε φευγει η μπιχλα απο τις γριλιες και παει σε ολο το ενυδρειο.........γι'αυτο τα βαζω μεσα σιγα-σιγα...... :)

Νομιζω οτι με ενα λαστιχο σε μια αλλαγη νερου θα τραβηξει αρκετη μπιχλα.....εγω παντως δεν το εχω κανει.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω και γω για τη λασπη..δεν ειναι η λασπη αποικιες βακτηριων,φιλοξενουνται και εκει αποικιες αλλα οι συντριπτικα περισσοτερες ειναι στα υλικα,οποτε και γυαλι να το κανεις δεν τρεχει τιποτα.Αντιθετως το ακαθαριστο φιλτρο ειναι πηγη νιτρικων.Τωρα αν μαζευει πολλη λασπη στο φιλτρο ισως δεν εχεις καλη μηχανικη φιλτρανση.Θεωρητικα τα σφουγγαρια πρεπει να κατακρατουν τα παντα και στα υπολοιπα υλικα το νερο να πηγαινει μηχανικα φιλτραρισμενο.Αν στην επανεκκινηση πεταει λασπη μια καλτσα-φιλτρο στην εξοδο για καμια ωρα θα κανει το νερο κρυσταλλο αν και με καλη κυκλοφορια και ψιλα σφουγγαρια ετσι κι αλλιως πρεπει να καθαριζει σε καμια ωρα κι οχι δυο μερες..Απο κει και περα ενα καλο εξωτερικο φιλτρο εχει τα πλεονεκτηματα του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω και γω για τη λασπη..δεν ειναι η λασπη αποικιες βακτηριων,φιλοξενουνται και εκει αποικιες αλλα οι συντριπτικα περισσοτερες ειναι στα υλικα,οποτε και γυαλι να το κανεις δεν τρεχει τιποτα.Αντιθετως το ακαθαριστο φιλτρο ειναι πηγη νιτρικων.Τωρα αν μαζευει πολλη λασπη στο φιλτρο ισως δεν εχεις καλη μηχανικη φιλτρανση.Θεωρητικα τα σφουγγαρια πρεπει να κατακρατουν τα παντα και στα υπολοιπα υλικα το νερο να πηγαινει μηχανικα φιλτραρισμενο.Αν στην επανεκκινηση πεταει λασπη μια καλτσα-φιλτρο στην εξοδο για καμια ωρα θα κανει το νερο κρυσταλλο αν και με καλη κυκλοφορια και ψιλα σφουγγαρια ετσι κι αλλιως πρεπει να καθαριζει σε καμια ωρα κι οχι δυο μερες..Απο κει και περα ενα καλο εξωτερικο φιλτρο εχει τα πλεονεκτηματα του..

Συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω και γω για τη λασπη..δεν ειναι η λασπη αποικιες βακτηριων,[...]πλεονεκτηματα του..

Το νερό καθαρίζει σε 2-3 ώρες αλλά τα φυτά θέλουν πολύ τίναγμα για να καθαρίσουν. Οι δε ανούμπιες που είναι ακριβώς κάτω από το φίλτρο δεν το συζητώ πώς γίνονται... Να σημειώσω βέβαια οτι τη λάσπη την έβγαζε μόνο όταν έμπαινε το φίλτρο στην μπρίζα (εννοείται) και για κάποια δευτερόλεπτα μετά. Κατόπιν το νερό έβγαινε καθαρό..

Οταν θες να βγαλεις τα σφουγγαρια τι κανεις? [...] Νομιζω οτι με ενα λαστιχο σε μια αλλαγη νερου θα τραβηξει αρκετη μπιχλα.....εγω παντως δεν το εχω κανει.... :)

Για να βγαλω τα σφουγγαρια δεν ειναι μεγαλη ταλαιπωρια. Οταν ομως χρειαστει να βγαλω το siporax πρέπει να σε έχω από μια πλευρά. Η θήκη του φίλτρου δε χωρά για να βγει κατακόρυφα οπότε τραβάω το διχτάκι του siporax με αποτέλεσμα 9 στις 10 να σκίζεται (πιάνεται στα δοντάκια της θήκης)... Μεγάλος μπελάς...

