Jump to content

Tanganyika Πρωτη Προσπαθεια


Spiros Tai Ki

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Τανγκανίκα βιοτοπικό
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80*60*65
Συνολικά Λίτρα:420
Sump (λίτρα):120

Οργανισμοί
Φυτά:βαλισνερια γιγαντεα και κανονικες , ανουμπια νανα
Ψάρια:neolamprologus brichardi 1 ζευγοσ , 1 synodontis ( μαλον πετρικολα) (καμια 20αρια μικρα ξιφοφορακια black heleri για δωσιμο)
Άλλα είδη:physa snail πολλα assasin helena snail και μερικα MTS snails .

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Μαυρο βαμβακερο σεντονι πισω απο το ενυδρειο .
Πέτρες:φεγκαροπετρα και κοματια γενικα απο ασβεστολιθο.
Ξύλα:οχι
Άλλα διακοσμητικά :οχι
Υπόστρωμα:χαλαζιακη αμμοσ μπεζ
Βυθός:χαλαζιακη αμμοσ μπεζ

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):ενα λαμπατερ με cfl λαμπα 14βατ

Διάρκεια φωτισμού:φωσ μερασ οσο διαρκει η μερα και 3 ωρες απογευμα-βραδυ

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:sump 10 litra biologia siporax kai makaroni
Θέρμανση/ Ψύξη:500w aquamedic και ανεμιστηρασ δωματιου προσ το παρον μεχρι να φτιαξω κατασκευη με ανεμιστηρακια
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:διαφορεσ με προτιμηση στην oxean nutrition γενικα .


Παράμετροι
pH:7,5-8,0
Γενική σκληρότητα (GH):σημερα θα γινει μετρηση
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):σημερα θα γινει μετρηση
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10-15
Φωσφορικά (PΟ4):δεν εχει γινει μετρηση
Μέση Θερμοκρασία (°C):25-26 αλλα με την ζεστη βλεπω στον καυσωνα και 27,7 μεγιστη μεχρι τωρα .

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:80 λιτρα ανα εβδομαδα καποιες φορεσ και δυο φορεσ την εβδομαδα λογο μικρων και ταισματων
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:βαρελι μπαλκονι ελαχιστο αντιχλωριο εως καθολου
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:τακτικοσ καθαρισμοσ σαμπ και ελαχιστο σιφοναρισμα μεσα στο ενυδρειο .

Φωτογραφίες:το απογευμα , γτ θελουν να τησ κανω μικρεσ , ελεος , επρεπε να το κανει αυτοματα αυτο ? η το κανω μονοσ μου και μετα ανεβαζω ?

Link to comment
Share on other sites

Πολλα λιτρα ,αλλα ουσιαστικα εχεις εναν κυβο.Τι αλλο σκεφτεσαι να βαλεις,αφου δωσεις τους ξιφοφορους?

Αν δεν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη,βαλε απο αυτους τους μικρους συνοδοντιδες,αλλους 3 με 4,εχουν πολυ πλακα οταν ειναι ομαδα.Αν ειναι μονος ,δεν λεει και πολυ.

Περιμενουμε φωτο

Link to comment
Share on other sites

θα γινει αναπαραγωγη μπρικαρντι , εχω ενα ζευγοσ μεσα ειδη . σαν κυβοσ ναι . πολλα λιτρα μεγαλη αντλια TUNZE 3000L/h και αρκετο υλικο στο σαμπ. ο συνοδοντησ ειναι πολυ ντροπαλοσ . φωτο πρεπει να τησ μικρυνω εγω απο πριν με καποιο προγραμμα ?

χαριζοντε ξιφοφοροι αν θελει καποιοσ απο το φορουμ

Έγινε επεξεργασία - Spiros Tai Ki
Link to comment
Share on other sites

μια πρωτη φωτο και ερχοντε κιαλλες

post-58205-0-27175900-1406125339_thumb.jpg

post-58205-0-01360600-1406125372_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Spiros Tai Ki
Link to comment
Share on other sites

Αφου πας για αναπαραγωγη,τοτε δωσε και τον συνοδοντι,θα σου τσακισει την νυχτα τον γονο.

Μπραβο φιλε μου ,ειναι πανεμορφο ετσι οπως το εστησες,να το χαιρεσαι.

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια πρωτη φωτο και ερχοντε κιαλλες

επιτελουσ εμαθα πως να τησ ανεβαζω :D θα βαρεθειτε να βλεπετε τωρα αχαχχα :P

post-58205-0-54732800-1406125475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου ματακιδες ειμαστε ολοι εδω μεσα,Δωσε φωτο στον λαο :bow:

Link to comment
Share on other sites

αδερφε κιχλιδατε τους χαριζω σε οποιον θελει , οσο για το συνοδοντι ελεγα να κανω το εξης , να τον αφησω μεσα , ωστε να υπαρχει και ενα μετρο στης γεννεσ απο τα μπρικαρντι. ασ πουμε στα ξιφοφορακια , μ λεγανε να βγαλω την ετοιμογεννη γτ δεν θα παρω καμια γεννα . τελικα ζησανε παρα πολλα λογο σεταπ χωρου ενυδρειου , αρχηκα λεω να τον αφησω μεσα και αν δω θεμα στην πορεια να τον αποσυρω :P ξερω , πολυ θα με βριζεται μετα απο αυτο , αλλα θελω να δωσω στην φυση την επιλογη να ζησουν οσα ζησουν απο τον θηρευτη τους , ισως αποτυχω και τον χαρισω λοιπον μετα , προσ το παρων ειναι πολυ νεοσ για να τον δωσω , 4 εκατοστα και μπηκε χτεσ στο ενυδρειο . εσυ ειχεσ συνοδοντι ποτε ? στα ετρωγε ολα ? λες να ειναι μονοδρομοσ τελικα το να τον δωσω ? παντοσ τα μπρικαρντι δεν του κανουν επιθεση και γενικα δεν τον εννοχλουν καθολου . ενω τους ξιφοφορους τους κυνηγανε μολισ πανε κοντα στην τρυπα .... περιεργο ? ισως γτ ειναι απο την ιδια λιμνη ? τι να πω ,... επετε συνεχεια

