Jump to content

Βοηθεια Στην Διακοσμηση!


karatasis

Recommended Posts

Κοιτωντας χθες διαφορα ενυδρεια μελων ειλικρινα απορρησα με την φαντασια που εχουν καποια μελη που πραγματικα με λιγα φυτα και 2-3 πετρες η ξυλα φτιαχνουν παραδεισους! Ετσι λοιπον καθομαι απο το πρωι και σκεφτομαι τι να κανω με το δικο μου ωστε να το ομορφυνω λιγο...... εκανα 1-2 αλλαγες χωρις ομως καμια τραγικη βελτιωση και επειδη δεν θελω να στρεσσαρω και τα ψαρακια ολη την ωρα ζητω τη βοηθεια σας! Εδω ειναι καποιες φωτο με το ενυδρειο και τα υλικα που εχω.... δεν ειναι πολυ καθαρες γτ ειναι απο κινητο αλλα κατι φαινεται....!

post-56103-0-88071000-1405684204_thumb.jpg

post-56103-0-31986400-1405684224_thumb.jpg

post-56103-0-20100200-1405684241_thumb.jpg

post-56103-0-52929500-1405684254_thumb.jpg

post-56103-0-85997900-1405684274_thumb.jpg

post-56103-0-71127700-1405684296_thumb.jpg

post-56103-0-17804000-1405684460_thumb.jpg

ολες οι γνωμες δεκτες! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες ερωτησεις..... :D

Τι διαστασεις εχει?Γιατι το βλεπω λιγο κοντο ή μου φαινεται?

Αυτο το ασπρο δεξια τι ειναι πετρα?

Κατ'αρχην.....καθαριζεις τα τζαμια.....γεμιζεις νερο μεχρι πανω να μην φαινεται κενο.....βγαζεις το θερμομετρο απο εκει που ειναι μες τη μεση και βγαζεις και την καρυδα!!! :D

Μια πρωτη προταση θα ελεγα να βαλεις τα ξυλα στη μεση πολυ κοντα το ενα στο αλλο και να βαλεις τα φυτα δεξια και αριστερα τους.....

Την μος απο την καρυδα που θα βγαλεις.... :P .....βαλ'την σε ενα απο τα δυο ξυλα......

Και δεν μου αρεσει ουτε και η πετρα.......

Αυτα τα ολιγα σε πρωτη φαση! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες ερωτησεις..... :D

Τι διαστασεις εχει?Γιατι το βλεπω λιγο κοντο ή μου φαινεται?

Αυτο το ασπρο δεξια τι ειναι πετρα?

Κατ'αρχην.....καθαριζεις τα τζαμια.....γεμιζεις νερο μεχρι πανω να μην φαινεται κενο.....βγαζεις το θερμομετρο απο εκει που ειναι μες τη μεση και βγαζεις και την καρυδα!!! :D

Μια πρωτη προταση θα ελεγα να βαλεις τα ξυλα στη μεση πολυ κοντα το ενα στο αλλο και να βαλεις τα φυτα δεξια και αριστερα τους.....

Την μος απο την καρυδα που θα βγαλεις.... :P .....βαλ'την σε ενα απο τα δυο ξυλα......

Και δεν μου αρεσει ουτε και η πετρα.......

