Jump to content

Rasta's Iwagumi 40Lt


rastafarian

Recommended Posts

Οντως πολλα έξοδα με τη λίπανση. Σε σκόνες ποιες εταιρίες βγάζουν?

 

Καμια εταιρια δεν βγαζει σκονες.Πρεπει να ψαξεις και να βρεις μαγαζια με χημικα και να παρεις απο εκει.Βεβαια πρεπει να ειναι καθαρες και χωρις προσμειξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Αν μπορέσεις κάποια στιγμή βαλε καμια συνταγή!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Αν μπορέσεις κάποια στιγμή βαλε καμια συνταγή!! :)

 

Εδω θα βρεις καποιες συνταγες,ομως αυτες αλλαζουν αναλογα τον τροπο λιπανσης που χρησιμοποιεις. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα μικρο update απο το ενυδρειο.

Θελει λιγο κλαδεματακι και ειδικα το staurogyne repens,αλλα γενικα ολα τα φυτα πανε τελεια!

Εβαλα και 3-4 μικρα κλαδεματα απο Amania Bonsai και περιμενω να μεγαλωσουν,ηδη εχουν ξεκινησει.

Θελω να ευχαριστησω τον φιλο Μιχαλη (xrys24) για τα κλαδεματα που μου εστειλε αλλα και τον φιλο Νικο (nicpapa),ξερει αυτος... :P

 

DSC_0032.jpg

DSC_0033.jpg

DSC_0034.jpg

DSC_0035.jpg

DSC_0037.jpg

DSC_0038.jpg

DSC_0044.jpg

DSC_0045.jpg

DSC_0046.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό , μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Κωστα!Τωρα σε μελετουσαμε με τον Νικο που πιναμε καφεδακι,παρημεναμε να βαλεις φοτο κ να τες!

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει απίστευτα όμορφο με φουντωμενα τα φυτά!! Τέλειο!!:):)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό , μπράβο

Ευχαριστω Δημο!:)

 

Να σαι καλα Κωστα!Τωρα σε μελετουσαμε με τον Νικο που πιναμε καφεδακι,παρημεναμε να βαλεις φοτο κ να τες!

 αχαχαχαχα ειδες,σας ακουσα! :P

Εχουν αρχισει και παιρνουν τα πανω τους τα κλαδεματα απο την Amania,τωρα υπομονη να μεγαλωσουν για να κανω το πρωτο κλαδεμα και να φυτεψω διπλα για να γινει συσταδα.

Εν το μεταξυ,διπλα ηταν ενα κρυμμενο κομματι απο eleoharis,το αφησα προς το παρω αλλα θα το βγαλω και θα το βαλω στο γαριδαδικο.

Και παλι σε ευχαριστω πολυ Μιχαλη για τα φυτα αλλα και τον Νικολα επισης! :)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει απίστευτα όμορφο με φουντωμενα τα φυτά!! Τέλειο!! :):)

 

Να σαι καλα!

Πρεπει να το κλαδεψω λιγο και ειδικα τα μπροστινα κομματια απο το staurogyne για να παρει μορφη που θα δειχνει γωνια,δηλαδη τα μπροστινα κομματια θα ειναι πιο κοντα και μετα η alternatherna και τα πισω staurogyne θα ειναι ψηλοτερα.

Δεν ξερω να με πιανεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Αμα πιασουνε πανε σφαιρα..στην αρχη ειχα βαρεθει να πεταω φυτα..απ τον καιρο που τις αλλαξα μερος μου κολλησανε λιγο..ωραιο φυτο..τον Νικολα τον ευχαριστω κ εγω γιατι χωρις αυτον ουτε υδροφιλια δεν θα κρατουσα!Δασκαλος μεγαλος κ ψαγμενος!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα, είναι υπέροχο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Αμα πιασουνε πανε σφαιρα..στην αρχη ειχα βαρεθει να πεταω φυτα..απ τον καιρο που τις αλλαξα μερος μου κολλησανε λιγο..ωραιο φυτο..τον Νικολα τον ευχαριστω κ εγω γιατι χωρις αυτον ουτε υδροφιλια δεν θα κρατουσα!Δασκαλος μεγαλος κ ψαγμενος!

 

:P

 

Κωστη τις πέτρες.... :P

Την αμανια μην την κλαδεψεις , αστην να ψηλωσει και θα σου πεταξει καμποσα φυτακια.

Στην alternatherna  επειδη χαλανε συνηθως τα χαμηλα , φυλλα τραβατα με το χερι , ετσι θα σου πεταξει και αλλα φυτακια απο εκει.

