Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο :)


el_mac

Recommended Posts

φιλε ραστα το εχω διαβασει το εξαιρετικο αρθρο σου απλα θα ηθελα μια γενικη γνωμη απο τους εμπειρους. Απλα να ακολουθησω τον γενικο κανονικα για αρχη και μετα να δω πως θα παει ?

Link to comment
Share on other sites

Ε βαβαια,ετσι και αλλιως το αρθρο γραφει καποιες ενδεικτικες δοσολογιες.Αν δεν πειραματιστεις μονος σου δεν μπορεις να ξερεις ποσο θελει για το δικο ενυδρειο.Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο με διαφορετικες συνθικες και κανεις δεν μπορει να σου πει με ασφαλεια βαλε χ ποσοτητα.

Θελει πειραματισμο αλλα σιγα σιγα για να μη μεταβαλεις τις συνθικες γρηγορα,εφοσον εχεις ψαρια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ε βαβαια,ετσι και αλλιως το αρθρο γραφει καποιες ενδεικτικες δοσολογιες.Αν δεν πειραματιστεις μονος σου δεν μπορεις να ξερεις ποσο θελει για το δικο ενυδρειο.Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο με διαφορετικες συνθικες και κανεις δεν μπορει να σου πει με ασφαλεια βαλε χ ποσοτητα.

Θελει πειραματισμο αλλα σιγα σιγα για να μη μεταβαλεις τις συνθικες γρηγορα,εφοσον εχεις ψαρια μεσα.

οκ. Μολις τελειωσω και με το στρωσιμο σιγα σιγα παμε για τυρφη και πειραματισμους. Απευθειας στο φιλτρο η σε βαρελι λες ?καπου διαβασα οτι χρησιμοποιηθηκε τυρφη απο το practiker. Αλλα απο οσο ξερω εκει πουλανε για φυτα κυριως. Ο τυπος μαλιστα την χρησιμοποιουσε σε δισκοενυδρειο χωρις κανενα προβλημα. Μου ακουγεται λιγο τραβηγμενο αλλα δε ξερω. Τι λες ?

Link to comment
Share on other sites

οκ. Μολις τελειωσω και με το στρωσιμο σιγα σιγα παμε για τυρφη και πειραματισμους. Απευθειας στο φιλτρο η σε βαρελι λες ?καπου διαβασα οτι χρησιμοποιηθηκε τυρφη απο το practiker. Αλλα απο οσο ξερω εκει πουλανε για φυτα κυριως. Ο τυπος μαλιστα την χρησιμοποιουσε σε δισκοενυδρειο χωρις κανενα προβλημα. Μου ακουγεται λιγο τραβηγμενο αλλα δε ξερω. Τι λες ?

Τυρφη σε βαρελι για να μην εχεις σκαμπανεβασματα στις σκληροτητες οταν αλλαζεις νερο.

Την τυρφη που λες,δεν την ξερω αλλα αν ειναι για φυτα δεν κανει,θες ενυδρειακη τυρφη απο πετσοπ.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Για δύο χρόνια έφτιαχνα το νερό μου 80% απιονισμένο 20% βρύσης. Το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά. Δες αν σε συμφέρει.

Διαφορεικά η καλύτερη λύση είναι η όσμωση ειδικά για εσένα που είσαι στην αρχή. Θα κάνεις απόσβεση σίγουρα. Ειδικά αν σκεφτείς οτι το καλοκαίρι θα χρειάζεσαι νερό για συμπλήρωμα που δεν ξέρω αν θα το έχει προλάβει να στο ετοιμάσει η τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Για δύο χρόνια έφτιαχνα το νερό μου 80% απιονισμένο 20% βρύσης. Το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά. Δες αν σε συμφέρει.

Διαφορεικά η καλύτερη λύση είναι η όσμωση ειδικά για εσένα που είσαι στην αρχή. Θα κάνεις απόσβεση σίγουρα. Ειδικά αν σκεφτείς οτι το καλοκαίρι θα χρειάζεσαι νερό για συμπλήρωμα που δεν ξέρω αν θα το έχει προλάβει να στο ετοιμάσει η τύρφη.

Η χρηση απιονισμενου νερου σε ενυδρειο ειναι αμφιλεγομενη για τον λογο οτι δεν μπορουμε να ξερουμε πως εχει φτιαχτει και τι εχει περασει μεχρι να ερθει στα χερια μας.Εγω αποφευγω να ριχνω τετοια πραγματα στο ενυδρειο μου.

Σιγουρα μια οσμωση θα του λυσει τα χερια και θα την χρειαστει και το καλοκαιρο για αναπληρωση απο την εξατμιση που θα εχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο του ενυδρείο σου, καλορίζικο εύχομαι!

