Jump to content

Jack Russell Terrier


Recommended Posts

Επειδή μετά την επιστροφή μας από τις διακοπές έχουμε αποφασίσει να μπει στην οικογένεια ένα νέο μέλος, ένα σκυλάκι Jack Russell terrier, είχε ή έχει κανείς αυτό το είδος σκύλου, για να με ενημερώσει περί τίνος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τετοιο φιλε μου εχει ενας φιλος μου..... προκειται για πολυ εξυπνα σκυλια..... εχουν απιστευτη ενεργεια.... και γενικως ειναι υπακουα......το μονο ''αρνητικο'' ειναι οτι εχουν εντονο το ενστικτο του θηραματος..... δηλ οτι τρεχει (ποντικια,κοτες, γατες κτλ) το κυνηγουν και πολλες φορες το σκοτωνονουν..... βεβαια αυτο εξαλειφεται με σωστη εκπαιδευση απο νωρις...(4-5 μηνων) αυτο που πρεπει να εχεις εσυ σαν αφεντικο ειναι ορεξη και χωρο να παιζεις με τις ωρες μαζι του....! Αυτα..!

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι γερα νευρα, ορεξη και χρονο να το εκπαιδευσεις και να απομακρυνεις οτιδηποτε μπορει να φτασει, που πιστεψε με ειναι αρκετα ψηλα!

Μονο για μικροσωμη ρατσα ψαχνεσαι ή εχεις ανοιχτες επιλογες;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μικρόσωμη ράτσα με κοντότριχο τρίχωμα και φιλικό με τα παιδιά, μιας και θα μεγαλώσει μέσα στο σπίτι, εάν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις να το δω μιας και η αγορά του θα γίνει μετά τις 15 Αυγούστου, έχω χρόνο να ψάξω.

αυτό το σκυλάκι έχει ένα ατού ακόμα, έχει ήδη πάρει έγκριση από την σύζυγο :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μικρόσωμη ράτσα με κοντότριχο τρίχωμα και φιλικό με τα παιδιά, μιας και θα μεγαλώσει μέσα στο σπίτι, εάν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις να το δω μιας και η αγορά του θα γίνει μετά τις 15 Αυγούστου, έχω χρόνο να ψάξω.

αυτό το σκυλάκι έχει ένα ατού ακόμα, έχει ήδη πάρει έγκριση από την σύζυγο :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Αχ αυτες οι γυναικες τι μας κανουν...... κοιτα φιλε για το σπιτι θεωρω οτι το συγκεκριμενο σκυλακι ειναι ''υπερβολη''..... να ξερεις οτι δεν θα σου αφησει τιποτα ορθιο.....συν του οτι αν δεν εχεις χωρο-αυλη να τρεχει να εκτονωνεται θα ειναι μονιμως στην τσιτα.... κατα τη γνωμη μου κοιτα για κανενα πινσερ η κανενα παγκ και πιο πολυ για παγκ γτ το πινσερ εχει και αυτο μια διαολια μεσα του.....

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μικρόσωμη ράτσα με κοντότριχο τρίχωμα και φιλικό με τα παιδιά, μιας και θα μεγαλώσει μέσα στο σπίτι, εάν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις να το δω μιας και η αγορά του θα γίνει μετά τις 15 Αυγούστου, έχω χρόνο να ψάξω.

αυτό το σκυλάκι έχει ένα ατού ακόμα, έχει ήδη πάρει έγκριση από την σύζυγο :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Αχ αυτες οι γυναικες τι μας κανουν...... :lol2: κοιτα φιλε για το σπιτι θεωρω οτι το συγκεκριμενο σκυλακι ειναι ''υπερβολη''..... να ξερεις οτι δεν θα σου αφησει τιποτα ορθιο.....συν του οτι αν δεν εχεις χωρο-αυλη να τρεχει να εκτονωνεται θα ειναι μονιμως στην τσιτα.... κατα τη γνωμη μου κοιτα για κανενα πινσερ η κανενα παγκ και πιο πολυ για παγκ γτ το πινσερ εχει και αυτο μια διαολια μεσα του.....

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικός χώρος υπάρχει μεγάλος που μπορεί να τρέχει και να εκτοκώνεται, θα το αναλάβουν και 2 αγοράκια 9 χρονών ζωηρά και θα το κουράσουν μια χαρά :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο σκυλακι το Pang αλλα δεν ξερω αν θα το εγκρινει η συζυγος λογω ασχημιας!

Μια πολυ καλη ρατσα ειναι τα West Highland Terier που ειναι και απο τα αγαπημενα μου αλλα εχει ενα θεματακι με τα παιδια! Οχι υπερβολες αλλα δεν το λες και το καταλληλοτερο.