Αυτα τα ολιγα σε πρωτη φαση! :D :D :D

οι διαστασεις ειναι 100χ30χ40 υψος απλα εχουν φαρδυ χειλο τα καπακια και του κλεβουν 10 ποντους απο το υψος.... το απρο δεξια ειναι ξυλο, τα τζαμια επιτηδες τα εχω αφησει ακαθαριστα γτ ειχα θεμα με αλγες και τωρα που αλλαξα λαμπες και μειωσα την φωτοπεριοδο κοιταω να δω αν θα ξαναεχω αλγες.... νερο εχω βαλει στο βαρελι και περιμενω να δρασει λιγο το αντιχλωριο να του συμπληρωσω, το θερμομετρο εχει ψιλοχαλασει η βεντουζα και δεν εχει πολυ δυναμη και πανω στο κυνηγι τα ψαρακια το ακουμπανε και το ξεκολανε συνεχεια.... και μετα παιζουν ποδοσφαιρο..... :P την καρυδα χθες την εβαλα για κρυψωνα οταν γενηθουν τα μικρα.... θα την βγαλω καποια στιγμη γτ και μενα δεν μου αρεσει.... την μοσ την ειχα στο μοπανι στη μεση ακριβως αλλα μου εχει σπασει τα νευρα γτ δεν αναπτυσεται εδω και 2 μηνες οπως την βλεπεις ειναι απο τοτε που την πηρα χθες την εβαλα στην καρυδα..... αυτο που λες το χω σκεφτει και καπως ετσι το ειχα πρωτα αλλα φαινοταν αδειο το ενυδρειο στις ακρες........... την πετρα την εβαλα και αυτη χθες..... γτ δεν σ αρεσει?? σαν πετρα η η θεση της?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου πω τι να κάνεις αλλα τι θα έκανα εγω αν είχα αυτο το ενυδρειο. Για αρχή θα έβγαζα απο εκεί το θερμόμετρο και την πέτρα, ειναι κάπως άσχημη εκτός απο κοτρώνα. Στη δεξιά πλευρα θα μαζευα τα ξύλα (ή θα έβαζα μια ρίζα με κλαδάκια) και θα έβαζα τα περισσότερα απο τα φυτά μου για να πιάσω ενα χώρο απο το πλαινό τζάμι μεχρι λίγο πριν τη μέση του ενυδρειου (στο μήκος). Θα ξεκινούσα με τα ψηλα φυτα απο δεξιά και προς το κέντρο τα πιο χαμηλα ώστε να "σβήνει" που λέμε η σύνθεση και κανά δυο πετρούλες. Στην απέναντι πλευρα θα έβαζα πίσω γωνία και λίγο προς τα εμπρός στο πλαινό τζάμι, ψηλά φυτά αλλα πολυ λιγότερα απο της απέναντι πλευράς. Ενδιάμεσα απο αυτές τις "συνθέσεις" θα αφηνα κενο για να κολυμπούν άνετα τα ψάρια μου και να σπάει λίγο το τοπίο. Θέλεις όμως μερικά φυτα ακόμα. Οτι και να κάνεις μη βάζεις τα φυτά στη σειρά σα να κανουν παρέλαση και να αποφύγεις τη συμμετρία στη διάταξη των διακοσμητικών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου πω τι να κάνεις αλλα τι θα έκανα εγω αν είχα αυτο το ενυδρειο. Για αρχή θα έβγαζα απο εκεί το θερμόμετρο και την πέτρα, ειναι κάπως άσχημη εκτός απο κοτρώνα. Στη δεξιά πλευρα θα μαζευα τα ξύλα (ή θα έβαζα μια ρίζα με κλαδάκια) και θα έβαζα τα περισσότερα απο τα φυτά μου για να πιάσω ενα χώρο απο το πλαινό τζάμι μεχρι λίγο πριν τη μέση του ενυδρειου (στο μήκος). Θα ξεκινούσα με τα ψηλα φυτα απο δεξιά και προς το κέντρο τα πιο χαμηλα ώστε να "σβήνει" που λέμε η σύνθεση και κανά δυο πετρούλες. Στην απέναντι πλευρα θα έβαζα πίσω γωνία και λίγο προς τα εμπρός στο πλαινό τζάμι, ψηλά φυτά αλλα πολυ λιγότερα απο της απέναντι πλευράς. Ενδιάμεσα απο αυτές τις "συνθέσεις" θα αφηνα κενο για να κολυμπούν άνετα τα ψάρια μου και να σπάει λίγο το τοπίο. Θέλεις όμως μερικά φυτα ακόμα. Οτι και να κάνεις μη βάζεις τα φυτά στη σειρά σα να κανουν παρέλαση και να αποφύγεις τη συμμετρία στη διάταξη των διακοσμητικών.

κατατοπιστικοτατος οπως ο παντα ο φιλος safarpn! :bigemo_harabe_net-64: κοιτα αυτο που λες μου ακουγεται πολυ καλο! το μονο προβλημα που δεν ξερω βεβαια αν θα υπαρξει ειναι οτι οι λαμπες μου δεν φτανουν μεχρι τις ακρες.....δηλ η τελευταια αριστερα και η τελευταια δεξια βρισκονται στους 12 ποντους περιπου απο τις ακρες του ενυδρειου και οπως καταλαβαινεις εκει δεν ειναι τοσο εντονο το φως..... και φοβαμαι μηπως εχω προβλημα αναπτυξης.......