Εμενα ρε τι με ευχαριστεις... :P

Link to comment
Share on other sites

Αμα πιασουνε πανε σφαιρα..στην αρχη ειχα βαρεθει να πεταω φυτα..απ τον καιρο που τις αλλαξα μερος μου κολλησανε λιγο..ωραιο φυτο..τον Νικολα τον ευχαριστω κ εγω γιατι χωρις αυτον ουτε υδροφιλια δεν θα κρατουσα!Δασκαλος μεγαλος κ ψαγμενος!

Τα βλεπω,εχουν αρχισει και μεγαλωνουν.

Καλα ο Νικος,ειναι μαστερ,τι να λεμε τωρα. :)

 

Μπράβο Κώστα, είναι υπέροχο :bow:

Ευχαριστω,να σαι καλα! :)

 

:P

 

Κωστη τις πέτρες.... :P

Την αμανια μην την κλαδεψεις , αστην να ψηλωσει και θα σου πεταξει καμποσα φυτακια.

Στην alternatherna  επειδη χαλανε συνηθως τα χαμηλα , φυλλα τραβατα με το χερι , ετσι θα σου πεταξει και αλλα φυτακια απο εκει.

Εμενα ρε τι με ευχαριστεις... :P

Φαγωθικες ρε μ αυτες τις πετρες!Επιτηδες τις αφηνω ετσι γιατι βοσκουν οι γαριδες ρε :P

Την Αμανια δεν θα την κλαδεψω ακομα ρε συ,μολις μεγαλωσει αρκετα θα την κλαδεψω,ακομα ειναι νωρις για κλαδεμα.

Ακομα δεν εχω δει χαλασμενα φυλλα στην alternatherna,ασε που εχει φουντωσει αρκετα χωρις καν να κλαδεψω κατι.

Γενικα το ενυδρειο πως σου φαινεται και τα φυτα?

Το κλαδεμα που λεω να κανω σου φαινεται σωστο?

Εσενα σε ευχαριστω για αλλα πραγματα..επειδη μου στελνεις διαφορα και φυτα και ζωντανα...ξερεις εσυ. :P

Link to comment
Share on other sites

Τα βλεπω,εχουν αρχισει και μεγαλωνουν.

Καλα ο Νικος,ειναι μαστερ,τι να λεμε τωρα. :)

 

Ευχαριστω,να σαι καλα! :)

 

Φαγωθικες ρε μ αυτες τις πετρες!Επιτηδες τις αφηνω ετσι γιατι βοσκουν οι γαριδες ρε :P

Την Αμανια δεν θα την κλαδεψω ακομα ρε συ,μολις μεγαλωσει αρκετα θα την κλαδεψω,ακομα ειναι νωρις για κλαδεμα.

Ακομα δεν εχω δει χαλασμενα φυλλα στην alternatherna,ασε που εχει φουντωσει αρκετα χωρις καν να κλαδεψω κατι.

Γενικα το ενυδρειο πως σου φαινεται και τα φυτα?

Το κλαδεμα που λεω να κανω σου φαινεται σωστο?

Εσενα σε ευχαριστω για αλλα πραγματα..επειδη μου στελνεις διαφορα και φυτα και ζωντανα...ξερεις εσυ. :P

 

Kαι να τις καθαρισεις πάλι εκει θα βόσκουν . :P

Και ομως βλέπω τα παλια φυλλα τις alternatherna.

Δες την φωτο... :)

post-47325-0-10158400-1433012944_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμαν ρε με τις πετρες! αχααχααχαχ :P

Τα παλια φυλλα της alternatherna λες,τα κατω?Αυτα να βγαλω?

Την alternatherna πως θα τη κλαδεψω ρε συ,η γραμμη που εχει βαλει εκει πανω,δεν εχει κορμο,φυλλα εχει μονο.

Τα μπλε χ που εχεις βαλει στα staurogyne φανταζομαι ειναι οτι πρεπει να κλαδεφτουν,σωστα?

Εν το μεταξυ,τα πισω staurogyne που εχεις βαλει παλι γραμμη πως θα τα κλαδεψω,αφου εκει δεν εχει τιποτα ρε,ενταξει τα μπροστινα τους ειχα σκοπο να τα κλαδεψω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Στα staurogyne θα κλαδεψεις τα μπροστινα μόνο τα πισω αφησε τα ακομη λιγο και μετα κλαδεψετα να πυκνωσουν ,

Την alternatherna δεν θα την κλαδεψεις ρε συ στην γραμμη, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ξεριζωνεις κοβεις την ριζα και την ξαναφυτευεις ,

Ναι τα παλια φυλλα λεω συνηθως πιανουν αλγες , τραβατα με το χερι σου και απο εκει μετα θα δεις οτι θα πεταξει φυτα,.

