Jump to content

Διαφορα Τιμης Σε Ψαρια!


Recommended Posts

Καλησπερα! ανοιγω αυτο το θεμα γτ χαζευοντας τιμες σε ψαρακια σε διαφορα καταστηματα που ειναι εγγεγραμενα εδω στο φορουμ.... διαπιστωνω αρκετα μεγαλες διαφορες στην τιμη σε ιδιου ειδους ψαρια! Αν ξερει καποιος (και καλο θα ηταν να τοποθετηθουν και τα καταστηματα) γτ αυτη η διαφορα στην τιμη?? υπαρχει καποιο θεμα με την προελευση-υγεια-κατασταση αυτων των ''φθηνων'' ψαριων παιζει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αμα ηταν παντου τα ιδια,τοτε δεν θα λεγοταν εμποριο,αλλα κατι αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα ηταν παντου τα ιδια,τοτε δεν θα λεγοταν εμποριο,αλλα κατι αλλο :)

δηλ φιλε μου ειναι μια χαρα υγειεστατο το ψαρακι και εχει διαφορα 45% στην τιμη?? αν ειναι ετσι να ψαχνομαστε απο που ψωνιζουμε..... γτ προσφατα που πηρα ψαρια σε συγκριση με την τιμη που ειδα σημερα σε αλλο καταστημα θα επαιρνα αλλα 4 στα 10!

Link to comment
Share on other sites

δηλ φιλε μου ειναι μια χαρα υγειεστατο το ψαρακι και εχει διαφορα 45% στην τιμη?? αν ειναι ετσι να ψαχνομαστε απο που ψωνιζουμε..... γτ προσφατα που πηρα ψαρια σε συγκριση με την τιμη που ειδα σημερα σε αλλο καταστημα θα επαιρνα αλλα 4 στα 10!

Και πολυ καλα θα κανεις.

Παντα το φθηνο,δεν ειναι και καλο,αλλα και για το ακριβο το ιδιο ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

δηλ φιλε μου ειναι μια χαρα υγειεστατο το ψαρακι και εχει διαφορα 45% στην τιμη?? αν ειναι ετσι να ψαχνομαστε απο που ψωνιζουμε..... γτ προσφατα που πηρα ψαρια σε συγκριση με την τιμη που ειδα σημερα σε αλλο καταστημα θα επαιρνα αλλα 4 στα 10!

Στα παντα να ψαχνεσαι οχι στα ψαρια μονο..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παιδια,χωρις ψαξιμο δουλεια δεν κανεις,και φυσικα αυτο ισχυει και για τα ψαρια μας.

Η τιμη ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων,οπως το μεγεθος,ο εκτροφεας,αν ειναι αγρια ψαρεμενο ή εκτροφης,η παρτιδα,ο αιθμος των ψαριων που θα ερθει,σε σχεση με το βαρος κλτπ στην μεταφορα και φυσικα και η τιμολογιακη πολιτικη του καθε καταστηματος.Αλλα στην τιμη,να προσθεσεις την εξυπρετηση που θα λαβεις στο μαγαζι,τις συνθηκες διαβιωσης και συντηρησης εκει.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις παντα ψαχνομαι αλλα στα ψαρακια δεν το ειχα ψαξει τοσο γτ μια μικρη διαφορα στην τιμη την θεωρουσα δεδομενη....... αλλα οχι σχεδον μιση τιμη κατω..... δηλ τις προαλες πηρα το ενα εγω 2,30 και το βρηκα σημερα σε αλλο καταστημα 1,40???? ειναι σιγουρο οτι δεν γινεται κατι με την προελευση η την υγεια τους? γτ μου φαινεται δυσκολο ρε παιδια ο ενας να βγαζει πχ 40 λεπτα απο το καθε ψαρακι και ο αλλος 1.30! οσο για τις συνθηκες διαβιωσης τους δεν μπορω να το ξερω εγω στην επαρχεια...... απλα παραγγελνω απο το ιντερνετ..... χωρις να τα δω..... αλλα και ακριβα που τα πληρωσα μου ψοφησαν 2.....! τωρα απο τη μεταφορα.... απο τις προηγουμενες συνθηκες δεν ξερω!