Αξίζει πάντως η ταλαιπωρία με το εσωτερικό φίλτρο ή να διαθέσω χρήματα για εξωτερικό; Το λέω από την άποψη οτι τα χρήματα μπορώ να τα διαθέσω για κάτι άλλο (πχ CO2)

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Κωστα στις δυο παραθεσεις που εχω θα διαφωνησω λιγο, γιατι?

Εχεις δικιο οτι ειναι η βιολογια του,αλλα οταν ειναι υπερβολικη και τη βγαζει μεσα, τι πρεπει να κανεις?

Στα εξωτερικα φιλτρα οταν βγαζουμε τους καδους, δεν τα καθαριζουμε μεσα?

Ομως ενας κυριος παραγοντας σε ολα αυτα ειναι το ενυδρειο να ειναι αρκετα στρωμενο!

+1

Αν εχει φτασει στο σημειο να εχει πιασει λασπη δεν θα ειναι και στρωμενο??

Δεν χρειαζεται να ειναι σκουπα, με ενα απλο λαστιχο μικρης διαμετρου γινεται.

+1

Το φιλτρο αν θελεις να το βγαλεις, γινεται με μπετονια χωρις να υπαρχει προβλημα στα προαναφερομενα!

-1

Με πετονια, χορδη κλπ, οχι και τοσο ευκολη διαδικασια.

Με μαχαιρι ή λεπιδι φευγει πανευκολα με μια κινηση ακομα και σε γεματο νερο ενυδρειο. (προσοχη ομως στα χερια με το κοπιδι και προσοχη μη φαμε και τις σιλικονες που ενωνουν τα τζαμια)

Προτεινω ομως να μη πειραξεις τιποτα αν το μονο προβλημα ειναι η προσβαση στον πατο του φιλτρου.

Με λαστιχο καθαριζεις τον πατο του φιλτρου αραια και που. Δεν χρειαζεται τοσο συχνα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα....εχεις ραφι απο πανω σωστα?Θυμηθηκα σε ενα αλλο θεμα που ρωτας για τον φωτισμο..... :)

Κοιτα,αν θες να ''ταλαιπωρηθεις'' με αυτο το φιλτρο,τραβας λιγο την μπιχλα με το λαστιχο της αλλαγης νερου,βαζεις ενα καλτσον ή κατι τετοιο στο στομιο την ωρα που βαζεις μπρος το φιλτρο και κοβεις τα δοντακια αυτα που ειναι στο καλτσακι με το βιολογικο......

Αλλιως αγοραζεις ενα εξωτερικο και καθαρισες! :)

Αλλα,αυτο το φιλτροκουτι δεν νομιζω να βγαινει και τοσο ευκολα.....μαλλον θα πρεπει να ξεστησεις το ενυδρειο για να μπορεις να δουλεψεις......

Link to comment
Share on other sites

Το νερό καθαρίζει σε 2-3 ώρες αλλά τα φυτά θέλουν πολύ τίναγμα για να καθαρίσουν. Οι δε ανούμπιες που είναι ακριβώς κάτω από το φίλτρο δεν το συζητώ πώς γίνονται... Να σημειώσω βέβαια οτι τη λάσπη την έβγαζε μόνο όταν έμπαινε το φίλτρο στην μπρίζα (εννοείται) και για κάποια δευτερόλεπτα μετά. Κατόπιν το νερό έβγαινε καθαρό..

