Jump to content

Θανατος Πλατυ Χωρις Καποια Εμφανη Συμπτωματα!


Recommended Posts

Ρε παιδια εδω και 2 εβδομαδες που αλλαξα ψαροσυνθεση εχω χασει τρια ψαρακια....! Το ενα μια χαρα ζωηροτατο ξαφνικα αρχισε κρυβοταν και μετα απο 2-3 μερες ψοφησε, το αλλο ηρθε ταλαιπωρημενο απο την μεταφορα....... και απο χθες ειδα μια πλατυνα η οποια ηταν και αυτη απο αθηνα αλλα τουλαχιστον μια εβδομαδα δεν ειχε δειξει κατι μεχρι χθες το μεσημερι που αρχισε και κρυβοταν και τωρα πριν λιγο την βρηκα ψοφια και αυτη..... τι μπορει να συμβαινει?

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ξαφνικοι θανατοι χωρις συμπτωματα!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:120
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim 2213 full siporax
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):σχεδον ενα χρονο
- Ψάρια (είδη και αριθμός):12 πλατυ μειον τα τρια που ψοφησαν
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγες νερου 30% ανα 15 μερες, ταισμα 2 φορες την ημερα, νερο βρυσης με αντιχλωριο.....!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.8 περιπου
- KH:14
- GH:18
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):20-25
- Θερμοκρασία:26-27
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:αμωνια και ph
-Strips:no2,no3,gh,kh
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:platy
- Ιστορικό Ψαριού:κανενα τις δυο εβδομαδες που το εχω
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ολα μια χαρα, εκτος του οτι χθες δεν εφαγε πολυ και κρυβοταν συνεχως
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: πριν κανενα εξαμηνο ich και ενα μηνα μετα odinium

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:tetra aqua safe χθες με την αλλαγη νερου
-Δοσολογία:τη συνιστομενη
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
Φωτο δεν εχω τωρα γτ το πεταξα αλλα δεν ειχε τιποτα απολυτως ουτε αποχρωματισμο ουτε σπυρια, στιγματα η σημαδια φιν ροτ

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο τις πληροφορίες που διάβασα, έχω μερικές απορίες. Στο φιλτρο σου έχεις μονο siporax και τίποτα άλλο (Σφουγγαρια κτλ);

Τα νιτρικά σου ειναι λιιιιγο ανεβασμένα. Αλλαγές νερου γιατι δε κάνεις κάθε εβδομάδα και αφήνεις 15 μέρες να περάσουν;

Link to comment
Share on other sites

Για το σύνολο των ψαριών, θα συμφωνήσω κι εγώ πως τα νιτρικά είναι αρκετά ψηλά

Υποθέτω πως πριν την αλλαγή νερού θα φτάνουν κοντά στο 40-50

(εφόσον τα strips μετράνε σωστά)

Καλύτερα να αυξήσεις τη συχνότητα των αλλαγών. Η συχνότητα εξαρτάται από τις μετρήσεις στο νερο. Συνήθως κάθε εβδομάδα ειναι μια χαρά

Για τα νέα ψαράκια που έβαλες, αρχικά να πω οτι λυπάμαι

Μερικές διευκρινήσεις

Σε καραντίνα μπηκαν?

Τα πήρες από πετ σοπ ή απο συγχομπίστα?

Ξέρεις τις συνθήκες στις οποίες ήταν? ( ph & θερμοκρασία?)

Αλλαγή νερού έκανες πριν αρχίσουν οι θάνατοι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο τις πληροφορίες που διάβασα, έχω μερικές απορίες. Στο φιλτρο σου έχεις μονο siporax και τίποτα άλλο (Σφουγγαρια κτλ);

Τα νιτρικά σου ειναι λιιιιγο ανεβασμένα. Αλλαγές νερου γιατι δε κάνεις κάθε εβδομάδα και αφήνεις 15 μέρες να περάσουν;

εχει και σφουγγαρια μεσα στον πατο εννοειται! τα νιτρικα μου ειναι ανεβασμεναγτ ειναι το νερο της βρυσης τετοιο...... αλλαξαν παροχη και ερχεται με 10-15 δεν μπορω να κανω κατι..... αλλαγες τις εχω αραιωσει γτ εκει μενουν τα νιτρικα ειτε στη μια ειτε στις δυο εβδομαδες περιπου στο 25... συν του οτι με ενα νεογενητο δεν εχεις και αφθονο χρονο να σου περισευει......!