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις παντα ψαχνομαι αλλα στα ψαρακια δεν το ειχα ψαξει τοσο γτ μια μικρη διαφορα στην τιμη την θεωρουσα δεδομενη....... αλλα οχι σχεδον μιση τιμη κατω..... δηλ τις προαλες πηρα το ενα εγω 2,30 και το βρηκα σημερα σε αλλο καταστημα 1,40???? ειναι σιγουρο οτι δεν γινεται κατι με την προελευση η την υγεια τους? γτ μου φαινεται δυσκολο ρε παιδια ο ενας να βγαζει πχ 40 λεπτα απο το καθε ψαρακι και ο αλλος 1.30!

Εισαι σιγουρος που βγαζουν αυτα τα λεφτα με τετοια διαφορα?Δηλ, αν ο ενας εχει μαγαζι στο συνταγμα,εχει 5000 ενοικιο,και 5 υπαλληλους,και ο αλλος στα κατω ,κατω ,κατω χαμοσπιτα με ενοικιο 200 και ειναι μονος του.τα ιδια κρδη εχουν?

Γιαυτο παντα και για ολα να ψαχνεις για το καλυτερο πακετο,

Link to comment
Share on other sites

Τα παρελαβες πεθαμενα?Πηρες τηλ.?τι σου ειπε?Ολα αυτα μετρανε στην τιμη

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος που βγαζουν αυτα τα λεφτα με τετοια διαφορα?Δηλ, αν ο ενας εχει μαγαζι στο συνταγμα,εχει 5000 ενοικιο,και 5 υπαλληλους,και ο αλλος στα κατω ,κατω ,κατω χαμοσπιτα με ενοικιο 200 και ειναι μονος του.τα ιδια κρδη εχουν?

Γιαυτο παντα και για ολα να ψαχνεις για το καλυτερο πακετο,

Νταξει οπωσδηποτε! αλλα ρε φιλε και αυτο να παιζει δεν ειναι λιγο μεγαλη η διαφορα?? δηλ στα πλατυ που θελω εγω αν εχει διαφορα 90 λεπτα σε αλλα ψαρια που κοστιζουν 20-40-100 ευρω ποσο θα ειναι η διαφορα??

Link to comment
Share on other sites

Τα παρελαβες πεθαμενα?Πηρες τηλ.?τι σου ειπε?Ολα αυτα μετρανε στην τιμη

Το ενα το παρελαβα ετοιμοθανατο και την επομενη πεθανε... το αλλο μετα απο μια εβδομαδα...! Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μαζι τους για το πρωτο μου ειπαν οτι δεν φερουν καμια ευθυνη για την μεταφορα, και οτι μεσα στο καλοκαιρι συμβαινει λογω θερμοκρασιας... το μονο που μου προτεινε ειναι να το βαλω μονο του σε καραντινα με aquasafe!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις παντα ψαχνομαι αλλα στα ψαρακια δεν το ειχα ψαξει τοσο γτ μια μικρη διαφορα στην τιμη την θεωρουσα δεδομενη....... αλλα οχι σχεδον μιση τιμη κατω..... δηλ τις προαλες πηρα το ενα εγω 2,30 και το βρηκα σημερα σε αλλο καταστημα 1,40???? ειναι σιγουρο οτι δεν γινεται κατι με την προελευση η την υγεια τους? γτ μου φαινεται δυσκολο ρε παιδια ο ενας να βγαζει πχ 40 λεπτα απο το καθε ψαρακι και ο αλλος 1.30! οσο για τις συνθηκες διαβιωσης τους δεν μπορω να το ξερω εγω στην επαρχεια...... απλα παραγγελνω απο το ιντερνετ..... χωρις να τα δω..... αλλα και ακριβα που τα πληρωσα μου ψοφησαν 2.....! τωρα απο τη μεταφορα.... απο τις προηγουμενες συνθηκες δεν ξερω!

Υπάρχει τεράστιο κέρδος στα ψάρια, θα σου πω κάτι που μου έτυχε, είχα πάρει κάποια ψάρια σε κάποια τιμή, και τυχαίνει να κλείνει ένα μαγαζί στα βόρεια και πάω να δω μήπως έχει τίποτα που ήθελα και βλέπω το ίδιο είδος ψαριού να το πουλάει σαν τελευταία κομμάτια, πτώση τιμής - 200% και, κάτω από ότι τα είχα πάρει πριν λίγο καιρό, και έπαθα πλάκα φυσικά τα πήρα όλα, αλλά πιστεύω και στην τιμή που τα πούλαγε δεν μπήκε μέσα απλά πήγε να πάρει το κεφάλαιό του πίσω.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τεράστιο κέρδος στα ψάρια, θα σου πω κάτι που μου έτυχε, είχα πάρει κάποια ψάρια σε κάποια τιμή, και τυχαίνει να κλείνει ένα μαγαζί στα βόρεια και πάω να δω μήπως έχει τίποτα που ήθελα και βλέπω το ίδιο είδος ψαριού να το πουλάει σαν τελευταία κομμάτια, πτώση τιμής - 200% και, κάτω από ότι τα είχα πάρει πριν λίγο καιρό, και έπαθα πλάκα φυσικά τα πήρα όλα, αλλά πιστεύω και στην τιμή που τα πούλαγε δεν μπήκε μέσα απλά πήγε να πάρει το κεφάλαιό του πίσω.

