Jump to content

Sylvania Luxline® Plus


iliasandro

Recommended Posts

Βρήκα αυτή την λάμπα http://www.havells-sylvania.com/en/products/0002774 σε πολύ καλή τιμή (3,5 ) και ήθελα να ρωτήσω αν όντως κάνει για το ενυδρείο μου (με ενδιαφέρει κυρίως η φωτομετρία της αλλά και κάθε άλλη γνώμη δεκτή). Ενδιαφέρομαι για daylight (φωτοπερίοδος 14:30-23:30). Υπάρχει ακόμα σε λειτουργία μια Sera t8 στα 15 watt (4900 kelvin) που τωρα ξεκινώ να φτιάχνω τη φωτοπερίοδό της (όποιος θέλει μου δίνει ιδέες για το ποια θα πρέπει να είναι αυτή). Το ενυδρείο μου 60 lt (50 καθαρά), βάθος από λάμπες 45 εκατοστά και προορίζεται για φουλ φυτεμμένο (χρήση μπουκάλας CO2).

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

6000K γραφει οτι ειναι.Φωτοπεριοδο θα βαλεις να εχουν και οι 2 το ιδιο.

Τι φυτα εχεις σκοπο να βαλεις?

Το υψος ειναι μεγαλο και δεν ξερω αν θα σου φτασουν οι 2 λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

sorry 30 εκατοστα από το βυθό. Η λάμπα είναι 865, αρα 6500 kelvin (νομίζω). Έχει κάποια εύκολα φυτά μέσα αλλά πάω κυρίως για cuba (είμαι 0,79 watt/λίτρο, στα 11400 kelvin εφόσον βάλω τη sylvania). Σχετικά με τη φωτοπερίοδο σκεφτόμουν η sylvania να ανάβει μισή ώρα πρίν και να σβήνει μισή ώρα μετά από τη sera.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

45 εκατοστα από το βυθό (δεν το έθεσα σωστά). Η λάμπα είναι 865, αρα 6500 kelvin (νομίζω). Έχει κάποια εύκολα φυτά μέσα αλλά πάω κυρίως για cuba (είμαι 0,79 watt/λίτρο, στα 11400 kelvin εφόσον βάλω τη sylvania). Σχετικά με τη φωτοπερίοδο σκεφτόμουν η sylvania να ανάβει μισή ώρα πρίν και να σβήνει μισή ώρα μετά από τη sera.

Τα κελβιν δεν τα προσθετουμε οπως τα βατ..

Τα πραγματικα βατ/λιτρα δεν ειναι αυτα γιατι εχεις μεγαλο υψος.

Την κουμπα μ αυτο τον φωτισμο,χωρις μπουκαλα και χωρις υποστρωμα την ξεχνας δυστυχος..

Link to comment
Share on other sites

30 εκατοστα (δε σε πρόλαβα). Έχω μπουκάλα και υπόστρωμα

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι. Μπέρδεψα τις διαστάσεις αλλά μόλις το μέτρησα πήγα να σε προλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εχεις κανει ενα μεγαλο λαθος φιλε μου,αμμο με υποστρωμα δεν βαζουμε ποτε γιατι δημιουργειτε προβλημα.Το υποστρωμα μπαινει μονο με ψιλο χαλικι και η αμμος σκετη.Να ξερεις οτι στην πορεια θα εχεις θεμα με αναεροβιες περιοχες αλλα και το υποστρωμα δεν θα δουλευει σωστα ετσι.

Εχεις παρει μπουκαλα?Ρωταω γιατι βλεπω εξελ..

Τι υψος εχουν οι λαμπες απο τον βυθο?

Εχεις και κορυ μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει 2μιση χρόνια το ενυδρείο αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα τέτοιο πρόβλημα. Έχω μέσα αρκετα helena που μπαίνουν στην άμμο και δυο κουλι. Κατα καιρούς έχω ανακατέψει την άμμο χωρίς να δω φισαλίδες ή περίεργες οσμές. Αν πάω σε φουλ φυτεμμένο κάποια ψαρια θα φυγουν αν εννοεις αυτό όταν ρωτας για τα cory. Εχω μπουκαλα ναι και οι λάμπες ειναι στα 30 εκατοστά

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λεω πως εχει το θεμα με την αμμο και το υποστρωμα.

Τι ψαρια θα κρατησεις?

Μπορεις να μου πεις τις διαστασεις του ενυδρειου σου,γιατι μου φαινεται περιεργο να εχουν οι λαμπες 30εκ αποσταση απο τον βυθο..δηλαδη το υψος του ενυδρειου ποσο ειναι?20?

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει 2μιση χρόνια το ενυδρείο αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα τέτοιο πρόβλημα. Έχω μέσα αρκετα helena που μπαίνουν στην άμμο και δυο κουλι. Κατα καιρούς έχω ανακατέψει την άμμο χωρίς να δω φισαλίδες ή περίεργες οσμές. Αν πάω σε φουλ φυτεμμένο κάποια ψαρια θα φυγουν αν εννοεις αυτό όταν ρωτας για τα cory. Εχω μπουκαλα ναι και οι λάμπες ειναι στα 30 εκατοστά

Επίσης

Θα φυγουν όλα τα ψαρια. θα κατεβει το ph στο 6.5 και θα μπουν αρλεκίνοι

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 61 x 31 x 42 cm Βγάλε υλικά φτάνω τα 30 εκ στο πιο βαθύ σημείο

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Για μενα θα πρεπει να βαλεις αλλη μια λαμπα για να πας στο 1w/lt.

Εγω στα 30εκ υψος,εχω πανω απο 1w/lt για την κουμπα και παει αρκετα καλα.

Ειναι δυσκολο φυτο και θελει πολυ φως αλλα και co2 αλλιως αρχιζει και ψηλωνει,δεν αναπτυσσεται καλα και χαλαει.

Τα κορυ θα πρεπει να φυγουν οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βγαλω την t8 και να βάλω μια t5 24 watt ακόμα. Οι λάμπες της sylvania αξίζουν;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες της sylvania αξιζουν αλλα καποιες ειναι 8500Κ

Για να βαλεις τ5 ενω εχεις τ8,θα πρεπει να αλλαξεις μπαλαστ και ακροφυσια γιατι αυτα που εχεις δεν κανουν για τις τ5

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω αφού εχω βαλει ήδη μια t5. Συνδυασμός 6500κ με 4500κ στις δυο λάμπες νομίζω οτι είναι καλά...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπερίοδος όπως την περιέγραψα είναι οκ;

Σχετικά με τη φωτοπερίοδο σκεφτόμουν η sylvania (24w 6500k) να ανάβει μισή ώρα πρίν και να σβήνει μισή ώρα μετά από τη sera (15w 4900k).

Link to comment
Share on other sites

Ασε και τις 2 να αναβουν και να σβηνουν μαζι τις ιδιες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

ok. Πιστεύεις οτι τόσα χρόνια μετά έχει νόημα να αφαιρέσω το υπόστρωμα, το αφήνω κι ό,τι γίνει ή να τα αλλάξω όλα για full φυτεμμένο;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...