Jump to content

Paschalpgr Reef V2, Γιατί Άμα Κάνεις Την Αρχή…..


paschalpgr

Recommended Posts

Μάριε σε ευχαριστώ. Έχεις δικαιο και μεταφέρθηκαν. Aκολουθεί και το skimmer εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ενημέρωση των παραμέτρων του ενυδρειου με προςθηκη ΝΟ3 και ΡΟ4 :-)

pH 8,08

Θερμοκρασία 26,5 oC

kH 8

Ca 440

Mg 1280

ΝΟ3 7,5 ppm

PO4 0

Οι τιμες σου πανε μια χαρα. Βέβαια με reactor παντα αισθανόμουν ποιο άνετα οταν ειχα καπως ποιο μεγαλες τιμες. Απο ph πως τα πας; Πρωί και βραδυ;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε paschalpgr(πες και το μικρο σου να μη σε λεω συνεχεια ετσι :usd: ) εχω παθει πλακα με τις diy κατασκευες σου αλλα και τον τροπο που τις παρουσιασες/αναλυσες :bow:

Τρομερη δουλεια και σιγουρα θα βοηθησουν παιδια που θελουν να επιχειρησουν κατι αντιστοιχο!

Ευχαριστουμε πολυ που τα μοιραστηκες μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες σου πανε μια χαρα. Βέβαια με reactor παντα αισθανόμουν ποιο άνετα οταν ειχα καπως ποιο μεγαλες τιμες. Απο ph πως τα πας; Πρωί και βραδυ;

Το pH παίζει από 8,00 έως 8,2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε paschalpgr(πες και το μικρο σου να μη σε λεω συνεχεια ετσι :usd: ) εχω παθει πλακα με τις diy κατασκευες σου αλλα και τον τροπο που τις παρουσιασες/αναλυσες :bow:

Τρομερη δουλεια και σιγουρα θα βοηθησουν παιδια που θελουν να επιχειρησουν κατι αντιστοιχο!

Ευχαριστουμε πολυ που τα μοιραστηκες μαζι μας :thumbsu:

Μιχάλη πιστεύω ότι η γνώση και η εμπειρία που δεν μοιράζεται, όχι μόνο δεν μπορεί να αναβαθμιστεί αλλά στην πραγματικότητα δεν υφίσταται καν!!! :-)

Πασχάλης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα γειτονα.

Link to comment
Share on other sites

Απο κατασκευες εισαι αψοχος........

Χιλια Μπραβο ..........................

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη πιστεύω ότι η γνώση και η εμπειρία που δεν μοιράζεται, όχι μόνο δεν μπορεί να αναβαθμιστεί αλλά στην πραγματικότητα δεν υφίσταται καν!!! :-)

Πασχάλης

Ακριβώς ετσι! Μπράβο Πασχαλη για τον υπεροχο τροπο που το διατυπωσες!! :)

8 με 8,2 ph με calcium reactor και ΚΗ 8 μου κανει μια μικρή εντύπωση. Πρεπει να εχεις πολυ καλο εξαερισμο στο ενυδρειο σου και αναταραξη. Μετρησες και το πρωί πριν ανοίξουν τα φώτα; Απλα να ξέρεις οτι το χειμώνα που γενικα κλείνουμε πόρτες γιατι μπρρρρ :P θα σου κανει μια μικρή βουτιά αλλα τιποτα ανησυχητικό.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα γειτονα.

σε ευχαριστώ γείτονα και θα πιούμε και κάποια στιγμή ένα καφεδάκι με θέα ένα reef δωματίου :)

Απο κατασκευες εισαι αψοχος........

Χιλια Μπραβο ..........................

χίλια ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ γείτονα και θα πιούμε και κάποια στιγμή ένα καφεδάκι με θέα ένα reef δωματίου :)

ενα reef?

χίλια ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ετσι! Μπράβο Πασχαλη για τον υπεροχο τροπο που το διατυπωσες!! :)

8 με 8,2 ph με calcium reactor και ΚΗ 8 μου κανει μια μικρή εντύπωση. Πρεπει να εχεις πολυ καλο εξαερισμο στο ενυδρειο σου και αναταραξη. Μετρησες και το πρωί πριν ανοίξουν τα φώτα; Απλα να ξέρεις οτι το χειμώνα που γενικα κλείνουμε πόρτες γιατι μπρρρρ :P θα σου κανει μια μικρή βουτιά αλλα τιποτα ανησυχητικό.

Επιφανειακή ανατάραξη γενικά εχω καλή. Το πρωί πριν ανοίξουν τα φώτα το pH είναι 8,00 -8,04 ( μετρημένο με pHμετρο). Το απόγευμα μετά το full noon μετράω pH 8,10 -8,12. Η αλήθεια είναι ότι ρίχνω λίγη σόδα μέχρι το 8,2 - 8,25 γιατί θέλω να ανεβάσω λίγο το pH και να παω το kH στο 8,5 από 8 που είναι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Λογική ρουτίνα. Και εγω διωρθωνα τις τιμες οταν χρειάζονταν ηθ ηθελα να αλλάξω κατι. Οντως το ph σου ειναι τέρας σταθερότητας τωρα. Το χειμώνα μην το φοβηθείς, θα παιζει λιγο παραπανω αλλα ολα οκ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα update μετά τις ζημιές του καλοκαιριού που είχαν σαν αποτέλεσμα να φύγουν όλα τα σκληρά και τα νιτρικά να μην μαζεύονται :-(

μετά την προσπάθεια για μάζεμα από τιμές τώρα είμαι:

pH 7,9 -8,2
Θερμοκρασία 26,0 oC
kH 8+
Ca 430
Mg 1330
ΡΟ4 0

και ΝΟ3 30-40 ppm!!!!

