Jump to content

Παρουσιαση Φθηνου φωτιστικουΓια Νανο Reef...


Akridas66

Recommended Posts

Πολυ ωραίο το αποτέλεσμα για να καταλάβω τωρα με ποσα watt φωτισμό παίζεις και ποσα λέντ σε αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

ωραιος Αγγελε, με γεια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες απλα δεν παιζει....

Εαν ηταν το ενυδρειο με 16.5 βατ φωτισμο θα τα ειχα ολα διακοσμητικα και οχι να ζουνε και να αναπτυσονται...

Καπου το εχασες στους υπολογισμους σου...

Αγγελε και ομως παιζει πανω απο το ενυδρειο σου! Οι υπολογισμοι εγιναν με βαση το περιεκτικοτατο ποστ του Κωστα στο τοπικ σου

"Στην περιπτωσή μας λοιπόν και για σύνδεση σε σειρα μας ενδιαφέρει η μέγιστη ένταση (ρεύμα) εξόδου του Led Driver να είναι ίσή ή μικρότερη απο την μέγιστη ένταση λειτουργίας των Led π.χ 700mA και η τάση εξόδου του τουλάχιστον 5% με 10% μεγαλήτερη απο την συνολική απαιτούμενη τάση των Led. Το επιπλέον 10% το χρειαζόμαστε λόγο απωλειών στα καλώδια σύνδεσης.

Επίσης βασική αρχή των οδηγών είναι να δίνουν σταθερή ένταση και μόνο όση τάση τους ζητηθεί.

Παράδειγμα

Έχουμε 10 Cool White με χαρακτηριστικά 3.7V @ 700mA

Ο οδηγός μας θα πρέπει να έχει μεγιστο ρεύμα εξόδου 700mA και τάση εξόδου τουλάχιστον 3.7*10 + 10% = 41 V περίπου

Τα ονομαστικά W του driver θα είναι 30 (που δίνει κατά προσέγγιση ο κατασκευαστής) . 41V*0.7A= 29W

Υπάρχει και η παράλληλη σύνδεση των Led μόνο που σε αυτή την περίπτωση η μέγιστη ένταση (ρεύμα) εξόδου του Led Driver να είναι ίσή ή μικρότερη απο την διπλάσια της μέγιστης έντασης λειτουργίας των Led και η τάση εξόδου του τουλάχιστον 5% με 10% μεγαλήτερη απο την συνολική απαιτούμενη τάση των Led κάθε σειράς.

Σε αυτή την περίπτωση στο παραδειγμά μας τα led θα συνδεθούν σε δύο πενταδες.

Ο οδηγός μας μπορεί να έχει μέγιστο ρεύμα 1400mA (θα πάνε 700mA σε κάθε πεντάδα) και η τάση εξόδου θα πρέπει να είναι τουλαχιστον 3.7*5 +10%=21V.

Τα ονομαστικά W του driver θα είναι πάλι 30. Ο υπολογισμός όμως τώρα είναι 21V*1.4A=30W

Παρατήρηση.

ο ρεύμα και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να ειναι μικρότερο απο αυτο που δουλεύουν τα led (π.χ 650mA για σύνδεση σε σειρά και 1300 για παράλληλη σύνδεση) με πλεονέκτημα την αύξηση του χρονου ζωής τους και χαμηλωτερη θερμοκρασία της ψύκτρας και μειονέκτημα την μείωση της μέγιστης αποδοσής τους σε ένταση φωτισμού (θα δουλεύουν περίπου στο 90%).

Ελπίζω τα είναι κατανοητά και να βοήθησαν."

