Jump to content

Τα Εξαρχεια Αλλιως....


Recommended Posts

Πως αλλιως δηλαδη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εεε ενταξει...ο σκοπος του βιντεο ειναι να δειξει οτι εχουν και μια αλλη πλευρα τα Εξαρχεια...

κ.Γιωργο πιαστε 2 γραμμουλες......χαχαχαχ κλαιω

Link to comment
Share on other sites

Τα Εξαρχεια ειναι μια περιοχη οπου ανθρωποι ζουνε, πανε στις δουλειες τους κτλ κτλ κτλ αλλα δεν παυει να ειναι και μια εγκληματογονα περιοχη στο κεντρο της Αθηνας. Οχι οτι αλλες περιοχες της Αθηνας δεν ειναι, απλα τα Εξαρχεια τυγχανει να ειναι και περιοχη συμβολο για καποιους!

Δυστυχως τα 16χρονα και 17χρονα παιδια που ζουνε εκει δεν μπορουν να γνωριζουν ( ή και οχι ) τι γινεται στα Εξαρχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το τυγχάνει να είναι και η περιοχή-συνοικια της Ευρώπης με τους περισσότερους εκδοτικούς οίκους κάτι θα σημαίνει κατι αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάγαμε για την δεκαετία του 80 που επικρατούσαν καβγάδες μεταξύ σκινχεντ, αναρχικών, αριστερών κτλ μπορεί τα πράγματα να ήταν έτσι όπως τα παρουσιάζουν στο βίντεο και όχι σε τέτοιο βαθμό. Τώρα τι περιμένει να μας πουν παιδάκια 16 χρονών από την ζωή τους. Και τι κάνουν τα ίδια για να εξαλείψουν τα όποια φαινόμενα υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Το τυγχάνει να είναι και η περιοχή-συνοικια της Ευρώπης με τους περισσότερους εκδοτικούς οίκους κάτι θα σημαίνει κατι αυτό

Και το οτι αποτελεί μια περιοχή-συνοικία της Ελλάδας τουλάχιστον που ειναι "άβατο" για κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες πολιτών/επαγγελματιών απο το φόβο οργανομένων και μη επιθέσεων με τραγικές για την σωματική τους ακεραιότητα και την υγεία τους συνέπειες.....και αυτο κάτι θα σημαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Και το οτι αποτελεί μια περιοχή-συνοικία της Ελλάδας τουλάχιστον που ειναι "άβατο" για κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες πολιτών/επαγγελματιών απο το φόβο οργανομένων και μη επιθέσεων με τραγικές για την σωματική τους ακεραιότητα και την υγεία τους συνέπειες.....και αυτο κάτι θα σημαίνει!

Ποιοι πολιτες και ποιοι επαγγελματιες δεν μπορουνε να πανε στα εξαρχεια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι πολιτες και ποιοι επαγγελματιες δεν μπορουνε να πανε στα εξαρχεια?

Ενα παράδειγμα ειναι ο κολλητός μου που απο το 2007 ζει με μόνιμα τοποθετημένα στο πόδι του και το ισχίο στηρίγματα τιτανιου, με όλα τα παρελκόμενα εξαρτήματα, επειδη είχε την ατυχία να περνά μέσα στα Εξαρχεια φορώντας τη στολή του αστυνομικού (ηταν εκτός υπηρεσίας και πήγαινε στην κοπέλα του). Φορούσε πολιτικό μπουφάν απο πάνω αλλα το παντελόνι ηταν αρκετό για να τον πάρουν χαμπάρι και να τον αφήσουν σακάτη. Γλίτωσε τον ακρωτηριασμό απο θαύμα. Θα μου πεις οτι οπουδήποτε μπορούσε μα συμβεί; Μπορεί. Εκεί πάντως σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι πολιτες και ποιοι επαγγελματιες δεν μπορουνε να πανε στα εξαρχεια?

Νομιζω σε κατι νομιμοφρωνες πολιτες,και σε καποιους επαγγελματιες που φορανε κατι στολες ,που προσπαθουν για το καλο τους,αλλα αυτοι δεεεεν :bbq: ψηνονται :)

Το μονο αβατο που ξερω εγω στην Ελλαδα ειναι το Αγιο ορος.

Απο τις ωαριοτερες συνοικιες της Αθηνας,με παντα ομορφους <<<τρελους >>>

Και μια που αναφαιρθηκε η δεκατια 70/80,τοτε υπηρχε και ο Μεγας Ασημος.υπηρχαν και τα αλλα.