Για το σύνολο των ψαριών, θα συμφωνήσω κι εγώ πως τα νιτρικά είναι αρκετά ψηλά

Υποθέτω πως πριν την αλλαγή νερού θα φτάνουν κοντά στο 40-50

(εφόσον τα strips μετράνε σωστά)

Καλύτερα να αυξήσεις τη συχνότητα των αλλαγών. Η συχνότητα εξαρτάται από τις μετρήσεις στο νερο. Συνήθως κάθε εβδομάδα ειναι μια χαρά

Για τα νέα ψαράκια που έβαλες, αρχικά να πω οτι λυπάμαι

Μερικές διευκρινήσεις

Σε καραντίνα μπηκαν?

Τα πήρες από πετ σοπ ή απο συγχομπίστα?

Ξέρεις τις συνθήκες στις οποίες ήταν? ( ph & θερμοκρασία?)

Αλλαγή νερού έκανες πριν αρχίσουν οι θάνατοι?

σε καραντινα οχι δεν μπηκαν εφοσον το ενυδρειο ειχε μονο 2 ψαρακια που ειχαν μπει 2 μερες πριν οπου ηταν απο φιλο συνχομπιστα...... τα αλλα μαζι με αυτο που ψοφησε σημερα τα πηρα απο πετ της αθηνας και μου τα εστειλε με το κτελ.....συνθηκες δεν γνωριζω το μονο που ξερω και μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στην μεση του κουτιου ειχαν βαλει ενα ενυδρειακο σακουλακι με νερο μεσα και παγακια... και γυρω γυρω τα σακουλακια με τα ψαρια.....δεν ξερω αν εκει εγινε κατι...... Αλλαγη εκανα μια μεγαλη 70% πριν μπουν τα δυο τα πρωτα δηλ 2 εβδομαδες πριν και μια 30% σημερα.....

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω απ τα μη ενυδρειακά

Εφόσον το νερό έρχεται με τόσα νιτρικά, θα πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς για φίλτρο κεντρικής παροχής ή στο νερό της βρύσης απ όπου πίνετε!

Προέχει η υγείας σας

Στα ενυδρειακά τώρα

Οσο πιο συχνές αλλαγές κάνεις, τόσο πιο καλά για τα ψάρια σου. Τα νιτρικά δεν νομίζω να κρατιούνται σταθερά μέσα σε μια εβδομάδα. Προτίμησε υγρά τεστ γιατί ίσως αυτά που έχεις δεν δείχνουν σωστα αποτελεσματα και βγάζουμε λανθασμένα συμπεράσματα

Οι θάνατοι μπορεί να οφείλονται στη μεταφορά

Αν τα ψάρια ταλαιπωρηθηκαν λόγω αυξημένης θερμοκρασίας ή αν η μεταφορά κράτησε πολλές ώρες και δεν είχαν συσκευαστεί σωστά, τότε απλά "κατέληξαν" στο ενυδρείο σου

ΥΓ Να σου ζήσει το μωρο (άλλος ένας ξενυχτισμενος δλδ)...!!!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω απ τα μη ενυδρειακά

Εφόσον το νερό έρχεται με τόσα νιτρικά, θα πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς για φίλτρο κεντρικής παροχής ή στο νερό της βρύσης απ όπου πίνετε!

