Jump to content

Ποιά Ψάρια είναι συμβατά με τους Δίσκους


noni

Recommended Posts

:thaman: γειά σας,

Είμαι πολύ νέα στον χώρο του ενυδρείου.

Αύριο θα πάω να αγοράσω καινούργια ψάρια.Υπάρχει κάποιος να με συμβουλεύσει

ποιά ψάρια είναι συμβατά με δίσκους?

έχω 3 δίσκους στο ενυδρείο μου.

Οι διαστάσεις του είναι 105 εκατοστά ϋψος, 36,5 βάθος και 242 πλάτος (πόσα λίτρα είναι δεν ξέρω)

Πόσα ψάρια θα ήταν δυνατόν να έχω σε τέτοιο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες ακομα 10 ποντους στο πλατος θα ελεγα οτι εχεις το τελειο ενυδρειο για δισκους!

Οσον αφορα στη συμβατοτητα των δισκων με αλλα ψαρια θα μπορουσα να σου προτεινω καποια κοπαδοψαρα οπως καρδιναλιους, αρλεκινους, ροδοστομους, μερικα cory για τον καθαρισμο του βυθου και μερικα ancistrus για τον καθαρισμο της αλγης.Απο τα ψαρια που αναφερεις σε αλλο θεμα οτι ηδη υπαρχουν στο ενυδρειο σου δεν θα κραταγα τιποτα(Απο οσα καταλαβα τουλαχιστον γιατι λογικα καποια τα εχεις γραψει με Ισπανικες ονομασιες!) λογο ασυμβατοτητας συνθηκων διαβιωσης.

Ενα ενυδρειο δισκων "χτιζεται" βαση των απαιτησεων των δισκων.Ριξε μια ματια σε αυτην την κατηγορια και οτι αποριες εχεις, εδω ειμαστε!!!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

:thaman: γειά σας,

Οι διαστάσεις του είναι 105 εκατοστά ϋψος, 36,5 βάθος και 242 πλάτος (πόσα λίτρα είναι δεν ξέρω)

Το ενυδρείο σου είναι 927,465 Λίτρα.

Το βρίσκεις βάσει του παρακάτω τύπου.

Μήκος x Πλάτος x Ύψος / 1000

:thaman: Δεν μας δείχνεις και καμιά φώτο απο το τερατάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τελειώσει ακόμη... το καπάκι δεν είναι έτοιμο...

και θέλει πολλή δουλειά..

συγίρισμα τα σύρματα , κρύψιμο φίλτρων, διακόσμηση, φυτά κλπ

έχετε καμιά εισήγηση πως να το κάνω πιο όμορφο?

Περιμένω τους πελεκάνους να μου τελειώσουν το bar

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

ορίστε μια πρώτη φωτογραφεία

post-3744-1174734126_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νονη μεσα στο ενυδρειο εχεις κοραλια??μην βαλεις δισκους στο ενυδρειο που βλεπω!θελει καποια στροσηματα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου badz_d,

Μέσα στο ενυδρείο μου έχω 2-3 ψεύτικα διακοσμητικά κοράλλια..

Δεν είναι καλά να έχω κοράλλια?

Κάνουν κακό στους δίσκους?

Δεν ξέρω...

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι είναι καλό να κάνω?

Ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

...Δεν είναι καλά να έχω κοράλλια?

Κάνουν κακό στους δίσκους?

Δεν ξέρω...

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι είναι καλό να κάνω?...

.......................................

...Ενα ενυδρειο δισκων "χτιζεται" βαση των απαιτησεων των δισκων.Ριξε μια ματια σε αυτην την κατηγορια και οτι αποριες εχεις, εδω ειμαστε...

Μάλλον χρειάζεται να διαβάσεις αρκετά από τα ήδη υπάρχοντα ποστ στη κατηγορία, όπως σου είπε ήδη και ο nidal...

Συμβουλή: ΜΗΝ αγοράσεις ψάρια ακόμη.