Και τωρα εμεις,περιμενουμε απο τα 16αρικα να καθαρισουν την βρωμα,που δεκατιες τωρα την λερωνουν οι πανω απο την Χαριλαου Τρικουπη, και οι εκτος <αβατου> εντιμοι πολιτες. -_-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:busted_cop::busted_cop::busted_cop:

Αστον μωρε ,μεγαλωσε και δεν βλεπει καλα :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ενα παράδειγμα ειναι ο κολλητός μου που απο το 2007 ζει με μόνιμα τοποθετημένα στο πόδι του και το ισχίο στηρίγματα τιτανιου, με όλα τα παρελκόμενα εξαρτήματα, επειδη είχε την ατυχία να περνά μέσα στα Εξαρχεια φορώντας τη στολή του αστυνομικού (ηταν εκτός υπηρεσίας και πήγαινε στην κοπέλα του). Φορούσε πολιτικό μπουφάν απο πάνω αλλα το παντελόνι ηταν αρκετό για να τον πάρουν χαμπάρι και να τον αφήσουν σακάτη. Γλίτωσε τον ακρωτηριασμό απο θαύμα. Θα μου πεις οτι οπουδήποτε μπορούσε μα συμβεί; Μπορεί. Εκεί πάντως σίγουρα.

Λυπαμαι για τον κολλητο σου, πραγματικα. Αλλα εχω δει πολυ χειροτερα προς Μενιδι.. και κατι κερατεες. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι παντου πλεον στην Αθηνα γινονται αυτα. τα εξαρχεια δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Και οταν δουλευα εκει αρκετο καιρο λιγα πραγματα μου συνεβησαν που δεν ειχα δει σε αλλα μερη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάτε για συνοικίες και περιοχές της Αθήνας μάλλον ξεχάσατε πως είναι η Ελλάδα. Όσες φορές και να πήγα στην Αθήνα δεν νιώθω ότι είμαι Ελλάδα, όχι λόγο των λαθρο και των ξένων αλλά χάθηκε η κλασική νοοτροπία και κουλτούρα από τους ντόπιους του Αθηναίους, αυτά να μην πω παραπάνω γιατί θα παρεξηγηθώ.

Ααα και εξαιρέσεις υπάρχουν πάντοτε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάτε για συνοικίες και περιοχές της Αθήνας μάλλον ξεχάσατε πως είναι η Ελλάδα. Όσες φορές και να πήγα στην Αθήνα δεν νιώθω ότι είμαι Ελλάδα, όχι λόγο των λαθρο και των ξένων αλλά χάθηκε η κλασική νοοτροπία και κουλτούρα από τους ντόπιους του Αθηναίους, αυτά να μην πω παραπάνω γιατί θα παρεξηγηθώ.

Ααα και εξαιρέσεις υπάρχουν πάντοτε.

Θα συμφωνήσω και θα πω οτι γενικά Χρηατο έχει αλλάξει η Ελλάδα και όχι μονο η Αθήνα. Ο Ελληνας έχει αλλάξει την νοοτροπία του και πολυ περισσότερο τα τελευταία χρόνια λόγω κρίσης. Αν και μόλις 37 ετών, θυμάμαι και νοσταλγώ κάτι χρόνια που δε θα ξαναέρθουν, τότε που ο γείτονας ηταν φίλος σου, που κυκλοφορούσαμε άνετα στους δρόμους χωρίς να κοιτάμε τον άλλο που μας πλησίαζε με καχυποψία και φόβο. Εχουν αλλάξει πολλά και ειναι λογικό αφου οι ανάγκες και οι απαιτήσεις της ζωής πλέον ειναι διαφορετικές. Οι ανθρώπινες σχέσεις δεν ειναι όπως ηταν ούτε πρόκειται να γίνουν όπως παλιά. Είμαι πολυ ρομαντικός εγώ ή συμφωνούν κι άλλοι;
Link to comment
Share on other sites

Το να φοραει καποιος στολη σωματων ασφαλειας ( Λιμενικο, Αστυνομια, Στρατος ) και να δεχεται επιθεση απο μονο του αποτελει ενα σοβαρο θεμα! Παραβιαζει το συνταγματικο δικαιωμα της ελευθερης μετακινησης!

Το να καιγεται συνεχως το ΑΤ Εξαρχειων ειναι κι αλλο θεμα! Παραδειγμα ανομιας και ατιμωρισιας!

Το να μην μπορεις να εκφερεις πολιτικη αποψη περαν της κουλτουρας των εξαρχειων ακομη ενα θεμα! "Η μαζι μας ή τιποτα" !

Το οτι αυτη η περιοχη εκθρεφει εδω και γενιες καποιους συγκεκριμενους χωρους τρομοκρατιας αυτο κι αν ειναι θεμα!

Σιγουρα καποιοι πολιτες ζουν εκει και δεν τους ενοχλει αυτο! Δεν τους ενοχλει αυτο ακομη και οταν τους σπανε και καινε την περιουσια τους! Αλλα τα εξαρχεια ειναι ακριβως αυτο που δειχνουν και τιμουν πληρως την φημη τους!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Πάνο. Γενικά ο κόσμος έχει αγριέψει πολύ. Μας έφτασαν στο σημείο να κοιτάμε παράξενα τον διπλανό μας.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για τον κολλητο σου, πραγματικα. Αλλα εχω δει πολυ χειροτερα προς Μενιδι.. και κατι κερατεες. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι παντου πλεον στην Αθηνα γινονται αυτα. τα εξαρχεια δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Και οταν δουλευα εκει αρκετο καιρο λιγα πραγματα μου συνεβησαν που δεν ειχα δει σε αλλα μερη.