Link to comment
Share on other sites

Σε εκονα τα σημεία ξεκινάς με καμία Anubias barteri var. barteri που ειναι μεγάλη σε μέγεθος (ύψος και πλατιά φύλα) και μπορείς να καλύψεις και πολυ χώρο και θέλει και σκιά για να μη πιάνει άλγες. Βάλε φυτα σε εκείνα τα σημεία που δε θέλουν πολυ φως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε εκονα τα σημεία ξεκινάς με καμία Anubias barteri var. barteri που ειναι μεγάλη σε μέγεθος (ύψος και πλατιά φύλα) και μπορείς να καλύψεις και πολυ χώρο και θέλει και σκιά για να μη πιάνει άλγες. Βάλε φυτα σε εκείνα τα σημεία που δε θέλουν πολυ φως.

κοιτα επειδη ειμαι νεος μπαμπας (ειναι 20 ημερων η μικρη μου) δεν εχω χρηματα τωρα για ''περιττα'' εξοδα αν δει η γυναικα μου οτι πηρα αλλα φυτα η γενικως πραγματα για το ενυδρειο μου εβγαλε διαζυγιο κατευθειαν! :argue: χαχαχαχα! Οποτε θα κοιταξω με τα υπαρχοντα πραγματα να δω τι μπορω να κανω και στην πορεια να βαλω κανα φυτακι ακομα! εχω μια ανουμπια αυτην τη nana θα βαλω αυτη καπου εκει και μετα βλεπουμε! να ρωτησω κατι αλλο.... για να δουμε και λιγο το θεμα των ψαριων..... τις αλλαγες να τις κανω με σβηστα τα φωτα του ενυδρειου η δεν υπαρχει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις κανω με σβηστά φώτα και κλειστό φιλτρο, δε στρεσσάρονται καθόλου, τίποτα δε καταλαβαίνουν.

.....πρεπει να ανοίξουμε ενα θέμα για να δούμε τι θα κάνουμε με τις συζύγους που δε μας καταλαβαίνουν ρε φιλαράκι, ευτυχώς η δικιά μου δε μου κάνει "νερά"...,ίσως επειδή μια φορά είχα τραβήξει όπλο, δε ξέρω χαχαχαχαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα εκανα εγω αν ειχα αυτο το ενυδρειο.

1) Θα εβαζα και αλλη αμμο,ωστε στη μεση να εφτιαχνα ενα λοφο,αυτο θα ηταν το κεντρικο σημειο του ενυδρειου μου.

2)Στο λοφο θα εφτιαχνα μια ωραια συνθεση απο ξυλα και πετρες.Ξυλα οχι μοπανο ομως αλλα redmoor,γενικα τα μοπανι δεν μου αρεσουν πολυ,τα βρισκω λιγο χοντροκομμενα.:P

3)Πανω στη συνθεση με τα ξυλα και τις πετρες θα εδενα μικροσορουμ,ανουμπιες και μοςς για να ομορφηνω ακομα πιο πολυ την συνθεση.

4)Θα φυτευα ψηλα φυτα στις γωνιες,εχεις καποια αλλα τα εχεις διασπαρτα,θα τα εκανα συσταδες ωστε να φαινονται καλυτερα.

5)Θα φυτευα μερικα ακομα φυτα μπροστα απο τα ψηλα και θα τα κλαδευα πιο κοντα ωστε να εχω την ψευδευσθηση του βαθους.

6)Θα προσθετα μερικες μικρες πετρες μπροστα οπου θα εδενα μοςς πανω τους.

7)Στους προποδες του λοφου,θα φυτευα μερικες κρυπτοκορινες,ευκολα και κοντα φυτα.

Και ενα τιπ,οταν θες να δεσεις φυτα πανω σε ριζες,το κανεις εκτος ενυδρειου,φροντιζεις να τα εχεις ολα τα φυτα που θες να δεσεις και το κανεις μια φορα και μετα δεν τα ξανακουνας. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω τις κανω με σβηστά φώτα και κλειστό φιλτρο, δε στρεσσάρονται καθόλου, τίποτα δε καταλαβαίνουν.

.....πρεπει να ανοίξουμε ενα θέμα για να δούμε τι θα κάνουμε με τις συζύγους που δε μας καταλαβαίνουν ρε φιλαράκι, ευτυχώς η δικιά μου δε μου κάνει "νερά"...,ίσως επειδή μια φορά είχα τραβήξει όπλο, δε ξέρω χαχαχαχαχαχα!