κοιτα το να κλεινει ενα μαγαζι το καταλαβαινω! μπορει και να τα εδινε οσο οσο οχι για να παρει το κεφαλαιο του πισω.... αλλα για να ξεχρεωσει τυχον χρεη που μπορει να ειχε λεγοντας! οταν ενα μαγαζι λειτουργει και θελει να δουλεψει προσπαθει να χτυπησει τον ανταγωνισμο..... τουλαχιστον ετσι λειτουργουν τα καταστηματα στην επαρχια.... και οι διαφορες στην τιμη ειναι μικρες.... τωρα στην αθηνα ισως λογω του ενοικιου που προειπε και ο κιχλιδατος πιο πανω να εχουν μεγαλες διαφορες!

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά είχε ανοιχτεί ενα θέμα παρόμοιο προς τους καταστηματάρχες αν θέλετε μπορείτε να το διαβάσετε http://www.aquazone.gr/forums/topic/91129-aeeiioi-aooi-dhio-dhnaadhaaeeaaia-dhnio-ooccococ/#entry898039

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά είχε ανοιχτεί ενα θέμα παρόμοιο προς τους καταστηματάρχες αν θέλετε μπορείτε να το διαβάσετε http://www.aquazone.gr/forums/topic/91129-aeeiioi-aooi-dhio-dhnaadhaaeeaaia-dhnio-ooccococ/#entry898039

Απο οτι ειδα μονο ενα καταστημα μπηκε στην διαδικασια να τοποθετηθει....! Και μπραβο του! Τα υπολοιπα καταστηματα η βλεπουν το φορουμ μονο σαν ενα τροπο διαφημισης οπου απλα αναρτουν την διαθεσιμοτητα τους η απλα δεν ειναι καθαροι ουρανοι ωστε να μην φοβουνται τις αστραπες..... παντως με τα λεγομενα του κυριου Ζαχαροπουλου(η αναφορα του ονοματος αν θεωρειται διαφημιση ας το διορθωσουν οι συντονιστες) υπαρχει διαφορα στην τιμη λογω προελευσης-καραντινας! και ρωτω εγω.... ο καταναλωτης πως μπορει να ξερει απο που ειναι τα ψαρια και αν εχουν περασει απο καραντινα???

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Μόνο όσο μπορείς να εμπιστευτείς τον καταστηματάρχη που σου το λέει φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Μόνο όσο μπορείς να εμπιστευτείς τον καταστηματάρχη που σου το λέει φαντάζομαι...

