Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο :)


el_mac

Recommended Posts

Καλησπερα. Ειμαι πολυ χαρουμενος που μετα απο πολυ διαβασμα στο forum φτιαχνω το πρωτο μου ενυδρειο και το μοιραζομαι μαζι σας. Η βοηθεια, οι συμβουλες και τα αρθρα σας ηταν πολυ σημαντικα για μενα.

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό Hardscape

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):65 30 35
Συνολικά Λίτρα:50
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: επειδη ειμαι αρχαριος αποφασισα να ειναι χωρις φυτα το πρωτο μου
Ψάρια: δεν εχω βαλει ακομη. ακουω προτάσεις σας :)
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: τιποτα δε μου αρεσουν
Πέτρες:πορολιθοι και διαφορες αλλες μη ασβεστολιθηκες
Ξύλα: ριζες απο την φυση
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Περιμενω τα πραγματα που παρηγγειλα
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: elite hush 35 κρεμαστο με σφουγκαρια και μακαρονακι βιολογικο
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Παιδια μετρησεις δεν εχω παρει ακομη και συμφωνα με αυτες φυσικα θα στηθουν τα ψαρακια. Σημερα το γεμισα ευχαριστω ολα τα παιδια στο forum για τις γνωσεις τους. Το ενυδρειο τρεχει κανα 2ωρο. Οτι εβαλα μεσα ξυλα πετρες κλπ ακολουθησα τις διαδικασιες για να τα κανω καταλληλα για το ενυδρειο. Στην διακοσμηση χρησιμοποιησα τον κανονα των 3 για να υπαρχει μια αρμονια.

ΥΓ. πολυ σημαντικη παρατηρηση. Οταν μαζεψετε πετρες απο την φυση για το ενυδρειο σας παρτε μαζι σας και ενα πιτσιλιχτηρι νερου γιατι μια πετρα μπορει να φαινεται εντελως διαφορετικη μεσα στο νερο :)

Σοβαρη φωτογραφιση θα γινει μολις ολοκρηρωθει το ενυδρειο και εχει κατοικους :)

post-59401-0-63082600-1405855856_thumb.jpg

post-59401-0-17408700-1405855859_thumb.jpg

post-59401-0-71878700-1405855861_thumb.jpg

post-59401-0-18413400-1405855864_thumb.jpg

post-59401-0-73516700-1405855867_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και μπράβο για την προσπάθεια

Προσπάθησε να μειώσεις λίγο την υπομετρική διαφορά στα δυο άκρα του ενυδρειου. Στο μέλλον θα δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές και ίσως εκλυθούν μη επιθυμητά αέρια (τοξικά με πρώτο και καλύτερο το υδρόθειο)

Επιπλέον οι πέτρες είναι ομορφες, αλλά σου "τρώνε" οφέλιμα λίτρα. Ισως να αφαιρούσες μια-δυο

Για τις επιλογές σε ψάρια, στα 50 λιτρα μπορείς να διαλέξεις κάποια μικρά κοπαδόψαρα ή έναν ωραίο μονομάχο και να συμπληρώσεις τη σύνθεση με 1 αμάνο και 1-2 σαλιγκάρια

Σ οτι αφορά τα φυτά, οι επιλογές σου σε εύκολα φυτά, τα οποία χρειάζονται σωστό νερο & φωτισμό, ειναι πάρα πολλές

Μην τα φοβάσαι τα φυτεμένα. Η προσθήκη ή οχι φυτών, επηρεάζει και την ψαροσύνθεση σου. πχ δεν θα επέλεγα να βάλω μονομάχο στο ενυδρείο όπως είναι τωρα στημένο, χωρίς καθόλου φυτά

Καλή συνέχεια εύχομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πρώτο ενυδρείο τα εχεις παει παρααα πολυ καλα και μπραβο σου μου αρεσει πολυ! Συνεχισε ετσι αργα και σταθερά και με διάβασμα πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις στησει.

Αν η αμμος σου ειναι πολυ ψιλη,θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω που ειπε για τις αναεροβιες περιοχες.Αν η αμμος δεν ειναι πολυ ψιλη δεν θα εχεις ιδιεταιρο προβλημα.Ενα αλλο κολπο για να αποφυγεις τις αναεροβιες περιοχες ειναι η προσθηκη πολλων φυτων στη συγκεκριμενη περιοχη που εχεις περισσοτερη αμμο,γιατι με τις ριζες τους θα σε προστατευσουν απο αυτον τον κυνδινο.

Τι νερο θα χρησιμοποιεις?Βρυσης η θα το μαλακωνεις με καποιον τροπο?Απο αυτο θα εξαρτηθει και η ψαροσυνθεση σου.