Τα μπλε θα φυγουν και θα μπει alternatherna . :)

Δες την φωτο δεν φαινεται, αλλα θελουνε και κλαδεμα τα μπροστινα. Ξεκιναει απο το 0 - χαλικι και φτανει πισω στους 5-8 cm

Οι γραμμες ρε συ ειναι ενδεικτικες , για το πως να πάνε τα φυτα περιπου.

Α το staurogyne ακομη και ολο το φυτο να κοψεις και αφησει λιγο κορμο και την ριζα του θα σου ξαναπεταξει...

post-47325-0-57499100-1433014175_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Νταξει τα staurogyne καλα καταλαβα,αυτο ειχα σκοπο να κανω.Θα κλαδεψω τα μπροστα χαμηλα και θα αφησω τα πισω.

Καλα,να ξεριζωσω την alternatherna δεν παιζει,μετα ειναι πολυ δυσκολο το φυτεμα στο flourite,αν ειχα αλλο βυθο το συζηταγαμε. :P

Θα κανω και αυτο που λες με τα κατω φυλλα να δω τι θα γινει.

Βρε τρελε,αν βγαλω τα staurogyne που εχεις με μπλε χ,θα ξηλωθει και η cuba γιατι εχει φυτρωσει πανω και γυρω απο τις ριζες του staurogyne.Ασε γιατι ειναι επιφοβη με το flourite που ειναι χοντρο,ηδη σε μερικα σημεια βλεπω και την πεταει τη cuba,δεν κανει και αυτο το παλιοφυτο μεγαλες ριζες και δεν πιανει καλα στο flourite.

Οποτε,λεω εκει που εχεις τα μπλε χ να αφησω το staurogyne απλα να το κλαδεψω πολυ χαμηλα,σχεδον ισα με τη cuba.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι δυσκολο ρε τρελε...

Λιγο αριστερα με την τσιμπιδα λιγο δεξια και θα μπει.. .:P

χαχα απο φοβο το εχεις παρει αυτο το υποστρωμα.

Στο επομενο στηστιμο προσθεσε απλο χαλικακι , και αναμειξε το με την floyrite να μπορεις να φυτευεις πιο ευκολα.

Η cuba ειναι μπελας σαν φυτο , γιαυτο και πρεπει συνεχεια να το κλαδευεις.,, αν το αφησεις και ψηλωσει συνηθως σαπιζει στο χαμηλωτερο σημειο και μετα σου σηκώνεται στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με φιλε,το flourite ειναι πολυ σπαστικο στο φυτεμα επειδη ειναι χοντρο και μολις βγαζεις τη τσιμπιδα βγαινει και το φυτο.

Στο επομενο στησιμο θα βαλω η χαλικι η το flourite black sand να τελειωνουμε.

Το θεμα ειναι οτι σε μενα η cuba σε καποια σημεια την εχει πεταξει αλλα δεν εχει σαπισει,απλα δεν εχουν πιασει ριζες γιατι σε εκεινα τα σημεια δεν ειναι παχυ το στρωμα την cuba.Πιστευω οτι φταιει που ειναι χοντρο το flourite.

Αν δω οτι συνεχιζει να το πεταει,θα κοψω αυτο το κομματι και θα αφησω να μεγαλωσει η cuba απο τα πλαινα κομματια.Φοβαμαι μηπως στο τελος μου πεταξει μεγαλο κομματι αν το αφησω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με φιλε,το flourite ειναι πολυ σπαστικο στο φυτεμα επειδη ειναι χοντρο και μολις βγαζεις τη τσιμπιδα βγαινει και το φυτο.

Στο επομενο στησιμο θα βαλω η χαλικι η το flourite black sand να τελειωνουμε.

Το θεμα ειναι οτι σε μενα η cuba σε καποια σημεια την εχει πεταξει αλλα δεν εχει σαπισει,απλα δεν εχουν πιασει ριζες γιατι σε εκεινα τα σημεια δεν ειναι παχυ το στρωμα την cuba.Πιστευω οτι φταιει που ειναι χοντρο το flourite.

Αν δω οτι συνεχιζει να το πεταει,θα κοψω αυτο το κομματι και θα αφησω να μεγαλωσει η cuba απο τα πλαινα κομματια.Φοβαμαι μηπως στο τελος μου πεταξει μεγαλο κομματι αν το αφησω ετσι.