αχαχχαχαχαχαχαχ! εχω και γω μια καραμπινα! λες να δοκιμασω?? παντως τωρα περα απο την πλακα καποιες φορες εχουν το δικιο τους γτ το ενυδρειο ειναι κολημα ποτε δεν εισαι ευχαριστημενος παντα κατι θες παραπανω.... τουλαχιστον εγω..... της το ξεκινησα με το 40αρι ελα μωρε μικρο ειναι δεν θα σε ενοχλει πουθενα..... μετα το 120λιτρο μεσα στο δωματιο..... φρικη!!! μετα ενα ψαρακι σημερα 3 μεθαυριο ενα φυτο τωρα ενα μετα απο μια εβδομαδα, μια ριζα τωρα, μετα μια πετρα..... τουλαχιστον δικαιολογουμε με το ανεκδοτο αν το ξερετε που λεει ενυδρειο εχεις σπιτι σου οχι του λεει ο αλλος ε.... π@@στ@ς εισαι! χαχαχαχ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα εκανα εγω αν ειχα αυτο το ενυδρειο.

1) Θα εβαζα και αλλη αμμο,ωστε στη μεση να εφτιαχνα ενα λοφο,αυτο θα ηταν το κεντρικο σημειο του ενυδρειου μου.

2)Στο λοφο θα εφτιαχνα μια ωραια συνθεση απο ξυλα και πετρες.Ξυλα οχι μοπανο ομως αλλα redmoor,γενικα τα μοπανι δεν μου αρεσουν πολυ,τα βρισκω λιγο χοντροκομμενα.:P

3)Πανω στη συνθεση με τα ξυλα και τις πετρες θα εδενα μικροσορουμ,ανουμπιες και μοςς για να ομορφηνω ακομα πιο πολυ την συνθεση.

4)Θα φυτευα ψηλα φυτα στις γωνιες,εχεις καποια αλλα τα εχεις διασπαρτα,θα τα εκανα συσταδες ωστε να φαινονται καλυτερα.

5)Θα φυτευα μερικα ακομα φυτα μπροστα απο τα ψηλα και θα τα κλαδευα πιο κοντα ωστε να εχω την ψευδευσθηση του βαθους.

6)Θα προσθετα μερικες μικρες πετρες μπροστα οπου θα εδενα μοςς πανω τους.

7)Στους προποδες του λοφου,θα φυτευα μερικες κρυπτοκορινες,ευκολα και κοντα φυτα.

Και ενα τιπ,οταν θες να δεσεις φυτα πανω σε ριζες,το κανεις εκτος ενυδρειου,φροντιζεις να τα εχεις ολα τα φυτα που θες να δεσεις και το κανεις μια φορα και μετα δεν τα ξανακουνας. ;)

Συμφωνώ σε όλα εκτός απο το λόφο στο κέντρο του ενυδρειου. Γενικά στη διακόσμηση (....και τη φωτογραφία) πρεπει να αποφεύγουμε τη συμμετρια. Ο λόγος ειναι μια πολυ ωραία ιδέα αλλα φτιαγμένος λίγο πιο δεξια ή αριστερα απο το κέντρο (ας πούμε, αν χωρίζαμεντο ενυδρειο δε τέσσερα ίσα μέρη, ο λόφος να μπει στο δεύτερο ή το τρίτο).
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα εκτός απο το λόφο στο κέντρο του ενυδρειου. Γενικά στη διακόσμηση (....και τη φωτογραφία) πρεπει να αποφεύγουμε τη συμμετρια. Ο λόγος ειναι μια πολυ ωραία ιδέα αλλα φτιαγμένος λίγο πιο δεξια ή αριστερα απο το κέντρο (ας πούμε, αν χωρίζαμεντο ενυδρειο δε τέσσερα ίσα μέρη, ο λόφος να μπει στο δεύτερο ή το τρίτο).

Παναγιωτη,δεν εννοω τεραστιο λοφο ρε,εννοω κατι τετοιο σαν την παρακατω φωτο αλλα αντι για πετρες,να γινει μια συνθεση με ξυλο και μερικες μικρες πετρες.

fghfghfghfgngg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,δεν εννοω τεραστιο λοφο ρε,εννοω κατι τετοιο σαν την παρακατω φωτο αλλα αντι για πετρες,να γινει μια συνθεση με ξυλο και μερικες μικρες πετρες.

fghfghfghfgngg.jpg

Για ενα μικρο ενυδρειο ναι, σε ενα μεγάλο σε μήκος ο λόφος στο κέντρο θα ειναι ασχημος. Προσωπική άποψη έτσι!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γινει μεγαλος λοφος,ενα υψομα ας πουμε ισα ισα να δωσει μια υψομετρηκη διαφορα.

