Jump to content

Ψυξη Σε 60Αρι


NikolasB

Recommended Posts

Λοιπον αφου ηρθαν αυτα τα ανεμιστηρακια απο αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/96113-oe-aiuic-aaaaoaa/

ξεκινησαν οι εργασιες...Κοβω ακρες,κολλαω ακρες,΄΄ντυνω ΄΄ , συνδεω,δοκιμαζω και τελικος κολλαω πανω στο καπακι... :)

Τα ανεμιστηρακια κολληθηκαν με σιλικονη που κολλαει και στεγανοποιει..

post-56445-0-96525400-1405933893_thumb.jpg

post-56445-0-15228000-1405933937_thumb.jpg

post-56445-0-92952200-1405933971_thumb.jpg

post-56445-0-06708200-1405934001_thumb.jpg

post-56445-0-52249300-1405934030_thumb.jpg

post-56445-0-47341100-1405934055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με ενοχλει ειναι οτι κανει καπως θορυβο..!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια γιατι τα κόλλησες με δικό ή και δε τα βίδωσες; Ο θόρυβος προέρχεται απο τη λειτουργία τους ή απο κραδασμούς;

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια γιατι τα κόλλησες με δικό ή και δε τα βίδωσες; Ο θόρυβος προέρχεται απο τη λειτουργία τους ή απο κραδασμούς;

...με σιλικόνη καλε!

Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωσε τάση. Από 7-12V μπορείς να παίξεις μ' αυτά.

Ο μετασχηματιστης δεν ειναι ρυθμιζομενος... :(

Τα ανεμιστηράκια γιατι τα κόλλησες με δικό ή και δε τα βίδωσες; Ο θόρυβος προέρχεται απο τη λειτουργία τους ή απο κραδασμούς;

τα κολλησα και ο θορυβος προερχεται απο την λειτουργια τους... :)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, μπορει ο θορυβος να προρχεται απο τον συνχρονισμο τους ( δονησεις ) που ειναι διπλα - διπλα.

Δευτερον, οπως σου ειπαν και τα παιδεια ποιο πανω, ενα μετασχηματιστη ρυθμιζομενο να χαμηλωνεις τις στροφες!

Και κατι τελευταιο. Γιατι ( εχω δε πολλους τωρα τελευταια ) βαζετε ανεμιστηρακια με φωτακι?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, μπορει ο θορυβος να προρχεται απο τον συνχρονισμο τους ( δονησεις ) που ειναι διπλα - διπλα.

Δευτερον, οπως σου ειπαν και τα παιδεια ποιο πανω, ενα μετασχηματιστη ρυθμιζομενο να χαμηλωνεις τις στροφες!

Και κατι τελευταιο. Γιατι ( εχω δε πολλους τωρα τελευταια ) βαζετε ανεμιστηρακια με φωτακι?

Εσύ όταν τα παιδιά σου ήταν μικρά, δεν έβαζες φωτάκια το βράδυ στο δωμάτιό τους;

:lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου ειπαν οτι αν τα συνδεσω σε σειρα θα μοιραζονται τα volt και θα γυριζουν λιγοτερο ισχυει??

οριστε και μια φωτο με τα λεντ

post-56445-0-62149800-1405965589_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσύ όταν τα παιδιά σου ήταν μικρά, δεν έβαζες φωτάκια το βράδυ στο δωμάτιό τους;

:lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu:

Σαφως!

Αλλα εδω δεν μιλαμε για ενα συνεχομενο φως, αλλα ενα επαναλαμβανομενο αναψε - σβησε!

Link to comment
Share on other sites

γιατι αναψε -σβησε?? συνεχως αναμμενα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι παληκαρι μου ειναι συνεχως αναμενα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κοντρολερ.. :) η θερμοκρασια μενη σταθερη στους 26...παντα με αναμμενα τα ανεμιστηρακια

Link to comment
Share on other sites

και δεν κλεινουν ποτε?

και πως μενει σταθερη χωρις κοντρολερ?

και πως εχεις 26 βαθμους αν αναβουν ολη μερα?

Link to comment
Share on other sites

και δεν κλεινουν ποτε?

και πως μενει σταθερη χωρις κοντρολερ?

και πως εχεις 26 βαθμους αν αναβουν ολη μερα?

Με τον θερμοστατη,(δουλευουν μαζι)!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κοντρολερ.. :) η θερμοκρασια μενη σταθερη στους 26...παντα με αναμμενα τα ανεμιστηρακια

Για να καταλάβω έχεις τα ανεμιστήρια αναμμένα μόνιμα;;;

Πάντως σε αυτο που λέει ο Δημήτρης για τα λεντάκια, έχει απόλυτο δίκιο. Εγω είχα το 1 απο τα 4 με λέντ και έκοψα τα καλώδιά του. Το βραδυ θέλουν σκοτάδι τα ψαράκια σου και με 8 λέντ που έχεις, μέρα θα γίνεται μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου ειπαν οτι αν τα συνδεσω σε σειρα θα μοιραζονται τα volt και θα γυριζουν λιγοτερο ισχυει??