Επίσης επειδή δεν μαζευόταν με τίποτα τα νιτρικά, έβγαλα το ATS γιατί όπως είδα λόγω του ότι δεν είχε φως (ίσως και καλή ροή) και από τις δύο πλευρές, στη σκοτεινή πλευρά του είχα υπολείμματα άλγης σε αποσύνθεση.

Έτσι τώρα τρέχει μόνο με skimmer, haeto και μερικές κόκκινες μακροάλγες που έχω στο refugium ενώ σήμερα ξεκίνησα και την προσθήκη ΝΟ3:ΡΟ4 -Χ της red sea (ευχαριστώ Θανάση για τις πληροφορίες :thumbup: )

Ακολουθούν μερικές φώτο και ελπίζω για τη συνέχεια (που περιλαμβάνει και ένα νέο στήσιμο γιατί άμα κάνεις την αρχή....lol)

ΥΓ θα ακολουθήσει ξεχωριστή παρουσίαση για το νέο

post-32095-0-76310800-1412444680_thumb.jpg

post-32095-0-86195300-1412444681_thumb.jpg

post-32095-0-92940000-1412444682_thumb.jpg

post-32095-0-24259000-1412444684_thumb.jpg

post-32095-0-26459700-1412444685_thumb.jpg

post-32095-0-00292800-1412444686_thumb.jpg

post-32095-0-30931500-1412444953_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε πασχαλη για το κουραγιο σου και το οτι δεν τα παρατας φιλε μου :bow::bow:

Στις στραβες φαινεται το ποσο αγαπας αυτο που κανεις!

Για τα σκληρα μη στεναχωριεσαι,καλα να εισαι και θα ξαναβαλεις.Αλλωστε θα ερθει και swap κτλ :jig:

Φερε πρωτα τις τιμες εκει που θες και μετα ξεκινας παλι.

Ενταξει τα νιτρικα δεν ειναι και στο χαος βρε.Με τρομαξες ετσι οπως το διαβασα,νομιζα πως θα ειχες 100+ :hot:

Το nopox ειναι πολυ καλη επιλογη και θα σου φερει αμεσα αποτελεσματα αρκει να προσεξεις στη δοσολογια :thumbsu:

Οταν θα ξεκινησεις τη χρηση του ν εχεις και το μυαλο σου στη chaeto.

Πολυ ωραιες οι φωτο και καλη εμπνευση στο στησιμο....αφου οπως ειπες αμα κανεις την αρχη,χαχαχα

Περιμενουμε τα νεα στη πορεια φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου φίλε μου Πασχάλη με τα σωστά βήματα θα πάρει τον δρόμο του και θα το δεις να γεμίζει απο ζωή....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την επιμονη σου και το κουραγιο σίγουρα απο τα λάθη θα μαθεις και θα σαν ανταμοιβή θα ειναι το αποτέλεσμα που θες!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια αλλά και για τις πληροφορίες- συμβουλές -ιδέες- προτάσεις για βελτίωση που είχα την τύχη να βρω είτε άμεσα είτε έμμεσα από τις συζητήσεις στο Aquazone.

ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριμα για τις ζημιές που ειχες :( . Τωρα παντως βλεπω της τιμες σου μια χαρα με μικρή εξαίρεση τα νιτρικα που δεν ειναι και θανατηφόρα άνω πιστευω θα τα ρίξεις σύντομα. Με τη chaeto θα ισιωσεις χωρις να το καταλάβεις.

Μην απογοητευεσε στο θεμα των κοραλιων, πολλα παιδια θα χαρούν να μοιραστούν φραγκακια, ενω εν καιρο θα ελθει και το επόμενο swap.

Περιμενω να δω τις νέες φωτογραφιες. Τα παθήματα γινονται τα καλυτερα μαθήματα στο χομπι που διαλέξαμε, καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι οντως, αντε Πασχαλη κανε μας ενα ωραιο update :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω συναδελφοι για το ενδιαφερον :-)

Οι εξελιξεις για ολα τα project (και ειναι πολλα) το ΣΚ γιατι τωρα εχω πηξει στη δουλεια και δεν προλαβαινω να κανω τιποτα ....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλε!!

Η bta φοβερη

Το scopas τι το ταιζεις?

ευχαριστω, πραγματι η bta ειναι η ατραξιον του ενυδρειου.

το scopas τρωει τα παντα! τσιμπολογαει στο βραχο, flakes, pellets, κατεψυγμενα mysis, artemia και μακροαλγες απο το refugium καθε τοσο που βαζω μερικα κοματια πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...