Γενικα τα flat aquascape δεν δινουν πολλα,το καλυτερο ειναι το aquascape να εχει υψομετρικες διαφορες.

Παντως και στη μια πλευρα να γινει ο λοφος,παλι ωραιο θα δειξει.Για να γινει κατι τετοιο,θα πρεπει να προσθεσει και αλλη αμμο εννοειτε.

Link to comment
Share on other sites

αμμο εχω κανα 2 κιλα ακομα..... και μπορω να μαζεψω κανα κιλο γυρω γυρω απο το ενυδρειο.......απλα δεν εχω αλλα ξυλα περα απο αυτα που ειδατε στις φωτο....... πετρες εχω κατι μικρες που μπορω να βαλω.... αλλα η ριζα η μοπανι δεν βοηθαει γτ ειναι χοντροκομμενη οπως λεει και ο ραστα! θα δοκιμασω αυτο που λεει ο safarpn για την ακρη και θα δω πως δειξει και θα κανω και αυτο το''εφε'' που ειπε ο ραστα για να δειχνει το βαθος του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμία αγγελία για ξύλα η αλλιώς δεσε τα ξύλα που έχεις με tireup για να κάνεις τη σύνθεση με τα ξύλα.Αυτό μετά θα κρυφτεί με τα φυτά που θα δεσεις πάνω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα μια αλλαγη...... φωτο σε λιγο να το τελειωσω για να μου πειτε τη γνωμη σας για την μεση..... γτ φαινεται καπως κενο.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ομορφυνε λιγο απο οτι βλεπω ακουω γνωμες και πιο πολυ για το κενο...

post-56103-0-80642500-1405711294_thumb.jpg

post-56103-0-98985100-1405711339_thumb.jpg

post-56103-0-74173400-1405711377_thumb.jpg

post-56103-0-00256600-1405711407_thumb.jpg

post-56103-0-96786100-1405711429_thumb.jpg

post-56103-0-58581400-1405711453_thumb.jpg

post-56103-0-27624300-1405711472_thumb.jpg

post-56103-0-47605300-1405711491_thumb.jpg

post-56103-0-68222700-1405711511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξύλο που έχεις που είναι σα χέρι από ζόμπι που βγαίνει από τον τάφο δε μου αρέσει και πολύ (τουλάχιστον εκεί που το έχεις). Κοίτα, χρειάζεσαι περισσότερα φυτά. Αν μπορούσες να υψώσεις λιγάκι με άμμο (αυτό που είπε ο rasta) τη σύνθεση δεξιά και να βάλεις στη βάση της καμια πετρούλα θα ήταν καλύτερο. Πάρε εύκολα και ψηλά φυτά σιγά σιγά να το εμπλουτίσεις λίγο.

για να καταλάβεις τι εννοώ κοίτα ένα παλιό δικό μου, απλά επειδή ήταν 80 εκ. μήκος δες άφησα πολύ κενό ενδιάμεσα από τις συνθέσεις.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι φυτα λες να παρω?? ευκολα ε... μην μπλεξω με co2 λιπασματα και τετοια.... απο φωτισμο εχω 4 λαμπες 60 βαττ συνολο πιστευω πως ειμαι οκ,...! αυτο το ξυλο που λες θα το δω μηπως του ριξω λιγη αμμο απο κατω η το γειρω λιγο ακομα προς τα κατω......!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξύλο που έχεις που είναι σα χέρι από ζόμπι που βγαίνει από τον τάφο δε μου αρέσει και πολύ (τουλάχιστον εκεί που το έχεις). Κοίτα, χρειάζεσαι περισσότερα φυτά. Αν μπορούσες να υψώσεις λιγάκι με άμμο (αυτό που είπε ο rasta) τη σύνθεση δεξιά και να βάλεις στη βάση της καμια πετρούλα θα ήταν καλύτερο. Πάρε εύκολα και ψηλά φυτά σιγά σιγά να το εμπλουτίσεις λίγο.