Απο φωτα τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο στήσιμο. Την όρθια πέτρα θα την έβγαζα, στο δικό μου μάτι χαλάει κάπως το όλο στήσιμο. Φυτα μπορείς να βάλεις, υπάρχουν πολυ εύκολα που δεν εχουν πολλες απαιτήσεις και αλλα που δεν εχουν σχεδόν καθόλου απαιτήσεις και ειναι οτι πρεπει για αρχάριους (π.χ. Ανούμπιες). Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το στησιμο αδελφε! Και για πρωτο ενυδρειο σουπερ! Αν θελεις τη γνωμη μου να χαμηλωσεις λιγο τον λοφο της αμμου... Δειχνει ωραιο και αγριο ετσι αλλα νομιζω επειδει ειναι μικρο το μηκος του ενυδρειου θα εδειχνε καλυτερα με μικροτερη διαφορα υψους. Μπραβο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό στήσιμο! Να βρούμε και κάποιους μικρούς και ιδιαίτερους κατοίκους και θα είναι κοσμημα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου δε θα αλλαζα τιποτα ,μ αρεσει πολυ..Πολυ αμφιβαλω αν με ψιλοκοκκη χαλαζιακη μπορει να δημιουργηθουν αναεοβιες περιοχες αλλα και ετσι να ειναι μερικα σαλιγκαρiα melanoides tuberculata θα ελυναν το προβλημα.Απο φυτα λιγα βρυα στα κλαδια και μερικες φτερες στις πετρες θα δωσουν αλλο χρωμα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.Οσον αφορα τους κατοικους πες μας μετρησεις του νερου την βρυσης και αν εχεις διαθεση για καποια επεξεργασια του νερου για να δουμε ιδεες..Εγω μολις το ειδα σκεφτηκα apistogramma cockatoo ζευγαρι..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Συναγριδα. Ενα ζευγος νανοκιχλιδες θα ειναι οτι πρεπει με αυτη τη διακοσμηση, αν φυσικα επιλεξεις να επεξεργαστεις το νερο σου.

Πολλα μπραβο κι απο μενα για την προσπαθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, μπράβο σου!

Ανυπομονώ να δω τη συνέχεια!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχως ειχαμε ατυχημα. Το ενυδρειο δεν ειχε φτιαχτει σωστα απο τον τεχνικο και αρχισε να τρεχει. Αναγκαστηκα να το αδειασω ολο και να το παω για διορθωση. Πηγα πισω τουλαχιστον 10 μερες με αυτο αλλα τι να κανουμε. Ξανα στησιμο απο την αρχη λοιπον με ακομη περισσοτερη προσοχη στη διαδικασια. Πρεπει να περιμενω να στεγνωσει και η αμμος . Καθε εμποδιο σε καλο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Χωρίς να ξέρω ποιος το κατασκεύασε, θέλει ιδιαίτερη προσοχή το θέμα "της διόρθωσης"

Συνήθως απαιτείται κόλλημα απ την αρχή

Κάθε εμπόδιο για καλό εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

για να το κολλησουμε βαλαμε ειδικη ρητινη σε ολους τους συνδεσμους που ειναι πρακτικα αδυνατον να ξεκολλησει. Μονο να σπασει γινεται. Απλα δεν ειχε βαλει αρκετη σηλικονη απο πανω με αποτελεσμα το νερο να γλυφει αναμεσα στους συνδεσμους και να τρεχει. Βαλαμε ξανα αφου το καθαρισαμε την σωστη ποσοτητα και αφου στεγνωσει καλα θα γεμιαουμε να δουμε τα αποτελεσματα. Συντομα επανερχομαι με καινουριες φωτογραφιες :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερρα στο forum. Τις επομενες μερες στηνω ξανα. Μετα απο τα post σας αρχισα να σκεφτομαι και το φυτεμενο. Εχω ομως καποιες ερωτησεις. διαβαζω και ψαχνω φυτα που μου αρεσουν με χαμηλες απαιτησεις και εχω φτασει αρχικα σε δυο. σε java moss και eleocharis parvula. Τι λετε ? θα κανω δουλεια ? ειναι οντως χαμηλων απαιτησεων ? υποστρωμα φως κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

στησαμε παλι :) παμε αλλη μια...

η δοκιμη του ενυδρειου

post-59401-0-01091500-1406736711_thumb.jpg

οι προσαρμογες στο φιλτρο

post-59401-0-27222600-1406736806_thumb.jpg

post-59401-0-55154500-1406736808_thumb.jpg

το στησιμο

post-59401-0-67456200-1406736837_thumb.jpg

post-59401-0-29299900-1406736835_thumb.jpg

σε επομενο ποστ θα ανεβουν και οι πρωτες φωτογραφιες :)

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα παμε στα καλα :)

Οι φωτογραφιες απο το πρωτο σταδιο του στησιματος

post-59401-0-47233500-1406737763_thumb.jpg

post-59401-0-37206000-1406737765_thumb.jpg

post-59401-0-25677600-1406737767_thumb.jpg

post-59401-0-23837300-1406737769_thumb.jpg

post-59401-0-00407400-1406737774_thumb.jpg

αναμεσα στο μεγαλο ξυλο που ακουμπαει τον βυθο και τις πετρες σκεφτομαι να βαλω eleocharis parvula.

Επανω στις πετρες θα βαλω java moss. απο εκει και περα θα δω πως θα παει και τι θα ταιριαξει.