οριστε και μια φωτο με τα λεντ

οχι

Link to comment
Share on other sites

Με τον θερμοστατη,(δουλευουν μαζι)!

Αν ισχυει αυτο εχει συνεταιρο τη ΔΕΗ!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κοντρολερ.. :) η θερμοκρασια μενη σταθερη στους 26...παντα με αναμμενα τα ανεμιστηρακια

Καλησπέρα

Ειναι πιο πρακτικό να προμηθευτείς έναν controller - κοστίζει περίπου 12-15 ευρω και να λύσεις το πρόβλημα μια για πάντα

Ο τρόπος που λειτουργείς τωρα το "συστημα" έχει τα παρακάτω μειονεκτήματα

1. Συνεχές κι αδικαιολόγητο κόστος. Θερμαντήρα τέτοια εποχή, ούτε οι δισκάδες δεν ανάβουν

Συνήθως από Απρίλιο μέχρι Νοέμβριο (εξαρτάται από την περιοχή & απ τα είδη που φιλοξενούμε) οι θερμαντήρες σταματανε να λειτουργούν κι αυτο ξεκουράζει αρκετά τη τσέπη μας

2. Κάποια στιγμή τα ανεμιστηράκια θα τα παίξουν (συνεχής λειτουργία μαζί με υγρασία = πρόβλημα)

3. Κάποια στιγμή, τα ψάρια θα τα παίξουν. Χρειάζονται κι αυτά ορισμένες ώρες σε απόλυτο (σχεδόν) σκοτάδι. Αν μπορείς αφαίρεσε τα λεντάκια

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα ισχύει ότι τα βολτ πέφτουν όταν τα έχεις σε σειρά αλλά επειδή δεν ξέρεις πόσο και δεν μπορείς να ρυθμίσεις βάλε τα καλύτερα παράλληλα και βάλε ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό. Αλλιώς μπορείς να βάλεις αντιστάσεις αλλά με πολλά watts για να μην καούν.

Για τα υπόλοιπα , πως μένει σταθερή η θερμοκρασία χωρις κοντρολερ κτλ στη θεωρία καλά τα λέτε αλλά στην πράξη δεν είναι έτσι. Όποιος έχει αμφιβολία ας το δοκιμάσει για να το δει και ο ίδιος.

Έγινε επεξεργασία - eliasjuve
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν πάει παρακάτω η θερμοκρασία... τότε μένει σταθερή!!

Τα είχα πέρυσι σε 20λιτρο και δούλευαν συνεχώς φυσώντας το νερό. Πιό κάτω από 25-26 δεν έπεφτε με τίποτα.....

Τελικά εγώ στα λεντάκια έκοψα τα καλώδια. Τώρα δουλεύουν 2 μόνο από 12...

Υ.Γ.Νικόλα τελικά έχεις και θερμοστάτη να ανάβει μέσα? Πάντως εμείς τα έχουμε σε ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή και έχω βάλει χρονοδιακόπτη που ανοιγοκλείνει τα ανεμιστήρια. Η ρύθμση του χρονοδιακόπτη έχει γίνει μετά από συνεχόμενη παρακολούθηση και τον κοιτάμε καθημερινά συνεχώς...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Μαιρη εχε υπ οψη σου οταν δουλευουν συνεχεια εχεις μεγαλυτερη απωλεια ( εξατμιση ) νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα!

και ενα καρο λεφτα στην ΔΕΗ, αν δουλευει και ο θερμοστατης .

Ενω με 15 ευρω, λυνεται το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας ξεκαθαρισουμε το θεμα..Οπως ειπε και η Μαιρη οταν δουλεουν συνεχως πεφτει μεχρι μια θερμοκρασια...Τωρα ο κοντρολερ προβλεπω να παιρνω σε λιγο καιρο....(μαλλον :P ) Τα led αφαιρουνται...Να τα αφαιρεσω γιατι δεν ειδα να βγαζουν και τρελο φως...Θερμοστατης οχι δεν δουλευει...Στο 15λιτρο ειναι ο θερμοστατης...Τωρα θα ψαξω για μετασχηματιστη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινετε να πεφτει μεχρι μια θερμοκρασια,μεχρι να μ ερθει ο controler το πηγαινα χειροκινητα και ενα βραδυ τα ξεχασα και εφτασε 23 και ηταν λογικο το ωραδυ εχει δροσερο αερακι επι ποσες ωρες,,,, την μερα ισως το βλεπεις σταθερο την νυχτα? Γιαυτο καταλαβα οτι εχεις μεσα θερμοστατη για ισορροπια,λαθος μ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...