για να καταλάβεις τι εννοώ κοίτα ένα παλιό δικό μου, απλά επειδή ήταν 80 εκ. μήκος δες άφησα πολύ κενό ενδιάμεσα από τις συνθέσεις.

attachicon.gifΕνυδρείο (5).jpg

ωραιο ρε φιλε αλλα εσυ εχει 10 διαφορετικα φυτα εκει μεσα...... εγω με 2-3 φυτακια παλευω να κανω οτι κανω..... οποτε χωρις αλλα φυτα δεν κανουμε κατι παραπανω...... τεσπα! ασε να φουντωσει και λιγο το κερατοφυλλο να το βαλω και αυτο καπου να δενει και θα βαλω και μια αγγελια οποιος χαριζει κανενα κλαδεμα απο ευκολα φυτα μπας και κανουμε τιποτα.....! να σου πω η μοςς γτ δεν αναπτυσεται?? απο τοτε που την πηρα εδω και 3 μηνες δεν εχει μεγαλωσει καθολου....ξερεις τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω την αποψη μου!

1) Με μια σπατουλα σπρωχνεις τον βυθο προς τα πισω ετσι ωστε να υπαρχει μια κλιση.

2) Περνεις οτι ξυλο εχεις και το τοποθετεις οπου και οπως σου αρεσει μεσα στο ενυδρειο!

3) Παιρνεις τα φυτακια σου και φυτευεις γυρω γυρω απο το ξυλο.

Βασικη προυποθεση ειναι να βαλεις ολα τα ομοια μαζι ωστε να αναπτυχθουν ομοιομορφα και οχι σκορπια διαδηλωση στο ενυδρειο.

Οι ανουμπιες οπως ειπε και ο Πανος ειναι μια καλη ιδεα!

Τα φυτα που εχεις ειναι ευκολα φυτακια και θα αναπτυχθουν. Το ιδιο και η μος! Απλα δωσε τους χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω την αποψη μου!

1) Με μια σπατουλα σπρωχνεις τον βυθο προς τα πισω ετσι ωστε να υπαρχει μια κλιση.

2) Περνεις οτι ξυλο εχεις και το τοποθετεις οπου και οπως σου αρεσει μεσα στο ενυδρειο!

3) Παιρνεις τα φυτακια σου και φυτευεις γυρω γυρω απο το ξυλο.

Βασικη προυποθεση ειναι να βαλεις ολα τα ομοια μαζι ωστε να αναπτυχθουν ομοιομορφα και οχι σκορπια διαδηλωση στο ενυδρειο.

Οι ανουμπιες οπως ειπε και ο Πανος ειναι μια καλη ιδεα!

Τα φυτα που εχεις ειναι ευκολα φυτακια και θα αναπτυχθουν. Το ιδιο και η μος! Απλα δωσε τους χρονο!

φιλε sturm κλιση θα δωσω αυριο που θα ριξω αλλα 2 κιλα αμμο μεσα ωστε να φτιαξω και το ''λοφο'' που λεει ο rasta και στην κορυφη θα βαλω μια αλλη πετρα.......τωρα για αλλα φυτα δεν περισευουν προς το παρων..... τα φυτα μου εχουν αναπτυχθει.... φαντασου οτι ολα τα φυτα που βλεπεις ηταν ενα φυτακι 8 ποντους..... και απο αυτο εβγαλα κλαδεματα.....αλλα εκεινη η μοσσ δεν μου κανει το χατηρι με τιποτα... της εχω αλλαξει και θεση για πιο εντονο φωτισμο τιποτα ειναι 3 μηνες ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλα αλλο λεω εγω. Αφου κανεις οτι σου αρεσει, παρε τα ιδια φυτα και τοποθετησε τα μαζι σαν να ειναι συσταδες. Οχι ενα εδω ενα εκει και αλλο ενα παραπερα. Με τον καιρο θα φτιαξουν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλα αλλο λεω εγω. Αφου κανεις οτι σου αρεσει, παρε τα ιδια φυτα και τοποθετησε τα μαζι σαν να ειναι συσταδες. Οχι ενα εδω ενα εκει και αλλο ενα παραπερα. Με τον καιρο θα φτιαξουν!

καταλαβα φιλε τι λες.... απλα το θεμα ειναι να εχει και μια αντιθεση να μην ειναι ολα τα φυτα το ιδιο...... με βλεπω να εχω γκρινια παλι με τη γυναικα :ranting2: θα κοιταξω μια τις τιμες αυριο μιας και δεν ειδα καμια αγγελια να χαριζεται τιποτα θα βαλω και μια αγγελια ζητησης και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...