Jump to content

Diy Skimmer


paschalpgr

Recommended Posts

Κάθε skimmer βασίζει τη λειτουργία του στην παραγωγή αφρού. Κατά συνέπεια όσο μεγαλύτερη η παραγωγή αφρού και όσο καλύτερος ο διαχωρισμός του αφρού από το νερό τόσο και πιο αποδοτική η λειτουργία του. Επίσης μία άλλη κρίσιμη παράμετρος είναι η σταθερότητα της λειτουργίας του, ανεξάρτητα από τη στάθμη του νερού στο δοχείο από το οποίο τροφοδοτείται. Μελετώντας αρκετά σχέδια και κατασκευές από skimmer του εμπορίου κατέληξα στην κατασκευή, την οποία περιγράφω ακολούθως και η οποία δεν επηρεάζεται από τη στάθμη του νερού στο sump, ρυθμίζεται εύκολα, έχει υψηλή απόδοση, μπορεί να γίνει σε ότι μέγεθος επιθυμούμε και μπορεί να αναβαθμιστεί αρκετά εύκολα είτε με την αύξηση του μεγέθους της αντλίας που τροφοδοτεί με νερό και αέρα το skimmer ή με την προσθήκη μίας μικρότερης αντλίας με σύστημα Venturi και αυτή, για την ανακυκλοφορία νερού και αέρα στο εσωτερικό του skimmer.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

Το φύλλο του Plexiglas ( 3mm) αγοράστηκε κομμένο ( ΑΦΟΙ Μανουσαρίδη, Ν. Ιωνία) στις επιθυμητές διαστάσεις και τα κομμάτια κολλήθηκαν μεταξύ τους με την κόλλα της BISON για σκληρά πλαστικά. Για να ενισχυθεί περισσότερο η κατασκευή έβαλα εσωτερικά σε όλες τις συνδέσεις ένα λεπτό μακαρόνι από υλικό που έγινε με τρίμματα Plexiglas και κόλλας.

Η κατασκευή του κυρίως σώματος έγινε ως εξής: πρώτα κολλήθηκαν πάνω στη βάση οι τρεις πλευρές και αφού στέγνωσε η κόλλα κολλήθηκε υπό γωνία το εσωτερικό χώρισμα στην βάση και στη μεσαία από τις τρεις πλευρές (βλέπε σχεδιάγραμμα).

Στη συνέχεια κολλήθηκε και η τέταρτη πλευρά και σχηματίστηκε έτσι το κυρίως σώμα.

Στο επάνω μέρος της κατασκευής αυτής, κολλήθηκε ένα καπάκι (πρώτο καπάκι) που εξείχε περίπου 20 mm περιμετρικά για να μπορέσουν να περάσουν οι βίδες συγκράτησης (διάμετρος 6mm) του δεύτερου αποσπώμενου. καπακιού. Στη συνέχεια κόπηκε το εσωτερικό κομμάτι του πρώτου καπακιού για να υπάρχει πρόσβαση στο εσωτερικό του δοχείο και ανοίχθηκαν οι τρύπες για τις βίδες συγκράτησης στο σάντουιτς: πρώτο καπάκι - φύλο σιλικόνης – δεύτερο καπάκι. Κόβοντας το εσωτερικό του φύλου σιλικόνης έγινε η τσιμούχα στεγανοποίησης της κατασκευής.

Στο δεύτερο καπάκι ανοίχθηκε μία τρύπα και κολλήθηκε πρόσωπο από την εσωτερική του πλευρά ένα κομμάτι από σωλήνα PVC Φ40. Εξωτερικά τοποθετήθηκε στο σωλήνα αυτο μία μούφα Φ40 για να μπορέσει να συνδεθεί το δοχείο συλλογής που είναι από ένα παλιό skimmer της GROTECH (υπάρχει στο πρόγραμμα να γίνει η κατασκευή ενός δοχείου από Plexiglas αλλά δεν έχει υλοποιηθεί ακόμη)

Στην μία πλευρά που βρίσκεται απέναντι από το εσωτερικό χώρισμα (βλέπε σχεδιάγραμμα) ανοίχθηκε μία τρύπα και συνδέθηκε μέσω μίας βάνας με σπείρωμα ¾, η έξοδος της TUNZE που τροφοδοτεί το skimmer με το νερό της επιστροφής του ενυδρείου και αέρα μέσω του Venturi που διαθέτει. Με τη βάνα αυτή μπορεί να ρυθμιστεί η παροχή εισόδου και να γίνει η πρώτη ρύθμιση της στάθμης του νερού στο εσωτερικό του skimmer.