Η διαταξη των ριζων θα αλλαξει λιγο. τωρα ειναι δεμενες με πετονια για να κατσουν. μολις παρουν νερο θα τις στρωσω και θα βγαλω και τις μικρες πετρες.

Ακουω γνωμες συμβουλες και σχολια :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι εμενα μου αρεσει παρα πολυ ετσι οπως ειναι τωρα! Ειδικα αν το αφησεις ετσι χωρις καπακι μς το ξυλο να βγαινει λιγο εξω απο το νερο!

Αν βαλεις eleocharis μην βαλεις και mos! Θα φαινεται μονο ενα γρασιδι και τιποτα αλλο! Βαλε 2-3 ψηλα φυτακια πλατη και βαλε την eleocharis μπροστα. Αυτη θα σου καλυψει ολη την κενη επιφανεια αν πιασει!

Απο ψαρια τελικα που ειμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι εμενα μου αρεσει παρα πολυ ετσι οπως ειναι τωρα! Ειδικα αν το αφησεις ετσι χωρις καπακι μς το ξυλο να βγαινει λιγο εξω απο το νερο!

Αν βαλεις eleocharis μην βαλεις και mos! Θα φαινεται μονο ενα γρασιδι και τιποτα αλλο! Βαλε 2-3 ψηλα φυτακια πλατη και βαλε την eleocharis μπροστα. Αυτη θα σου καλυψει ολη την κενη επιφανεια αν πιασει!

Απο ψαρια τελικα που ειμαστε;

ακομη δεν εχω αποφασισει. θελω πρωτα να φτιαξω ενα ιδανικο περιβελλον-οσο ειναι κατι τετοιο εφικτο- και μετα να αποφασισω με ολες τις παραμετρους για τα ψαρακια μου :) για το γρασιδακι ηθελα με το κλαδεμα να το κραταω κοντο περιπου 3 εκατοστα και απο πανω σε καθε πετρα να κρεμεται η moss. οχι υπερβολες μονο προσεγμενα πραγματα. λες να μου τα καλυψει ολα η eleocharis ? καπακι σιγουρα δε προκειται να μπει. και ο φωτισμος θα ειναι δικης μου κατασκευης και θα κρεμεται απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Η eleocharis θα σου καλυψει την αμμο αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα. Το προβλημα θα ειναι η μος που αν πιασει θα σου καλυψει τις πετρες και δεν θα τις βλεπεις πια!

Link to comment
Share on other sites

Η eleocharis θα σου καλυψει την αμμο αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα. Το προβλημα θα ειναι η μος που αν πιασει θα σου καλυψει τις πετρες και δεν θα τις βλεπεις πια!

αυτο σκεφτομουν κι εγω αλλα δεν υπαρχει τροπος μολις πιασει και αρχισει να αναπτυσεται εγω να τη κλαδευω για να την κραταω στα επιπεδα που θελω ? ηθελα να βαλω πανω απο καθε πετρα και να την αφηνω να πεφτει εως ενα σημειο περιπου λιγο πιο πανω απο την μεση καθε πετρας. δεν ειναι εφικτο λες αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η μος ειναι αναρχο φυτο! Θα μεγαλωσει οπως θελει και οπου θελει. Εσυ μπορεις να το κουρεψεις οπως θελεις αλλα καποια στιγμη θα κουραστεις!

Αν σου αρεσει βαλτο και δες πως θα παει.

Γνωμη μου ειναι να αφησεις και λιγο πετρα να φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η μος ειναι αναρχο φυτο! Θα μεγαλωσει οπως θελει και οπου θελει. Εσυ μπορεις να το κουρεψεις οπως θελεις αλλα καποια στιγμη θα κουραστεις!

Αν σου αρεσει βαλτο και δες πως θα παει.

Γνωμη μου ειναι να αφησεις και λιγο πετρα να φαινεται!

Ωραια οποτε παμε για γρασιδακι σε πρωτη φαση και μετα θα δω για moss. Μια ερώτηση. εφοσον το εχω στησει το ενυδρειο πως θα δεσω την moss μετα πανω στη πετρα ? θα χρειαστει να την βγαλω απο τη θεση της για να δεσω επανω το φυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε παμε για γρασιδακι σε πρωτη φαση και μετα θα δω για moss. Μια ερώτηση. εφοσον το εχω στησει το ενυδρειο πως θα δεσω την moss μετα πανω στη πετρα ? θα χρειαστει να την βγαλω απο τη θεση της για να δεσω επανω το φυτο ?

Οπως το ειπες!

Link to comment
Share on other sites

για να μαλακωσω το νερο μου παιδια με τη χρηση τυρφης σε φιλτρο ποση ποσοτητα θα προτεινατε για τα λιτρα μου ?

Link to comment
Share on other sites

για να μαλακωσω το νερο μου παιδια με τη χρηση τυρφης σε φιλτρο ποση ποσοτητα θα προτεινατε για τα λιτρα μου ?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69872-oonoec/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...