Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο :)


el_mac

Recommended Posts

Ξερει κανεις πως γινεται το κλαδεμα/πολλαπλασιασμος για την hygrophila lacustris ? Δε βρηκα και το προφιλ στο φορουμ...

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως γινεται το κλαδεμα/πολλαπλασιασμος για την hygrophila lacustris ? Δε βρηκα και το προφιλ στο φορουμ...

Ευχαριστω :)

 

Καλησπέρα

Δες το συνημμένο μήπως σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δες το συνημμένο μήπως σε βοηθήσει

 

Ευχαριστω. Νομιζω οτι θα δοκιμασω εξης. Μολις μεγαλωσουν αρκετα τα φυτα και φτασουν στην επιφανεια θα το κοψω στη μεση θα μεταφυτεψω τα κομενα κομματια και λογικα το ριζομενο θα πεταξει απο εκει δυο στελεχοι. Θα κοψω και τα δυο νεα στελεχοι για να τα φυτεψω. Τουλαχιστον στη siamensis μου ετσι εκανα και καθε φορα τριπλασιαζα το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση οτι ολες οι hygrophila κλαδευονται με τον ιδιο τροπο,δηλαδη κλαδευεις εκει που θες και φυτευεις διπλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση οτι ολες οι hygrophila κλαδευονται με τον ιδιο τροπο,δηλαδη κλαδευεις εκει που θες και φυτευεις διπλα.

Κι εγω αυτο πιστευω. Οποτε ειμαστε κομπλε. Με προβληματιζει ο φωτισμος. Δε μου αρεσει οπτικα το αποτελεσμα. Λεω να αλλαξω τη μια των 3000k με αλλη μια 6500k. Απο watt ειμαι καλα. Μου λειπει το co2 για να αναπτυχθουν σωστα τα φυτα μου αλλα δε μπορω να κανω κατι. Πηρα ενα γενικο λιπασμα πριν λιγο καιρο. Δουλευω το 1/3 της δοσολογιας και παμε καλα ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αποτελεσμα!!

Τι φωτιστικο εχεις?

Ευχαριστω.

Το εχω φτιαξει μονος μου και αποτελειται απο λαμπες t8 LED. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ένα update. Άλλαξαν μερικά πράματα στο ενυδρείο. Τοποθεσία, στήσιμο, υλικά. Κάποια ψαράκια (κυρίως black neon) ξεπέρασαν κατά πολύ τον χρόνο ζωής τους και μας αποχαιρέτισαν. Έχω μείνει με δύο black νέον. Και άλλα δύο που έφτασαν από σποντα και δεν μπορούσα να τα πετάξω... Μερικά σαλιγκάρια και τέλος.

 

Θα γίνουν και άλλες αλλαγές. Ίσως το κάνω γαριδαδικο. Θα προστεθούν μικρές ρίζες να βγαίνουν από τους βράχους και μερικά φυτά ακόμη. Σιγά σιγά όλα.

 

Όμορφο το ταξίδι του ενυδρείου μου... Κοιτάω πίσω τις φωτογραφίες και το απολαμβάνω. Πολύς χρόνος και μεράκι.

IMG_20180803_154024_1-01-01.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Απο φυτα τι σκεφτεσαι να βαλεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Κι ετσι ομορφο ειναι. Καλη συνεχεια ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...