Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο :)


el_mac

Recommended Posts

Ωραιο το εχεις φτιαξει το ενυδρειο σου.

Οσο για το diy co2,δεν εχει σταθερη ροη και θα εχεις προβλημα με αλγες,ασε που ειναι και η διαχυση ενα θεμα..

Οσο για ψαρακια,εχεις αρκετες επιλογες σ αυτα τα λιτρα και προσωπικα θα προτειμουσα κατι μικροσωμο.

βλεπω το παιδι εδω περα οτι εχει κανει καλη δουλεια με diy co2 και τα φυτα του πηγαν καλα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77453-oi-dhnuoi-aaioaenaaei-iio/page-11

εχω παρει διαχυτηρα βαλβιδες κλπ. θα εχω θεματα λες ?

Link to comment
Share on other sites

βλεπω το παιδι εδω περα οτι εχει κανει καλη δουλεια με diy co2 και τα φυτα του πηγαν καλα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77453-oi-dhnuoi-aaioaenaaei-iio/page-11

εχω παρει διαχυτηρα βαλβιδες κλπ. θα εχω θεματα λες ?

Τα φυτα πανε καλα στην αρχη..μετα ερχονται οι αλγες απο τα σκαμπανευασματα του co2 και της μη σταθερης ροης του diy..

Τι διαχυτηρα πηρες δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα πανε καλα στην αρχη..μετα ερχονται οι αλγες απο τα σκαμπανευασματα του co2 και της μη σταθερης ροης του diy..

Τι διαχυτηρα πηρες δηλαδη?

πηρα εναν γυαλινο απο ebay και μια σκαλα. Μου αρεσει που ειναι μαζεμενος ο γυαλινος αλλα αν δε μου κατσει θα βαλω τη σκαλα. Δε θα δουλεψει λες ?

Link to comment
Share on other sites

Ο γυαλινος οχι,δεν ειναι για diy.Θελει πιεση για να βγαλει φυσαλιδες και το diy δεν βγαζει τοση πιεση.Η σκαλα κανει αλλιως μπορεις να κανεις κατι τετοιο.

Ομως,οπως σου ειπα και πιο πανω,στο μελλον θα εχεις προβληματα με αλγες με το diy απο τα σκαμπανευασματα που θα κανει και τη μη σταθερη ροη.

Link to comment
Share on other sites

πηρα εναν γυαλινο απο ebay και μια σκαλα. Μου αρεσει που ειναι μαζεμενος ο γυαλινος αλλα αν δε μου κατσει θα βαλω τη σκαλα. Δε θα δουλεψει λες ?

Ο γυαλινος - προσωπικα - δουλεύει μια χαρά με DIY Co2, σε 60λιτρο ενυδρειο, αλλά μετά από αρκετό καιρό θέλει καθάρισμα σε διάλυμα χλωρίνης!

Εννοείται πως τα σκαμπανευάσματα στην παραγωγή υπάρχουν...και είναι ανεξάρτητα απο τον διαχυτήρα

Link to comment
Share on other sites

Ο γυαλινος - προσωπικα - δουλεύει μια χαρά με DIY Co2, σε 60λιτρο ενυδρειο, αλλά μετά από αρκετό καιρό θέλει καθάρισμα σε διάλυμα χλωρίνης!

Εννοείται πως τα σκαμπανευάσματα στην παραγωγή υπάρχουν...και είναι ανεξάρτητα απο τον διαχυτήρα

μηπως ειχες καθολου διαρροες co2 σε αλλα σημεια λογω αυξησης πιεσης ? πχ στη συνδεση βαλβιδας η καπου αλλου ? το λεω επειδη ξερω οτι ο γυαλινος θελει αυξημενη πιεση για να δουλεψει.

rasta εαν ειναι καποια ευκολη και διαχειρισιμη αλγη που θα μπορουσε πχ να φυγει με τις ρουτινες δεν με πειραζει. αν ειναι κατι αλλο τοτε δε θα παω προς το παρον σε co2.

Επισης μπορεις να μου πεις ποσο καιρο περιπου θα χρειαστουν για να "πιασουν" τα κλαδεματα μου ??? εχω ενα προβληματακι λογω της αμμου και κανα δυο κλαδεματα σηκωνονται μερικες φορες απο την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο γυαλινος - προσωπικα - δουλεύει μια χαρά με DIY Co2, σε 60λιτρο ενυδρειο, αλλά μετά από αρκετό καιρό θέλει καθάρισμα σε διάλυμα χλωρίνης!

Εννοείται πως τα σκαμπανευάσματα στην παραγωγή υπάρχουν...και είναι ανεξάρτητα απο τον διαχυτήρα

Οι γυαλινοι δουλευουν τις πρωτες μερες καλα που το μειγμα ειναι δυνατο,μετα απο 5-6 μερες αρχιζουν και βγαζουν λιγοτερο λογο του οτι το μειγμα εξασθενει και δεν εχει πιεση.