κοιτα να δεις ολα σχετικα ειναι λιγο πολυ....! Και πως μπορεις να εμπιστευτεις τον καταστηματαρχη οτι ειναι ετσι οπως τα λεει......??? αλλα για να το παω και πιο μακρια και απο καραντινα που ερχονται κανεις δεν σου εγγυαται οτι δεν θα εχεις απωλειες...! Ουσιαστικα συμφωνω εν μερη με το ποστ του Κ. Ζαχαροπουλου....... ομως γτ εφοσον το καθε καταστημα κανει εισαγωγες απο ευρωπη με καραντινες και ολα τα σχετικα δεν δινουν καποια εγγυηση για τους οργανισμους?? και οταν λεω εγγυηση εννοω οτι αν παραγγειλεις 10 ψαρακια και 1-2 απο αυτα ερθουν σε κακη κατασταση προφανως δεν ειναι απο τη μεταφορα γτ αν ηταν απο τη μεταφορα θεωρω πως θα ηταν αν οχι ολα τα περισσοτερα απο αυτα σε κακη κατασταση.... οποτε ισως ηταν αρρωστα απο πριν τα 1-2 και απο τη μεταφορα χειροτερεψαν! οποτε πως προστατευεται ο καταναλωτης που πληρωσε 10 ψαρακια αλλα εχει 8 λεγοντας?? αυτο που θελω να πω ειναι απο την στιγμη που το καταστημα κανει εισαγωγες απο ευρωπη με καραντινες και τα συναφη και εχει ανεβασμενες τις τιμες πρεπει να δωσει ενα κινητρο στον καταναλωτη να αγορασει αυτο με τα 5 και οχι αυτο με τα 3 πχ! το κινητρο θεωρω πως ειναι μια εγγυηση ασθενειων η θνησιμοτητας σε περιορισμενο χρονικο διαστημα πχ 1 εβδομαδα! Και για να σας δωσω ενα παραδειγμα πιο παλια δουλευα σε καταστημα με ειδη θερμανσης, υδραυλικα κτλ.... καποτε ενας πελατης ηρθε και πηρε καμιναδα ανοξειδωτη με ISO και χιλια αλλα δυο πιστοποιητικα ασφαλειας..... και την χρυσοπληρωσε......ταυτοχρονα ειχε ρωτησει εναν σιδερα οπου εφτιαχνε μονος του καμιναδες και του ειχε πει σχεδον μιση τιμη απο οτι ειχε η δικια μας χωρις ομως πιστοποιητικα κτλ.... ελα μου ομως που οταν πηρε φωτια η καμιναδα του παραλιγο να καει ζωντανος γτ περνουσε μεσα απο τη σκεπη κα μετεφερε θερμοκρασια προς τα εξω (που δεν θα πρεπε) και ''αρπαξαν'' τα ξυλα της σκεπης....... και οταν ζητησε ευθυνες αυτος απο εμας και εμεις απο τη εταιρεια εκαναν τους κινεζους..... και με το δικιο του μηνυσε το καταστημα γτ σου λεει εγω την χρυσοπληρωσα για να χω το κεφαλι μου ησυχο και δεν πηγα στον κυρ Μπαμπη με τα μισα λεφτα! οποτε υποκειμενικα ειναι ολα.....!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη που είπε παραπάνω οτι πολλα παίζουν ρόλο στην τιμή. Έτυχε να προμηθευτώ τα περισσότερα ψάρια μου (και αλλα είδη βεβαια) απο συγκεκριμένο κατάστημα των Αθηνών. Σε κάποια ψάρια/προϊόντα οι τιμές ηταν ελάχιστα πιο υψηλές απο αλλα καταστήματα αλλα εγω επέμενα εκεί και ξέρετε γιατι; Γιατι το παλικάρι εκεί και το λίγο "μεγαλύτερο" παλικάρι με τα οποια μιλούσα σκιζόταν στην κυριολεξία για πάρτη μου. Ζητούσα πράγματα που δε τα είχαν και λάμβανα την απάντηση "Μην ανησυχείτε θα το ψάξω και θα το βρω...." και το έβρισκε σε δυο μέρες . Έπαιρνα τηλεφωνο απο 450 χιλ. μακρια και ρωτουσα "εχετε λίγο χρόνο να συζητήσουμε κάτι για κάποια ψάρια που σκέφτομαι να πάρω" και λάμβανα την απάντηση "Για εσάς κύριε ..... έχουμε πάρα πολυ χρόνο". Ο "εγω" είμαι ενας κοινός πελάτης και δεν έχω ξοδέψει περιουσίες σ' αυτούς ούτε καν με εχουν δει ποτε απο κοντά. Αυτα πλήρωνα λοιπόν λίγο παραπάνω εν γνώσει μου φυσικά και το αποδεχόμενουν. Πλήρωνα την ευγένεια, την εξυπηρέτηση, τη καλή διάθεση, τη βοήθεια, τις συμβουλές, τις άψογες απο όλες τις απόψεις συσκευασίες κατά τις αποστολές, τα πολυ καλά προίοντα, την ποικιλία κτλ. Επαναλαμβάνω, δεν έχει τραγικά υψηλές τιμές σε σχέση με τα αλλα καταστήματα και ούτε σε όλα τα είδη φυσικά. Αν και εφόσον χρειαστώ ψάρια, πάλι απο εκεί θα τα πάρω, οι ανθρωποι με κερδίσανε και αυτο λέγεται "καλό και επιτυχημένο εμπόριο"!