Στο ένα από τα δύο κάθετα πλαϊνά σε σχέση με την πλευρά της εισόδου, υπάρχει η έξοδος του νερού του skimmer μέσω μίας βάνας με σπείρωμα 1 ίντσα. Αυτή πρέπει να έχει μεγαλύτερη διάμετρο από τη βάνα εισόδου για να έχουμε τη δυνατότητα να ρυθμίσουμε την τελική στάθμη του νερού στο εσωτερικό του skimmer.

Το εσωτερικά λοξά κολλημένο φύλο από Plexiglas που πάνω του χτυπάει το νερό εισόδου και αυξάνει έτσι την περιδίνηση στο εσωτερικό του skimmer, έχει ως σκοπό το διαχωρισμό των φυσαλίδων από το νερό που βγαίνει από το skimmer, καθώς αυτό μέσω ενός σωλήνα Φ32 έρχεται από το κάτω μέρος του άλλου διαμερίσματος που σχηματίζει το χώρισμα αυτό. Κατά αυτό τον τρόπο ο αφρός συγκρατείται στο επάνω μέρος του skimmer και το νερό που βγαίνει είναι ουσιαστικά χωρίς φυσαλίδες.

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ - ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ – ΡΥΘΜΙΣΗ

Το skimmer μπορεί να τοποθετηθεί είτε εντός είτε εκτός του sump εάν είμαστε σίγουροι για τη στεγανότητα των συνδέσεων. Εγώ προτίμησα να το εγκαταστήσω στο sump, στο διαμέρισμα της επιστροφής του νερού από το ενυδρείο με το πάνω καπάκι να είναι περίπου 10 cm πάνω από τη στάθμη του νερού. Η επιθυμητή στάθμη του νερού στο εσωτερικό του skimmer ρυθμίζεται από τις βάνες εισόδου και εξόδου με την τελική ρύθμιση από τη βάνα εξόδου ώστε να ανεβαίνει ο επιθυμητός αφρός στο δοχείο συλλογής.

ΚΟΣΤΟΣ

Plexiglas (κομμένο στις διαστάσεις του): 15 Ευρώ

TUNZE silence hydrofoamer: 150 Ευρώ

Αναλώσιμα: 15 Ευρώ

Συνολικό κόστος: 180 Ευρώ.

Διαστάσεις: Υ= 25 mm Χ Π= 15 mm Χ Μ= 15 mm

post-32095-0-83503900-1406051652_thumb.jpg

post-32095-0-61471000-1406051668_thumb.jpg

post-32095-0-38056100-1406051675_thumb.jpg

post-32095-0-50578800-1406051682_thumb.jpg

MOV07341.MPG

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ενα εξαιρετικό θεμα! :)

Οντως οι ΑΦΟΙ Μανουσαρίδη στη Ν. Ιωνία εχουν καλές τιμες και ειναι και κοντα στη δουλεια μου (νέο Ηράκλειο). Εξαιρετική η κατασκευη σου, απλα μου εκανε εντυπωση πως και δεν έβαλες το κυλινδρικό plexi και προτιμήσεις το τετράγωνο σχήμα. Οχι πως θα εχει διαφορα (πιστευω δηλαδή) αλλα για αισθητικούς και παραδοσιακούς λόγους :)

Βέβαια σαν τετράγωνα πιάνεις ολο το διαθέσιμο χωρο άμα θες να τα εχεις ολα στοιχισμένα. Υπέροχη δουλεια και παλι!

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Φανταστική δουλειά !! Υπάρχει τρόπος να μειωθεί και άλλο το κόστος; Ίσος με κάποια παρόμοια αντλία;

Link to comment
Share on other sites

Φανταστική δουλειά !! Υπάρχει τρόπος να μειωθεί και άλλο το κόστος; Ίσος με κάποια παρόμοια αντλία;

ΙΜΗΟ μια aquabee 2000/1 θα εκανε την ιδια δουλεια και ειναι στη μιση τιμη.

Έγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την συγκεκρημενη αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ενα εξαιρετικό θεμα! :)

Οντως οι ΑΦΟΙ Μανουσαρίδη στη Ν. Ιωνία εχουν καλές τιμες και ειναι και κοντα στη δουλεια μου (νέο Ηράκλειο). Εξαιρετική η κατασκευη σου, απλα μου εκανε εντυπωση πως και δεν έβαλες το κυλινδρικό plexi και προτιμήσεις το τετράγωνο σχήμα. Οχι πως θα εχει διαφορα (πιστευω δηλαδή) αλλα για αισθητικούς και παραδοσιακούς λόγους :)

Βέβαια σαν τετράγωνα πιάνεις ολο το διαθέσιμο χωρο άμα θες να τα εχεις ολα στοιχισμένα. Υπέροχη δουλεια και παλι!

Μάριε σε ευχαριστώ. Η κατασκευή αναγκαστικά έγινε παραλληλεπίπεδη για να μπορέσει να μπει το εσωτερικό χώρισμα για το διαχωρισμό των φυσαλίδων από το νερό. Με κυλινδρικό plexi ( έχει και από αυτό ο Μανουσαρίδης) δεν μου έβγαινε το σχέδιο :usd:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστική δουλειά !! Υπάρχει τρόπος να μειωθεί και άλλο το κόστος; Ίσος με κάποια παρόμοια αντλία;

ΙΜΗΟ μια aquabee 2000/1 θα εκανε την ιδια δουλεια και ειναι στη μιση τιμη.

Έγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την συγκεκρημενη αντλια.

Σίγουρα υπάρχουν πολλές άλλες αξιόπιστες και οικονομικές αντλίες που κατεβάζουν το κόστος της κατασκευής δραματικά. Η αντλία είναι καθαρά προσωπική επιλογή. Εγώ χρησιμοποίησα αυτή την ανλία της TUNZE γιατί τη βρήκα άμεσα από Ελληνικό κατάστημα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελοια κατασκευή,μπράβο!! Το ύψος (25cm) που αναφέρεις είναι με το δοχείο συλλογής η μέχρι το σημείο που ξεκινάει ο σωλήνας φ40?

Link to comment
Share on other sites

Τελοια κατασκευή,μπράβο!! Το ύψος (25cm) που αναφέρεις είναι με το δοχείο συλλογής η μέχρι το σημείο που ξεκινάει ο σωλήνας φ40?

25 cm ειναι το συνολικο υψος του σωματος (μεχρι την αρχη του σωληνα) χωρις ομως αυτο να ειναι δεσμευτικο. Μπορει να γινει ψηλοτερο ή χαμηλοτερο γιατι τη σταθμη στο εσωτερικο του την καθοριζουν οι βανες εισοδου και εξοδου

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το παρατηρώ θέλω να σε ρωτήσω πόσο ρόλο παίζει η γωνία τοποθέτησης του διαχωριστικού κομματιού που έχεις βάλει εσωτερικά;

Link to comment
Share on other sites

Σταματη η αληθεια ειναι οτι μελετη της κλισης του διαχωριστικου δεν εχω κανει.

Το σημαντικα σημεια στην τοποθετηση του πιστευω οτι ειναι τα εξης

Α. Καλη εφαρμογη στον πατο και στα τοιχωματα για να μην περναει αφρος

Β. Κλιση τοση ωστε το ανοιγμα της εξοδου του αφρου (φ40) αν ειναι στο τμημα του δοχειου που μπαινει το νερο απο την αντλια

Γ. Η εισοδος του νερου στο σωληνα εξοδου να ειναι οσο γινεται πιο χαμηλα και ο σωληνας να ειναι υπο γωνια ωστε να μην ειναι δυνατη η μεταφορα αφρου απο το νερο που βγαινει.

Ελπιζω καποια στιγμη να μου δοθει η ευκαιρια να κανω και ενα δευτερο για να του κανω και καποιες βελτιωσεις που εχω σκεφθει πχ και δευτερη αντλια για καλυτερη αποδοση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω επισης οτι μεχρι σημερα το σκιμερ δουλευει απροβληματιστα, με υψηλη αποδοση και με μικρη αναγκη συντηρισης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ξεκίνησες.. Πολλες version θα βγουν, άντε κανε κράτη αν μπορεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν οι άνθρωποι που πιάνουν τα χέρια τους.