ή δεν τα διαβασες ή δεν τα καταλαβες. Και καλο ειναι και εσυ αλλα και πολυ αλλοι να γραφουμε κατι αφου πρωτα τα κατανοησουμε για να μην γεμιζουν τα φορα σκουπιδια αλλα χρησιμες γνωσεις

Απο αυτο το ποστ σου ελπιζω η γνωση που κερδηθηκε, ειναι 1) ποσο δυνατα ειναι τα multichip led γιατι αθελα σου εδωσες τοσο λιγο φως στο ενυδρειο σου και ομως αυτο παει μια χαρα. 2) το φωτιστικο που παρουσιαζεις και το προτεινεις κιολας ανετα για 60λιτρα ,ενω το ανεψες μολις λιγες ωρες, ειναι ακαταλληλο λογω των smd led που δοκιμαστηκαν απο αλλους παλαιοτερα σε λεντατιανιες και εχαναν πολυ γρηγορα την δυναμη τους. Οποιος θελει καλο ειναι να βαλει λεντοταινιες και πιο φθηνα θα του βγει και της βρισκει τοπικα σε ολα τα καταστηματα με φωτιστικα!

ΥΓ Ολα τα παραπανω στα γραφω φιλικα και επειδη εισαι παιδι με ανοιχτο μυαλο, ελπιζω να το καταλαβεις.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για μια ακομη φορα...

Το φωτιστηκο ειναι υπο δοκιμη, το προτηνω για την ωρα με καθε επιφυλαξει και εφτιαξα το θεμα και εχω μπει σε αυτη την διαδηκασια γιατι ισως στο μελλον ειναι καλη και φθηνη λυση για ανθρωπου που ξεκινουνε ενυδρεια μεχρι 60 λιτρα...

Απο ηλεκτρονικα ξερω λιγα πραγματα, αλλα σου λεω οτι δεν γινεται το ενυδρειο να δουλευει με 16.5 βατ σε φωτισμο που λες, ειναι αδυνατο πως να το κανουμε...

Καπου το εχασες ισως, θα σου ξαναγραψω πως τα εχω μηπως βρεις το λαθος σου και για να απαντησω στον Λυκουργο....

Εχω 2 σειρες με 2 και 3 10w high power led hybrid με την καθε σειρα σε εναν οδηγο 30w(οι οδηγοι ειναι δυο)...τα δυο λεντ ειναι πισω και τα 3 μπροστα... Τα εχω σε ψυχτρες με ανεμηστηρακια που δουλευουν σε χαμηλες στροφες για να μην ακουγονται....

Και το φωτιστηκο εχει 72λεντ με 6500κ-12000-μπλε 560nm και ειναι 30βατ...

Θα σε παρακαλεσω να εκφραζεσαι πιο ομορφα, ο καθενας που κανεις μια προσπαθεια για να φτιαξει κατι η να μαθει κατι σπαταλαει χρονο σε διαβασμα και ερευνα, χρονο που θα μπορουσε να κανει κατι αλλο, δεν ειναι "σκουπιδια" που γεμιζουν τα φορα οπως το χαρακτιρησες, μεσα απ την κουβεντα και τους πειραματισμους παμε μπροστα, οχι μειωνοντας και ξεφτηλιζοντας τις προσπαθειες τον αλλων....

Σε παρακαλω για μια ακομη φορα εαν θελεις να σχολιασεις τα high power led πηγαινε στο αναλογο θεμα, αυτο ειναι για αλλον σκοπο....

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για μια ακομη φορα...

Το φωτιστηκο ειναι υπο δοκιμη, το προτηνω για την ωρα με καθε επιφυλαξει και εφτιαξα το θεμα και εχω μπει σε αυτη την διαδηκασια γιατι ισως στο μελλον ειναι καλη και φθηνη λυση για ανθρωπου που ξεκινουνε ενυδρεια μεχρι 60 λιτρα...

Απο ηλεκτρονικα ξερω λιγα πραγματα, αλλα σου λεω οτι δεν γινεται το ενυδρειο να δουλευει με 16.5 βατ σε φωτισμο που λες, ειναι αδυνατο πως να το κανουμε...

Καπου το εχασες ισως, θα σου ξαναγραψω πως τα εχω μηπως βρεις το λαθος σου και για να απαντησω στον Λυκουργο....

Εχω 2 σειρες με 2 και 3 10w high power led hybrid με την καθε σειρα σε εναν οδηγο 30w(οι οδηγοι ειναι δυο)...τα δυο λεντ ειναι πισω και τα 3 μπροστα... Τα εχω σε ψυχτρες με ανεμηστηρακια που δουλευουν σε χαμηλες στροφες για να μην ακουγονται....