μετα απο μετρηση σημερα μολισ τωρα βρισκω με τεστακια υγρα σερα 12 γενικη και 7 ανθρακικη . ειναι καλο αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα που αναφέρεις δε μου βγαίνουν 420 με τις διαστάσεις που έχεις δώσει, έχεις κάνει κάπου λάθος; Το στήσιμο μου αρεσει πολυ, όμορφες οι πέτρες σου. Το φωτισμό σου γιατι τον έχεις έτσι; Γιατι δεν ανέβεις τη λάμπα 8 βρίσκεστε και αφήνεις το φως της ημέρας; Ο ήλιος χτυπάει απευθείας το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

δεν σου βγαινου γτ μαλον εχω κανει λαθοσ , ειναι 140 στο σαμπ . τεσπα 360 και κατω καθαρα , ο φωτισμος ειναι μερασ δεν πεφτει αμεσο φωσ , δεν ζεσταινει το νερο μεσημερι και τα ψαρια βλεπω οτι ειναι πολυ χαλαρα προσ το παρον . αλλα σκεφτικα να κανω σιγα σιγα αλλαγη στο φωσ και να παιξω με σταθερο φωτισμο , μολισ εγκαταστησω μια λαμπα καινουργια με ντιζεσ πανω απο το ενυδρειο . με λαμπατερ τρεχω αυτη τη στιγμη αδερφε και ελπιζω να με συγχωρουν τα ψαρακια μου , αλλα προσεχωσ καλο φωσ

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα που αναφέρεις δε μου βγαίνουν 420 με τις διαστάσεις που έχεις δώσει, έχεις κάνει κάπου λάθος; Το στήσιμο μου αρεσει πολυ, όμορφες οι πέτρες σου. Το φωτισμό σου γιατι τον έχεις έτσι; Γιατι δεν ανέβεις τη λάμπα 8 βρίσκεστε και αφήνεις το φως της ημέρας; Ο ήλιος χτυπάει απευθείας το ενυδρειο;

Αν και το μηνυμα ειναι γραμμένο σα να το έγραψε μεθυσμένος, το έπιασες.
Link to comment
Share on other sites

εμενα η απορια μου ειναι αν ειναι οι σκληροτητεσ αυτεσ καλεσ , βρισκω αν εκανα καλα το τεστ , και ελπιζω να ξερει κανεισ να μου πει πως να το κανω σωστα, 12gh και 7kh . ειναι καλο αυτο ? η ειναι παρα πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

μην σκας αδερφε , ανοιξε η πρωτη μπυρα τωρα οπωτε σε πιανω , χαχχχα πλακιτσα, μην μασ παρεξηγησουν , βασικα το κανω πιο πολυ για την ζεστη , και δουλευει καλα μεχρι στιγμησ , λες να τα ζοριζω και να μην το καταλαβαινω ? αν ειναι λαθοσ να το φερω σιγα σιγα προσ το 8ωρο ,, εχω χρονοδιακοπτη στην πριζα τησ λαμπασ .

Link to comment
Share on other sites

Αν το φέρεις στο 8ωρο, θέλει να κάνεις πολυ αργα τη διαδικασία. Να αυξάνεις τη φωτοπερίοδο μισάωρο κάθε μέρα. Γιατι δε το ξεκινάς σιγα σιγα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ θα το αρχησω απο αυριο , απλα θα πρεπει να κλεινω πατζουρι ετσι . γτ η νυχτα τουσ θα ειναι η μερα που λειπω απο το σπιτι .
:cigar: και τωρα φαντασου πριν πεσει το φωσ και ωρα 7 απογευμα εχει αναψει η λαμπα και κληνει 11 βραδυ , απο αλγες μονο στο στρωσιμο ειδα στην αρχη καφε αλγη στο τζαμι , ελαχιστη ομως και τωρα ολα οκ . ειναι καθαρο , αλλα θελω πρασινη αλγη και δεν ξερω πως να το καταφερω αυτο . να την κανω να πιασει πανω στα βραχακια

Link to comment
Share on other sites

Καφέ άλγη θα σου πιάσει πάνω στις πέτρες με τον καιρό και αυτή σιγα σιγα θα αντικατασταθεί απο την πράσινη. Αν έχεις λίγη υπομονη θα τη δεις την πρασινάδα. Όσο αφορα τον φωτισμό, η νύχτα τους θα ειναι και η δική σου νύχτα, μη σε απασχολεί αυτο. Φρόντισε να έχεις τα φώτα σου τις ώρες που θα είσαι στο σπίτι για να το χαίρεσαι κι όλας. Αν λείπεις τα πρωινά, βάλε τα φώτα απο 2 μέχρι 10 το βραδυ ας πούμε. Τα πατζούρια μη τα πειράζεις, δεν υπάρχει λογος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και απλό ενυδρείο φίλε! Μπράβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...