Jump to content

Σύνδεση Eliwell Ic 915


pan_Oz

Recommended Posts

Παίδες τη βοήθεια σας.. Μόλις συνέδεσα τον εν λόγο controller με τις οδηγίες απο εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36932-controller-eaaniienaossao-eliwell-ic-915-220v-12v/

Εγω setάρει τον sensorΑ και θελω να βάλω επάνω τα ανεμηστηρακια. Εχω ακολουθήσει τον 2ο τροπο (χωρίς γεφυρωσεις) αλλα προς το παρόν δε βάζω πανω θερμοστάτη

Τα ανεμηστηρακια τα εχω στις θέσεις 4 & 5..

Ακολούθησα κατα γράμμα μονο τα βήματα 2 εώς 4 και 6, 7 δεδομένου οτι πανω ειναι μονο ανεμηστηρακια..

δεν εχω καταφέρει να τα κανω να δουλέψουν, τι μπορεί βα κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τις ρυθμίσεις και για το 5ο βήμα και βάλε μας μια φωτογραφία με την πίσω πλευρά του κοντρόλερ

ώστε να φαινεται η συνδεσμολογία που έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ρυθμίσει σωστά την θερμοκρασία σου. .?πατησες (on-off) να την αποθηκεύσει.?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες on-off? δεν εχει τέτοιο κουμπί.. :/

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες on-off? δεν εχει τέτοιο κουμπί.. :/

Link to comment
Share on other sites

on-off ειναι στον stc-1000 ,σε αυτον μαλλον με το set αποθηκευει!

Link to comment
Share on other sites

τα δουλευω τα ανεμηστηρακια εκτος controller.. δεν ξερω.. ακομα και μονο με τον αισθητηρα μονο επάνω μου δείχνει "οn" την ένδειξη out2..

γιατι??

δεν εχει κάποιος το ίδιο να βοηθήσει? :(

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που σου έγραψα παραπάνω τα έκανες ?

Φώτο με τις συνδέσεις μπορείς να βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

IMG_5088_zps564e6de7.jpg

IMG_5085_zps409de0b2.jpg

αυτη είναι η συνδεσμολογία που έχω κάνει..

το ξαναπήγα απο την αρχή με τις οδηγίες απο εδώ http://www.aquazone....c-915-220v-12v/

πάλι τίποτα! :blush:

:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω,τουλάχιστον απ`ότι μπορώ να δω στις φώτος οτι από τις θέσεις 1-2 και 4-5 βγάζεις μόνο ένα φις(θυληκό) ??

Σου λείπει το αρσενικό ή κάνω λάθος ??

Χρησιμοποιείς πολύ χοντρά καλώδια που δεν χρειάζεται και παιδεύεσαι. . .

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω,τουλάχιστον απ`ότι μπορώ να δω στις φώτος οτι από τις θέσεις 1-2 και 4-5 βγάζεις μόνο ένα φις(θυληκό) ??

Σου λείπει το αρσενικό ή κάνω λάθος ??

Χρησιμοποιείς πολύ χοντρά καλώδια που δεν χρειάζεται και παιδεύεσαι. . .

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγο αυτο με τα φις ? απο τη θέση 1-2 φεύγει το καλώδιο και καταλήγει σε πρίζα όπου βάζω το θερμοστάτη..

Απο τη θέση 4-5 φεύγει το καλώδιο και καταλήγει σε πρίζα όπου βάζω τα ανεμηστηρακια..

Μαλλον το προβλημα δεν ειναι στο προγραμματισμό.. Η ένδειξη out2 ανάβει οταν η θερμοκρασία ανεβαίνει απο αυτή που εχω σετατει, ακούγεται ενα "κλακ" αλλα τα ανεμηστηρακια δεν παίρνουν μπρος..

Τι κανω λάθος!;!

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη φωτο για να βοηθήσω..

1584C8FD-A235-41E8-B98A-09F70161DA2C_zps

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγο αυτο με τα φις ? απο τη θέση 1-2 φεύγει το καλώδιο και καταλήγει σε πρίζα όπου βάζω το θερμοστάτη..

Απο τη θέση 4-5 φεύγει το καλώδιο και καταλήγει σε πρίζα όπου βάζω τα ανεμηστηρακια..