μηπως ειχες καθολου διαρροες co2 σε αλλα σημεια λογω αυξησης πιεσης ? πχ στη συνδεση βαλβιδας η καπου αλλου ? το λεω επειδη ξερω οτι ο γυαλινος θελει αυξημενη πιεση για να δουλεψει.

rasta εαν ειναι καποια ευκολη και διαχειρισιμη αλγη που θα μπορουσε πχ να φυγει με τις ρουτινες δεν με πειραζει. αν ειναι κατι αλλο τοτε δε θα παω προς το παρον σε co2.

Επισης μπορεις να μου πεις ποσο καιρο περιπου θα χρειαστουν για να "πιασουν" τα κλαδεματα μου ??? εχω ενα προβληματακι λογω της αμμου και κανα δυο κλαδεματα σηκωνονται μερικες φορες απο την αμμο.

Ποτε δεν ξερεις τι αλγη θα σου βγει και σχεδον καμια δεν φευγει με μονο με ρουτινες,ολες θελουν co2 για να φυγουν,αλλα στεθερο,δηλαδη μπουκαλα.

Τα κλαδεματα στην αμμο θελουν αρκετο καιρο να πιασουν,το ποσο κανεις δεν μπορει να στο πει με ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειχες καθολου διαρροες co2 σε αλλα σημεια λογω αυξησης πιεσης ? πχ στη συνδεση βαλβιδας η καπου αλλου ? το λεω επειδη ξερω οτι ο γυαλινος θελει αυξημενη πιεση για να δουλεψει.

Η θεωρία από την πράξη ορισμένες φορές διαφέρει

Δυο χρόνια με γυαλινους διαχυτηρες δουλευω και όπως εγραψα πιο πάνω, κάποια στιγμή "μπουκώνουν". Με ένα καθάρισμα σε διαλυμα χλωρίνης, ξαναγίνονται καινουργιοι

Δεν ξέρω πόση πίεση μπορεί να θέλει, σε μένα πάντως πάει μια χαρά

Ένα μπουκάλι 2λιτρο και 2 Χ 500 ml, σε σύνδεση πάνω στο 2λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Οι γυαλινοι δουλευουν τις πρωτες μερες καλα που το μειγμα ειναι δυνατο,μετα απο 5-6 μερες αρχιζουν και βγαζουν λιγοτερο λογο του οτι το μειγμα εξασθενει και δεν εχει πιεση.

15-18 μερες μου πηγαίνει κάθε φορά το μείγμα

Εννοείται πως τις τελευταίες μέρες βγάζουν λιγότερο, αλλα όπως έγραψες το μείγμα εξασθενεί. Δεν φταίει ο διαχυτήρας

Απ την άλλη, ειναι τόσο φθηνοί...οποτε μια δοκιμή δεν κάνει κακό

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν ειπα οτι φταιει ο διαχυτηρας,αλλα αυτοι οι διαχυτηρες εχουν φτιαχτει για μπουκαλες που βγαζουν πιεση,οχι για diy.

Οσο εξασθενει το μειγμα,τοσο λιγοτερη πιεση βγαζει.Απλα με εναν diy διαχυτηρα,μπορεις μεχρι την τελευταια μερα του μειγματος να εχεις πολυ ικανοποιητικες φυσαλιδες γιατι δεν θελει καθολου πιεση για να τις βγαλει.

Επισης παιζει πολυ σημαντικο ρολο και τι μειγμα θα φτιαξεις,οσο πιο πολυ μαγια βαλεις,τοσο πιο πολυ co2 και πιεση θα βγαλει,και οσο πιο πολυ ζαχαρη θα βαλεις τοσο πιο πολυ καιρο θα κρατησει.Εσυ χρησιμοποιεις 2λιτρο μπουκαλι,ειναι φυσιολογικο να εχεις πιο πολυ πιεση και να σου κρατα και πιο πολυ γιατι εχεις πιο πολλα υλικα μεσα απο ενα 1.5λιτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum. Χρειαζομαι λιγη βοηθεια. 2 φυτα μου δε τα βλεπω καλα. Εχουν χασει φυλλα πολλα, εχουν μαυρισει, λιωνουν και γενικα ειναι σε μαυρο χαλι. Μπορω να κανω κατι αμεσα για να τα σωσω ρε παιδια ? Μηπως να τα βγαλω και να τα φυτεψω εκτος νερου σε ενα καλο φυτοχωμα μεχρι να παρουν τα πανω τους ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις λεπτομεριες του ενυδρειου σου πως θα σε βοηθησουμε?Ουτε καν τι φυτα ειναι αυτα δεν μας ειπες..

Ξεκιναμε λοιπον..

Μετρησεις ενυδρειου.

Ποσο καιρο τρεχει.

Ποσο καιρο ειναι τα φυτα μεσα.

Τι φυτα ειναι.

Τι φωτισμο εχεις (βατ,κελβιν)

Εχεις co2?