Οπλίσου με πολλές πληροφορίες γύρω από αυτό που θέλεις να κάνεις διαβάζοντας καλά το πλούσιο υλικό που υπάρχει εδώ, ξανασκέψου το εκ νέου και ψυχρά κάτω από το νέο πρίσμα οπτικής που θα σου διαμορφωθεί (εξ αιτίας των πληροφοριών που θα μάθεις) και μετά πάρε την όποια απόφαση ή κάνε ότι είναι να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ξεχνα οτι εχει σχεση με βραχο η πετρα. βγαλτα και βρες απο petshop mopani ριζες.παρε και τυρφη και discus bafer για το νερο.Α!ξεχνα και τα kiss και τουσ ξιφοφορους.γραψε και τι φιλτρα εχεις.μην βαλεις ακομα δισκους

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ενυδρείο βρίσκεται σε επαγγελματικό χώρο (?).

Κατά τη γνώμη μου, οι δίσκοι δεν είναι καλή επιλογή για αυτό το μέρος, όπου θα παρατηρούν μόνιμα, τους ανθρώπους σε ψηλότερο, αναφορικά, σημείο από αυτούς.

Επίσης τα χτυπήματα των κρυστάλλων με τα πόδια ή διάφορα αντικείμενα, τα έχεις προβλέψεις? Εκτός του ότι υπάρχει, κατά τη γνώμη μου, κίνδυνος ατυχήματος, θα στρεσάρονται μόνιμα τα ψάρια.

Θα σου πρότεινα να μη βάλεις δίσκους στο ενυδρείο σου, οι οποίοι είναι πολύ ευαίσθητα ψάρια, χρειάζονται πολύ φροντίδα και έχουν υπερβολικές απαιτήσεις. Αυτά που αναφέρω, βέβαια δεν είναι, μη πραγματοποιήσιμα από ένα χομπίστα, αλλά για κάποιον σχετικά αρχάριο, πιθανά να προβληματίσουν.

Κατά τη γνώμη μου, θα έλεγα να προτιμήσεις, μικρά κοπαδιάρικα ανθεκτικά ψάρια, τα οποία θα δημιουργήσουν μια πανέμορφη εικόνα, ενώ δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις.

Πάντως ότι και να αποφασίσεις, το ενυδρείο σου πρέπει να στρώσει πρώτα βιολογικά και μετά να βάλεις ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας πάλι,

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Το ενυδρείο βρισκετε στο σπιτι μου, οχι σε επαγγελματικά χώρο.

Με όλα αυτά προβληματίστηκα για τους δίσκους....

Δεν θα αγοράσω άλλα ψάρια μέχρι να είμαι σίγουρη τελικά τι θα κάνω.

¨ηδη έχω 3 δίσκους στο ενυδρείο...σας στέλνω μία φωτογραφεία.. είναι μέσα στο ενυδρείο εδώ και 1 μήνα.

το πορτοκκαλί δισκάκι κρύβετε όλη μέρα και κυκλοφορεί νύχτα.

Τα άλλα 2 κυκλοφορούν πιο πολλή μέσα στο ενυδρείο.

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η φωτογραφεία με τα 3 δισκάκια που έχω

post-3744-1174919665_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην ανγχονεσε!βγαλε τα βραχακια βαλε ξυλαρακια,στειλε και τι φιλτρα εχεις ,αν δεν εχεις uv καλο ειναι να παρεις και εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου badz_d :thaman:

'Εχω φίλτρο ¨οσμωσης.

¨εχω βάλει εξωτερικό φίλτρο EXeim 2260,λάμπες Aqua medic T5 Sunbeam 2x80W,

1 Aqua medic electronic tempeture Controller 230V/50hz (2 θερμάστρες Aqua medic titanium 220-240V)

1 Exeim αυτόματο σύστημα ταίσματος 2 φορές την ημέρα και 2 πόμπες μετακίνησης του νερού Ocean Runner PH 2000 της Aqua Medic.

Σε 2-3 ημέρες θα φέρω και ένα σύστημα CO2.

Αυτά έχω

Είναι καλά? Οι λάμπες?

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...