Προέχει η υγείας σας

Στα ενυδρειακά τώρα

Οσο πιο συχνές αλλαγές κάνεις, τόσο πιο καλά για τα ψάρια σου. Τα νιτρικά δεν νομίζω να κρατιούνται σταθερά μέσα σε μια εβδομάδα. Προτίμησε υγρά τεστ γιατί ίσως αυτά που έχεις δεν δείχνουν σωστα αποτελεσματα και βγάζουμε λανθασμένα συμπεράσματα

Οι θάνατοι μπορεί να οφείλονται στη μεταφορά

Αν τα ψάρια ταλαιπωρηθηκαν λόγω αυξημένης θερμοκρασίας ή αν η μεταφορά κράτησε πολλές ώρες και δεν είχαν συσκευαστεί σωστά, τότε απλά "κατέληξαν" στο ενυδρείο σου

ΥΓ Να σου ζήσει το μωρο (άλλος ένας ξενυχτισμενος δλδ)...!!!

Αστο φιλε μην ψαχνεις... δεν πινουμε απο το νερο του δημου δυστηχως παρολο τα κερατιλικια τους που πληρωνουμε..... παιρνουμε νερο απο μια θεια μου που εχει φιλτρο uv αλλα και παλι τα νιτρικα ειναι ανεβασμενα...... τα νιτρικα δεν ειπα οτι μενουν σταθερα.... ειναι 15 στην βρυση και μεχρι την αλλαγη μενουν καπου στο 25 με την τωρινη ιχθυοφορτιση... πιο παλια με τα 20 τιγρακια που ειχα βαραγαν 50αρες.......θα παρω καποια στιγμη και υγρα να το τσεκαρω στα σιγουρα...... το θεμα ειναι οτι αν ταλαιπωρηθηκαν στη μεταφορα δεν θα ηταν καπως απο την αρχη?? οπως το ενα απο τη μεταφορα ηταν στρεσαρισμενο..... μολις το εβγαλα απο τη σακουλα καθοταν στον πατο για δυο μερες χωρις να τρωει και μετα κατεληξε.....μακαρι να ειναι απο τη μεταφορα και να μην υπαρχει αλλο προβλημα αλλα θεωρω οτι θα εδειχνε τις πρωτες μερες..... και οχι μετα απο μια εβδομαδα......

Ευχαριστω φιλε μου για τις ευχες σου...... το καλο με εμενα ειναι οτι μεχρι προτεινως δουλευα σε φουρνο βραδυ και δεν μου κακοφαινεται τοσο το ξενυχτι....!

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

Αρσενικα-Θυληκα σε αναλογια τι εχεις?

Γιατι νομιζω οτι τα πλατυ θελουν χαρεμι...δηλαδη η αναλογια να ειναι 3 θυληκα για καθε ενα αρσενικο...

Αν και το πιο πιθανο ειναι να ταλαιπωρηθηκαν στη μεταφορα τους...

Βεβαια με υγρα τεστ η αληθεια ειναι οτι θα βγαζαμε πιο σιγουρα συμπερασματα γιατι μπορει να εχεις λιγα νιτρωδη ή αμμωνια και τα στικς να μην το δειχνουν....

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια μετραω με υγρα! δεν εχω ειναι μηδεν! τωρα για νιτρωδη δεν ξερω να σου πω σιγουρα γτ μετραω με στικς οπου το βγαζει παλι μηδεν! η αληθεια ειναι οτι τωρα με αυτα που ψοφησαν ειναι 4 θυληκα και 5 αρσενικα... ενω πρωτα ηταν 7 θυληκα και 5 αρσενικα..... δεν μου τα εστειλε οπως του τα ειπα το πετ σοπ γτ ειχαν ελλειψη σε θυληκα....(ετσι μου ειπαν τουλαχιστον οταν τους πηρα τηλ μετα την παραλαβη) ειχα ζητησει ενα προς τρια αναλογια αλλα δεν ειχαν......

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι αυτος ενας ακομα λογος,εκτος απο την ταλαιπωρια της μεταφορας,δηλαδη τα αρσενικα να τις στρεσαρανε τις θυληκες...θα μου πεις,μεσα σε μια μερα?Ποτε προλαβανε να τις στρεσαρουν?