 

Βλέπε το καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες μην φυγει ολη μαζι απο το βυθο.. :)

Εχω φλουριτη σε καμποσα ενυδρεια, αλλα ειναι αναμειγμένος με χαλικακι , δεν εχω προβλημα στο φυτεμα.

Ναι το black sand ειναι το τελειο για την cuba.. οπως ομως και η απλή αμμος.. :P

Κωστα μπορεις και τωρα να πεταξεις λιγο ας πουμε ενα 1cm απλο χαλαζιακο χαλικακι πάνω απο τον φλουριτη.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπε το καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες μην φυγει ολη μαζι απο το βυθο.. :)

Εχω φλουριτη σε καμποσα ενυδρεια, αλλα ειναι αναμειγμένος με χαλικακι , δεν εχω προβλημα στο φυτεμα.

Ναι το black sand ειναι το τελειο για την cuba.. οπως ομως και η απλή αμμος.. :P

Κωστα μπορεις και τωρα να πεταξεις λιγο ας πουμε ενα 1cm απλο χαλαζιακο χαλικακι πάνω απο τον φλουριτη.

 

Γιατι να φυγει ρε ολη μαζι απο το βυθο?

Αν κανω αυτο που σου λεω,δηλαδη να κλαδεψω το κομματι που εχει φυγει,δεν θα ειναι καλυτερα?Θα το κλεισει το κενο το πλαινο κομματι της cuba.

Σκεφτομαι να κανω ενα πειραματακι να δω πως θα παει,αν τυχει και κλαδεψω κανενα κομματι cuba που το εχει πεταξει,εκει που σου λεω,να το φυτεψω διπλα στο γαριδαδικο να δω πως θα πει.Εκει εχω αμμο,0,5 βατ ανα λιτρο,ριχνω πολυ λιγα λιπασματα και δεν εχω cο2,ριχνω λιγο εξελ μονο.

Βεβαια εκει ειχα βαλει ελεοχαρις αλλα δεν παει και πολυ καλα.

Χαλικακι τωρα που να πεταξω ρε συ,αφου ειναι ολος κλειστος ο βυθος με φυτα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να φυγει ρε ολη μαζι απο το βυθο?

Αν κανω αυτο που σου λεω,δηλαδη να κλαδεψω το κομματι που εχει φυγει,δεν θα ειναι καλυτερα?Θα το κλεισει το κενο το πλαινο κομματι της cuba.

Σκεφτομαι να κανω ενα πειραματακι να δω πως θα παει,αν τυχει και κλαδεψω κανενα κομματι cuba που το εχει πεταξει,εκει που σου λεω,να το φυτεψω διπλα στο γαριδαδικο να δω πως θα πει.Εκει εχω αμμο,0,5 βατ ανα λιτρο,ριχνω πολυ λιγα λιπασματα και δεν εχω cο2,ριχνω λιγο εξελ μονο.

Βεβαια εκει ειχα βαλει ελεοχαρις αλλα δεν παει και πολυ καλα.

Χαλικακι τωρα που να πεταξω ρε συ,αφου ειναι ολος κλειστος ο βυθος με φυτα.

 

Mε την ζεστη να τα περιμένεις ολα....

Αλλες απαιτησεις εχουν τα φυτα στους 26c και αλλες στους 28c.

Οσο πιο ψηλη η θερμοκρασια τοσο πιο πολυ λιπανση και co2 θελουν, οπότε ειναι και ευκολο να σου αρχισει να χαλει η cuba. :)

Δεν το εχω δοκιμάσει με excel να δω πως πάει ... 

Αν ομως δεν σου πάει η ελεοχαρις , δυσκολο το βλέπω για την cuba, δοκιμασε το ομως δεν εχεις κατι να χάσεις.

Μπορεις ρε συ λιγο λιγο χαλικακι πάνω απο την cuba  σιγα σιγα , απλα δεν θα κλαδευεις την cuba .

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να ριξω χαλικακι πανω απο την cuba?

Και τι θα κερδισω ετσι ρε συ?

Θα πιασει καλυτερα η cuba?

Και εχω ενα πολυ καλο χαλικακι,της dennerle ψιλοκκοκο 1-2mm.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να ριξω χαλικακι πανω απο την cuba?

Και τι θα κερδισω ετσι ρε συ?

Θα πιασει καλυτερα η cuba?

Και εχω ενα πολυ καλο χαλικακι,της dennerle ψιλοκκοκο 1-2mm.

 

Δεν θα πιασει ρε συ καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ριξω ρε συ πανω απο την cuba το χαλικακι,πως θα πιασει η cuba πανω του?

Θα πιασει απο τα πλαινα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...