Μαλλον το προβλημα δεν ειναι στο προγραμματισμό.. Η ένδειξη out2 ανάβει οταν η θερμοκρασία ανεβαίνει απο αυτή που εχω σετατει, ακούγεται ενα "κλακ" αλλα τα ανεμηστηρακια δεν παίρνουν μπρος..

Τι κανω λάθος!;!

Παρατήρησε λίγο καλύτερα το σχεδιαγραμμα

eliwell2.jpg

Από τις θέσεις 1-2 και 4-5 βγαίνουν 2 φις.Ένα πάει στον θερμαντήρα (θυληκό) ένα πάει στην πρίζα για να παίρνει ρευμα ο θερμαντήρας.

Αντίστοιχα για τα ανεμιστηράκια . . .

Αν έχω καταλάβει καλά λοιπόν εσύ έχεις μόνο τα θυληκά φις(αυτά που φαίνονται στην φώτο προς τα επάνω).Σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε λίγο καλύτερα το σχεδιαγραμμα

eliwell2.jpg

Από τις θέσεις 1-2 και 4-5 βγαίνουν 2 φις.Ένα πάει στον θερμαντήρα (θυληκό) ένα πάει στην πρίζα για να παίρνει ρευμα ο θερμαντήρας.

Αντίστοιχα για τα ανεμιστηράκια . . .

Αν έχω καταλάβει καλά λοιπόν εσύ έχεις μόνο τα θυληκά φις(αυτά που φαίνονται στην φώτο προς τα επάνω).Σωστά??

καλημέρα! Σωστά.. αυτό έχω κάνει.. απο το controller φεύγει μονο ενα καλώδιο, που καταλήγει στο θερμοστάτη και άλλο ένα για τα ανεμιστηράκια.. οπότε θέλω, τί?? 2 ακόμα αρσενικά (4 & 5)?? Το μπλέκαι το κόκκινο να υποθέσω οτι είναι τα σύρματα που έχει μέσα το καλώδιο??

Μιλάμε είμαι τελείως άσχετος.. ούτε πρίζα δεν ξέρω να αλλάζω..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα παράτησε το...

Πήγαινε το στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς σου μαζί με το σχηματικό (το πιθανότερο είναι να μη σου πάρει χρήματα) γιατί το έχεις συνδέσει τελείως λάθος και οι συνδέσεις σου είναι και επικίνδυνες. Πάρε καλώδιο NYΛ 2X0,75 ή 2Χ1 και αντικατέστησε αυτό που έχεις βάλει σε όλα τα φυσάκια, μη το συνδέσεις πουθενά και πήγαινε του το.

Link to comment
Share on other sites

τόσο χαλια τα έχω κάνει? Δε θέλω να το πάω να σου πω την αλήθεια.. κάποια στιγμή πρέπει να μάθω απ αυτά.. λέω να προσπαθήσω απο μόνοε μου την άλλη συνδεσμολογία με τις γέφυρες..

πές μου αν θέλεις τα λάθη που βλέπεις..

Link to comment
Share on other sites

νομίζω κατάλαβα τι λάθος έχω κάνει.. έχω παραλείψει τη τροφοδοσία ρεύματος του θερμοστάτη και των ανεμιστήρων.. το απόγευμα θα γίνει νέα προσπάθεια βασει του πρώτου σχεδίου με τις γέφυρες..

αμα δε με σκωτώσει το ρεύμα θα κάνω ενημέρωση το βράδυ :sword:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η συνδεσμολογια ειναι λαθος εντελως.......

Ο αισθητηρας(8-10) και το 6-7 (220v) ειναι σωστο

Το 1-2 και το 4-5 λαθος

Αντεγραψε σωστα το σχεδιο και βαλε πιο ψηλα καλωδια οπως σου ειπαν και παραπανω

Απο δω και να στο εξηγησω δεν θα το καταλαβεις

Για να παρεις μια ιδεα, ο ρυθμιστης λειτουργει σαν διακοπτης στις συσκευες που συνδεουμε πανω, ειτε ειναι θερμαντηρας ειτε ανεμιστηρας οπως ο διακοπτης σε ενα πορτατιφ.......

Link to comment
Share on other sites

παίδες ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια! Μετα απο πολύωρη επέμβαση δουλεύουν ολα ρολόι !! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...