.....σας ζάλισα; Δε πειράζει, θα πέσετε για ύπνο πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω θα σου πω το εξης..Εχω ψωνισει απο πολλους γνωστα μαγαζια,μεγαλα αλλα και αγνωστα συνοικιακα..Κατεληξα να συνεργαζομαι μονο με δυο επαγγελματιες που απο την πρωτη φορα εδειξαν περαν πασης αμφιβολιας οτι μπορει να μην ειναι παντα οι φθηνοτεροι(σαν εργαζομενος στο εμποριο και γω ξερω οτι θα ηταν και απιθανο..) αλλα ΠΑΝΤΑ σεβονται τα χρηματα που τους δινω και εχουν μεσα τους και λιγο απο το μικροβιο του χομπιστα ωστε να με νοιωθουν.Συν τις γνωσεις για να με υποστηριξουν..και οταν περνω τηλεφωνο ξερω οτι δεν θα βρουν δικαιολογια να το κλεισουν αλλα θα ειναι απικο..μετα απο τρια χρονια συνεργασιας ο ενας κανει 200 χιλιομετρα για να μου βαλει 5 ψαρια των εξι ευρω στο καραβι και ο αλλος παει την παραγγελια στο πρακτορειο πριν του βαλω τα χρηματα σε βαθμο να με φερνει σε αμηχανια..Και ξερεις καποια πραγματα δεν κοστολογουνται ακριβως..Η γνωμη μου ειναι να βρεις ποιος ειναι αυτος που μπορεις να συννενοηθεις,να εμπιστευτεις και η διαφορα 1 και 2 ευρω,παρ οτι ολοι τα μετραμε πια διπλα ,να περασει σε δευτερη μοιρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη που είπε παραπάνω οτι πολλα παίζουν ρόλο στην τιμή. Έτυχε να προμηθευτώ τα περισσότερα ψάρια μου (και αλλα είδη βεβαια) απο συγκεκριμένο κατάστημα των Αθηνών. Σε κάποια ψάρια/προϊόντα οι τιμές ηταν ελάχιστα πιο υψηλές απο αλλα καταστήματα αλλα εγω επέμενα εκεί και ξέρετε γιατι; Γιατι το παλικάρι εκεί και το λίγο "μεγαλύτερο" παλικάρι με τα οποια μιλούσα σκιζόταν στην κυριολεξία για πάρτη μου. Ζητούσα πράγματα που δε τα είχαν και λάμβανα την απάντηση "Μην ανησυχείτε θα το ψάξω και θα το βρω...." και το έβρισκε σε δυο μέρες . Έπαιρνα τηλεφωνο απο 450 χιλ. μακρια και ρωτουσα "εχετε λίγο χρόνο να συζητήσουμε κάτι για κάποια ψάρια που σκέφτομαι να πάρω" και λάμβανα την απάντηση "Για εσάς κύριε ..... έχουμε πάρα πολυ χρόνο". Ο "εγω" είμαι ενας κοινός πελάτης και δεν έχω ξοδέψει περιουσίες σ' αυτούς ούτε καν με εχουν δει ποτε απο κοντά. Αυτα πλήρωνα λοιπόν λίγο παραπάνω εν γνώσει μου φυσικά και το αποδεχόμενουν. Πλήρωνα την ευγένεια, την εξυπηρέτηση, τη καλή διάθεση, τη βοήθεια, τις συμβουλές, τις άψογες απο όλες τις απόψεις συσκευασίες κατά τις αποστολές, τα πολυ καλά προίοντα, την ποικιλία κτλ. Επαναλαμβάνω, δεν έχει τραγικά υψηλές τιμές σε σχέση με τα αλλα καταστήματα και ούτε σε όλα τα είδη φυσικά. Αν και εφόσον χρειαστώ ψάρια, πάλι απο εκεί θα τα πάρω, οι ανθρωποι με κερδίσανε και αυτο λέγεται "καλό και επιτυχημένο εμπόριο"!

.....σας ζάλισα; Δε πειράζει, θα πέσετε για ύπνο πιο εύκολα.