Φωτο των φυτων.

Αυτα για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα φυτα που εχουν προβλημα ειναι Limnophila aromatica και hygrophila corymbosa siamensis. Το ενυδρειο τρεχει κανα δυο εβδομαδες μπολιασμενο απο φιλο με καθαρο ενυδρειο. Αμμωνια 0 νιτρωδη 0 δεν εχω τεστ για νιτρικα ομως. Ph 7 gh 11. Co2 δεν εχω ακομη απο φωτισμο εχω μια 60αρα t8 6500 k. Θα βαλω σε λιγο καμια φωτο φιλε rasta. Ευτυχως εισαι εδω και βοηθας αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το ενυδρειο σου τρεχει μονο 2 εβδομαδες ειναι λογικο να χαλανε τα φυτα,θελουν χρονο να προσαρμοστουν.

Το τεστ για τα νιτρικα ειναι βασικο σε ενα φυτεμενο,αφου τα νιτρικα ειναι το φαι των φυτων,αν δεν εχεις η αν εχεις πολυ λιγα,μπορει να φταιει αυτο που σου χαλανε τα φυτα.

Η λαμπα που εχεις ποσα βατ ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο φυτο ειναι μετριο και θελει πολυ φωτισμο,γι αυτο και σου εχει γινει ετσι..

Διαβασε και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rasta ξερω για τα νιτρικα τα διαβασα στο forum απλα περιμενω να ερθει το τεστ που παρηγγειλα. Απο βατ ειμαι στα 18 + 3 σειρες λεντοταινια που εχω προσθεσει δε ξερω αμα βοηθανε και αυτες εστω ελαχιστα οι οποιες ειναι στα 14 βατ. Θα σωθουν λες ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει και για το προφιλ του γενικα ειμαι ενημερωμενος για τα φυτα μου αρκετα. Αυτο που με ενδιαφερει πλεον ειναι εαν θα σωθουν και τι μπορω να κανω τωρα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτον τον φωτισμο δυσκολα τα πραγματα..πρεπει να βαλεις τουλαχιστον αλλη μια λαμπα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα το σωσεις.Ισως να θελει και λιπανση και ειδικα σιδηρο,οπως και co2.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Θα μπορουσα να το βγαλω απο το νερο και να το βαλω σε ενα καλο φυτοχωμα με φυσικο μπας και παρει λιγο τα πανω του μεχρι να μου ερθει ο εξτρα φωτισμος που λες ωστε να το βοηθησω ? Δε ξερω και αμα καλλιεργειται και εκτος νερου. Για τη siamensis ? Ξερω οτι ειναι πολυ ευκολο φυτο. Τι κανω με αυτην ?

Link to comment
Share on other sites

Καλλιεργειται και εκτος νερου,αλλα αν το βγαλεις και συνηθησει την εκτος νερου κατασταση,οταν το βαλεις παλι μεσα απο το σοκ που θα παθει και μεχρι να επανελθει στην εντος νερου κατασταση θα χαλαει παλι.Θες φωτισμο οπωσδηποτε, co2 και λιπανση.

Για το αλλο,φταιει ο φωτισμος,μπορει να ειναι ευκολο αλλα εκει που το εχεις δεν φτανει ο φωτισμος με αποτελεσμα να ριχνει τα φυλλα του.Αν το ειχες πιο εξω,σε σημειο που πεφτει το φως δεν θα ειχες θεμα λογικα.

Ολα αυτα χωρις να ξερω τα νιτρικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια προσπαθεια γιατι ετσι κι αλλιως δε βλεπω να εχει μελλον μεσα στη γυαλα με αυτες τις συνθηκες. Ηλπιζα με οσα διαβασα για το co2 και τις αλγες να μη μπλεξω μαζι του αλλα μαλλον ειναι αδυνατον. Το προβλημα μου ειναι οτι εδω στην επαρχεια δε μπορεις να ξαναγεμισεις τη μπουκαλα σου με co2. Γι'αυτο βασικα ηθελα να παω σε diy κατασταση και με εφαγες εσυ να μη το κανω :) ευχαριστω πολυ φιλε για αλλη μια φορα :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φυτα εχουν αναγκη απο co2,καποια πολυ και καποια περισσοτερο,το δικο σου θελει αρκετο οπως και αρκετο φωτισμο.

Εχεις ψαξει και δεν εχεις βρει μαγαζι που να ξαναγεμιζει?Σε πολλα μαγαζια με πυροσβεστικα ειδη,γεμιζουν μπουκαλες με co2.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι γίνεται με το ενυδρειο; Το hardscape ηταν πολυ δυνατό

Η αμμος που έχεις βάλει τι αμμος ηταν;

Η αμμος να ξέρεις δεν ειναι και οτι καλύτερο για φυτα

Πετρώνει και σαπίζουν οι ρίζες ,το είχα πάθει οταν έστησα το πρώτο μου :)

Ψαράκια έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...