Αξίζει πάντως η ταλαιπωρία με το εσωτερικό φίλτρο ή να διαθέσω χρήματα για εξωτερικό; Το λέω από την άποψη οτι τα χρήματα μπορώ να τα διαθέσω για κάτι άλλο (πχ CO2)

Βρες ενα liquid filter bag (κατι τετοιο http://www.vlachakis-systems.com/pdfs/bags.pdf) ..το βαζεις στην εξοδο πριν επανεκινησεις το φιλτρο και το αφηνεις καμια ωρα και ..τελος..Εχουν και πλεονεκτηματα τα εσωτερικα,αν δεν εχεις αλλο λογο δεν χρειαζεται να το βγαλεις..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε οτι είναι αξιοπρεπές και πως είναι κρίμα να το "πετάξω";;;

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν καταλαβα γιατι ξηλωνουν αμεσα τα εσωτερικα φιλτρα..εγω στο Ριο400 το εχω και δουλευει μια χαρα παραλληλα με εξωτερικο,,αν σε καλυπτει γιατι οχι..

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολυ τα βγαζουν γιατι πιανουν χωρο και ειναι και σαν γκουμουτσα, ειδηκα σε κατι ριο 300 και 400, ενω το εξωτερικο δινει περισοτερες ευκολιες καθαρισμου/υλικων/τροπο φιλτρανσεις/περισοτερη ροη και φυσικα ειναι εσθητικα πιο ομορφο απο ενα εσωτερικο, μπορει να κανουν πολυ καλη δουλεια αλλα ολα τα παραπανω ειναι τα μειων τους...

Το φιλτρο εαν σου δινει χωρο να βαλεις τα χερια σου βγαινει πολυ ευκολα με μια φαλτσετα, αμα ειναι και 2-3 χρονων βγαινει πανευκολα, απλα ειναι γεματο πας σιγα σιγα....

Για την λασπη τωρα κατα την επαεκκινησει του φιλτρου, με μια αποχη ακομα μπορεις να κανεις την δουλεια και να μαζεψεις οτι λασπη πεταξει, μιλαμε τωρα εαν ειναι οντως 5-6 δευτερολεπτα το θεμα...

Εαν μαζευει λασπη στο πατο καλο ειναι καθες 2-3 μηνες να την μαζευεις καπως, ειναι με ενα λαστιχο αεραντλιας, ειτε με ενα αλφαδολαστιχο που μπορει να εχεις για τις αλλαγες σου...

Ναι η λασπη ειναι αποικιες βακτυριδων, νεκρες συνηθος και για αυτο γινονται σαν ιζημα...

Η βιολογια δεν ειναι μεσα στο φιλτρο μονο εαν μιλαμε για ενα ενυδρειο που τρεχει 8-10 μηνες, ειναι παντου, απλα στο φιλτρο λογο υληκων εχουμε την μεγαλητερη αποικισημη επιφανεια.....

Μετα την αλλαγη και το καλο καθαρισμα του φιλτρου, που πρεπει να γινεται καθε 6-8 μηνες για να καθαριστουν ολα τα μεροι του σωστα(σωληνες, ανλτια, καδος, σφουγκαρια) και να εχει την καλητερη λειτουργεια που μπορει, καλο ειναι να κανουμε και μια προσθηκη βακτυριδιων για την ενυσχησει και την ανανεωση της βιοποικηλιας της βιολογιας μας... Μονο καλο μπορει να κανει μετα απο κατι τετοιο...

Εαν υπαρχουν δυο φιλτρα και ανω ο καθαρισμος γινεται εναλλαξ και οχι ταυτοχρονα...

Αυτα τα λιγα, ελπιζω να μην κουρασα :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με τη σειρα μου να πω πως το εξωτερικο κυριολεκτικα θα σου λυσει τα χερια. Τωρα αν θες να κανεις την επεμβαση στο ενυδρειο σου αφαιρωντας το φιλτρο ειναι αλλο θεμα.

Για τι λασπη, οταν κανω καθαρισμο φιλτρων καθε 3-4 μηνες, τον καδο το πλενω και χυνω το κατακαθι!

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...