Ωπ ωπ,δεν θελω να ακουω τετοια για την περιοχη μου! :P

Link to comment
Share on other sites

Το να φοραει καποιος στολη σωματων ασφαλειας ( Λιμενικο, Αστυνομια, Στρατος ) και να δεχεται επιθεση απο μονο του αποτελει ενα σοβαρο θεμα! Παραβιαζει το συνταγματικο δικαιωμα της ελευθερης μετακινησης!

Το να καιγεται συνεχως το ΑΤ Εξαρχειων ειναι κι αλλο θεμα! Παραδειγμα ανομιας και ατιμωρισιας!

Το να μην μπορεις να εκφερεις πολιτικη αποψη περαν της κουλτουρας των εξαρχειων ακομη ενα θεμα! "Η μαζι μας ή τιποτα" !

Το οτι αυτη η περιοχη εκθρεφει εδω και γενιες καποιους συγκεκριμενους χωρους τρομοκρατιας αυτο κι αν ειναι θεμα!

Σιγουρα καποιοι πολιτες ζουν εκει και δεν τους ενοχλει αυτο! Δεν τους ενοχλει αυτο ακομη και οταν τους σπανε και καινε την περιουσια τους! Αλλα τα εξαρχεια ειναι ακριβως αυτο που δειχνουν και τιμουν πληρως την φημη τους!

Τι μου θυμισες τωρα.

Την μεγαλη κουβεντα,απο τον αφθαρτο και εντοιμο πολιτικο που ειπε.

Οτι ειναι νομιμο,ειναι και ηθικο.Το συνταγμα λεει και αλλα ομορφα πραγματα,

Ζουμε στην εποχη των δωσατζιδων και τα εξαρχεια μας πειραξαν τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμισες τωρα.

Την μεγαλη κουβεντα,απο τον αφθαρτο και εντοιμο πολιτικο που ειπε.

Οτι ειναι νομιμο,ειναι και ηθικο.Το συνταγμα λεει και αλλα ομορφα πραγματα,

Ζουμε στην εποχη των δωσατζιδων και τα εξαρχεια μας πειραξαν τωρα.

Βασιλη, το θέμα τα εξαρχεια αναφέρει και γι' αυτα θα μιλήσουμε. Αν αρχίσουμε να κουβεντιάσουμε γιατι και πως η περιοχή απέκτησε αυτη τη φήμη, θα μας το κλειδώσουν το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μια στραβη μπορει να τυχει σε ολους μας, οπουδηποτε. Ομως η συγκεκριμενη περιοχη δικαιολογει 100% την φημη της....οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια. Δεν συζητω το γιατι και το πως εφτασε να γινει ετσι μια απο τις ομορφοτερες συνοικιες της Αθηνας αλλα πλεον ειναι μια πραγματικοτητα και ετσι πρεπει να την δουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτα δικιο Πανο,αλλα εγω απαντω,δεν δημιουργω.

Αν θελεις να μαθεις εισαι και νεος ανθρωπος που ευχαριστως να σου απο οτι εζησα εγω και απο την δικημου οπτικη γωνια.Τα εξαρχεια τα βαπτισε ενας καλος ανθρωπος που παριστανει τον δημοσιογραφο στο ΜΕ γαλο καναλι αβατο,και απο τοτε προσπαθουν να του βαλουν αυτην την ταμπελα.Οποτε θελεις εσυ και ολοι,πανε,αν σε πειραξει κανεις εδω ειμαστε και θα τους βρισω πρωτος εγω.Και εγω λυπαμαι για τον φιλοσου,αλλα κανεις δεν υποστιριζει οτι εκει ζει Ο Χρηστος,και θα του δωσεις χαστουκι καθε μερα ,και μετα θα πας να κανεις και βολτες αμεριμνος.Ξερεις ποιος και τι εισαι,οποτε κρατα και μια καβαντζα.Προσωπικα θα ηθελα να ηταν ολα ομαλα και ομορφα,αλλα ολοι,ειδικα οι τωρινη νεοι ειναι αυτοι που τους τσακισε(για ναμην πω κατι πιο βαρη)η δικιαμου βολεμενη γενια του πολυτεχνειου(εκτος εξερεσων)Και οι ιδιοι τωρα θελουν να σωσουν εσενα ,εμενα τον αστυνομικο που τον δουλευει,αλλα και τα παιδια αυτα που εχουν πολυ θυμο,και καμια φορα το προχωρανε λιιιιιγο παραπανω.Δεν παυει ομως να ειναι ΤΑ ΠΑΙΔΙΑΜΑΣ

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μου κανουν τρομερη εντυπωση ολα αυτα που διαβαζω... γιατι δεν εχουν καμια σχεση με τη πραγματικοτητα. Πραγματικα καμια σχεση. Μαλλον εχετε πολυ καιρο να κυκλοφορησετε στα εξαρχεια και βλεπετε πολυ μεγκα.. δεν εξηγειται αλλιως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...