Προσαρμογη φανταζομαι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι αυτος ενας ακομα λογος,εκτος απο την ταλαιπωρια της μεταφορας,δηλαδη τα αρσενικα να τις στρεσαρανε τις θυληκες...θα μου πεις,μεσα σε μια μερα?Ποτε προλαβανε να τις στρεσαρουν?

Προσαρμογη φανταζομαι εκανες?

ξερω ρε φιλε τι να σου πω....... σε μια μερα επαθε οτι επαθε και ψοφησε τα ψαρακια ειναι μαζι μια εβδομαδα αλλα θανατος απο στρες ξαφνικος??? δεν ειναι λιγο δυσκολο??? προσαρμογη εννοειται... μια ωρα σχεδον....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κανοντας τις αλλαγες στο ενυδρειο ξεχωρα οτι εσωσα ενα που ειχε σφηνωσει κατω απο τη ριζα..... ειδα ενα αλλο πλατυ που εχει κατω απο το πανω πτερυγιο προς την κοιλια κατι σαν αιματωμα! Προσπαθω εδω και μιση ωρα να το βγαλω φωτο αλλα δεν μπορω! δεν καθεται σε μια μερια αλλα δεν φαινεται και αυτο το αιματωμα...... για να καταλαβετε ειναι σαν πιπιλια που εχει αρχισει και φευγει μετα απο κανα 3αρι μερες...... σαν πολυ μικρα κοκκινα σημαδακια..... συν του οτι ειναι λιγο κοκκινα τα βραγχια του και εχει ενα πολυ μικρο σκισιμο η ουρα του κατι σαν πολυ αρχικο σταδια φιν ροτ.......... ειναι καποια ασθενεια αυτο??? γενικα παντως ειναι ζωηροτατο κινητηκοτατο και τρωει και παρα πολυ..... και ειναι και ο νταης του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Ωριστε καποιες φωτο που εβγαλα μηπως βοηθησουν......

post-56103-0-55432100-1405867204_thumb.jpg

post-56103-0-02383600-1405867230_thumb.jpg

post-56103-0-53976400-1405867251_thumb.jpg

θα προσπαθησω να βγαλω και αλλες...... να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να αλλαζει απλα χρωμα...??

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω κάτι από αυτές τις φωτό, δεν φαίνονται πολλά πράγματα.

Αυτό με τα βράγχια με ανησυχεί πιο πολύ, παρατηρείς γενικά κόκκινα βράγχια ή περίεργες αναπνοές στα ψάρια;

Μια καλή αρχική ιδέα είναι να προμηθευτείς και να προσθέτεις ενυδρειακό αλάτι στο ενυδρείο, γενικά μου έχει λύσει τα χέρια πολλές φορές σε "μυστήριους" θανάτους ζωοτόκων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω κάτι από αυτές τις φωτό, δεν φαίνονται πολλά πράγματα.

Αυτό με τα βράγχια με ανησυχεί πιο πολύ, παρατηρείς γενικά κόκκινα βράγχια ή περίεργες αναπνοές στα ψάρια;

Μια καλή αρχική ιδέα είναι να προμηθευτείς και να προσθέτεις ενυδρειακό αλάτι στο ενυδρείο, γενικά μου έχει λύσει τα χέρια πολλές φορές σε "μυστήριους" θανάτους ζωοτόκων.

Δεν ξερω τι γινεται.... μαλλον το χρωμα του πρεπει να ειναι...... γτ το πτερυγιο του απο πανω εχει ενα πορτοκαλοκοκκινο χρωμα..... θα το παρακολουθησω και αν δω οτι γινεται πιο εντονο θα το ξαναδουμε...... ενυδρειακο αλατι γτ? μηπως ειναι καποιο παρασιτο........?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω δει να κάνει καλό σε ζωοτόκα σε περιπτώσεις που δεν μπορούσα να προσδιορίσω τον λόγο θανάτου. Έτσι και αλλιώς συμφέρει σε τέτοια ψάρια να έχουν λίγο αλάτι στο νερό τους. Ζώα σαν τα πλάτυ που στην φύση ζουν σε νερό με συχνά μικρές αλατότητες έχουν συνηθίσει να λαμβάνουν πολλούς ηλεκτρολύτες από το νερό, και βοηθά στην υγεία τους.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Νερό το οποίο έχει αυξημένο το Νο3 απο γεώτρηση , υπάρχει πιθανότητα να περνάει και θάλασσα μέσα .

