Jump to content

Juwel Που Με Προβληματίζει...


iliasandro

Recommended Posts

Αν αντικαθιστούσα το υπάρχον με το eheim biopower θα είχε νόημα. Υπάρχει στο εμπόριο κανένα εξάρτημα που να συνδέεται στην αεραντλία του και να τραβά οξυγόνο από τη μία και CO2 από την άλλη;

Ή να πάω σε εξωτερικό (ecco pro) και να παρω μια αεραντλία ξεχωριστή;

Την αφαίρεση του εσωτερικού δεν τη φοβάμαι. Εχω οδηγίες από ειδικό (από το Βασίλη στον Άλιμο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα 2 Juwel που έχουν περάσει από τα χέρια μου είχα βγάλει το εσωτερικό φίλτρο πολύ εύκολα με ένα κοπίδι κόβεις τις σιλικόνες που το συγκρατούν και φεύγει αμέσως, το εξωτερικό φίλτρο είναι ανώτερο και δεν χρειάζεσαι αεραντλία, δημιουργείς ανατάραξη στην επιφάνεια και είσαι μια χαρά από οξυγόνο.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχεις στο φίλτρο και με ποια σειρά;

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά μου είναι βαμβάκι επάνω, σφουγγάρι, siporax χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαμβακι πανω,σιποραξ και σφουγγαρι κατω...

Εκανα το πειραμα.......σημερα στην αλλαγη νερου εχωσα το λαστιχο μεσα στο φιλτροκουτι και τραβηξε οντως πολυ μαυρο νερο! :)

Ηταν ευκαιρια γιατι ειχα και καιρο να βγαλω το σφουγγαρι να το καθαρισω λιγο.....

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο θέμα έχει η ροή του φίλτρου γενικά, ακόμα και τώρα που το καθάρισα με τη σκούπα. Βλέπω το κερατόφυλλο να μην κολλά στην εισαγωγή του φίλτρου αλλά στο απέναντι από την έξοδο τζάμι και κάποια μικρά φυλλαράκια να μένουν στο ίδιο σημείο και να κινούνται κυκλικά. Επίσης η ανατάραξη είναι μέτρια σε σχέση με την αρχή. Μήπως θέλει καθάρισμα και αλλού (καθάρισα κάτω από την αντλία και το θερμοστάτη και κάτω από τα υλικά)...

Link to comment
Share on other sites

Την κουμπωσες σωστα την αντλια, γιατι εαν θυμαμαι καλα ειναι λιγο ζορικες οταν πας να τις βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φάνηκε ζόρικη... Θα το δω

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανονικά στη θέση της. Την έβγαλα και την ξαναέβαλα (χωρίς ζόρι) αλλά πάλι τα ίδια. Έχω ανατάραξη αλλά όχι ικανοποιητική χωρίς να μπορώ να πω αν τελικά η ροή είναι αρκετή για τα λίτρα μου. Θανάτους δεν έχω, οι άλγες μετα το καθάρισμα του φίλτρου μειώθηκαν στο ελάχιστο και τα φυτά ανπτύσσονται κανονικά. Υπάρχει κάποιο άλλο κριτήριο που να επιβαιβεώνει την ύπαρξη ή απουσία σωστής ροής;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις γωνιά στην εξοδο της αντλιας?Εκει δηλαδη που βγαινει το νερο στο ενυδρειο.....Μηπως αυτη δεν εχει κουμπωσει καλα?

Μηπως ξαναβαζοντας τα υλικα τα στουμπωσες?

Link to comment
Share on other sites

Τα έλεγξα όλα... Τα υλικά δεν πρέπει να είναι στουμπωμένα. Αν άλλαζα τον κυκλοφορητή του με κάποιον μεγαλύτερο (πχ του Rio) θα άξιζε τα χρήματα; Υπάρχει περίπτωση να μου το κάνει πλυντήριο;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισες μεσα τη φτερωτη με το μαγνητη και τριγυρω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα πήγαινα για εξωτερικό με κλειστά μάτια αλλά δεν έχω ντουλάπι από κάτω για να το βάλω...

Να πως φαίνεται από την τραπεζαρία...

post-49694-0-81725100-1405716481_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι και ετσι οπως εισαι με αυτο το φιλτρο ειναι μια χαρα....που θα το βαλεις το εξωτερικο?

Στα λιγα λιτρα τα φιλτροκουτια της juwel ειναι καλα,σε καλυπτουν......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω μάλλον, με μια πιθανότητα για αναβάθμιση του κυκλοφορητή απο 280 σε 400 ή 600

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παιξεις με εξωτερικο, ξήλωσε το εσωτερικο, τραβα λιγο δεξια το ενυδρειο και βαλε ενα 2211 η αντιστοιχο στο αριστερο μερος να μη φαινεται.Με ενα προφιλτρο με σφουγγαρι στην εισαγωγη θα σωθεις.Μια φορα την εβδομαδα καθαρισμα το σφουγγαρι.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατηγορία φίλτρων δεν μπαίνει δίπλα στο ενυδρείο. Με κανένα κρεμαστό ίσως να είχα τύχη αλλά με ανοιχτό το καπάκι και με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λέει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 χρονια απροβληματιστης λειτουργίας ενός 2211 σε ιδιο ενυδρειο με το δικο σου τι λένε; :)

Αν η κεφαλή ειναι πιο κατω απο τη σταθμη,οχι απλα δουλευει αλλα πυροβολαει με σχεδον μηδενικο μανομετρικό!

Link to comment
Share on other sites

Δες και την απαντηση μου καθως και τις επόμενες στο δευτερο θεμα που παρέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι υπάρχει και η σειρά classic με βάνα εισαγωγής πολύ χαμηλά. Αυτό ίσως να είναι κοντά σε ό,τι χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...

Link to comment
Share on other sites

Πριν ανοίξω ένα νέο θέμα με μια συνολική παρουσίαση του τι σκέφτομαι για το ενυδρείο νομίζω οτι έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Λέω λοιπόν:

  1. Να βάλω κάποιο overtank φωτιστικό 2x24 watt
  2. Να κρεμάσω στο πίσω τζάμι 2 eheim liberty 75 (θα μπορούσα να ανέβω σε eheim liberty 130 ή θα είναι υπερβολή; )
  3. Να αντικαταστήσω το καπάκι της juwel με plexiglass
Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...