Η άμμος που έχεις είναι λευκή τελείως ή σπασμένο λευκό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο του ενυδρείο σου, καλορίζικο εύχομαι!

Η άμμος που έχεις είναι λευκή τελείως ή σπασμένο λευκό;

ειναι λευκη τελειως αλλα αναμενεται να σπασει λιγο λογω τανινης απο τις ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση απιονισμενου νερου σε ενυδρειο ειναι αμφιλεγομενη για τον λογο οτι δεν μπορουμε να ξερουμε πως εχει φτιαχτει και τι εχει περασει μεχρι να ερθει στα χερια μας.Εγω αποφευγω να ριχνω τετοια πραγματα στο ενυδρειο μου.

Σιγουρα μια οσμωση θα του λυσει τα χερια και θα την χρειαστει και το καλοκαιρο για αναπληρωση απο την εξατμιση που θα εχει.

Ισχύει αυτό που λες.

Ωστόσο, για όσο χρησιμοποίησα, TDS μου έδινε 0 ή 1 (πιθανόν λόγω απόκλισης οργάνου μέτρησης). Στην πράξη είχα για 2 χρόνια ένα ενυδρείο χωρίς άλγες, με καλή ανάπτυξη εύκολων έως μέτριων φυτών (και λίγου γρασιδιου πριν αλλάξω σε σκληρό νερό), χωρίς θανάτους ψαριών και πολύ γρήγορο ρυθμό πολλαπλασιαμού των red cherry μου. Το μόνο κωμικοτραγικό ήταν που κάποτε παραλίγο να ρίξω μέσα 4 λίτρα απιονισμένο με άρωμα λεβάντας που είχα πάρει κατα λάθως...

Με την όσμωση από την άλλη έχεις τον έλεγχο στα χέρια σου...

Αν θα πρότεινα κάτι σήμερα θα έλεγα 100% Α/Ο (και για οικονομικούς λόγους)

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπραβο και απο εμενα συνεχισε ετσι αργα και σταθερα και θα δεις οτι το αποτελεσμα θα ειναι τελειο

Υγ.μια παρατηρηση για τις διαστασεις του ενεδριου που εδωσες δεν εχεις 50 λιτρα αλλα. 68,300

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα update :) εκανα μερικες αλλαγες και αυριο θα παρω μπολι. εχω παραγγειλει εξοπλισμο για DIY Co2 για τα φυτακια και αυριο κρεμαω φωτα. συντομα θα ακολουθησουν και αλλες φωτο. ισως συμπληρωσω και αλλα φυτα. για ψαρια σκεφτομαι ενα κοπαδακι black neon. 68 λιτρα εχει η γυαλα μου, 60 υπολογιζω καθαρα. τι λετε ?

post-59401-0-74424100-1409167627_thumb.jpg

post-59401-0-32918600-1409167629_thumb.jpg

post-59401-0-79862900-1409167632_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :) σκεφτομαι πλεον να βαλω και καποιο φοντο για να δειξει λιγο βαθος το ενυδρειο. αλλα δε ξερω τι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :) σκεφτομαι πλεον να βαλω και καποιο φοντο για να δειξει λιγο βαθος το ενυδρειο. αλλα δε ξερω τι.

Εγώ θα το αφηνα έτσι, ειναι πιο ωραίο!
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ ομορφο το στησιμο!!!Μπραβο!!!

Κι εμενα μ'αρεσει ετσι οπως ειναι,χωρις φοντο....εξ'αλλου νομιζω οτι ειναι σε σημειο που φαινεται και απο τις δυο μεριες,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τι καλυτερο "βάθος" απο αυτο που έχεις τωρα; Μη βάζεις αφίσα, θα κλείσει και ο χώρος που λέμε. Ασε που θα εναι όμορφο να βλέπεις τα ψαράκια να "αιωρούνται" σε ενα σημείο του σπιτιού......μιλάω εκ πείρας, έτσι είχα το προηγούμενο ενυδρειο μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά, είναι πολύ όμορφο, μπράβο σου!

Αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις φόντο, μπορείς να βάλεις στην πλευρά που είναι στον τοίχο, αν και δεν χρειάζεται γιατί ο ίδιος ο τοίχος αποτελεί φόντο. :D

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ ομορφο το στησιμο!!!Μπραβο!!!

Κι εμενα μ'αρεσει ετσι οπως ειναι,χωρις φοντο....εξ'αλλου νομιζω οτι ειναι σε σημειο που φαινεται και απο τις δυο μεριες,σωστα?

ναι ετσι ειναι. αλλα το σωστο στησιμο φαινεται μονο απο την πλευρα του σαλονιου.