Τα αρσενικά να στρεσάρουν τα θυληκά έτσι όπως περιγράφετε ποιό πάνω , δεν υπάρχει περίπτωση .

Στις φωτογραφίες αυτο που έχεις σημαδέψει για κοκκινίλα δείχνει να είναι το χρώμα τους . Αν και δεν μπορούν να βοηθήσουν , αν μπορείς βγάλε καθαρές φωτογραφίες .

Νο3 στα επίπεδα που είσαι , ακόμα και στο διπλάσιο , δεν υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργήσει πρόβλημα .

Να προσέξεις τη διατροφή τους με ιδιαίτερη έμφαση στη ποσότητα , να είσαι φειδωλός .

Τακτικές αλλαγές νερού , φυτα μπόλικα για να κρύβονται τα νεογεννητα και όλα θα πάνε καλά .

Αν δεν υπάρχει σε μαγαζί στη περιοχή σου το Omnipur , ίσως θα πρέπει να φροντίσεις να το έχεις . Χωρίς όμως να κάνεις χρήση αν δεν σου πούμε εμείς .

Link to comment
Share on other sites

Νερό το οποίο έχει αυξημένο το Νο3 απο γεώτρηση , υπάρχει πιθανότητα να περνάει και θάλασσα μέσα .

Τα αρσενικά να στρεσάρουν τα θυληκά έτσι όπως περιγράφετε ποιό πάνω , δεν υπάρχει περίπτωση .

Στις φωτογραφίες αυτο που έχεις σημαδέψει για κοκκινίλα δείχνει να είναι το χρώμα τους . Αν και δεν μπορούν να βοηθήσουν , αν μπορείς βγάλε καθαρές φωτογραφίες .

Νο3 στα επίπεδα που είσαι , ακόμα και στο διπλάσιο , δεν υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργήσει πρόβλημα .

Να προσέξεις τη διατροφή τους με ιδιαίτερη έμφαση στη ποσότητα , να είσαι φειδωλός .

Τακτικές αλλαγές νερού , φυτα μπόλικα για να κρύβονται τα νεογεννητα και όλα θα πάνε καλά .

Αν δεν υπάρχει σε μαγαζί στη περιοχή σου το Omnipur , ίσως θα πρέπει να φροντίσεις να το έχεις . Χωρίς όμως να κάνεις χρήση αν δεν σου πούμε εμεις!

Φιλε μου Σταματη!!! Το νερο δεν ειναι απο γεωτρηση ειναι της ευδαπ.....! Και γω δεν πιστευω πως ειναι απο το στρεσαρισμα των αρσενικων αλλα μαλλον ταλαιπωρηθηκαν απο την μεταφορα! Μαλλον το χρωμα ειναι τελικα γτ εχει μεινει στασιμο και σημερα φερνει προς μπρονζε παρα κοκκινο......! Διατροφη ταιζω 3 φορες την ημερα μια πελλετ, μια φλεικς και μια τεχνητη τροφη προσομοιωσης σκουλικιων! red micro stiks λεγεται! Εκανα αλλαγη στο στησιμο και μπορει να ειναι και αυτος ενας παραγοντας ακομα οτι στρεσσαριστηκαν ακομα παραπανω! Αλλαγες θα ξεκινησω καθε εβδομαδα.....φυτα εχω περιμενω να φουντωσουν να το εμπλουτισω και αλλο...! Omnipur εχω! Εσυ μου ειχες πει να το παρω πιο παλια γτ ειχα odinium! :bigemo_harabe_net-117: το παρακολουθω και ενημερωνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...