Jump to content

Ένα Μικρό Φυτεμένο


bouboulas

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να κάνω παρουσίαση στα ενυδρεία μου ξεκινώντας από το μικρό μου. Αν και δεν είναι η καλύτερη εποχή για παρουσίαση γιατί λόγο της ζέστης τα φυτά δεν είναι και στα καλύτερά τους. Να πω πως τρέχει πάνω από 2 χρόνια. Το ενυδρείο είναι ένα ανακατασκευασμένο RESUN 800 που το μόνο που έχει μείνει από την εργοστασιακή κατασκευή είναι η γυάλα και αυτή έχει μερικές βελτιώσεις. Ποιο συγκεκριμένα φοράει ένα DIY καπάκι από αλουμίνιο όπου αυτό φιλοξενεί όλο τον ηλεκτρικό εξοπλισμό καθώς και την ψύξη. Η βάση είναι και αυτή DIY και είναι κατασκευασμένη από φορμάικα 18 χιλιοστών
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 83 X 43 X46 υψος, αν θυμάμαι καλά
Συνολικά Λίτρα: 96 πραγματικά
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:ammannia gracilis • Bacopa caroliniana •bacopa monnieri • ceratophyllum demersum • Cabomba piauhyensis• Cryptocoryne wentii brown •Egeria densa • Heteranthera zosterifolia •hygrophila corymbosa siamensis •hygrophila difformis • Hygrophila polysperma • jawa moss • Lagarosiphon madagascarensis • Limnofila sessiliflora • lobelia cardinalis mini • Ludwigia Repens Rubin • micranthemum micranthemoides Proserpinaca palustris "Cuba" • rotala indica

Ψάρια: 7-8 mikrogeophagus ramirezi, 10 cardinal tetra, 5 black neon tetra, 1 SAE, 1 ancistrus sp3, 4 corydoras bronze.
Άλλα είδη: apple snails

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: DIY 3d
Πέτρες: μερικές από γρανίτη
Ξύλα: Δεν θυμάμαι όνομασία
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: Μαυρο ψιλόκοκο χαλίκι με seachem flourite

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 72 watt συνολικά 2 λάμπες Τ8 865 18 watt και 2 sylvania grolux T8 18 watt
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Resun 302 και jbl E 900
Θέρμανση/ Ψύξη: Τύπου STC 1000 2 Χ 80 cm pc fan eheim jager 150 watt
Λίπανση: DIY Κάλιο, μαγνήσιο, φώσφορο, νιτρικά, ιχνοστοιχεία power4 , σίδηρος algoflash
Παροχή CO2: 5κιλή μπουκάλα με ηλεκτρομαγνιτική βαλβίδα με εντολή από τον φωτισμό.
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:6,2 - 6,7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5-6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):20-30
Φωσφορικά (PΟ4):0,25-0,5
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 50% ανα εβδομάδα.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-32655-0-53001100-1406208067_thumb.jpg

post-32655-0-54513800-1406208095_thumb.jpg

post-32655-0-80288600-1406208107_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Σταματη. Αλλα θα διαφωνησω στα ραμ! Νομιζω ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου!

Καλα ρε φιλε, ποσα σαλιγκαρια εχεις εκει μεσα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταματη πανεμορφο :thumbsu:

Απο τα ραμ δεν εχει βγει ζευγαρι;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Σταματη. Αλλα θα διαφωνησω στα ραμ! Νομιζω ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου!

Καλα ρε φιλε, ποσα σαλιγκαρια εχεις εκει μεσα;

Είναι πολλά ρε Θοδωρή τα ραμιρεζάκια και δεν λένε να βγουν ζευγάρια Τα σαλιγκάρια τα δίνω σιγά, σιγά

Πολυ ωραίο. Ζουγκλίτσα ειναι και μου αρεσει πολυ!

Ευχαριστώ Πάνο να είσαι καλά ρε φιλαράκι

Σταματη πανεμορφο :thumbsu:

Απο τα ραμ δεν εχει βγει ζευγαρι;;;

Δεν λένε να βγούν ρε βασίλη. Δυο ζευγάρια θέλω να κρατήσω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρειο!!!!!

Κανονική ζουγκλα!

Τα apple snails "ξεφορτώσου" τα το συντομότερο, γιατί θα σου φέρουν τούμπα το ενυδρειο.Προσωπικά θα κρατούσα μόνο ένα

Ισως πρέπει να ενισχύσεις το κοπάδι με τα black neon. 6-10 ειναι ο επιθυμητός αριθμός

Και τα cory θέλουν 2-3 μέλη ακόμη. Με τον βυθό πως τα πάνε?