Και το φωτιστηκο εχει 72λεντ με 6500κ-12000-μπλε 560nm και ειναι 30βατ...

Θα σε παρακαλεσω να εκφραζεσαι πιο ομορφα, ο καθενας που κανεις μια προσπαθεια για να φτιαξει κατι η να μαθει κατι σπαταλαει χρονο σε διαβασμα και ερευνα, χρονο που θα μπορουσε να κανει κατι αλλο, δεν ειναι "σκουπιδια" που γεμιζουν τα φορα οπως το χαρακτιρησες, μεσα απ την κουβεντα και τους πειραματισμους παμε μπροστα, οχι μειωνοντας και ξεφτηλιζοντας τις προσπαθειες τον αλλων....

Σε παρακαλω για μια ακομη φορα εαν θελεις να σχολιασεις τα high power led πηγαινε στο αναλογο θεμα, αυτο ειναι για αλλον σκοπο....

Ευχαριστω :)

Αγγελε εβαλες καποιες φωτο που μου εκανε εντυπωση ποσο λιγο φωτιζε το θεωρητικα 50βατο φωτιστικο σου, προσπαθω να σε βοηθησω και εσυ μουλες οτι κανω λαθος υπολογισμους αντι να κατσεις να διαβασεις να τους κανεις εστω και καθυστερυμενα μονος σου....μαλλον κακως ασχοληθηκα!

ΥΓ και εγω γεωπονος ειμαι οχι ηλεκτρονικος αλλα αμα θελουμε να κανουμε δικα μας φωτιστικα, πρεπει να διαβασουμε να μαθουμε πρωτα εμεις καποια πραγματα και μετα να συμβουλευουμαι τους αλλους....

Link to comment
Share on other sites

Μινι update....

Μια βδομαδα περασε απ την λειτουργεια του φωτιστηκου... Το φωτιστηκο για να δω πως παει το εχω βαλει να αναβει πρωτο... Μετα απο μιση ωρα αναβουν τα 2 10βατα και μετα απο μιη ωρα ακομα τα αλλα 3 10βατα...

Τα κοραλλια το δεχτηκαν παρα πολυ, ακομα και τα lps ανοιγουν μολις αναψει... Τα σκληρα τεντωνουν πολυποδες και τα τελευταια κοραλλια που μπηκαν, ενω ηταν σε ενυδρειο με Τ5, προσαρμοστηκαν και εχουν αρχισει να βγαζουν το χρωμα τους παντου....

Επισης το moonlight ειναι ολα τα λεφτα!!

Αυτα για την ωρα... Τα λεμε την αλλη βδομαδα....

Καποια στιγμη σκευτομαι να ανοιγη για κανα 2ωρο μονο του να δω αντιδρασης :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγγελε εβαλες καποιες φωτο που μου εκανε εντυπωση ποσο λιγο φωτιζε το θεωρητικα 50βατο φωτιστικο σου, προσπαθω να σε βοηθησω και εσυ μουλες οτι κανω λαθος υπολογισμους αντι να κατσεις να διαβασεις να τους κανεις εστω και καθυστερυμενα μονος σου....μαλλον κακως ασχοληθηκα!

ΥΓ και εγω γεωπονος ειμαι οχι ηλεκτρονικος αλλα αμα θελουμε να κανουμε δικα μας φωτιστικα, πρεπει να διαβασουμε να μαθουμε πρωτα εμεις καποια πραγματα και μετα να συμβουλευουμαι τους αλλους....

Ειχα αδικο τελικα , δεν ειχα προσεξει σωστα τα μα του ντριβερ, το σωστο ειναι 11*900=9,9watt το καθενα,μια χαρα τα τροφοδοτει ο αγγελος , το διορθωσα και στο θεμα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φίλε μου και γω θα σου πρότεινα να πας σε τ5 - 2χ24w και θα είσαι μια χαρά..

το GLO που αναφέρθηκε πιο πάνω ειναι μια χαρά.