Απο μικρες ρατσες μπορεις επισης να δεις και γαλλικα Bulldog ή τα βρετανικα Bulldog! Ομορφα σκυλια και τα δυο.

Οσο πιο μοκροσωμη η ρατσα ομως τοσο πιο διαολια.

Αυτο που ειναι το καταλληλο για παιδια και υπερπροστατευτικο με αυτα ειναι το Boxer! Αλλα κι αυτο θελει εκπαιδευση γιατι εχει τρελα μεσα του.

Αν με ρωταγες εμενα τι ρατσα θα επαιρνα, θα σου ελεγα με σειρα αναφορας, Rotweiller, Dog De Bordaux, Cane Corso, Mastino Napolitano! Eιδικα τα Ροτι που εχουν περασει απ τα χερια μου δεν τα αλλαζω με τιποτα.

Εφοσον υπαρχει αυλη γιατι δεν πας σε μεγαλοσωμο; Και τα παιδια πιο πολυ θα το ευχαριστηθουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο σκυλακι το Pang αλλα δεν ξερω αν θα το εγκρινει η συζυγος λογω ασχημιας!

Μια πολυ καλη ρατσα ειναι τα West Highland Terier που ειναι και απο τα αγαπημενα μου αλλα εχει ενα θεματακι με τα παιδια! Οχι υπερβολες αλλα δεν το λες και το καταλληλοτερο.

Απο μικρες ρατσες μπορεις επισης να δεις και γαλλικα Bulldog ή τα βρετανικα Bulldog! Ομορφα σκυλια και τα δυο.

Οσο πιο μοκροσωμη η ρατσα ομως τοσο πιο διαολια.

Αυτο που ειναι το καταλληλο για παιδια και υπερπροστατευτικο με αυτα ειναι το Boxer! Αλλα κι αυτο θελει εκπαιδευση γιατι εχει τρελα μεσα του.

Αν με ρωταγες εμενα τι ρατσα θα επαιρνα, θα σου ελεγα με σειρα αναφορας, Rotweiller, Dog De Bordaux, Cane Corso, Mastino Napolitano! Eιδικα τα Ροτι που εχουν περασει απ τα χερια μου δεν τα αλλαζω με τιποτα.

Εφοσον υπαρχει αυλη γιατι δεν πας σε μεγαλοσωμο; Και τα παιδια πιο πολυ θα το ευχαριστηθουν!

Δεν πάω σε μεγάλα σκυλιά με τίποτα, μικρό να γίνει μέλος της οικογένειας και να μεγαλώσει μέσα στο σπίτι, να μπορεί να ακολουθάει σε κάποια εκδρομή μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ασχοληθεις μαζι του κ ξερει την θεση του μες την αγελη δεν θα εχεις κανενα θεμα κ καμια διαολια.

Η αυλη απο μονη της δεν εκτονωνει κανενα σκυλο. Θελει το χρονο του μαζι σου κ τις βολτες του. Για ολες τις ρατσες ισχυει αυτο.

Παγκ δεν το προτινω μιας κ κατοχος καθοτι θα αγανακτησει η γυναικα με την τριχα. Δεν φανταζεσαι. Ξεπερ αει τον λυκο μου.

Τα τζακ ειναι απιθανα σκυλια κ μαλιστα αυτα με την σγουρη τριχα δεν μαδανε τοσο οσο τα υπολοιπα. Ψαχτο αν σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πραγματικα ΥΠΕΡΟΧΑ αδεσποτα προς υιοθεσια!Πηραμε ενα τετοιο και δεν μετανοιωσαμε στιγμη!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά το κλείσαμε και μετά τις διακοπές μας θα είναι πλέον μέλος της οικογένειας μας :D:D

2014-07-25180505_zpsbfa0791e.jpg

2014-07-25180239_zpsceda6bf5.jpg

2014-07-25180245_zps094a8220.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το δεχτείτε!

Είναι καθαρόαιμο jack russel?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φιλε μου να το χαιρεσαι..... ποσο μηνων ειναι?? προσοχη τωρα στην αρχη... απο οτι καταλαβα ειναι απο ιδιωτη?? αν ναι κοιτα τι εμβολια εχει κανει αποπαρασιτωσεις και τα συναφη! και συνεχισε του εσυ οτι πρεπει απο εμβολια χαπια και τα λοιπα.!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά, δεν είναι από ιδιώτη είναι γνήσιο με όλα του τα χαρτιά από κυνοτροφείο, είναι περίπου 2,5 μηνών έχει κάνει ήδη 2 εμβόλια και θα κάνουμε το τρίτο εμείς, αγοράστηκε από εδώ

http://www.lazaros-kennel.gr/ektrofi/jack-russell.html

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

ωραιος! κοιτα να του δινεις καλη τροφουλα τωρα στην αρχη για να μην εχει εντερικα......!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...