Τι καλυτερο "βάθος" απο αυτο που έχεις τωρα; Μη βάζεις αφίσα, θα κλείσει και ο χώρος που λέμε. Ασε που θα εναι όμορφο να βλέπεις τα ψαράκια να "αιωρούνται" σε ενα σημείο του σπιτιού......μιλάω εκ πείρας, έτσι είχα το προηγούμενο ενυδρειο μου.

θα το αφησω να δω πως παει και θα το δουλεψω λιγο στο μυαλο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω το ενυδρειο. Πολυ ομορφο.

Με το diy co2 δεν ξερω αν θα βγαλεις ακρη.

60 λιτρα ειναι μονο; Πιο μεγαλο φαινεται. Μην βαλεις κοπαδοψαρα σε μικρο ενυδρειο, θα χασεις την ομορφια τους.

Κι εγω δεν θα εβαζα φοντο σε αυτο το ενυδρειο, στο σημειο που ειναι. Αν θες ομως οπωσδηποτε, κοιτα για μεμβρανη αυτοκινητου, απο την μερια που δεν θα φαινεται τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, πολύ όμορφο πραγματικά.Είδες τι ωραίο αποτέλεσμα δίνουν τα αληθινά φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα!! Μου αρέσει πολύ!! Συμφωνώ με τα παιδιά. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ενυδρείο σου μάλλον είναι καλύτερο χωρίς φόντο. Η ρίζα σου μου αρέσει πολύ. Προσωπικά ίσως να έβαζα ένα ακόμα φυτό να περνάει ανάμεσα από τα κλαδιά τις μεγάλης ρίζας. Πάντως θα σου πρότεινα να περιμένεις να μεγαλώσουν τα φυτάκια που έχεις ήδη και μετά βλέπεις πως προχωράς.

Νομίζω με το μπόλι θα πρέπει να βάλεις και ψαράκια μαζί γιατί αλλιώς θα πεθάνουν τα βακτήρια από την έλλειψη τροφής.

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω το ενυδρειο. Πολυ ομορφο.

Με το diy co2 δεν ξερω αν θα βγαλεις ακρη.

60 λιτρα ειναι μονο; Πιο μεγαλο φαινεται. Μην βαλεις κοπαδοψαρα σε μικρο ενυδρειο, θα χασεις την ομορφια τους.

Κι εγω δεν θα εβαζα φοντο σε αυτο το ενυδρειο, στο σημειο που ειναι. Αν θες ομως οπωσδηποτε, κοιτα για μεμβρανη αυτοκινητου, απο την μερια που δεν θα φαινεται τοσο πολυ.

Γιατι να μην βγαλω ακρη φιλτατε ? :) απο οτι ειδα πολλα μελη εκαναν μονοι τους Co2 και πηγε μια χαρα.

Ε καλα λες και δε το ξεραμε. η επομενη προταση σου θα ειναι να βαλω εναν μονομαχο και τελος... :)

Μπράβο και από εμένα!! Μου αρέσει πολύ!! Συμφωνώ με τα παιδιά. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ενυδρείο σου μάλλον είναι καλύτερο χωρίς φόντο. Η ρίζα σου μου αρέσει πολύ. Προσωπικά ίσως να έβαζα ένα ακόμα φυτό να περνάει ανάμεσα από τα κλαδιά τις μεγάλης ρίζας. Πάντως θα σου πρότεινα να περιμένεις να μεγαλώσουν τα φυτάκια που έχεις ήδη και μετά βλέπεις πως προχωράς.

Νομίζω με το μπόλι θα πρέπει να βάλεις και ψαράκια μαζί γιατί αλλιώς θα πεθάνουν τα βακτήρια από την έλλειψη τροφής.

Ναι γνωριζω για το μπολι. θα βαλω μαλλον κι αλλα ευκολα φυτα και ειχα κι εγω την ιδια σκεψη για την ριζα που λες. αλλα σιγα σιγα να δουμε πως παει. λεω να τα βαλω σημερα τα ψαρακια με το μπολι και να βαλω και φωτογραφιες.

Μετρησεις εχω

ph 7,1

gh 12

θα τα κατεβασω ομως με τυρφη μαλλον. η αμεσως επομενη κινηση θα ειναι να παρω μια ΑΟ να τελειωνω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις φτιαξει το ενυδρειο σου.

Οσο για το diy co2,δεν εχει σταθερη ροη και θα εχεις προβλημα με αλγες,ασε που ειναι και η διαχυση ενα θεμα..

Οσο για ψαρακια,εχεις αρκετες επιλογες σ αυτα τα λιτρα και προσωπικα θα προτειμουσα κατι μικροσωμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...