ρίξε και μια ματια στο γνωστό internetικο κινεζο- ενυδρειομάγαζο ;)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο e-shop δεν ειναι ακριβως φθηνο, ειναι λιγο φθηνοτερο ισως...

Για την ωρα θα μηνει ετσι, τα κοραλλια δεχτηκαν το λιγο παραπανω φως με μεγαλη ευχαριστηση και πλεον θελω να βελτιωσω λιγο τις παραμετρους μου και να αρχισει να ρολαρη το ενυδρειο οπως πριν, ηταν δυσκολο καλοκαιρι σε γενικες γραμμες μπορω να πω...

Link to comment
Share on other sites

Πως παει απο θερμοκρασίες το φωτιστικό σου; Τι αισθηση εχει οταν το άκουμπαει και δουλευει για καμια δυο ωρες; Πρεπει κατι να βγαζει, πως το βλέπεις.; :)

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα σημαντικο Μαριε και μου εκανε εντυπωση αυτο, πρεπει καποια στιγμη να του κανω μια "ενχειρηση" να δω πως ειναι φτιαγμενο....

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα σημαντικο Μαριε και μου εκανε εντυπωση αυτο, πρεπει καποια στιγμη να του κανω μια "ενχειρηση" να δω πως ειναι φτιαγμενο....

Ε ναι, 50watt τωρα σε led και δεν παιζει θερμοκρασια αρκετή; Μήπως τα παιζει λιγοτερο απο οτι ειναι; Μπορεις να το μετρησεις με καποιο τροπο;
Link to comment
Share on other sites

30βατ ειναι...

Θα μπορουσα με ενα θερμομετρο που εχω, αλλα θα ηταν η θερμοκρασια του καπακιου και οχι αυτη που ειναι απο μεσα, εαν καταλαβενεις τι εννοω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι 30watt, τυπογραφική λαθος :P . Υπαρχει κάποιος τρόπος να μετρησεις την καταναλωση; Ειμαι περίεργος διοτι θα επρεπε να εχει καποια θερμοκρασια απο τη στιγμη κιόλας που δεν εχει ανεμηστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Με ενα αμπερομετρο μετραει τα αμπερ και πολαπλασιαζοντας με τα 230 βολτ εχεις την καταναλωση σε βαττ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ζεστενετε αλλα λιγα πραγματα, αμα το εχουν μελετησει καλα ειναι λογικο να μην ζεστενετε πολυ...

Ειναι λιγα τα βατ ανα λεντ αμα σκευτη οτι εχει 72!!

Που ακριβως να βαλω τα ηλεκτροδια απ το πολυμετρο για να μετρησω τα αμπερ πετρο;

Link to comment
Share on other sites

Σε σειρα με ενα απο τα δυο καλωδια τροφοδοσιας, αλλα αν δεν το εχεις ξανακανει καλητερα μην το δοκιμασεις γιατι πρεπει να κοψεις το κυκλωμα των 230 και ειναι λιγο επικινδυνο. Αν μπορεις να βρεις αμπεροτσιμπηδα

ειναι πιο ευκολο και δεν χρειαζεται να ερθεις σε επαφη με καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα, επαναφερω το θεμα για να ρωτησω πως παει το φωτηστικο το μικρο. Φτιαχνω ενα μικρο ρεεφ (50 μαστερ 40 σαμπ) και ψαχνω φωτηστικο.

Το συγκεκριμενο πλεον κοστιζει 60δολαρια... εχει καποιος να προτεινει καποιο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα(λογο της ωρα που γραφω), το φωτιστηκο αυτο πλεον εχει κλησει χρονο και πλεον δεν το προτηνω, εχασε γρηγορα οτι ειχε να προσφερη σε ενα μεγαλο ενυδρειο(για τις προυποθεσεις του) οπως το δικο μου(120 λιτρα και επρεπε να ειναι σε 30-50)...

 

καλητερα κατι φτιαχτο η ετοιμο(και επονυμο εαν γινεται).... πλεον παω προς τις Τ5 και εγω, αναθεμα την κριση μας.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...