Το SAE επίσης θέλει κοπάδι. Προσωπικά θα το χάριζα

Μ αρέσει που κάνεις μια καλή αλλαγή νερού ανά εβδομάδα! :thumbsu: Το σωστό νερό ειναι το Α & το Ω σε ένα ενυδρείο

Και πάλι μπραβο και πάλι να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά ρε Θοδωρή τα ραμιρεζάκια και δεν λένε να βγουν ζευγάρια Τα σαλιγκάρια τα δίνω σιγά, σιγά

Δεν λένε να βγούν ρε βασίλη. Δυο ζευγάρια θέλω να κρατήσω

Ποσο καιρο τα εχεις; Τι τα ταιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη είναι κουκλί!! Πανέμορφη η Ζούγκλα σου.

Πόσο καιρό σου πήρε για να μεγαλώσουν τόσο? (Να ξέρω πόσο πρέπει να περιμένω και εγώ....+ κάτι αφού δεν παίζει διοξείδιο...)

Τρελάθηκα με τα σαλιγκάρια... είναι πολλά και μεγάλα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά να είστε όλοι καλά. Όποιος θέλει σαλιγκάρια μου το λέει και έρχεται και παίρνει όσα θέλει.

Τροφές ως επί το πλείστων τρώνε φτιαχτή με αρακά καρότο σκόρδο κτλ και εμπορίου φιλαράκι και ταμπλετούλες.

Και τα Sae πρέπει να φύγουν, αλλά ποιος τα πιάνει.

Mary 74 τα φυτά μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα. Κάθε εβδομάδα σχεδόν διπλασιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και λιγο bloodworms και θα με θυμιθεις!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και λιγο bloodworms και θα με θυμιθεις!

Ρίχνω ζωντανά grindal από τις καλλιέργειες που έχω. Να δοκιμάσω και τα bloodworms λες;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ζουγκλα Σταματη!

Ευχαριστώ Κώστα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω ζωντανά grindal από τις καλλιέργειες που έχω. Να δοκιμάσω και τα bloodworms λες;

Εγω οταν ταιζω bloodworms εχω αμεσως αποτελεσματα! Αν με πιανεις! :bigemo_harabe_net-143::bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ταιζω bloodworms εχω αμεσως αποτελεσματα! Αν με πιανεις! :bigemo_harabe_net-143::bigemo_harabe_net-162:

Blood worms ή βιάγκρα ρίχνεις. Θα το δοκιμάσω Το ωραίο είναι πως τα μισά είναι θηλυκά και τα άλλα μισά αρσενικά. Μπορεί να φταίει που είναι μικρό το ενυδρείο. Δε μπορεί και τα 4 αρσενικά να << γυαλίζουν το πόμολο>> :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μπορει να υπαρχει καποιος λογος που δεν τον σκεφτεσαι! Για αρχη εχεις λαθος βυθο! Μετα παιζει η θερμοκρασια που κι αυτη ειναι χαμηλη. Η τροφη που θελει φουλ πρωτεινη για να ξεκινησουν να εχουν ορεξεις. Τα λιτρα οπως ειπες και ο πληθυσμος που ισως να μην εχουν τον χωρο τους και την ησυχια τους να κανουν οτι ειναι να κανουν! Και τελος η ηλικια!

Για ψαξτο λιγο!

Εγω θα κραταγα 6! Και αφου ξερεις ποια ειναι ποια θα κραταγα 3 θυληκα και 3 αρσενικα. Τα πιο μεγαλα και πιο δυνατα. Εκει ισως κατι να γινοταν.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχεις δίκιο ! Προσεχώς ανακατατάξεις. Θα μείνουν 4 και τα άλλα 4 θα πάνε σε άλλο ενυδρείο. Ο βυθός δεν θα αλλάξει. Το ξέρω πως δεν κάνει για τα ψάρια, κάνει όμως για τα φυτά :usd:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα ότι υπάρχει γέννα από τα black tetra (?) Δυστυχώς είδα μόνο δυο μικρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φιλε μπραβο! Ε ενταξει με τοσα ψαρια εκει μεσα δυσκολα θα επιβιωσουν αλλα τωρα ξερεις οτι μπορεις να το ξανακανεις!

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικο το ενυδρειο να το χαίρεσαι!!! πες μας το μυστικο για τα φυτά σου, εχεις υποστρωμα? λίπανση?, εμενα τα δικα μου περα απο ανουμπιες, δεν εχει στεριωσει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μαγδαληνή . Δεν υπάρχει κανένα μυστικό ίσα, ίσα που τα γράφω όλα στη παρουσίαση. Υπάρχει υπόστρωμα, σχετικά καλός φωτισμός και παροχή διοξειδίου. Πιστεύω πως αυτά τα τρία είναι απαραίτητα για να φτιαχτεί ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ποιος κάθετε να κλαδέψει τωρα….

 

post-32655-0-33778100-1431264816_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...