Για το skimmer δεν έχω να σου προτείνω κάτι , καθότι άσχετος με τα αλμυρά, θα σου πρότεινα όμως , στην επόμενη κατασκευή που θα κάνεις με πλεξιγκλάς να χρησιμοποιήσεις για κόλλα χλωροφόρμιο, κολλάει πολύ γερά, στεγνώνει ταχύτατα, είναι ασφαλή για τα ψάρια, και είναι και πολύ οικονομικό. Στη πραγματικότητα δεν είναι κόλλα αλλά διαλύτης, λιώνει τα 2 κομμάτια πλεξιγκλάς που εφάπτονται με αποτέλεσμα να έχουμε τη τέλεια κόλληση, και επειδή είναι πολύ πτητικό στεγνώνει σε λίγα λεπτά. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι , τα 2 κομμάτια να έχουν τη καλύτερη δυνατή επαφή μεταξύ τους, το χλωροφόρμιο επειδή είναι πολύ αραιό , πιο αραιό και από το νερό θα έλεγα, δεν είναι για να γεμίζεις κενά, κολλάει όπου εφάπτονται τα 2 κομμάτια , για αυτό χρειάζεται τα κομμάτια να έχουν κοπή σωστά, ίσια χωρίς εξογκώματα, αλλά όταν στα κόβουν εκεί που τα παίρνεις , είναι κομμένα με δισκοπρίονο , είναι σχεδόν βέβαια πως είναι έτοιμα για κόλλημα, αν τυχόν σου παρουσιαστεί κενό που θέλει γέμισμα, τότε μπορείς να ρίξεις ρινίσματα από πλεξιγκλάς στη σύριγγα που κολλάς και τότε θα έχεις μια πιο παχύρευστη κόλλα για γεμίσματα, αυτό αργεί όμως να στεγνώσει. Σε σύγκριση βέβαια με τη κόλλα bisson στεγνώνει πιο γρήγορα, αν διάβασες η bisson θέλει 4 ώρες περίπου να στεγνώσει και 24 ώρες για τη πλήρη σκληρότητα, ενώ με το χλωροφόρμιο σε 10-15 λεπτά μπορεί να είναι έτοιμη η κατασκευή σου, εξαρτάται βέβαια από το πόσο χλωροφόρμιο έχεις ρίξει και από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, το αργότερο σε μισή ώρα είναι έτοιμο. Το κόστος δε για 1 λίτρο χλωροφόρμιο είναι 10 Ευρώ , τόσο το πήρα εγώ από εδώ http://www.kalochem.gr/product/2257/%CF%87%CE%BB%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%BF-100ml,-200ml,-1lt,-30kg,- , αλλά μπορείς να βρεις και σε φαρμακεία (ίσως να πρέπει να ψάξεις λίγο, και μπορεί να σου κοστίσει ακόμα και 20 Ευρώ το λίτρο), αλλά με 100ml μπορείς να κολλήσεις μέτρα πλεξιγκλάς, και με 1 λίτρο χιλιόμετρα .

Και πάλι πολλά μπράβο για τη κατασκευή σου

Link to comment
Share on other sites

Τακη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για ενα λογο παραπανω καθως εχεις κανει πολυ ωραιες κατασκευες.

Συμφωνω για το χλωροφορμιο μαζι σου αλλα εχω "βολευτει" τη Bison καθως συγχωρει λαθη και με αυτη εχω κανει ολες τις κατασκευες απο πλεξι χωρις κανενα προβλημα μεχρι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Τακη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για ενα λογο παραπανω καθως εχεις κανει πολυ ωραιες κατασκευες.

:bigemo_harabe_net-62:

Συμφωνω για το χλωροφορμιο μαζι σου αλλα εχω "βολευτει" τη Bison καθως συγχωρει λαθη και με αυτη εχω κανει ολες τις κατασκευες απο πλεξι χωρις κανενα προβλημα μεχρι σημερα.

Μια χαρά τότε

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...