το θεμα φιλε Safarpn οτι εσυ το πληρωνεις εν γνωση σου απο την εξυπηρετηση του συγκεκριμενου καταστηματος..... αν ομως παραγγειλεις ψαρια και καποιο/α δεν σου ερθουν σε καλη κατασταση θα στα αντικαταστησουν?? και σου λεω εγω τωρα..... ασε στην ακρη την ευγενια την εξυπηρετηση κτλ...... ποιος ο λογος να παρεις ενα ψαρι εισαγωγης απο Ευρωπη που ξερεις οτι εχει περασει καραντινα (χωρις ομως να εχεις καποια εγγυηση) στη διπλασια τιμη και οχι ενα εισαγωγης απο σιγκαπουρη χωρις καραντινα στη μιση τιμη?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα φιλε Safarpn οτι εσυ το πληρωνεις εν γνωση σου απο την εξυπηρετηση του συγκεκριμενου καταστηματος..... αν ομως παραγγειλεις ψαρια και καποιο/α δεν σου ερθουν σε καλη κατασταση θα στα αντικαταστησουν?? και σου λεω εγω τωρα..... ασε στην ακρη την ευγενια την εξυπηρετηση κτλ...... ποιος ο λογος να παρεις ενα ψαρι εισαγωγης απο Ευρωπη που ξερεις οτι εχει περασει καραντινα (χωρις ομως να εχεις καποια εγγυηση) στη διπλασια τιμη και οχι ενα εισαγωγης απο σιγκαπουρη χωρις καραντινα στη μιση τιμη?

Γιατί μπορεί, πολύ απλά, ένα ψάρι που δεν έχει περάσει να κουβαλάει κάτι μεταδοτικό και να στο περάσει και στο υπόλοιπο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί, πολύ απλά, ένα ψάρι που δεν έχει περάσει να κουβαλάει κάτι μεταδοτικό και να στο περάσει και στο υπόλοιπο ενυδρείο.

Ναι αλλα και να εχει περασει απλα ειναι ενα συν.... δεν εχεις καμια εγγυηση οτι καποιο που εχει περασει ειναι 100% σιγουρο οτι δεν θα μεταφερει και αυτο κατι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα περι καραντινας δεν νομιζω οτι εχουν βαση..τι καραντινα να εχουν περασει?Απο τη στιγμη που μπορει να μεινουν μετα στη γυαλα του πετ σοπ 5 και 6 μηνες σε αμφιβολες μεχρι κακες συνθηκες οτιδηποτε μπορει να κουβαλανε.Το σωστο για οποιον δεν ρισκαρει τα ψαρια του ειναι να μπει σε καραντινα στο σπιτι πριν μπει στο ενυδρειο..Το θεμα της τιμης ειναι καθαρα εμπορικο..Η εμπιστοσυνη σε καποιο επαγγελματια απο αλλα μπορει να σε γλυτωσει..πχ υβριδια

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα περι καραντινας δεν νομιζω οτι εχουν βαση..τι καραντινα να εχουν περασει?Απο τη στιγμη που μπορει να μεινουν μετα στη γυαλα του πετ σοπ 5 και 6 μηνες σε αμφιβολες μεχρι κακες συνθηκες οτιδηποτε μπορει να κουβαλανε.Το σωστο για οποιον δεν ρισκαρει τα ψαρια του ειναι να μπει σε καραντινα στο σπιτι πριν μπει στο ενυδρειο..Το θεμα της τιμης ειναι καθαρα εμπορικο..Η εμπιστοσυνη σε καποιο επαγγελματια απο αλλα μπορει να σε γλυτωσει..πχ υβριδια

Συμφωνω με τον synagrida! Καραντινα εχουν περασει απο το ''ψαρεμα'' μεχρι να σταλθουν..... απο το στρες της μεταφορας μεχρι το πετσοπ μπορει να αρρωστησουν... αντε και ο καταστηματαρχης κανει και αυτος μια ''μικρη'' καραντινα 2-3 μερες μεχρι να τα θεσει σε διαθεσιμοτητα.....αντε και η παραμονη τους στη γυαλα του πετ να ειναι μικρη...... απο το στρες της μεταφορας μεχρι τα σπιτια μας παλι δεν εγκυμονει κινδυνους ασθενειας?? οποτε δεν ξερω αν αξιζει η τιμη απο τη στιγμη που δεν εχεις κατι σιγουρο η καποια εγγυηση επιστροφης......! Θα καταλαβαινα τη διαφορα τιμης εαν σου ελεγαν οτι εγω πχ πουλαω 5 και οχι 3 αλλα εαν σου παθει κατι εντος μιας εβδομαδας στο αντικαθιστω.....

Link to comment
Share on other sites

Στην "ελευθερη αγορα" ο καθενας πουλαει οσο θελει,το οπλο του αγοραστη ειναι η ερευνα αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...